Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Digitální rozhlas => Téma založeno: pajas2 19. 11. 2015, 19:53:17

Název: Lídr rozhlasové digitalizace
Přispěvatel: pajas2 19. 11. 2015, 19:53:17
Z blogu Zdeňka Duspivy (http://duspiva.blogspot.com/2015/11/my-podporujeme-digitalizaci-delame-pro.html)

Michel Fleischmann: "Problémem je, že rádio poslouchají lidé přes normální přijímače. Je to jednodušší. My teprve před tou digitální revolucí jsme."
Michel Fleischmann: "My podporujeme digitalizaci. Děláme pro to hory doly."
Michel Fleischmann: "Určovat lidem, aby vyhodili rádia, který mají doma, není úplně lehký. Zvláště když víme, že nevíme, jak se k tomu stát postaví."
Michel Fleischmann: "My jsme připraveni na digitalizaci. Bojujeme za to, aby se z revoluce stala spíše evoluce. Do těch tří plánovaných rozhlasových multiplexů se prostě nevejdeme."

Už dlouho jsem se tak nenasmál, je to prostě lídr rozhlasové digitalizace.  ;D ;D ;D
Název: Re:Lídr rozhlasové digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 19. 11. 2015, 20:24:54
zdigitalizovat rádio je velice těšké, když z vkv (fm) přechází na vhf - dab tak to vyžaduje komplet nový přijíma, u rádia nebude možno použít žádný settopbox, snad se to podaří, škoda jen těch miliard přijímačů které budou rázem k ničemu.
Název: Re:Lídr rozhlasové digitalizace
Přispěvatel: Roman Bárta 19. 11. 2015, 21:39:06
......a proto je celá rozhlasová digitalizace na houno.....všechny přijímače vyhodím, a zvuk bude ve finále horší, než je na FM. "Loupež století"
Název: Re:Lídr rozhlasové digitalizace
Přispěvatel: 123svatopluk 20. 11. 2015, 21:04:31
zdigitalizovat rádio je velice těšké, když z vkv (fm) přechází na vhf - dab tak to vyžaduje komplet nový přijíma, u rádia nebude možno použít žádný settopbox, snad se to podaří, škoda jen těch miliard přijímačů které budou rázem k ničemu.

Budu Vám částečně oponovat, je to možné. Ovšem pouze za dvou předpokladů platících současně:

1) - původní analogový přijímač musí mít vnější vstup či vstupy, tedy se musí jednat o receiver sloužící zároveň jako zesilovač.
a zároveň 2) - digitální rádio musí mít aspoň sluchátkový (pokud ne klasický linkový) výstup.

Pak můžete ze sluchátkového výstupu pomocí redukce (jack - 2x cinch) vyvést z digitálního přijímače stereo zvuk jako ze set top boxu a ten pak přehrávat na stávajícím receiveru - zesilovači. Samozřejmě, vestavěný analog tuner v receiveru by Vám pak po odpojení analogu byl k ničemu, stejně jako u staré CRT televize.
Horší je druhá věc zmíněná panem Fleischmannem, a tam má na 100 % pravdu. A to - když si vezmete současné pásmo FM, je v něm naskládáno tolik rozhlasových stanic, že by bylo jen v Praze potřeba mít minimálně 4 multiplexy, ne-li víc (aby to nebylo na úkor datového toku a kvality vysílání). Do těch stávajících tří (dva od ČRa a jeden od TELEKO) se ty stanice prostě nevejdou. To je fakt.
Název: Re:Lídr rozhlasové digitalizace
Přispěvatel: Pvtr 21. 11. 2015, 18:54:57
Kdo je lídrem rozhlasové digitalizace?
1. Český rozhlas - na kanále 12C vysílá všechny své programy v dobré kvalitě, snaží se o testy jednotlivých technologií ap. a snad během příštího roku rozšíří své vysílání i do jiných regionů. Pochvala zaslouží i zlepšující se propagace DAB ve vysílání.
2. RTI - operátor RTI vysílá v dobré kvalitě a má snahu o rozšíření DAB vysílání do dalších regionů, bohužel ČTÚ tuto snahu nepodporuje. Pokud by byly od ČTÚ k dispozici volné kmitočty, tak DAB by se asi o DAB mluvilo více.
3. Lidl - na jaře uvedl tento řetězec do prodeje DAB přijímače, které se ihned prodaly. Ukázalo se jasně, že pokud se udělá dobrá reklama přijímačům a seznámí posluchači, o co se jedná, může být o přijímače zájem

Jinak k diskusi uvedeným "set-top-boxům pro DAB" - tak o nich píši již delší dobu. Je škoda, že se nevyrábí přijímač s příjmem jen T-DAB, do něhož by se mohly zasunout reproduktory hifi věží. Pro poslech DAB by se použil nový modul, pro ostatní služby starší věž. Toto by bylo jednodušší a energeticky úspornější než užití AUX výstupů.

Naprosto ale souhlasím s konstatováním provozovatelů soukromých rádií, že je připraveno velmi málo sítí - do nich se všechna současná rádia nevejdou, navíc není prostor pro vznik nových stanic. Podstatné je také, aby se soukromá rádia mohla rozhodnout, u kterého provozovatele budou vysílat a měla tak optimální podmínky (viz. např. situace v DVB-T - multiplex 4 a sítě ČRA).