Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Analogový rozhlas => Téma založeno: remisa85 02. 12. 2015, 21:39:49

Název: Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: remisa85 02. 12. 2015, 21:39:49
Zdravím,
potřeboval bych prosím poradit. Nejsem nadšenec do VKV a nehodlám trávit hodiny a hodiny na internetu objevováním již objeveného, takže na Vás všechny jdu rovnou s dotazem, snad pochodím :)
V Brně na sídlišti na Kamenném vrchu chytáme v jednom pokoji špatně FM. Jsme tam závislí na anténě u rádia, na domovní anténní rozvody se tam nenapojím. A já sháním rádio, co má pokud možno co nejkvalitnější FM příjem. Nemusí mít CD, ani MP3 ani nic dalšího.
Nevím jestli se snažit vybrat z aktuálně prodávaných moderních rádií, či spíše hledat v antikvariátech, v obou případech bych Vás tady poprosil o nějaké tipy (značky, nejlépe konkrétní model, případně na jaké parametry se u nových rádií dívat), pokud máte s tímto zkušenosti.
Moc díky, pokud se tímto mojím dotazem bude někdo zabývat.

Michal
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: David Kříž 02. 12. 2015, 23:07:07
Prvotní otázkou je, co chcete chytat? Nekonkretizujete, takže to co nazýváte špatným FM příjmem může být příjem něčeho, co by vám ani hrát nemělo. Frekvence? Stanice? Na co chytáte teď?
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: remisa85 03. 12. 2015, 20:20:45
Předem děkuji za zájem o můj "problém"
Je to pro rodiče, chtějí chytat tuším Kiss Hády (88,3). Zkoušeli asi dvě rádia typu "rádio 10v1 za tři stovky", nevím přesně značku ani typ.
Abych upřesnil svůj dotaz. Rozhodně nechci aby se jednalo o výdaj 5000 za nový samostatný FM tuner, k tomu zesilovač, repro apod.
Spíš jsem vyhlídl třeba tohle http://elektro.bazos.cz/inzerat/54871156/Tuner-Pioneer-F-551--Hlinikove-provedeni--Made-in-Japan.php , má to smysl ? K tomu už jakýkoliv přehrávač s aux vstupem.
Nebo se podívat spíše po bazarech po nějakém kompletním rádiu (jakém) ?
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 03. 12. 2015, 20:46:45
Nejdůležitější je selektivita tuneru, čím lépe dokáže odladit stanice tj, když naladíš ten kiss, tak tam neuslyšíš sousední frekvence, něco podobného lze udělat prostřednictvím pc, stačí softwarově upravit usb tv tuner v sdr přijímač, takto to mám taky a funguje to hodně dobře :) asi nejlevnější možnost (pokud máš k dispozici starší pc/notebook, klídně bez internetu, funguje to nezávisle na netu). Ty tunery jsou dobrá věc, ale né všechny měli dobrou selektivitu, ale možná tady nebo jinde najdeš i návody jak je hardwarově upravit, aby měli lepší selektivitu.
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: 272930370 03. 12. 2015, 20:56:46
Základem každého příjmu je kvalitně provedený anténní systém (anténa) a nikoliv shánění nějakých "zázračných" tunerů, které kdesi vyčarují signál, jenž tam pomalu ani není. Na Kameňáku bych se připojil na kabelovku UPC, kde KISS Hády je a není potřeba nic dalšího řešit (když už nelze využít rozvody STA).
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: remisa85 03. 12. 2015, 21:45:51
Děkuji za další nápady.
USB TV tuner je pro mé rodiče nepoužitelné řešení, ač rozhodně zajímavé. STA / UPC přípojka mě napadla, ale nenapsal jsem, že se jedná o kuchyni, není tam zásuvka a kabely tahat po bytě nehrozí, resp. v krajní nouzi. Nemyslím si, že by tam byl příjem až tak špatný, prostě jen potřebuji vybrat slušné rádio (ať už moderní, či historické z bazaru) a nechci jít do obchodu a vyhodit peníze za něco, v čem bude stejně nekvalitní tuner jako v rádiu za "tři stovky" ...
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: ivovi 03. 12. 2015, 23:26:49
Z by byl v Brne problem s prijmem nejvykonnejsiho VKV vysilace na uzemi Brna se nechce ani verit.  :)

Jestli nebude problem spise s nejakym rusenim.
Obecne plati co psali ostatni, zakladem je antena, v nouzi treba aspon dipol za skrini. A potom aspon trochu selektvini prijimac, coz treba ten Pioneer urcite bude.
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: erteple2 04. 12. 2015, 14:34:37
Já nevím, do kuchyně by měl stačit nějakej značkovej kazet'ák s PLL laděným tunerem. Pokud je problém s příjmem, tak z teleskopu nadstavit drátem. Komponent patří spíš do obýváku nebo nějakého z pokojů. Nějak si moc nedovedu představit mít komponentovou skládanku v kuchyni.  :D

Nebo 2. řešení: Pokud máte doma internet, wifinu tak bych se poohlédl po přijímači který umí wifi a internetová rádia ... tam ten Kiss Hády je. Pak ten přijímač pojede všude kde bude dosah domácí wifiny. A FM bude umět ten aparát jistě minimálně taky. Možná i DAB  ;) takže pak si vybereš z čeho chceš poslouchat

Z bazaru ko'r za pár stovek nic kvalitního nekoupíš, naopak nějakej rozbitej nebo špatně fungující krám. Tím by sis nijak nepomohl.  ;)
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: Dan Rozsíval 04. 12. 2015, 15:37:01
Jo, jenže jak napsal technik tak tazatel bohužel nepochopil že základem kvalitního příjmu v mizerných podmínkách je kvalitní, v tomto případě venkovní anténa /třeba i na balkoně či za oknem/ a nikoli nákup dalších a dalších rádií s nějakými nesmyslnými prutovkami poněvadž to nepomůže ani kdyby takové rádio bylo ze zlata.
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: remisa85 04. 12. 2015, 15:50:02
Internetové rádio je dobrý nápad, wifi tam je, jen ta nabídka je malá, ale budu ještě hledat.
Jinak jsem samozřejmě pochopil, že základ je dobrý příjem, který začíná u antény a u rádia končí. Indoor anténu za oknem si tam umím představit, snažil jsem se jen dostat nějaký konkrétní tip na rádio. To, že má mít rádio PLL je pro mě sice přínosné, ale v eshopech rádií je toto prakticky neudávaná informace :)
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: erteple2 05. 12. 2015, 16:06:21
Nabídka netových je o mnoho větší a lepší nežli v FM. Najdeš tam těch Kissů dokonce vícero variant, a hlavně to pražské které je nejlepší. verze Hády bylo vždycky paskvil, není na tom o moc lépe Publikum a další komoleniny a napodobeniny. Hudební směr je úplně jinde, což je docela zásadní a základní problém. Že je ostatní stejné, to už je úplně jedno a nepodstatný. A tvým rodičům se jistě bude víc líbit pražské Kiss98, protože to jede opravdu ty nejlepší hity 80. a 90. let. Hády mele novější věci a mnohdy i hrozný paskvily. Nevím zda se to  už změnilo, ale dřív to tak bylo - Hády neposlouchatelný. Pro Brňáka snad lepší Krokodýl.
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: remisa85 05. 12. 2015, 17:24:18
Erteple : jj, díky, ale jedná se o dvě věci:
1) nemyslel jsem malou nabídku stanic, ale malou nabídku samostatně stojících přijímačů internetového rádia za rozumné peníze.
2) Kiss Hády je samozřejmě paskvil, ale víš jak je to u rodičů... samozřejmě by bylo na nich si na tom naladí.
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: 272930370 05. 12. 2015, 18:14:54
Conrad, tam je v nabídce internetových rádií dost.
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: remisa85 05. 12. 2015, 18:46:05
Díky za tip !
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: anro 16. 12. 2015, 21:51:41
Nevím jestli je to ještě aktuální ale v Brně v Krpoli jsem měl zkušenosti s přijmem na panasonic, starý z devadesátek Radio cassette RX-M50. Třináscté patro pod střechou, přímá viditelnost na Hády a divili byste se, právě s Kiss Hády problém, na jeho frekvenci se motalo více stanic, na univerzitě měly analyzátor a Kiss Hády měly dlouhodobě nějakou horší rozlezlou modulaci. Zato na mém rádiu jsem si vyladil oblíbení FM 4 z Vídně :) Na střeše ale byly vysílače na mobily, jeden z mnoha zdrojů elmag smogu, který v posledních letech rapidně vzrostl i proto FM upadá. Jestě navíc přijímač na trhu v nižší cenové kategorii má mizernou citlivost, oproti tomu, co bys pořídil v devadesátkách. Pár výrobců pokrok ale udělalo s odrušením atd. Bokem zmíním můj kapesní telefon, který mám jen na nedocenitelný přijímač Sony Ericson w705. Stolní přijímač jakož to nejlepší mají moji prarodiče sangean pr-d7 a na vzdálený vysílač nepotřebují vysunout ani anténu. Ještě tazatel byl sdílný a něco tedy o Kiss Hády. Podle mě to mají zažité jako první brněnské rádio, ne kvůli programu nebo názvu, takže Kiss 98 by se asi nepochodilo. Já jsem jeden čas poslouchal i na zlínsku padesátky bez reklam a do rádia volali i starší posluchači, což mě udivilo při zvyklostech na Kiss Publikum. Na hádech tehdy jsem ladil kvůli lehce staršímu progresivnímu popu, který ho nabízel nejvíce, to co mi chybělo ve srovnání s ostatními. Pop už pro mě moc ne, ale zastávám Krokodýlí názor a Hády by už dávno strčilo do kapsy Freečko, nebýt Hádecké tradice. Jo a byla tu zmínka o samostatném tuneru se soustavou, čehož bych se vyvaroval, jakož to i věží (např aiwa) a jiných podobných velkých krámů, citlivost je o ničem, jako u těch nejlevnějších přijímačů. U těchto monster není tlak ze strany spotřebitelů na kvalitu tuneru, používají zesák, víc je nezajímá. Tolik tedy klasické řešení nové technologie skýtající velké možnosti podali předřečníci. Otázkou je jak tyto technologie jsou pohotové ve srovnání s klasikou OFF/ON, jak dlouho jim tento úkon trvá, to klasiku u mě nepřekonalo. A ne že zas při odesílání se objeví, že je mi líto a já to zas budu tvořit znova. Průběžně se snažím ukládat, ne vždy to vyjde.
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: alfonz.me 02. 12. 2019, 15:40:42
Mno a jak to dopadlo? Jaký jsi vybral?? A ještě má další dotaz, je toto: https://www.2din.cz/multimedia-digitalni-tv-tunery/ (https://www.2din.cz/multimedia-digitalni-tv-tunery/) to, co jsi hledal ??
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: David Kříž 02. 12. 2019, 15:46:06
čekáš, že ti někdo po 4 letech odpoví? :D
Název: Re:Kvalitní FM tuner
Přispěvatel: František Kotouč 23. 12. 2019, 23:01:53
A Kiss Hády (+ další regionálky) už bylo mezi tím zlikvidováno. Bohužel...