Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Kabelové digitální vysílání (DVB-C) => Téma založeno: Retiree 04. 07. 2014, 13:06:55

Název: EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Retiree 04. 07. 2014, 13:06:55
V posledních týdnech provádělo UPC ČR změny ve svém EPG, což vzbudilo i řadu negativních reakcí na fóru (http://www.upczone.cz/viewtopic.php?f=10&t=5189) UPC Zone. Po vychytání počátečních hrubých chyb a problémů však tato změna přinesla i jeden, podle mě zásadní problém.

UPC sestavuje a vysílá EPG na sedm (7) dnů (mnohokrát ověřováno pomocí utility TransEdit programu DVB Viewer), na některých (asi) televizorech se však od jisté doby zobrazuje EPG pouze na čtyři (4) dny. Já osobně EPG v televizoru příliš nevyužívám, problém jsem na svém televizoru zjistil až po upozornění jednoho diskutujícího…

Jiný diskutující uvedl v citaci odpovědi na svůj dotaz (http://www.upczone.cz/viewtopic.php?f=10&t=5189#p80488) na FB UPC mj., že „maximální délka detailních informací u programu je 4000 znaků“. Na základě této informace jsem (nemaje hlubších znalostí problematiky) vydedukoval, že došlo k podstatnému navýšení objemu vysílaných EPG dat, což mj. potvrzují i současné podstatně obsáhlejší informace o daném pořadu.

UPC ve své kabelové síti šíří v současné době v DVB-C 23 kanálů/multiplexů (K37 až K59) a 6 kanálů/multiplexů ve standardu DVB-T (K21 až K26).

V každém multiplexu jsou EPG data i všech ostatních multiplexů (viz utilitka TransEdit), jinými slovy, po zapnutí přijímače jsou během několika desítek sekund, na rozdíl od pozemního nebo satelitního příjmu, k dispozici EPG data všech programů v celé kabelové síti UPC (samozřejmě jen ve zvoleném standardu, DVB-C nebo DVB-T).

Pokud u svého televizoru (Samsung UE32D5520RW) přepnu na příjem v DVB-T, načte se během několika desítek sekund EPG všech šesti multiplexů na celých sedm dnů. Pokud však přepnu zpět na příjem v DVB-C (obvyklý stav), načte se EPG pouze na čtyři dny, přesněji, nejprve se načítá aktuální (naladěný) kanál, načte se EPG na sedm dnů, poté se načítají data EPG z ostatních kanálů a velikost EPG se postupně zredukuje na ony pouhé čtyři dny.

Z uvedeného pozorování vyplývá, že televizor má omezenou paměť pro EPG data a pokud je objem načtených EPG dat větší než kapacita příslušné paměti, televizor je podle nějakého vnitřního algoritmu omezí, v tomto případě na čtyři dny.

Recenzenti (pane Herwig!) ve svých recenzích uvádějí (pokud) pouze, že příslušný testovaný televizor obsahuje EPG na (např.) 8 dnů. Což takhle testovat EPG v nějaké rozsáhlejší síti, tedy v kabelové UPC?

Věřím (tedy spíše doufám), že je to problém pouze starších televizorů a nové přijímače i té nejnižší kategorie již mají pro EPG paměti větší kapacity. I když si o sobě myslím, že umím využívat služeb vyhledávače Google, nenašel jsem odkaz na nějaké jednouché blokové schéma moderního televizoru, rovněž výrobci televizorů jsou velmi diskrétní. O informacích UPC, kde naprosto neexistuje vnitrofiremní komunikace, snad nemá smysl hovořit…

Dotaz: Máte někdo představu o velikosti paměti pro EPG (nevím zda takový termín existuje, pouze domýšlím)? Pokud ano, jak se její kapacita liší u různých výrobců, cenových tří a pod.?
Máte někdo podobné poznatky?

Své postřehy jsem získal pouze na svém televizoru, se žádným jiným jsem nepřišel do styku. Pokud jsem napsal nějaké nesmysly, kamenujte mě a případně opravte, díky za trpělivost při čtení příspěvku.

Edit: Oprava pravopisu (omlouvám se panu Herwigovi)
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Jan Novák 04. 07. 2014, 13:16:02
Na svém Samsungu B550 jsem si toho zkrácení nevšiml, ale je fakt, že tak dlouho dopředu se dívám málokdy. Co se mi ale stává častěji (a nesouvisí to s upgradem), je, že některý pořad chybí - okno pro něj je prázdné a TV hlásí, že o pořadu chybí informace. Ty se načtou třeba po 1/2 hodině, ačkoliv všude kolem data jsou.
Pokud jde o informaci k jednomu pořadu, tam je občas dlouhý komentář useknutý. Nepočítal jsem, jestli vždy stejně a je to limit TV.
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: ludekfilm 04. 07. 2014, 14:15:35
Na TV Sony 5 let staré, se zobrazí EPG na 6 dní, 7. den ale bez informací. Jinak rychlost zobrazení info z EPG je na mé TV zoufalá, někdy i několik desítek vteřin. Rozsah informací je někdy různý, což je asi záležitost UPC (resp. někoho, kdo jim ty informace do DVB-C zapisuje). Např. některé info slovenské (i když je film s českým zvukem), některé info zbytečně rozsáhlé a pak useknuté, přičemž bych rád na začátku hlavně krátké info o žánru, původu, pořízení (režiséru a hlavní postavě .....) a pak stručný popis děje.
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Retiree 04. 07. 2014, 14:45:42
... dlouhý komentář useknutý. Nepočítal jsem, jestli vždy stejně a je to limit TV.
Nebyl to limit TV, takto "useknuté", zakončené vytečkováním, bývaly informace skutečně donedávna vysílány. V současnosti jsou popisy sice úplné, rozsáhlejší, pro změnu se nevejdou do paměti některých tv.

Rozsah informací je někdy různý, což je asi záležitost UPC ...
Nemohu nají zdroj informací (odkaz), ale UPC v zájmu zlepšování služeb bla bla od června testuje nové uspořádání EPG, při němž mj. došlo k značnému navýšení objemu přenášených dat, což každý televizor nezvládá a vypořádává se s problémem po svém...
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Petr Svoboda 04. 07. 2014, 17:04:59
Dotaz: Máte někdo představu o velikosti paměti pro EPG (nevím zda takový termín existuje, pouze domýšlím)? Pokud ano, jak se její kapacita liší u různých výrobců, cenových tří a pod.?
Paměť pro EPG nebývá dedikovaná, a data se zapisují zdrojová EIT, nikoli interpretovaná, co pak vidíš na obrazovce. Nelze tedy přímo odvodit, kolik dnů se zobrazí, příp. kolik znaků apod. Vždy záleží na konkrétním stavu množství informací právě vysílaných. A každý proběhlý event po krátké době uvolní paměť, kterou obsazoval a z karuselu se dotáhnou případné chybějící informace k nejvzdálenějším eventům. V základě rozlišuj mezi 2 tabulkami: jedna je present/following (nynější a příští pořad) - tato fofruje a je nejpřesnější s ohledem na okamžité úpravy ve vysílaných pořadech. Druhá je schedule, pomalá a na 7 dnů - tato se ti dotahuje postupně, podle rychlosti a objemu až 4 minuty. A v obou tabulkách ke každému eventu patří krátký popis a rozšířený popis (ten dělá velké objemy dat).

Ale: v ČR se používají neobvykle veeeéliké rozšířené popisy, které byvše omezeny danou rychlostí otočení karuselu, nutně zvyšují nárok na rychlost toku dat EIT (EPG). Není výjimkou, že přešvihnou 512 kbit/s. Vyplývající nárok na zpracování a zápisy/čtený produje mnohdy chyby, informace je neúplná, musí se znovu načítat při další otočce... O větším nároku na objem a správu paměti nemluvě. Nelze říct, že by byl vztah komfortu EPG k značce, typu, ceně TV. Ale novější TV bývají výkonnější a s větším objemem, než starší (protože se testovaly v nových podmínkách).
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Retiree 04. 07. 2014, 17:47:44
Samozřejmě, že zdrojová, to chápu... Oba eventy samozřejmě rozlišuju.. Díky aplikaci TransEdit se také začínám poněkud orientovat ve struktuře dat, díky Tvému příspěvku také v základní funkci EPG...
Jen pro zajímavost, programy z rodiny DVBViewer ukládají EPG data do souboru epg.dat. Jeho strukturu samozřejmě neznám, nicméně před "vylepšováním" EPG míval soubor epg.dat velikost 5 až 6 MB, nyní má 11,5 MB (11500 kByte).
Stejný soubor pro DVB-T má nyní  cca 3,5 GMB...
Vzhledem k letní mrtvé sezóně diskuzí si nemohu utvořit představu, kolika televizorů (nebo spíše uživatelů, i já jsem si problému všiml až po upozornění) se změna dotkla, ale předpokládám, že specialisté na EPG v UPC si těchto důsledků jsou vědomi...

Oprava: 11500 kB je samozřejmě 11,5 MB
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: ludekfilm 04. 07. 2014, 18:40:20
Tak musím opravit, původní vlastnosti EPG u TV Sony. Ve skutečnosti je na šest dní zobrazen jen přehled programů, ale vlastní informace o pořadu nejsou už přístupné u programů, které budou cca za 4 hodiny od současného stavu. To je teda bordel a teď řekněte je to problém TV nebo UPC, když to dříve chodilo (i když příšerně pomalu)?
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Jan Novák 04. 07. 2014, 20:22:30
Musím říct, že soudruzi z UPC asi přitvrdili. Teď, když se dívám, tak mám program jen na dva dny dopředu, pravda i se sáhodlouhými popisky k pořadu (Samsung B550). Tak nevím, tudy cesta nevede, ještě nedávno to v pohodě chodilo +7 dní. Proč nejsou popisky k pořadům jen pro +1 den a dál už jen osekaný seznam? Pochybuji, že by ty kecy někdo pročítal týden dopředu. Docela by mě zajímalo, jak to zobrazuje ten původní SD UPC STB. To nebyl žádný výkřik moderní techniky.
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Retiree 04. 07. 2014, 22:03:35
Soudě podle minimální, takřka žádné, odezvy na fórech (UPC Zone, TV Freak), nastala asi skutečná okurková sezóna. Nebo že by UPC už opustila většina zákazníků?
Jak tak čtu, tak jsem na tom se svým čtyřdenním EPG ještě dost dobře....
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: i.nosek 05. 07. 2014, 09:19:09
Soudě podle minimální, takřka žádné, odezvy na fórech (UPC Zone, TV Freak), nastala asi skutečná okurková sezóna. Nebo že by UPC už opustila většina zákazníků?
Jak tak čtu, tak jsem na tom se svým čtyřdenním EPG ještě dost dobře....
Všem českým operátorům to EPG jaksi moc nejde - např.ARD,ARTE na satelitu ASTRA1 apod. načte 28!!denní EPG do minuty.Zajímavá je situace u programu NOVA CINEMA - ve Skylinku má nyní EPG do 25.7(20dnů)!!! - např.21.7 v 20.00 film Vratné lahve.Zatímco NOVA CINEMA v DVB-T pouze 7dní.A samozřejmě záleží na použitém receiveru-naprostá většina zobrazí všude pouze 7dní.
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: ivovi 05. 07. 2014, 16:37:07
Na dotaz (jaka je velikost pameti pro EPG) neodpovim. Jen vim, ze EPG "other TS" (tedy pro multiplex jiny nez aktualni) se vysilalo v nemeckem DVB-T. Jenomze pokud jsem se namatkou dival, pouzivaji rozsireny popis do 250 znaku, kdezto nase CT vyuziva bezne hodne pres 1000 znaku. Obavam se, ze kombinace "other TS" EPG a sahodlouhe rozsirene popisy je docela vrazedna. Ta uprava UPC je jiste dobre minena, ale nevim nevim...
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Retiree 05. 07. 2014, 17:30:24
Přijímám pouze kabel UPC (C i T), nemám možnost porovnat s pozemními multiplexy (musel bych improvizovat), ale... Podle jistých náznaků UPC změnilo firmu, která pro něj EPG připravuje. Porovnával jsem náhodně některé popisy programů v EPG UPC a na přehledu (http://tv.sms.cz/) programů - popisy se shodují, včetně pravopisných chyb a překlepů! Zajímalo by mě, o kterou firmu se jedná a které další subjekty jejích "služeb" využívají...
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Retiree 08. 07. 2014, 21:44:37
Tak dnes večer mám na svém televizoru EPG na pouhé 3 dny, velikost epg.dat 11,5 MB (viz výše)...
UPC stále dělá mrtvého brouka, takže žádná jiná viditelná změna.
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Petr Svoboda 09. 07. 2014, 07:54:24
Podle mě je příčinou redaktor každé televize připravující popisy, popř. úkoly na něj kladené.
Takový redaktor připravuje popisy ve Wordu sice s vědomostmi o pořadech, ale bez vědomí, jak Word a EPG pracuje. Redaktor pracuje na velkém monitoru, a jeho text je stacionární. A své dílo odevzdá do publikačního systému, kde (už „jen“) technik vyladí převodní filtr do EIT.
Výsledkem je nadměrně dlouhý text popisu eventu v EPG včetně šílených nerozdělitelných mezer před jednoznakovými předložkami a i s uživatelsky nevhodnými zalomeními odstavců. O předlouhých souvětích ani nemluvě. Špatně čitelné samo o sobě, dynamické parametry naprosto ignorovány. A když se nenajde vhodný technik, přidá se i ignorování kódové stránky a vysílá se ve Win1250 místo povinné ISO 6937, jak tu dokazoval jeden nejmenovaný multiplex po několik měsíců.

Nutno ale přiznat, že se v průběhu let situace EPG pomalu zlepšuje. Momentální navýšení objemu u UPC považuji za exces, který dlouhodobý trend vylepšování EPG nezvrátí. Snad.

Pozn: např. teletext se zpracovává jiným způsobem a výsledek je podstatně lepší. Kontroluje se vždy až zobrazení na (různých) televizorech a je to poznat. I kvalita zpracování podle mě stojí za neuvadající popularitou teletextu - pro mě obtížně pochopitelné.
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: fat01 10. 07. 2014, 06:33:01
Soudě podle minimální, takřka žádné, odezvy na fórech (UPC Zone, TV Freak), nastala asi skutečná okurková sezóna. Nebo že by UPC už opustila většina zákazníků?
Jak tak čtu, tak jsem na tom se svým čtyřdenním EPG ještě dost dobře....

Mám EPG pouze na tři dny, televize Samsung UE46F7000.
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Retiree 10. 07. 2014, 08:44:30
Dnes mě do oka padlo několik perel, zda k pousmání, nebo k pláči ponechávám na vás. Autorem těchto perel zcela jistě není nikdo z UPC, stejné chyby se vyskytují na serveru sms.cz.
Náhodně vybírám:

Filmbox Extra, čtvrtek 10.7.2014
  8:45   Baička gogo
16:20   Nezlomná vÔľa
18:15   Asterix a obelix ve službách...
20:05   Případy doktora bleika

Filmbox Extra, pátek 11.7.2014
  6:40   Julius caesar
11:30   Enzo ferrari 1
15:10   Vánoce u moodyů

Filmbox HD čtvrtek 10.7.2014
Z reykjavíku do rotterdamu

V popisu děje se tyto chyby nevyskytují, ale v přehledu se opakovaně vyskytují už několik dnů a především u programů z rodiny Filmboxu.
Řekl bych, že autor těchto textů i odpovědný redaktor by měli dostat okamžitého padáka...

To ovšem neomlouvá firmu UPC ČR, která stále vysílá EPG s řadou nedostatků a na své oficiální webové stránce takticky mlčí a naopak na FB takticky mlží...

Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Lukáš Polák 10. 07. 2014, 08:50:17
Mě zase pobavilo, že v kabelovce UPC je upscalovaná Nova Cinema jako Nova cimema HD. :)
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Retiree 10. 07. 2014, 09:11:28
Před časem na svém webu, v přehledu dostupných programů, uváděli, které programy upscalují. Poté, co se nedohodli s Novou, začali uscalovat i tyto programy, nejprve asi se záměrem zachovat původní programové pozice, teď už asi ze setrvačnosti...
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Jan Novák 20. 07. 2014, 22:56:41
UPC opravdu přebírá popisky do EPG z http://www.sms.cz (http://www.sms.cz)  Dnes je u Posledního metra komentář ve slovenštině, stejně jako zde: http://www.sms.cz/film/posledni-metro (http://www.sms.cz/film/posledni-metro) Nechápu, proč nemůžou přebírat EPG přímo od jednotlivých stanic.
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Retiree 21. 07. 2014, 08:16:31
Obávám se, že situace okolo EPG je daleko komplikovanější... UPC rozhodně nepřebírá data od sms.cz. Spíše oba (UPC i sms) přebírají data některých stanic ze stejného zdroje, ale ani to není pravidlem. Jako zákazníka UPC mě to sice nemusí zajímat, ale první v řadě viníků stojí poskytovatelé jednotlivých programů, kteří i na svých webových stránkách mívají, slušně řečeno, zmatek...
Např. tvůrci EPG pro Filmboxy buď zcela ignorují zákazníky, nebo to jsou naprostí primitivové a blbci... Několik týdnů jim naprosto nevadí malá písmena ve jménech a názvech
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Jan Novák 21. 07. 2014, 09:20:34
Dovedu si představit, že data malých stanic někdo vytváří externě. Ale tady se jednalo o program ČT2. Bohužel netuším, co v té době bylo v DVB-T.
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: ivovi 21. 07. 2014, 10:18:34
... Bohužel netuším, co v té době bylo v DVB-T.
V DVB-T byl odstavec z odkazu na sms dole.

Citace: DVB-T EPG (formatovani cestiny jiste prominete)
"PoslednÂi metro, Dernier metro, Le, VelikÂani filmu... Catherine DeneuveovÂa"
Short desc.:
"GÂerard Depardieu, Catherine DeneuveovÂa a malÂe paĎrÂiĎzskÂe divadlo za okupace. FrancouzskÂe filmovÂe drama (1980). DÂale hrajÂi: J. Poiret, H. Bennent, A. FerrÂeolovÂa a"
Ext. desc.:
"dalĎsÂi. ReĎzie Francois Truffaut.
HDTV
SkrytÂe titulky
Po okupaci PaĎrÂiĎze v roce 1940 je Lucas Steiner, majitel divadla Montmartre, nucen se kvĘuli svÂemu ĎzidovskÂemu pĘuvodu skrÂyvat. VĎsichni jsou pĎresvĎedĎceni, Ďze uprchl do svobodnÂe zÂony, ale skrÂyvÂa se ve sklepĎe divadla. VedenÂi divadla se ujme jeho Ďzena Marion, kterÂa zkouĎsÂi novou hru podle manĎzelovÂych poznÂamek. Hra mÂa nÂazev ZtracenÂa a Marion v hlavnÂi roli sekunduje nenapravitelnÂy sukniĎckÂaĎr Bernard Granger, kterÂy pĎriĎsel z jinÂeho divadla. V kritickÂem obdobÂi se divadlo vÂice neĎz kdy jindy stÂavÂa obrazem Ďzivota: kaĎzdÂy nĎeco pĎredstÂirÂa, hraje svou roli a nikdo nemĘuĎze nikomu vĎeĎrit. ScÂenÂaĎr je schvÂalen ÂuĎradem propagandy a zaĎcÂinÂa kolo zkouĎsek. Lucas poslouchÂa ze sklepa herce a pĎripravuje pro Marion reĎzijnÂi poznÂamky. Ta se mezitÂim snaĎzÂi zÂiskat kontakty na pĎrevadĎeĎce, aby se Lucas dostal pĎres demarkaĎcnÂi linii do svobodnÂe zÂony a potÂe do ĎSpanĎelska. Divadlo navĎstĎevuje divadelnÂi kritik Daxiat, kterÂy kolaboruje s nacisty, ale on divadlu nepomĘuĎze. VĎse se komplikuje, kdyĎz NĎemci ovlÂadnou Svobodnou zÂonu."
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Jan Novák 21. 07. 2014, 11:20:09
Zvláštní, v UPC byl jako popis ten první odstavec z http://www.sms.cz/film/posledni-metro (http://www.sms.cz/film/posledni-metro) ve slovenštině: "Retrofilm z divadelného prostredia sa odohráva počas nemeckej okupácie Francúzska za 2. svetovej vojny...."
Název: Re:EPG data v síti UPC
Přispěvatel: Jan Novák 30. 08. 2014, 22:14:05
Ani po měsíci se u UPC nic nezměnilo. Dnes opět název i popis pořadu ve slovenštině, název pořadu se navíc liší od českého (Prima 21:55, podle UPC "Bankový kuriér", podle Primy "Čistá práce"). Zajímavé je, že tentokrát nic takového na sms.cz není.