Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Digitální rozhlas => Téma založeno: ivovi 13. 05. 2014, 11:44:24

Název: Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 13. 05. 2014, 11:44:24
Štěpán Kotrba: Veřejnoprávní multiplex Českého rozhlasu by mohl obsahovat i audiostopu ČT 24 (http://www.blisty.cz/art/73182.html)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 13. 05. 2014, 20:45:02
Parada, tady placeny clanek, tam zadarmo.Diky za odkaz.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jan Novák 13. 05. 2014, 21:08:13
Už vidím, jak po zařazení ČT24 do DABu budou chtít vybírat za rádio TV poplatek, tak jako teď chce rozhlas poplatek za TV :-)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 30. 10. 2015, 19:32:11
Protože nejsem příznivcem chaosu v diskuzních fórech (administrátoři to mají těžké) využívám tohoto vlákna, sice původně asi míněno pro naší malou českou kotlinu, ale naštěstí názvem je bez hranic a "zneužil" bych ho pro evropský prostor.

Jako fanouška digitálního rozhlasového vysílání mně potěšili poslední zprávy veřejné platformy WorldDAB o vývoji DAB poslechu v UK. Ve 3. čtvrletí 2015 dosáhla poslechovost digitálního vysílání 41.9 % a analogový poslech klesl na 50.4 % z 56.4 % v Q3 2014. Myslel jsem si, že jsem stará rádiová struktura, která nemá ráda rádio přes internet a ...voilá..DAB rádio je posloucháno 4 x hodin déle než přes internet.

V UK se začíná mluvit o bodu obratu, šéf Digital Radio UK mluví o zahájení odpočítávání kdy většina poslechovosti bude přes digitál. Nutno dodat, že kromě komerčních stanic je tahounem i veřejnoprávní BBC. Vláda stanovila dvě kritéria pro přepnutí na digitál; 1. digitální poslech dosáhne 50 % hodin poslechovosti 2. když místní komerční a celostátní  DAB pokrytí se vyrovná FM. Vlastnictví DAB přijímače ve všech domácnostech vzrostlo na 53.6 %.

Good news from UK; obecně to nemám rád, ale zde bych přivítal kdyby Němci zavelili a celé to pošťouchli a my jsme ufrflaně následovali; za Duhana to začalo, doufám, že nenastane "Poučení z krizového vývoje".

Krátce z dalších zemí (většinou ja tam aktualizace ze srpna 2015, ale o aktuálnosti nebo přesnosti informace nemám tušení):
Norsko - je jasné; 58 % poslechovost, rok 2017 je přechodem z analogu na digitál
Švýcarsko - 45% poslechovosti v digitálu
Dánsko - poslechovost sice jenom 28%, ale alespoň politická podpora, kdy dánský ministr kultury se zmínil o "omezeném frekvenční prostoru v pásmu FM".
Německo - moc tam nepíšou, je tam odkaz ne německý článek, ale zřejmě není pochyb, že když "se to rozjede tak to pojede". Angažuje s v tom Ministerstvo dopravy a digitální struktury (BMVI).

zde čtení pro dlouhé chvíle v origošu:
zdroj: https://www.worlddab.org/

P.S. má osobní svazácká agitka pro digitál: než jsem začal toto psát ve vídeňském muxu začli hrát Eric Clapton: My Father's Eyes; no nenatáhni ten koax anebo bojuj za FM
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Josef Zavřel 06. 02. 2016, 16:04:52
Dobrý den.
Přátelé, tady máme Lukáše.

http://www.rozhlas.cz/digital/portal/
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: David Kříž 06. 02. 2016, 16:43:48
Však to se tu probírá už víc jak měsíc :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 06. 02. 2016, 17:40:10
Tady se někdo probudil ze zimního spánku  ;D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Josef Zavřel 06. 02. 2016, 17:53:21
Dobrý večer všem na DZ.
Pánové,omlouvám se s čepicí pod paží.Jsem moc dobře informován,možná víc než si myslíte,ale já vždy myslím i na ty ,kteří to třeba nevědí.Uvědomme si,že tyhle stránky neslouží jen několika lidem.V mém věku už se lidé k zimnímu spánku neukládají.Přeji dobrou noc. J.Z.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: David Kříž 07. 02. 2016, 13:31:16
Přiznám se, že jsem toto poslední sdělení nějak nerozkódoval :)
V tomto samém foru (jen v jiném tématu, o redakci DZ) i na webu se probírá už víc než měsíc, že LP na DZ končí (resp. už skončil) a kam se přesouvá...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Josef Zavřel 07. 02. 2016, 16:42:52
Hezký sváteční den Davide.
Zdravím Vás.Já jsem člověk,který rád některé věci opakuje a připomíná.Ne všichni čtou tyto stránky pravidelně.My "obeznalí"samozřejmě vše víme a tak mě to připadalo normální zde zveřejnit onen odkaz.Asi to byla chyba.Trochu mě zamrzela reakce od BeatJ,ale už to neřeším.Hezký nedělní večer. J.Z.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 09. 02. 2016, 09:40:42
Citace: vlada
Návrh rozvoje zemského digitálního vysílání Českého rozhlasu včetně návrhu opatření
Původní termín:
31.12.2015
Nový konečný termín:
31.03.2016
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 09. 02. 2016, 22:05:09
Citace: vlada
Návrh rozvoje zemského digitálního vysílání Českého rozhlasu včetně návrhu opatření
Původní termín:
31.12.2015
Nový konečný termín:
31.03.2016

no...dalo mi zabrat kdo je uživatel "vlada" a kde je jeho příspěvek na který se vztahuje citace; je to tedy Vláda ČR; snažil jsem se tedy hledačem na stránce naší Lady vlády najít příslušný dokument...bezúspěšně...zkrátím to, je to zde:

https://apps.odok.cz/attachment/-/down/VPRAA6LG550J

Ano pane Zavřeli, v tom, že jste " člověk,který rád některé věci opakuje a připomíná", jak říkáte, nevidím ani nejmenší problém.

Zpět k jádru; pokud jsem dobře zaslechl, nový šéf ČRozhlasu řekl, že bude podporovat všechny digitální platformy; co to znamená vlastně pro DAB? Budeme čekat na rozsudek až do 31.3.?

Mimochodem, zajímavý názor posluchače z Rakouska:

Ich habe jegliche Hoffnung im österreichischen Kasperltheater aufgegeben... sei es Verhinderungspolitik des ORFs in DAB+, sei es Wettbewerbsverzerrung vom ORF durch SimpliTV... Ne ORF - so einen Rundfunk brauch ich nicht mehr!

Německy neumím, ale vidím tam výsměch "rakouského kašpar divadla" a zpátečnické politiky ORF a vyjádření, že takový rozhlas tedy nechci.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 14. 02. 2016, 19:40:59
asi jsem zabanovaný tak nemůžu říct svůj přiblblej názor přímo k článku Valné shromáždění WorldDab v Praze. Předseda řídícího výboru WorldDab je Patrick Hannon, viceprezident Frontier Silicon, tedy firmy jejíž klíčový čip mám v rádiu z Tesca za pár korun.

Uživatel BeatJ to v reakci na článek myslel dobře (To bude ostuda, naladí-li si a poslechnou takový mux Teleko), ale o to vůbec nejde, důležité je, že někdo musel vyvinout iniciativu a NAVRHNOUT sdružení, aby se to konalo v Praze; ať to byl kdokoliv, mezi řádky čtu, že i když ČR  nevznese DAB do nebes, do pekel ho asi neposílá.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 14. 02. 2016, 20:40:10
Právě, že Česka republika díky Teleko posílá DAB+ do pekel, takovej hudební průjem ba přímo hnůj nemá co v éteru pohledávat a odrazuje zájem posluchačů o DAB+ jako takový.
Doufejme, že DAB+ do pekel půjde sám, protože přináší zatím horší poslech/požitek oproti FM a na to fakt nikdo není zvědavý ani na ty obrázky/omalovánky co tam Teleko nyní cpe.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 14. 02. 2016, 20:58:35
Předem připouštím, že tomu možná nerozumím. Ale, pokud vím, Teleko žádnou vlastní rozhlasovou stanici nevlastní, jen za úplatu vysílá to a v kvalitě, co si zákazníci u něho zaplatí.

Jako jsem tady ještě nedávno četl :"zlatá analogová nekomprimovaná televize na CRT obrazovce", než rozmazané, kostičkované a skřípající DVB-T s nekoukatelnými programy v SD, tak, než FM bude zcela zrušen, opět budeme muset číst nářky nad nedokonalostí DAB+? Pláčete na nesprávném hrobě.  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 14. 02. 2016, 21:07:46
Bohužel to s tím "co si u Teleka vysílatel zaplatí" je trochu jinak.Proto i např. Samson má v RTI vysoký datový tok a u Teleka má Samon takový mrzák tok.
Neobhajuj pořád tu humus kvalitu, nejde to okecat ničím a omluvit už vůbec ne.
To, že jsi starý a hluchý (promiň, ale musel jsem to tak napsat) a je ti to tím pádem jedno neznamená, že to musí byt i ostatním a přijmout tuto nekvalitu jako standard.
Nejsou to nářky, ale realita, DAB+ je zvukově mnohonásobně horší než FM.
Naštěstí DAB+ pšenka nekvete, zaplaťpánbu za ty dary.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 14. 02. 2016, 21:23:44
Jak jsem předestřel, asi tomu nerozumím a jsem strašně starý a úplně hluchý, čili ten plechový zvuk opravdu nemohu vnímat. Na druhé straně musím litovat ty mladé, bystrosluché, třeba co si v MHD pumpují do uší ten kravál, nebo, ty snad jedince, co ve zbožné úctě sedí v fonoroomu, ladí na svých tunerech stanice s vysněným hudebním repertoárem a děsí se doby, kdy vše nahradí DAB, nebo ještě sofistikovaněji zkomprimovaný zvuk další digitální generace rozhlasu. Hrůza ..... ještě, že se toho už nedožiji.  ;D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 14. 02. 2016, 22:17:51
...jsem strašně starý a úplně hluchý... Hrůza ..... ještě, že se toho už nedožiji.  ;D

zdravím uživatele Pamětník, který dostal nový nickname "starý a hluchý" od uživatele BeatJ  ;)

Chtěl bych Vám jenom vzkázat abyste ještě neodcházel, stačilo, že nám odešel David Bowie, i když se jedná  jenom o jeden aspekt rozhlasových vln - muziku, ten druhý aspekt je zpravodajství a kultura - např. rozhovory se zajímavými osobnostmi - to ale slyším jenom u Čr1 a Čr2 - a na to ten FM stačí - mám ale obavy, že BeatJ sem nemíří.

Nechápu BeatJ, proč si protiřečíš; zatracuješ Teleko, že zabíjí DAB nízkým datovým tokem a horlíš za FM; ve tvém pojetí je přece dobře, že Teleko je hrobařem DAB a agentem FM, ne? Nebo jinak, již jsem někde jinde řekl, že mně osobně je jedno, jaká technická platforma digitálu bude, nech to vysílají pro mně za mně po radiátorech ústředního topení s modulací ŠVEJK, ale ať to je digitální s dostatečným využitím spektra pro přístup alternativních konkurentů.

Řeknu to jednodušeji:

jezdím převážně směr Brno - Ostrava; kdyby nebylo Čr1 a Čr2 tak by mně v tom autě j.e.b.l.o. To, že kolem Olomouce naladím i stanici Beat je sázka do loterie, co tam zrovna hrají.

Nedávno jsem jel i směr Praha; zde trnu kdy ztratím signál Radio Wien a až se chytne stanice Sázava, co tam zrovná běží za hudební programový blok.

Doma mám ten mrtvej DAB a z vídeňského muxu nevím roupama co bych si vybral.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pevy 15. 02. 2016, 07:22:48
Nechápu, proč odsuzovat DAB jako takový. Jenom proto, že Teleko je takový "zvukový prznič" ? Já osobně nic jiného v běžném dosahu nemám (jen Teleko z Černé hory), ale když pominu vysílanou (ne)kvalitu (kterou prozatím stejně na své Tesco "krystalce" moc nepoznám), tak během svého testování musím zcela jistě smeknout, pokud jde o dosah (pokrytí) vysílání. Toto vysílání totiž chodí na tak nepravděpodobných místech, že je to až zarážející. Být v multiplexu další (pro mne zajímavá) rádia, jako je kupříkladu Country, Beat aj. (samozřejmě s určitou garancí, že mi opět náhle po Novém roce nezmizí), velice vážně bych zvažoval koupi autorádia, neboť konečně bych uvedená rádia nemusel za jízdy lovit na VKV jen mimo zástavbu a na vyvýšených místech.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 15. 02. 2016, 07:50:46
Jak jsem předestřel, asi tomu nerozumím a jsem strašně starý a úplně hluchý, čili ten plechový zvuk opravdu nemohu vnímat. Na druhé straně musím litovat ty mladé, bystrosluché, třeba co si v MHD pumpují do uší ten kravál, nebo, ty snad jedince, co ve zbožné úctě sedí v fonoroomu, ladí na svých tunerech stanice s vysněným hudebním repertoárem a děsí se doby, kdy vše nahradí DAB, nebo ještě sofistikovaněji zkomprimovaný zvuk další digitální generace rozhlasu. Hrůza ..... ještě, že se toho už nedožiji.  ;D

Aby jsi slyšel tu plechovost a výraznou degradaci, nemusíš byt v žádném fonoroomu, je to slyšet i v pouhém autě, kde je plno dalších různých rušivých vlivů.Zde se potvrzuje jen to, že jsi totálně hluchý.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Petr Hajčiar 15. 02. 2016, 10:02:15
Přiložíme-li ucho ke kontrolnímu reproduktoru, který hraje rozdíl mezi levým a pravým kanálem, tak hříchy zvuku hned vyjdou najevo  :)  Na FM uslyšíme šum, prskání podle kvality signálu, v DABu pak všelijaké zvonění a bublání podle míry komprese.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 15. 02. 2016, 10:08:49
Zlatý šum/FM oproti té zvukové deformaci slavného DAB+
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: MiPo77 15. 02. 2016, 10:09:34
Souhlasím s tím, že zvuk opravdu není optimální. Ale na druhou stranu je nutné uvést, že byl zásadní rozdíl mezi Radiem 1, které bylo nabíráno přímo ze studia a radiem SeeJay, které je nabíráno z internetového streamu. Celkový poslechový dojem šel určitě zlepšit kvalitním studiovým signálem na vstupu. Ale jako vždy, vše je otázka peněz.

S čím ale nemohu souhlasit, je názor, že Teleko je hrobařem DABu. Naopak podle mne je hrobařem ČTÚ svojí totální nečinností v této oblasti, kdy je zablokované přidělování individuálních oprávnění a ani nebylo/není vypsané výběrové řízení na celoplošné sítě s odkazem na neexistují zákon o DAB muxu pro ČRo.
Pokud si uvědomíte historické souvislosti, tak naopak díky Teleku se tu reálně vysílá.

Dovolím si odkázat na výborný článěk zveřejněný zde na Digizone, který řešil kapacitu DAB+ muxu v souvislostech:
http://www.digizone.cz/clanky/kapacita-digitalniho-rozhlasoveho-multiplexu-t-dab-v-souvislostech/
Pokud to vztáhnu na Teleko, tak je z jejich přístup naprosto srozumitelný. Celé je to o tom, najít přijatelný kompromis mezi max. povoleným výkonem vysílačů - pokrytím - kapacitou muxu - obsahovou stránkou.
Ono je celkem jednoduché mít 20 kW vysílač a mít v něm 12 programových pozit s kvalitou 96kbit a úrovní zabezpečení 3A. Nicméně Teleko má příděly pouze max. 1kW a míň. Pokud chcete zajistit rozumné pokrytí, nezbývá vám, než použít nejvyšší úroveň zabezpečení 1A, čím získáte 4,8 dB "zadarmo" navíc k max. výkonu vysílače. A ono to je sakra znát, pokud mám povoleno max. 30dB a k tomu těch 4,8 dB "zadarmo". Bohužel daní za to je, že kapacita takového muxu je pouhých 576 kbit/s oproti úrovni zabezpečení 3A, kde je kapacita muxu dvojnásobná, tedy 1152 kbit/s.
A pokud mám omezenou kapacitu a chci mít v muxu pestrou obsahovou nabídku, tak musím použít vhodné řešení (rozumněj kompromis), které umožní mít obsah a současně i poslouchatelnou kvalitu.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 15. 02. 2016, 10:31:20
Tomuhle nepomuze ani když je to sbirano ze studia, tech 48 i 64 v novem kodeku zni priserne a ani linka primo ze studia tomu nepomuze a ani pomoci nemůže.Navic to neni o pokryti u teleka (jejich praseni datového toku), co jsem si dopisoval s odpovednymi osobami.
DAB+ dnešním dnem opouštím jak poslechově, tak zájmově, přestávám ho sledovat a modlím se, aby se do budoucna neprosadil.Mějte se v této diskuzi fajn, hluchým co to nevadí zdar.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 15. 02. 2016, 22:13:05
Nazdar. S radostí jsem přivítal ústup BeatJ z tohoto tématu. Alespoň mi nebude mít za zlé, že kvůli mé hluchotě nepoznám plechový zvuk z DAB autorádia, které ve svém autě nemám. :P
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 15. 02. 2016, 22:39:53
Nazdar. S radostí jsem přivítal ústup BeatJ z tohoto tématu. Alespoň mi nebude mít za zlé, že kvůli mé hluchotě nepoznám plechový zvuk z DAB autorádia, které ve svém autě nemám. :P

Mně naopak ústup BeatJ z tohoto tématu vyděsil - náhle si připadám osamocen s tím DABem jako kůl v plotě  :)

Již jsem mu ani nestihl vzkázat, že když se Pamětník nazval "hluchým" tak to byla nadsázka generovaná MOUDROSTÍ, zatímco poselství BeatJ-je "jsi hluchej" byla generována TUPOSTÍ

Protože BeatJ toto možná tajně čte, prosím ho aby mně dal pokoj protože má pravdu v tom, že jsem fakt BLBEJ (a taky DABově hluchej)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: DxSi 17. 02. 2016, 19:13:32
Zlatý šum/FM oproti té zvukové deformaci slavného DAB+

Nemožem súhlasiť.... cestou z Bratislavy az po Kuty CZ/SK mi ťaha 12C z Kamzika a SRO1 je to doslova zážitok počúvať (pri bežných zvučkách počuť také tony ktoré som u FM nikdy nepostrehol.
Ked sa strati DAB tak FM ako prechod na kazetovú pasku.

Ale je fakt že 12C Kamzik je kvalitnejši zvuk ako 11D Wien (Wien je omnoho horšia kvalita )
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 21. 02. 2016, 13:36:55
Zlatý šum/FM oproti té zvukové deformaci slavného DAB+

Nemožem súhlasiť.... cestou z Bratislavy az po Kuty CZ/SK mi ťaha 12C z Kamzika a SRO1 je to doslova zážitok počúvať (pri bežných zvučkách počuť také tony ktoré som u FM nikdy nepostrehol.
Ked sa strati DAB tak FM ako prechod na kazetovú pasku.

Ale je fakt že 12C Kamzik je kvalitnejši zvuk ako 11D Wien (Wien je omnoho horšia kvalita )

má letmá zkušenost omezena hluchotou, přenosnými sluchátky Koss PortaPro (lepší nemám), Tesco rádiem a samozřejmě subjektivností.

SRO1 (136 kbps) mi zní dobře; nevím jestli mně opinkal jev "loudness war", ale neměl jsem pocit, že by v digitálu bylo nějaké výrazné prznění dynamiky. Náhodou jsem dnes od 11:00 chytl pořad Pavola Danišoviče se směskou hudby a stará nahrávka Marty Kubišové nebo něco od - myslím, že to byl Peter Lipa znělo výborně.

Trochu mně zmátl názor k článku od jednoho uživatele na satelitnatv.sk "Najhlasnejší a najotrasnejší zvuk má rádio Slovensko, to je už za hranicou pre slušné označenie. Najkvalitnejší zvuk majú rádio Devín a niektoré stanice ČRo". Nevím ale o jakém vysílání mluví, protože reaguje na přenos v Skylinku.

 Dále jsem přepínal mezi Čro1 Radiožurnál - ale v FM -, Rádio FM (SK DAB, 136 kbps), a vídeňským muxem - stanice Arabella Rock (72 kbps) a ARBO (80 kbps). Celkový rozdíl mezi FM a DAB mi připomněl zvuk, kdy jsem před pár lety likvidoval černé desky a nějaké si přehrál.  Analog rádiový/z desek zněl nějak jemněji a vyrovnaněji v porovnání s CD/DAB, ale nemůžu říct jestli lépe nebo hůře, prostě jinak, hodnocení je subjektivní. Za mně - DAB je dobrý, výraznější zpěv než u FM, basy dobré, výšky nic moc jak v FM tak v DAB, to ale může být otázka kvality (nekvality) přijímače.

SRO1 a Rádio FM jsou nejhlasitější - nemám nyní čas dohledávat jaká jiná technika kromě hrátek s dynamikou za tím může být. Stanice ARBO zní lépe než Arabella Rock, ale to bylo již před navýšením toku na ARBO. Při přepnutí z SRO1 i ČRo1 (FM) na Arabella Rock, tato zní poněkud "plechově".

To, že má oblíbená stanice Lounge FM (72 kbps) zní poněkud nic moc mi nevadí, protože ty příjemné uklidňující melodie můžou běžet tlumeně non-stop jako kulisa bez ohledu na datový tok nebo typ komprese nebo co já vím co bez toho aby mi to začalo lézt na nervy.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 21. 02. 2016, 17:25:31
Moc díky za sice subjektivní, ale realistický, pohled na kvalitu zvuku z DABu. Konkrétní dojmy, srovnávání, uvěřitelná přídavná jména. Tedy naprostý opak tvrzení toho "Kolovrátku" o neposlouchatelnosti a brzkém konci DABu, který se bez konkrétních údajů mermomocí cpe do mnohých témat. ;-)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 23. 02. 2016, 22:03:04
Moc díky za sice subjektivní, ale realistický, pohled na kvalitu zvuku z DABu. Konkrétní dojmy, srovnávání, uvěřitelná přídavná jména. Tedy naprostý opak tvrzení toho "Kolovrátku" o neposlouchatelnosti a brzkém konci DABu, který se bez konkrétních údajů mermomocí cpe do mnohých témat. ;-)

nevím za co děkujete, bez ohledu na to, co zde bude kdo sofistikovaně argumentovat anebo prázdně hlasitě vykřikovat (kolovrátek) nic nezmění na tom, jakou cestou a jak rychle se rádio vysílání  vydá; snad to nebude "the long and winding road" jak řekli Beatles.

Nechápu jak může být DAB debilní když mám JEDNU anténu směrově zapíchlou mezi Kamzík a DC-Tower (mux Wien) a můžu vybírat nejméně z 5 stanic dle mého vkusu (příjem celkem 19 stanic, někomu by vyhovělo možná i více z nich). Kvalitu DAB neřeším ze dvou důvodů (i když 136 kbps SRo1 a Radio FM není žádný suterén).

1. DAB je v plenkách - ok, je to moje pozitivní diskriminace ve prospěch DABu podbarvena mou DAB ideologií

2. I když nejsem, co se týče poslechu, masový tupoň, jestli jsem netopýří ucho nevím, protože hi-fisté se s námi nebudou bavit pokud nemáme výbavu za 100 litrů. Asi takhle lidičky. Šedé káčátko Tesco rocket reidiou mám připojeno k přenosnému radiomagnetofonu Panasonic - ve své třídě velmi dobrý zvuk, ALE...hlasitost nastavena mírně v poměrně objemném prostoru kuchyně-jídelna...tj. záměrně nízká úroveň hlasitosti  nemá šanci dynamicky vybudit repro Panáčka...to by snad dokázala ta sestava za 100 litrů aby si to tiše basovalo i cinkalo na výškách.

Tedy při mé konfiguraci z hlediska kvality FM versus DAB (datový tok +/- autobus) je to úplně jedno. Rozdíl je slyšet - zřejmě alespoň na jakž takž sluchátkách, no a asi na solidní sestavě tuner/zesilovač/ repro. Když chci ale i s kvalitním zázemím porovnávat FM versus DAB, platí obecná podmínka jako u srovnávání sestav zesilovač/repro buzených super kvalitním CD přehrávačem, jaké CD do toho cpu, protože hrátky s dynamikou hlasitosti mají v oblibě i nahrávací studia. Jsem laik, ale vyvolává to ve mně úsměv, když rozhlasová stanice má jako zdroj písničky datový tok, ani neví jaký a ještě ho dynamicky agresivně vylepší; co se to vlastně do naších uší dostane.

Po tom všem bla bla opakuji - mám jednu nic moc anténu, chytím DAB a krochtám si ve výběru. Pane Fleischmanne, Vy v dnešním článku vlastně tvrdíte, že trpím bludy...no...to nemá cenu komentovat.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 26. 02. 2016, 15:54:53
Co bude s FM2? Proč se neprodává radiopřijímač s Dab + na III pásmo tedy 174-240Mhz a také 87-108 MHz digitální tuner  a zdigitalizovat analogový fm 2 pásmo a vyřadit z něj analogový tuner a nahradit ho digitálním nejlépe DRM+ nebo novější kodek problém ☺
To jako všichni se vejdou do DAB+ 5-12K a ještě jeden DVB-T k tomu to vážně věříte že bude dostatek místa pro všechny? jak celoplošné tak regionální stanice a to veřejno-právní tak ty soukromé  :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 25. 08. 2016, 21:38:27
k tomu plánu T-DAB v ČR jenom tolik, že se modlím aby to Rakušáci nezapíchli, protože u jejich Lounge FM, Big City Live, Herold relax a SoundTraxx (vše DAB mux Wien) jsem happy jako malý kluk s autíčkem...

Odpustka pro ČRo vysílat v DAB čtyři programy, které šlapou na FM na kus drátu je rozkrádání peněz daňových poplatníků; být ČRo tak bych do toho nešel byť je to posvěceno vládou.

Vždy mně přemůže sarkasmus, so let's go:

1. Výborné rozhodnutí vlády, vždyť DAB není žádné korzo (G. Husák: hranice nie sú žiadne korzo)
2. Provést bleskovou 24 hodinovou forenzní analýzu s výstupem Poučení z krizového  vývoje DAB a místo zesnulého Vasila Biľaka pověřit redigováním Michela Fleischmanna
3.  Všechny příznivce DAB vyloučit ze strany
4. Poslouchání štvavého zahraničního DAB vysílání rekvalifikovat jako trestný čin rozvracení republiky
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 27. 08. 2016, 07:56:09
Dřív se vyráběli radia (myslím tar r výroby 2000+) že měli 2 čipy, jeden pro modulaci FM a druhý pro modulaci AM, dneska se digitální vyrábí tak, že se odstraní čip pro modulaci AM a dá se tam čip pro dab. V dneční době již lze osadit přijímač jen jednim čipem proto dneční "dab rádia" mají fm+dab tuner, chci si to pořídit do auta, v něm jsem AM tuner stejně nikdy nepoužil :D a myslím že je nepoužitelný, klidně místo něho může být dab, radia na to jsou, jen najít které mi tam bude pasovat a vyměnit anténu, ten nesmysl na čelní sklo nechci :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 29. 09. 2016, 20:34:13
angláni již řeší lokální DAB; na cestě je přepracování způsobu jakým je komerční vysílání provozováno - připravují legislativu pro volnější rámec licencování a regulace, který by byl vhodnější pro tento typ služeb.

Naše panoptikum vyřešilo, že si budu moci laskavě naladit ČRo2 nebo ČRo Vltava na DAB když je mám na FM; Radio Wave nebo Jazz musí být regulací chráněno před zneužitím nevypočitatelnými a proradnými posluchači.


V uvedeném odkazu stačí přečíst odstavce Radio deregulation a Small scale DAB

https://www.gov.uk/government/speeches/minister-for-digital-and-culture-speech-the-radio-festival-2016
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: David Kříž 29. 09. 2016, 20:53:07
Dřív se vyráběli radia (myslím tar r výroby 2000+) že měli 2 čipy, jeden pro modulaci FM a druhý pro modulaci AM, dneska se digitální vyrábí tak, že se odstraní čip pro modulaci AM a dá se tam čip pro dab. V dneční době již lze osadit přijímač jen jednim čipem proto dneční "dab rádia" mají fm+dab tuner, chci si to pořídit do auta, v něm jsem AM tuner stejně nikdy nepoužil :D a myslím že je nepoužitelný, klidně místo něho může být dab, radia na to jsou, jen najít které mi tam bude pasovat a vyměnit anténu, ten nesmysl na čelní sklo nechci :D
Kam chodils do školy? "dneční", v jiném vlákně "buť "... to jsou perly!
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 04. 10. 2016, 21:57:56
Chce se mi blít z dnešního článku zde na digizone o možném ukončení prodeje FM přijímačů v Německu od roku 2019; tento článek papouškuje mnohé klony tohoto sdělení v zahraničním tisku, které a to je otázka proč, jestli v honbě za senzací anebo jestli jenom ve své debilitě, vypustily klíčové slovíčko z originálního textu "jenom" tj. prodej přijímačů, které umožňují jenom FM příjem.

Mám 3 DAB rádia a všechna umí FM; kdybych byl FM fanda a tu DAB funkci měl jenom ze zvědavosti, tak mám prostě FM rádio, tak jako by ho měl i Němec po roce 2019. DAB/FM čipy se již dnes chrlí ve velkém množství, jejich cena asi nebude růst, že...a pokud by to DAB/FM rádio stálo v roce 2019 o 10 Eur více než FM rádio, tak by se z toho Němec asi nepodělal.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: rdsman 04. 10. 2016, 22:15:48
Milý Andreji, pokud máte skutečně takové obtíže, může se jednat o nějaký zdravotní problém. To, že DAB přijímače obvykle integrují i FM přijímač, je snad každému čtenáři tohoto serveru jasné. Myslím, že lidí, kteří ihned nepochopili podstatu sdělení, je jenom pár.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: DT-amater 11. 10. 2016, 15:16:32
Tak další předvolba na autorádiu zeje prázdnotou, po odejití Rádia 1 na počátku roku nyní po SeeJay rádiu :( Kdy už se to konečně otočí a "nemainstreamové" stanice začnou konečně i u nás přibývat!
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 11. 10. 2016, 16:44:20
Tak aspon Teleko navysilo toky ostatnim (dur,jazz,radiozurnal,vltava na 72 a junior,proglas,samson na 64, skoda ze ne wavu). Ani nevim od kdy to tak je, protoze SeeJay je mimo muj zajem.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 11. 10. 2016, 16:58:21
Chce se mi blít z dnešního článku zde na digizone o možném ukončení prodeje FM přijímačů v Německu od roku 2019; tento článek papouškuje mnohé klony tohoto sdělení v zahraničním tisku, které a to je otázka proč, jestli v honbě za senzací anebo jestli jenom ve své debilitě, vypustily klíčové slovíčko z originálního textu "jenom" tj. prodej přijímačů, které umožňují jenom FM příjem.

Mám 3 DAB rádia a všechna umí FM; kdybych byl FM fanda a tu DAB funkci měl jenom ze zvědavosti, tak mám prostě FM rádio, tak jako by ho měl i Němec po roce 2019. DAB/FM čipy se již dnes chrlí ve velkém množství, jejich cena asi nebude růst, že...a pokud by to DAB/FM rádio stálo v roce 2019 o 10 Eur více než FM rádio, tak by se z toho Němec asi nepodělal.

A kde by se v autorádiu vzal příjem obou pásem AM, když je tam "stejný" "FM/DAB" čip? Teda když pominu že jeden manuál je shodný aspoň pro 3 modely, z toho jeden dab rádio nemá, jen je v manuálu uvedeno že dab příjem má ten a ten určitý model, stejně jako bluetooth. Z toho důvodu by bylo pochopitelní že čip pro "AM/FM" byl nahrazen tím pro "FM/DA" jako tomu je u "stolních" DAB rádií, no až to rádio koupím, tak ho zkusím rozebrat a napíšu sem co tam je za čim, nebo to vyfotím. zatím musim nechat udělat brzdy, koupit zimáky a podobně, navíc mam zase prorvaný repráky, pořad to musim lepit :D hold origo renault repráky stojí zahouby.... dneska jsem lepil repráček u spolujezdce, vždycky se to urve tam jak je ten okraj přilepenej k tomu kovovýmu nesmyslu.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: DT-amater 11. 10. 2016, 17:03:00
Tak aspon Teleko navysilo toky ostatnim (dur,jazz,radiozurnal,vltava na 72 a junior,proglas,samson na 64, skoda ze ne wavu). Ani nevim od kdy to tak je, protoze SeeJay je mimo muj zajem.
... nyní = od dnešního dne (viz datum vložení příspěvku  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 11. 10. 2016, 18:42:10
Milý Andreji, pokud máte skutečně takové obtíže, může se jednat o nějaký zdravotní problém. To, že DAB přijímače obvykle integrují i FM přijímač, je snad každému čtenáři tohoto serveru jasné. Myslím, že lidí, kteří ihned nepochopili podstatu sdělení, je jenom pár.

Milý rdsmane, co se týče první části Vaší reakce, ok, dávám hlavu na špalek, protože jsem si v té své ráži po sobě nepřečetl své sdělení a jeho smysl; má reakce nebyla ani tak vůči digizone, natož vůči autorovi článku, kterého respektuji; vyprskl jsem jak prskavka spíše na zahraniční informační balík, který jsem četl snad 4x a zde nečekaně popáté; jadrná slova byla tedy primárně míněna někam jinam.

Ovšem co se týče druhé části Vaší reakce, zde tvrdím se vztyčenou hlavou (tak jak jsem ji položil na špalek výše), že máte pravdu jenom v případě, že já a těch pár lidí co to nepochopili jsme postiženi autistickým syndromem a tiše závidíme většině masových posluchačů, kterým je jasné, že souvěrným bratříčkem DAB čipu je i příjem FM.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 11. 10. 2016, 18:44:36
... no až to rádio koupím, tak ho zkusím rozebrat a napíšu sem co tam je ...mam zase prorvaný repráky, pořad to musim lepit :D hold origo renault repráky stojí zahouby.... dneska jsem lepil repráček u spolujezdce, vždycky se to urve tam jak je ten okraj přilepenej k tomu kovovýmu nesmyslu.

Jaroslave, s tebou je sranda a nemyslím to v negativním smyslu.

Já své repráky před svým psem chráním tak, že dodržuji vyhlášku, vozím ho na zadním sedadle odděleného sítí :)

Rádio nerozdělávej, nech to někomu zkušenějšímu, kdo o tom zde pak napíše, není kam spěchat; my už to AM/FM/DAB nějak přežijeme
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 11. 10. 2016, 18:46:24
Tak další předvolba na autorádiu zeje prázdnotou, po odejití Rádia 1 na počátku roku nyní po SeeJay rádiu :( Kdy už se to konečně otočí a "nemainstreamové" stanice začnou konečně i u nás přibývat!

vždyť se to už otočilo, řekla naše moudrá vláda když schválila koncepci DAB.  Usoudila, že takové Rádio Jazz (ČRo) je nebezpečné rozšířit v DAB pro celém území ČR.

DAB je jediná možnost pro komerční sféru vstoupit do prostoru bez toho aby žebraly o frekvence v FM; druhá věc jsou peníze, u nemainstreamu je asi problém kreovat nějaký obchodní model.

Taky jsem se divil, že ve vídeňském muxu jede např. stanice Lounge FM bez reklam (nevím kdo je za stanicí); můj nynější favorit stanice Big City Live jakbysmet, zde je to produkt skupiny REWE, která to možná bere jako součást reklamy (REWE je majitelem mimo jiné sítě Penny Market a Billa a vytváří i muziku, která běží v těchto prodejnách).
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 11. 10. 2016, 21:48:55
Nejdříve čtu v tisku co se děje ohledně DAB v Británii, Švýcarsku nebo v Německu a když pak čtu odpověď šéfa telekomunikačního úřadu ČTÚ na dotaz ohledně vládou schváleného rozvoje T-DAB (možnost šířit jenom 3 celoplošné stanice), cituji "odvážná otázka", tak zůstanu jenom bezmocně civět.

Já nezírám, že měl odpovědět jinak (nemůže), já zírám na ten kontrast mezi dynamikou některých zemí a naší dynamikou vyjádřenou "odvážnou otázkou"; v tom kontrastu jsem zahlédl optickou skulinu zobrazující to naše panoptikum.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Peter 09. 11. 2016, 15:31:41
O digitalizácii na ČRo 1 (09.11.2016)

https://soundcloud.com/user-488911610/cro-1-radiozurnal-november-09-2016-12-37
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 09. 11. 2016, 20:39:48
O digitalizácii na ČRo 1 (09.11.2016)

https://soundcloud.com/user-488911610/cro-1-radiozurnal-november-09-2016-12-37

díky za odkaz, každá snaha dobrá; bohužel je tam bla bla, za což nemůžeš ty, ale stav digitalizace v ČR
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 16. 11. 2016, 20:48:02
Je to sice v tom mrtvolném tichu (a smradu) jako říct na otevřenou zlomeninu "pofoukám ti to bebíčko", ale alespoň vzdálený sen potěší

http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/celoplosna-dab-sit-by-fungovala-na-dvou-kanalech-predpokladaji-radiokomunikace--1669974
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Lukáš Polák 16. 11. 2016, 21:56:22
Spíš je důležitější tahle zpráva:

http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/ctu-umozni-ceskemu-rozhlasu-rozsirit-dab-vysilani-do-dalsich-oblasti--1670369
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Caraiman 17. 11. 2016, 07:12:03
Doufám, že stejnou možnost dostanou i soukromí provozovatelé.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 17. 11. 2016, 09:49:10
Ta možnost tu je, ale není zájem. http://www.digizone.cz/clanky/dab-versus-fm-cro-a-cra-proti-apsv-a-jake-je-prosim-skore/
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 17. 11. 2016, 12:09:27
Spíš je důležitější tahle zpráva:

http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/ctu-umozni-ceskemu-rozhlasu-rozsirit-dab-vysilani-do-dalsich-oblasti--1670369

K ničemu s tím plánovaním a sranda plecho tokem 64kbits.Snad bude u nás digitalizace fiaskem.Takový hnůj snad může uspokojit jen hluchého.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 17. 11. 2016, 14:18:20
Spise je otazka, jestli vubec nekdo o "digitalni zkamenelinu" FM programu CRo stoji.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: M.K 18. 11. 2016, 08:36:36
Budoucnost bude taková, že radia (komerční) v FM pásmu se překlopí do systému DRM+ a v DAB+ budou vysílat jen ty radia co si budou moci dovolit  platit poskytovatelům za šíření signálu.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 18. 11. 2016, 11:13:41
DRM+ se dá vysílat bez poskytovatelů šíření signálů a tudíž zadarmo?

Po více než 7 letech existence systému DRM+ o něm stále není moc slyšet.
Ani nepřetékají pulty našich obchodů těmito přijímači. Kdy tedy přijde ta budoucnost?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 18. 11. 2016, 14:44:42
(https://e2e.ti.com/cfs-file/__key/communityserver-blogs-components-weblogfiles/00-00-00-08-94/7608.Digital_5F00_radio_5F00_map.png)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: M.K 18. 11. 2016, 15:16:18
Na rozdíl od DABu si každý provozovatel rozhlasového vysílání vymění/doplní na své kótě nové DRM+ zařízení bez nutnosti komunikovat s provozovatelem „velkého“ DAB multiplexu. Tím pádem nemusí platit provozovateli DAB multiplexu. Bude vysílat furt ze své stejné frekvence v FM pásmu je ve standardu DRM+. Viz se o tomto psalo v tomto článku http://www.digizone.cz/clanky/jak-funguje-drm-novy-digitalni-rozhlasovy-system/
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 20. 11. 2016, 07:43:30
A kdypak budou DRM+ rádia na pultech a e-shopech k prodeji u nás v česku včetně HD rádií tady se jen prodává DAB+ a nic jiného víte  :D  je na čase vyřadit z digitálních rádií analogový FM2 příjem a nahradit ho FM2 DRM+ spolu s DAB+ to by mělo smysl  8)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Kuba Melín 21. 11. 2016, 13:11:20
Je to sice v tom mrtvolném tichu (a smradu) jako říct na otevřenou zlomeninu "pofoukám ti to bebíčko", ale alespoň vzdálený sen potěší

http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/celoplosna-dab-sit-by-fungovala-na-dvou-kanalech-predpokladaji-radiokomunikace--1669974

Než snít o otřesné "kvalitě" 64 kbps, která by měla nahradit zvukově slušné FM, to raději vypít nějaký silný jed  >:(

DABu fandím, ale tohle je dokonalý způsob, jak tu technologii naprosto zabít.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pvtr 21. 11. 2016, 13:23:44
A kdypak budou DRM+ rádia na pultech a e-shopech k prodeji u nás v česku včetně HD rádií tady se jen prodává DAB+ a nic jiného víte  :D  je na čase vyřadit z digitálních rádií analogový FM2 příjem a nahradit ho FM2 DRM+ spolu s DAB+ to by mělo smysl  8)

Karle, ono je to hlavně o zájmu posluchačů a provozovatelů. Mám informace od několika výrobců rozhlasových přijímačů, že by výroba kombinovaného přijímače analogové VKV a AM pásma a digitální DAB+, DRM, DRM+ či DVB-T2 lite neměl být problém vyrábět, dokonce i cena přijímačů by mohla být obdobná jako u dnešních DAB rádií, ale ze strany posluchačů není zájem, a proto se přijímače nevyrábí. Pokud by se přijímače vyráběly, mohly by oslovit i broadcastery a pak i nové posluchače. Avšak musí být o rádia zájem. Je to podobné jako s počtem předvoleb, kde většině posluchačů stačí do 10 předvoleb, a tak se nevyrábí rádia s větším počtem předvoleb, přestože např. 30 předvoleb by neměl být problém.

Možná by stála v tomto vláknu malá anketa. Kolik z vás by mělo o kombinovaný přijímač VKV/SV/DV/KV/DRM/DRM+/DVB-T2-lite zájem ?

 
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 27. 11. 2016, 21:56:49
Budoucnost bude taková, že radia (komerční) v FM pásmu se překlopí do systému DRM+ a v DAB+ budou vysílat jen ty radia co si budou moci dovolit  platit poskytovatelům za šíření signálu.

no já tedy nevím, o DRM vím kulový, jsem jenom gúgl šmírovač, ale co jsem našmíroval mně vychází tak, že kdyby mávnutím kouzelného proutku přešly všechny FM vysílače o půlnoci na DRM+ tak by si asi člověk v ČTÚ odpovědný za správu rádiového spektra hodil mašli.

Píše se, že DRM je 2,5x  efektivnější než FM, tj. má větší pokrytí při stejném vysílacím výkonu než FM, nebo na stejné pokrytí mu stačí menší výkon vysílače.

Odpovídají tomu i výsledky experimentálního měření, které provedlo konsorcium DRM v roce 2011 v Edinburghu; verbálně jsou výsledky zprávy vyjádřeny dost nešikovně, člověk musí dumat nad grafy, které jsou tam uvedeny, ale vychází to tak, že pokrytí 1kW DRM je o něco lepší než 10kW FM; je tam rozlišena i modulace DRM v 4-QAM (zabezpečení 1/3; tj. odolnější) a 16-QAM (zabezpečení 1/2).

Mohlo by to být zajímavé kdyby FM pásmo bylo nevyužité a šlo se obsazovat systémem DRM+; tj. menší výkon vysílače, navíc 16-QAM může vysílat 2 stanice, 4-QAM 4 stanice; rastr je tam ale taky 100 kHz, kdo ví jak by to vlastně dopadlo.

DRM se řeší např. v Indii, tj. obrovské území jednoho státu, který hledá efektivní pokrytí přes  LW, AM, SW? K těm nákladům platit DAB multiplex: pro lokální vysílatele se řeší levný lokální DAB, pokusně to již běží v UK.

Výše zmíněný DRM pokus v Edinburghu zůstal asi jednom jako studijní materiál, UK je jedním z lídrů v DAB.

Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tomik01 08. 01. 2017, 09:29:54
Netuším jestli to tady zaznělo.Ale  asi to vystihuje  trend vývoje...Budoucnost je na netu, na zastaralém DAB+ ne.
Kdy se probudí Český rozhlas?
http://www.seznam.cz/26969/orf-bude-bojkotovat-dab-plus/
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/polsko-i-madarsko-se-potyka-s-nizkym-zajmem-o-digitalni-radio-dab--1658847
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 08. 01. 2017, 10:00:04
Internet není porad tak spolehlivy, všude a kapacitne dostatecny na to, aby mohl byt hlavnim "poskytovatelem" vysílání.Utopie a na dost let, navíc dost zranitelna.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tomik01 08. 01. 2017, 13:01:21
Internet není porad tak spolehlivy, všude a kapacitne dostatecny na to, aby mohl byt hlavnim "poskytovatelem" vysílání.Utopie a na dost let, navíc dost zranitelna.
Vynecháme fakt že FM má běžet řadu let a internet každý rok expanduje.Což se nedá říci o pokrytí DAB+.Ono už dnes je že skoro cela republika je pokrytá 3G/4G/wi-fi a většina republiky nemá DAB+...A navíc nedá se porovnávat možnosti/počet stanic na obou ,,možností,, přenosu dat.
Co je zranitelnost? Je mnohem ale mnohem složitější ,,umrtvit,, internet než několik vysílačů.Na ,,katastrofy,, je když už mnohem lepší FM v nejhorším šumí ale je skoro všude a každý má možnost příjmu.Zatímco nejlevnější radio na příjem DAB+ stojí kolik? 700Kč v Tescu? >:(.Mimochodem,minimálně minulý týden jsem viděl v Hradci Králové a v Pardubicích červené Tesco radio na půlce ceny a stejně tam leželo...Ono proč kupovat něco co má horší zvuk a méně stanic než FM...Že? 
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 08. 01. 2017, 13:43:19
Když se ale použije k příjmu třeba aparát Naim Audio Uniti 2, to musí být poslech DABu o něčem jiném.  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 08. 01. 2017, 19:56:00
Malá vzpomínka na začátky soukromého vysílání u nás.
Dnes jsem po mnoha a mnoha letech jel kolem stanoviště jednoho z prvních soukromých rádií na Moravě. Dodnes tam visí ladem původní poctivé antény.  Postupem času stanici RRTV neobnovila licenci a přešla na internet. Kolik lidí poslouchalo původní vysílání a kolik si je naladí dnes na internetu?
Internet je jen doplněk k hlavnímu rozhlasovému vysílání, které musí být na něm nezávislé, ať už to bude FM, DAB nebo DMR nebo něco úplně nového.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pajas2 08. 01. 2017, 19:59:04
To vypadá jako Radio Brno 95,7. ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: David Kříž 08. 01. 2017, 20:20:00
To vypadá jako Radio Brno 95,7. ;)
...v Lesné ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 08. 01. 2017, 21:03:54
Rádio VALC (dříve Rádio Brno) na internet prakticky nikdy plnohodnotně nepřešlo, po ztrátě FM licence sice krátce na internetu bylo, leč se velmi rychle přeorientovalo na placenou formu a je šířené výhradně v kabelovkách UPC a SELF.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 08. 01. 2017, 22:14:23
Pánové gratuluji, jste u rádia v "obraze".
Nicméně můj původní ideový záměr příspěvku byl, že internetové vysílání prozatím nemůže plnohodnotně nahradit rozhlasové vysílání. To by musel vzniknout přenos mimo IP vrstvu, kde by se neuplatňovala běžná omezení IP.

Druhým motivem příspěvku bylo, jak vypadaly pořádné vysílací antény v roce 1991 a jak vypadá obyčejná vysílací trubka FM dnes.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pajas2 08. 01. 2017, 22:26:36
Stačí se podívat na statistiky poslechu netových rádií a je krásně vidět, že jde o dost malá čísla při srovnání s FM. Obvykle jen nízká procenta FM zásahu, někdy ani to ne. A co víc, za posledních 5-10 let to ani nijak zásadně neroste. Kupodivu ani masová dostupnost Wi-Fi (nebo pokrytí LTE při využití datových firemních tarifů) v mobilech nemá ten očekávaný efekt, lidi si prostě radší pustí nějakou tu 128 kbit mp3 do dodávaných pecek (... v ceně 20 Kč ...). :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 09. 01. 2017, 04:46:49
je spousta míst kde není signál, ne všude na silnici je lte, a ne všude hraje radio které někdo posloucha, ani se nedivim že si někdo vezme flashku a pusti si to z toho.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Josef Zavřel 09. 01. 2017, 08:44:18
Hezký zimní den všem.
Přátelé,neobjevil jsem Ameriku,ale já si rád pustím internetové radio (které u nás nehraje na FM) přes kvalitní transmitter 88-108 MHz do Sony HIFI věže na volný kmitočet a jen to "cinká".Často kvalitněji,než stanice na FM.Zdraví všechny J.Z.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 09. 01. 2017, 10:56:29
U internetových rádií není hlavní problém ve zvuku. Taky mám internetové rádio přes chinche připojené do zesilovače Yamaha a dá se to poslouchat. Např. takové rádio Dálnice v FM má mnohem plechovější zvuk, než většina internetových rádií. Problém vidím v mobilnosti přijmu a hlavně v jednoduchosti ovládání. Než se proklikám ke konkrétní stanici, tak to trvá věčnost a to nemluvím o tom, že by to měla dělat manželka.   
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Josef Zavřel 09. 01. 2017, 15:54:22
Ještě jednou zdravím.
omar3:odchýlili jsme se od tématu,ale když už tak už.V mé téměř sedmdesátce nejde tak o mobilitu.Mám transmitter napojený doma stabilně z PC (OS XP) přes káblík jack 3,5/3,5.Co poslouchám,mám v záložkách,tak že žádné hledání.Naladím okamžitě,co potřebuji.Kluci,přeji hezký večer.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 09. 01. 2017, 22:56:49
Nemyslím si, že bychom se nějak zásadně odchýlili od tématu. To zní Budoucnost rozhlasové digitalizace a o tom stále hovoříme. Mobilitou jsem myslel třeba autorádio. Tam je to potřeba zapnout a bez složitého hledání to musí hrát. A věk v tom nehraje roli, právě naopak. I starší generace musí být schopna pustit si nové digitální rozhlasové vysílání.     
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 10. 01. 2017, 02:06:47
Pokud Multiplex Českýho Rozhlasu pokryje na všechny vysílače tedy robusní pokrytí tak nebude problém přijímat multiplex Českého Rozhlasu kdekoliv bude lepší pokrytí než u Radiožurnálu za nižší náklady oproti FM vysílačům kterých je třeba na to samé pokrytí v DAB+ tedy 12D čechy a 12C morava
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Caraiman 10. 01. 2017, 07:36:35
Promiňte, to, co popisujete, je moc složité. U rádia chci zmáčknout čudlík a hotovo. To zatím umí jen internetové rádio. Skvělý vynález. Jakmile ale opustím wifi, jsem v koncích. Ještě to holt chce nějaký vývoj. :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 10. 01. 2017, 19:14:09
Sice jen "tapetuji", ale ne všude se přechod z FM na DAB tak bouřlivě diskutuje, jako na DigiZone a také to jde.  ;)

Ve středu 11. ledna v 11 hodin a 11 minut začne vypínat svoji analogovou síť rozhlasových velmi krátkých vln (FM). Už dávno ji totiž nahradila digitální technologií DAB. Norsko se tak stane první zemí na světě, která plně přejde na digitální vysílání, a i když se to podle průzkumu listu Dagbladet nelíbí dvěma třetinám populace, téměř všichni už jsou připraveni.

Norové zrušení FM frekvencí příliš neřeší ani mezi sebou, ani v médiích. Drtivá většina už se dávno vybavila novými přijímači. „První DAB rádio jsem si pořídil v roce 2012 a jsem spokojen, hlavně kvůli širší nabídce stanic,“ říká bývalý učitel Narve v Oslu.

Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Martin Fred 11. 01. 2017, 07:19:06
Drtivá většina? 56% posluchačů vlastní přijímač DAB a pouze 20% automobilů je vybaveno DAB přijímačem. To mi jako většina nepřijde...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tomik01 11. 01. 2017, 08:02:23
Drtivá většina? 56% posluchačů vlastní přijímač DAB a pouze 20% automobilů je vybaveno DAB přijímačem. To mi jako většina nepřijde...
Zajimavá by byla statistika u nás :)
Jinak já pevně doufám že příští vláda či nový ministr prostě DAB+ odpíská...
Nedávno jsem se bavil z jedním člověkem provázaným s provozem komerčního rádia.On vidí budoucnost v tom že rozhodně nepůjdou do DAB+,stejně tak jako většina komerčních, a pokuď opravdu dojde 2025 k vypnutí analogu prostě budou pokračovat pouze přes net...Kde již mají tři stanice dnes a pouze jednu na FM.Takže budoucnost DAB+ je v nejlepším ta že tam bude nudný skvěle placený Český rozhlas...
Ono se zapomíná že v autech probíhá masový nástup různých asistentů řízení a navigace.Tyto systemy stejně požadují nebo požadovat budou online přístup...Takže,nějaké audio klidně bude jenom další datový tok.
Prostě DAB+ je zastaralý koncept.ČR  má tu velikou výhodu že může relativně bezbolestně hledat jiné řešení...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 11. 01. 2017, 08:25:30
Pobavil jsem se názorem, že příští formát rozhlasového vysílání může ovlivnit nějaký český ministr, nebo naše vláda. Ta se zachová stejně jako v ostatních oblastech digitalizace. Udělá to, co mu Evropa nařídí a je to dobře, on by ten analogový skanzen uprostřed Evropy byl stejně nefunkční a loby z okolních států by to rychle utnula.

Je samozřejmě svobodnou volbou každého komerčního rádia vysílat ve formátu, který mu bude stačit. Citovaný názor jednoho člověka ale není názor univerzální, ani nemusí být jedině správný.

V reálném autoparku Česka budou určitě ve výbavě dříve rádia pro DAB, než nějací asistenti a autonomní řízení, závislé na internetu. Samotná autonavigace na internetovém připojení není závislá a může jí mít v autě už dnes kdokoliv.

Ještě, že ti čeští ortodoxní odpírači DABu nežijí v Norsku. Asi by museli emigrovat někam, kde bude mít digitalizace zpoždění a rovnou jí nahradí ne internet věcí, ale internet člověčí.  :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tomik01 11. 01. 2017, 14:27:55
Na blábol že EU řídí i formát rozhlasu nemá ani smysl reagovat.Ona EU neřeší mrtvé technologie :)A zrovna Rakušáci jakožto sousedi mají vztah k DAB+ hodně problematický.Ono je spíše otázka zda Norové za pár let DAB+ taky nevypnou :)
Stejný blábol je plkání o analogovém skanzenu....Možná je na čase se smířit s tím že DAB+ má hodně nejistou budoucnost.Hlavním tahounem je moloch Čr,který je tragedie na ntou.
Které významné komerční radia mají zájem vstoupit do digitálu? To bude hodně krátký seznam:)
Nechci nikomu brát iluze,ale nástup ne zcela autonomních ale přesto poměrně hodně usnadňující řízení je otázka nejbližších let.Což se nedá říci o DAB+ když FM se bude vypínat  nejdříve v 2025 a tou dobou bude každé nové auto připojené na net...Ono už dnes lepší navigace načítají z internetu dodatečné informace,natož za 7 let.
Ono je mnohem ale mnohem pravděpodobnější že Norsko bude exot který zavedl něco bez budocnosti.Otázka je jestli v Norsku je DAB+ stejně bídnou nabídku stanic jako u nás :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 11. 01. 2017, 15:38:49
Označit nyní něco za blábol, co se stane až za pár let, je snadné, ale také ubohé. Právě, že EU řeší nové technologie a proto staré analogové potlačuje a bude v tom i pokračovat. Jak dopadne DAB, to bude jisté v roce 2025, tak si počkejme. ;)

Někteří již v roce 2011 věděli :"O rozšíření DAB rozhodne trh nebo direktivně komise EU, jako se to stalo v případě přechodu od analogové TV k digitální....., Sledujeme vývoj této rozhlasové platformy v zahraničí. Ve většině zemích na západ, sever i na jih od nás je DAB běžná realita....., Podle Českých Radiokomunikací dojde k masivnímu rozšíření DAB až v okamžiku uvolnění pásma 200 MHz....."
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tomik01 11. 01. 2017, 16:09:17
Opravdu nejsem ten kdo tvrdil že EU něco nařídí že? :)
EU těžko může nařizovat jaké stanice do DAB+ půjdou.Ono se bohužel (bohužel)může stát že DAB+ bude v 2025 jako celoplošný digital.Ale nikdo nezaručí že nebude stejně programově  nezajimavý jako je dnes...A nebude tam strašit jediný Čr.
A opravdu nevidím jediný důvod proč by soukromé rádia vůbec uvažovaly o DAB+...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 11. 01. 2017, 19:00:09
.....
A opravdu nevidím jediný důvod proč by soukromé rádia vůbec uvažovaly o DAB+...
Je otázkou, zda v našich podmínkách může úspěšně podnikat ještě více komerčních rádií, ale v FM už není pro další místo. DAB+ by umožnil dostat do éteru více stanic, což se ale současným komerčkám nemusí líbit, o konkurenci nestojí. Proto asi prohlašují, že o DAB+ nestojí a stačí jim FM.  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 11. 01. 2017, 19:25:03
Hlavně, aby o DAB stál taky běžný posluchač, který dělá čísla poslechovosti...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 11. 01. 2017, 19:52:41
To je pravda, ale co se stane v roce 2025, pokud se analogový rozhlas u nás vypne? Oželí poslech rádia přes éter většina těch, kteří touto cestou poslouchají své stanice? Nebudou chybět zpravodajství, komentáře, zábava, sport a hlavně muzika těm, kteří nejsou, nechtějí, nebo nemohou být závislí na internetu? DAB to samozřejmě má a bude mít těžké v souvislosti s nutností výměny přijímačů, ale televize také nezanikla při přechodu z analogu na DVB-T. Uvidíme, ale popravdě mi to bude jedno, ona i v budoucnu určitě zůstane nějaká platforma rozhlasu s jednoduchou cestou mezi poskytovateli a posluchači.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 11. 01. 2017, 20:55:20
Oceňuji trpělivost s jakou Pamětník dokáže logicky argumentovat odpíračům DAB, ale nikdo z nás nebude tím kdo rozhodne. Buď to přijde direktivně, jaký systém se má nadále používat, nebo to určí trh.
Zde malý příklad z historie. V dobách prvních videomagnetofonů byly tři funkční systémy Beta, VHS a Video2000. Až postupem času rozhodla obchodní politika, cenová strategie, nabídka nahraných videokazet a další aspekty, že zvítězila VHS. Přitom měla být kvalitou obrazu nejhorší. Nemohu posoudit, procitl jsem až v éře VHS, ale je jasné, že trh si rozhodl co chce.
Podobně to bude s budoucím rozhlasovým vysíláním, pokud to někdo nenařídí. Jestli zvítězí DAB nebo internet nebo DMR nebo úplně nějaký nový systém ukáže čas. Nyní je potřeba se seznamovat s možnými způsoby přijmu, co nám přinesou, co nám vezmou, co to bude stát, jaký bude komfort obsluhy, jaká bude nabídka programů, kvalita, doprovodné funkce.
Já jako lovec signálů bych se přimlouval za DMR včetně AM. Kdy si každá stanice nechá svůj vysílač, pouze přejde na jiný formát. U DAB skončí všechno v několika málo multiplexech ze silových kót s diktátem cen globálních operátorů. A internet je pro tupce. Tam stačí ze switche připojit UTP nebo wifi do přijímače a jedou stanice z celého světa. Kde je tam nějaké kouzlo a umění dálkového přijmu, antény, polarizace, směrování, sloučení, zesílení, úniky...   
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tomik01 12. 01. 2017, 09:17:10
Ono bude spíš problém že pro  bezdůvodného  fandu  DAB jsou všichni realisté odpírači:)
Ono pro někoho je lepší ignorovat fakta která jsou...
1.Dodnes není jasné kdy dojde k vypnutí FM.
2 Komerční radia jasně řekla že nemají zájem přecházet na DAB+.Vize že v DAB+ je budován vlastně jenom pro Čr.je komicko/tragická.
3.Pokrytí DAB+ je bídné a je otázka zda a kdy se rozšíří.
4.Přijímače jsou drahé,hnusné a skoro nikoho nezajímají.
5.Kvalita zvuku je u DAB+ mírně řečeno pochybná.
6.V Rakousku nechce Veřejnoprávní rozhlas přejít na DAB+.
7. Nejen v Polsku DAB+ přijímače většinu nezajímají.
8.Už dnes je možnožo přijímat tisíce stanic skoro kdekoliv zařízením které má každý doma...

Jinak VHS zvítězila protože měla delší dobu přehrávání/záznamu.A protože přesvědčila filmové studia že to je ten správný formát.No a v neposlední řadě že na VHS bylo Porno :)

I já oceňuji že někdo vyšlapává cestičky ,,nových,, technologii třeba zrovna v příjmu DAB+.Ono je sice možné že podobně jako mnoho jiných je slepá,ale někdo se musí obětovat. :)

Opravdu nevím co je na internetu tupého.Předpokládám že doma topíte otevřeným ohněm zapáleným třením klacíku:) Protože topit ústředním topením je vlastně pro tupce kterým stačí zapnout jenom termostat:)


Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tomik01 12. 01. 2017, 09:26:33
.....
A opravdu nevidím jediný důvod proč by soukromé rádia vůbec uvažovaly o DAB+...
Je otázkou, zda v našich podmínkách může úspěšně podnikat ještě více komerčních rádií, ale v FM už není pro další místo. DAB+ by umožnil dostat do éteru více stanic, což se ale současným komerčkám nemusí líbit, o konkurenci nestojí. Proto asi prohlašují, že o DAB+ nestojí a stačí jim FM.  ;)
Proč by komerční rádia šla do DAB+ když dávno se šíří přes net a v porovnání s vysíláním je to nestojí skoro nic.V DAB bude strašit jenom Čr...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pajas2 12. 01. 2017, 09:32:30
Proč by komerční rádia šla do DAB+ když dávno se šíří přes net a v porovnání s vysíláním je to nestojí skoro nic.V DAB bude strašit jenom Čr...
Ano, skoro nic je to nestojí, ale taky je tam skoro nikdo neposlouchá. ;) Přes FM vysílače je poslechovost řádově jinde, to je prostě fakt.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tomik01 12. 01. 2017, 09:40:04
Proč by komerční rádia šla do DAB+ když dávno se šíří přes net a v porovnání s vysíláním je to nestojí skoro nic.V DAB bude strašit jenom Čr...
Ano, skoro nic je to nestojí, ale taky je tam skoro nikdo neposlouchá. ;) Přes FM vysílače je poslechovost řádově jinde, to je prostě fakt.
Jenže ono to není fm vs. internet.Ono to je internet vs.DAB+ Dnes je internet možnost rozšířit nabídku.Po potencionálním vypnutí FM to bude pro řadu radii asi jediná schůdná cesta jak vysílat.O o tom že internetová radia nikdo neposlouchá bych si nebyl tak jist,když řada i placených služeb má miliony předplatitelů.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 12. 01. 2017, 09:50:24
Přesně tak, nemá smysl srovnávat FM vs. internet, ale DAB vs. internet. FM je zažité dlouhými desetiletími (i na 30 a více let staré modely lze rádio přijímat bez problémů), FM přijímači jsou např. standardně vybavována takřka všechna auta, mobilní telefony a je to prostě o něčem úplně jiném.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pajas2 12. 01. 2017, 09:59:47
No vzhledem k tomu, že na FM jsou licence až do roku 2025 (!), tak tu zřejmě ještě nějakou dobu bude. A do té doby se uvidí, jaký způsob poslechu rádia se prosadí. Že by se provozovatelé dobrovolně vzdávali FM před tímto datem se nedá očekávat. Máte informace o poslechovosti placených rádií (v pravém slova smyslu, nikoliv těch playlistů bez moderace) přes internet v ČR? Sem s nimi.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 12. 01. 2017, 17:07:46
Ono bude spíš problém že pro  bezdůvodného  fandu  DAB jsou všichni realisté odpírači:)
Ono pro někoho je lepší ignorovat fakta která jsou...

I já oceňuji že někdo vyšlapává cestičky ,,nových,, technologii třeba zrovna v příjmu DAB+.Ono je sice možné že podobně jako mnoho jiných je slepá,ale někdo se musí obětovat. :)

Opravdu nevím co je na internetu tupého.Předpokládám že doma topíte otevřeným ohněm zapáleným třením klacíku:) Protože topit ústředním topením je vlastně pro tupce kterým stačí zapnout jenom termostat:)
Abych to uvedl na správnou míru. Nejsem propagátor DAB, nelíbí se mi ani zvukem ani obsluhou a nabídkou stanic už vůbec ne, ale než člověk něco odsoudí, tak by si to měl vyzkoušet.
FM rádio používám co jsem dostal na vypínač, samostatné internetové rádio mám asi 4 roky a DAB zhruba rok. A co myslíte, že si pouštím? FM jede denně, DAB naposled někdy na podzim a internetové nejelo dobrý rok.

Tupostí jsem nemyslel internet jako takový, ale znalosti nutné ke spuštění internetového rádia. U wifi stačí zadat heslo a u kabelu správně zasunout 8 drátků do RJ45 a cvak. To může udělat kdokoli, na rozdíl od pořádných venkovních antén FM a DAB.     
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 12. 01. 2017, 17:27:22
FM má jednu nevýhodu a to tu že není možné udělat jednofrekvenční sfn síŤ aby například radiožurnál hral po cele republice na jedne frekvenci a a beat třeba taky, proto je omezena kapacita jelikož všude se musí použít jiných kmitočtů.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 12. 01. 2017, 19:00:43
A proč by měl Radiožurnál (nebo jiný program) hrát na jedné frekvenci? Autorádia umí běžně přelaďovat automaticky a pokud je člověk ve své lokalitě, tak stejně přijímá signál z jednoho vysílače.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 12. 01. 2017, 19:03:49
No vzhledem k tomu, že na FM jsou licence až do roku 2025 (!), tak tu zřejmě ještě nějakou dobu bude. A do té doby se uvidí, jaký způsob poslechu rádia se prosadí. Že by se provozovatelé dobrovolně vzdávali FM před tímto datem se nedá očekávat. Máte informace o poslechovosti placených rádií (v pravém slova smyslu, nikoliv těch playlistů bez moderace) přes internet v ČR? Sem s nimi.
Každé internetové rádio má info o tom, kolik posluchačů, kdy a jak dlouho jsou k nim připojeni. Takže od toho si dokáží taky odvodit rentabilitu podnikání přes toto médium. Naopak u DAB a samozřejmě FM jsou jakákoliv čísla pouhým vařením z vody.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 12. 01. 2017, 19:34:30
Adolf Shitler : Tady naprostý souhlas.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 12. 01. 2017, 22:07:12
Oceňuji trpělivost s jakou Pamětník dokáže logicky argumentovat odpíračům DAB...

řekl bych, že boží trpělivost...

(dodatečně uvádím, že má reakce je de facto na Tomik01 a ne na Omar3)

Před časem jsem vyslechl rozhovor s Petrem Jandou kde mluvil o technice jak se dá na PC programovat muzika a že má pocit, že spoustu podivných písniček snad tvoří ajťáci a ne muzikanti.

V tomto smyslu mám pocit, že ajťák Tomik01 tvoří strategii budoucího poslechu rádia. Nic ve zlém, ale kromě čtení a tvorby instrukčních programovacích kódů doporučuji číst dostupné dokumenty na netu a přemýšlet o nich.

Jediná racionální poznámka, která z tebe vypadla, byla ta o marginálním datovém nároku pro přenos hudby v budoucím systému mobilních služeb; nejsem si jist jestli víš o čem mluvíš, jednak si explicitně nevyslovil to slůvko "Svatý grál", tedy 5G a i kdybys ho měl implicitně na mysli, tak jsi zločinně zamlčel to jeho složité pozadí ve formě investičních, technických a organizačních nároků a tedy i pochybného časového horizontu kdy by tento systém mohl být dostupný celoplošně. To, že si bude za X let pokusně cvrlikat v Praze nikoho nezajímá. DAB se může spustit v mohutné SFN a je do dost velké míry vystaráno. Určitě s mnoha menšími náklady jak 5G s tím samým pokrytím.

Ještě jedna věc, Tomik01, nemám rád neomalenost, sorry, nyní odbočím z asertivity:

S despektem ses vyjádřil o Českém rozhlasu: na ten nesahej ani ty, ani nikdo jiný včetně politiků; na ČRo2 jsou rozhovory s lidmi, kterým nesahám ani po kolena; kam jim saháš ty si odpověz sám; ty moderátorky, které se na ten rozhovor připraví miluji. ČRo vytváří  ostrůvek kultury, rejdiou komerčnice je v tomto smyslu popelnice.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 13. 01. 2017, 04:57:45
A proč by měl Radiožurnál (nebo jiný program) hrát na jedné frekvenci? Autorádia umí běžně přelaďovat automaticky a pokud je člověk ve své lokalitě, tak stejně přijímá signál z jednoho vysílače.

úspora kmitočtů? V FM je nedostatek kmitočtů, proto některá rádia nemužou vysílat celoplošně, nebo jen s omezeným výkonem v některých městech aby nedocházelo k rušení, kdyby každe celoplošné radio vysílalo na jedné nebo max 3 frekvencích kuli koordinacím s ostatními, tak by byl dostatek kmitočtů, mohlo by se použít vyšších výkonů a hustší sítě kmitočtů, takže žadny, vyjedu z města a chcípne mi to. Zkus si naladit Beat, rosk radio, hey, kiss, dokonce třeba čro liberec, nebo jiné, a projeď se po libereckém kraji, to budeš čumět kde všude "nic" nehraje. Takhle by s daným kmitočtem molo být pokryté celé území, ne napřiklad jen liberec a jablonec, ale celý kraj. V připadě celoplošných pak celá republika, asi jako je to u mobilních sítí kdy si zatelefonuješ snad na 99% v republice, data máš na menším pokrytí ale sou taky. Nebo dab kdy jedním dab kmitočtem a hustou sítí vysílačů na jedné frekvenci pokryješ třeba celou republiku, tak snad chapeš proč mluvím o FM SFN. Umět tohle FM radio nebylo by potřeba mít pro každou stanici milion přídělů a bylo by možné pokrýt větší území a nebyl by takový problém z koordinací a dostatkem kmitočtů. Aktuálně jich je nedostatek. Kdyby třeba radio beat vysílalo v sfn třeba na 3 frekvencích a počet bílých míst by byl minimální a nikoli maximální, ne žer si to užiju jen ve velkých městech, to chce zvednout zadek z práglu nebo velkých měst a projet se. Jsou oblasti kde hraje jen veřejnoprávní rozhlas či jen jedna nebo 2 komerční stanice......
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 13. 01. 2017, 07:37:53
Tebou popsaný způsob je pouhá utopie a nikdy by to takto nefungovalo. Spousta stanic o celoplošnost vůbec nestojí, stejně jako je jim proto mysli, aby byly v nějakém multiplexu spolu s konkurencí. Komerční podnikání se nedá nalajnovat někde od stolu, je mnohem lepší tomu nechat volný průběh a stanice si samy rozhodnou, jestli pro ně bude přechod na jiný systém výhodný nebo ne. Úplně stačí, jak stát zmastil pozemní televizní vysílání právě těmi nesmyslnými direktivními rozhodnutími nějakých přechytralých úředníků, aspoň rádio ať nechá na pokoji.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: A B 13. 01. 2017, 10:06:46
Volný průběh nemůžeš nechat tam, kde jsou omezené zdroje, o jejichž přidělování a využití musí někdo (stát) rozhodovat. Volný průběh je tedy na internetu, kde si klidně může vysílat kdo chce co chce jak chce, ale není a nemůže být v pozemním rozhlasovém vysílání s principiálně omezenou kapacitou, ať se bavíme o analogu nebo o digitálu. Teda pokud se nebavíme o tom, že nám tu bude v éteru fungovat právo silnějšího, tedy vysílat bude ten, kdo si zaplatí silnější vysílač na lepším místě a slabší vyruší. To není svoboda, to je anarchie. EDIT: Svobodné rozhodnutí stanic ohledně přechodu na jiný systém je limitováno tím, na co mají licenci. Aktuálně nemá AFAIK nikdo licenci na analogové vysílání ve FM po roce 2025. A pokud ji od státu nedostane, tak po tomto roce prostě nikdo ve FM analogově vysílat nebude, ať chce nebo nechce.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Mikuláštík 13. 01. 2017, 10:10:29
Možnost tvorby jednofrekvenčních sítí je základní výhodou digitálních rozhlasových systémů. Stávající filozofii VKV-FM vysílání je daleko bližší systém DRM+. Využití SFN sítě je tu možné přibližně na úrovni krajů/regionů, celorepublikové kvůli překročení ochranného intervalu i zřejmě obtížné koordinaci s okolními zeměmi raději ne. Snímky 8 - 11 viz: www.konferadio.cz/files/prezentace/Mikulastik_DRMplus.pdf
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 13. 01. 2017, 11:43:40
Volný průběh nemůžeš nechat tam, kde jsou omezené zdroje, o jejichž přidělování a využití musí někdo (stát) rozhodovat. Volný průběh je tedy na internetu, kde si klidně může vysílat kdo chce co chce jak chce, ale není a nemůže být v pozemním rozhlasovém vysílání s principiálně omezenou kapacitou, ať se bavíme o analogu nebo o digitálu. Teda pokud se nebavíme o tom, že nám tu bude v éteru fungovat právo silnějšího, tedy vysílat bude ten, kdo si zaplatí silnější vysílač na lepším místě a slabší vyruší. To není svoboda, to je anarchie. EDIT: Svobodné rozhodnutí stanic ohledně přechodu na jiný systém je limitováno tím, na co mají licenci. Aktuálně nemá AFAIK nikdo licenci na analogové vysílání ve FM po roce 2025. A pokud ji od státu nedostane, tak po tomto roce prostě nikdo ve FM analogově vysílat nebude, ať chce nebo nechce.
To je nesmysl, protože volný průběh se může nechat kdekoliv. Při omezené kapacitě to vždy chodí tak,  že se na někoho prostě nedostane a svět se kvůli tomu nezboří.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: P V 13. 01. 2017, 12:07:30
Hlavně, aby o DAB stál taky běžný posluchač, který dělá čísla poslechovosti...
  pokud bude v DAB vysílat co bych chtěl poslouchat tak zájem mít budu. Pokud nebude, budu jej ignorovat tak jako teď téměŕ ignoruji FM vysílání.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 13. 01. 2017, 12:31:57
Jde spíš o to, jestli by po vypnutí FM opravdu následoval přechod lidí na DAB, anebo přechod např. k internetu, případně by část lidí poslech rádia opustila úplně.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 13. 01. 2017, 17:23:16
Citace
pokud bude v DAB vysílat co bych chtěl poslouchat tak zájem mít budu.

I pokud to bude v mizerne kvalite?Znít to jak z plechovky?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 13. 01. 2017, 17:39:22
Kritika zvuku z DABu se u BeatJ objevuje opakovaně a pravidelně. Proč? Skutečně je tento ortodoxní kritik schopen posoudit zvukovou kvalitu všech stanic, které jsou v rámci Česka vysílány, nebo přeshraničně přijímány? Nebo má k dispozici jen DAB přijímač, který z toho co přijme, udělá onen plechovkový zvuk?  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 13. 01. 2017, 17:50:09
Kritika zvuku z DABu se u BeatJ objevuje opakovaně a pravidelně. Proč? Skutečně je tento ortodoxní kritik schopen posoudit zvukovou kvalitu všech stanic, které jsou v rámci Česka vysílány, nebo přeshraničně přijímány? Nebo má k dispozici jen DAB přijímač, který z toho co přijme, udělá onen plechovkový zvuk?  ;)

Má pravdu nalaď si co vyílá teleko a je to příšerný, to i ta nejhorší stanice na fm (myslim kvalitou zvuku) má lepší kvalitu, no snad to bude podobne jako u čro kde se to poslouchat dá.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 13. 01. 2017, 18:03:28
Presne tak, mam srovnání všech dostupných mux jak v CR, tak i tech z Nemecka.Nejlepe z toho vychází Český Rozhlas a v závěsu RTI.
Jinak klasika, pametnik to opet bagatelizuje, jeho styl.Kdyz to bude každému takto jedno, dočkáme se opravdu plechariny ala Teleko a nedejboze se to stane standardem..
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pajas2 13. 01. 2017, 18:05:32
Jediné dlouhodobě poslouchatelné vysílání ve standardu DAB+ v ČR je mux Českého rozhlasu a ze soukromých pak RTI. Ostatní jsou příšerné a kompresí zcela znehodnocené.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 13. 01. 2017, 18:11:44
Přesně tak, jsem rád, že to slyší a potvrzuje více lidí.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 13. 01. 2017, 19:33:30
Já jsem reagoval na příspěvek :

"pokud bude v DAB vysílat co bych chtěl poslouchat tak zájem mít budu.

I pokud to bude v mizerne kvalite?Znít to jak z plechovky?"

Je v té otázce zmíněno, že se jedná o zvuk stanic vysílaných Telekem? Není a proto to vzbuzuje dojem, že veškeré vysílání DABu je neposlouchatelné, jako z plechovky!

Proto jsem se ozval a v legraci se zeptal, zda kritikův tuner za 20 klacků neumí přijmout slušné DAB stanice.  :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 13. 01. 2017, 20:12:40
Na tve myslenkove pochody a pomale chapani není nikdo naladěn, jen ty sám, bohužel.
Jinak otázka byla stavena takto.Aby se do DAB+ vešli všechny soucasne stanice + něco navic, tak  vhledem k planovanemu poctu muxu, bude muset byt kvalita podradna (i bez toho "něco navíc") a to všude,i u RTI.
Kvalitních 96kbps i 88 i 80 je utopie vzhledem k poctu planovanych mux a soucasnych stanic prevedenych z FM do DAB+.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 13. 01. 2017, 23:16:51
Na co je kdo naladěn, to bych ponechal na jiné, Tvůj názor zde pro mne nehraje žádnou roli.

Kritizuješ současným plechovým zvukem, ale argumentuješ situací, která možná nastane až za několik let. Ostatně, jiný "odborník" zde tvrdí, že do DABu žádná komerční stanice nepůjde, přejdou z FM do internetu, čili žádná tlačenice se konat nebude a bude zde dost prostoru pro kvalitní zvuk. Ani já nevidím budoucnost rozhlasu jen v DABu, většinově stejně již teď poslouchám pestřejší nabídku z internetových rádií. Ale jsou situace, kdy nebudu mít internet k dispozici a potom třeba budu rád za DAB, když už FM skončí. Ale, třeba bude všechno jinak. Jen bych si nerad kazil dopředu náladu, že mne v určitých případech bude čekat jen "plechovkový" zvuk DABu.  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 14. 01. 2017, 11:53:41
Prave ze uz ted se ukazuje, co je DAB+ schopen prinest za humus kvalitu, takze velke varovani do budoucna, ponechat FM.Nic to neprinese, akorát to vezme to hlavni, kvalitni zvuk.Hlavne ze budou u DAB+ obrazky, fakt prinos.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 14. 01. 2017, 12:54:11
v Norsku začli vypínat FM. Takže konec "kvalitního" zvuku, zaleží jak ktera stanice "komprimuje" zkus porovnaz zvuk radio hey, radio beat, rosk radio, evropa 2, radio contact, radiozurnal, kiss delta. Každe se liší zvukovou kvalitou byť všichni v fm. Navíc je nedostatek kmitočtů a odolnost signálu vůči rušení a pod je skoro nulová, Takový beat by mohl mít v sfn třaba 3 frekvence, ušetřiilo by se spektrum kdyby celoplošky neměli jak se říka 50 kmitočtů, zbylo by pro regiony a regionálky, kmitočtů by bylo dost, a signál by byl všude, ne že regionalni stanici chytnu akorad  v lbc, jbc a čl, ale hrala by v celem kraji, a celoplošný beat by hrál celoplošně ne jako regionálka. díky husté síti sfn by mol být vysoce kvalitní signál za jízdy všude, pak by stačilo vypnout kompresor, aby to fm mělo pěknou dynamiku a kvalitně to hrálo. Nebylo by užasne jet autem po cele čr a beat by hrál pořad a nebyla bíla mista, nebo místy příšený signál? Sice to všecko řeší dab, ale ten ma jednu nevyhodu, přiliž vysoká komprese, tudíž nekvalitní zvuk, což je škoda.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 14. 01. 2017, 14:04:05
Z čeho pramení tvoje poznání, že každá stanice stojí o pokrytí celého kraje, resp. celé republiky? Navíc ještě tak, aby byl signál kontinuálně všude? Nebo ses rozhodnul to vysílání sponzorovat a stanicím dát pokrytí jako dárek?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 14. 01. 2017, 18:57:04
Citace
zkus porovnaz zvuk radio hey, radio beat, rosk radio, evropa 2, radio contact, radiozurnal, kiss delta. Každe se liší zvukovou kvalitou byť všichni v fm.

Nastaveni procesoru u FM versus datový tok u DAB+, který "mrví" zvuk do plechova a orezava zvuk je trochu něco jiného a dost odlisneho.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 15. 01. 2017, 11:50:18
u dab není nikde stejnej kodek, když to vezmu podle norska kde už začli vypínat fm, tak některé dab stanice vysílají v mpeg 2, a ty co jsou v dab+ tak není že by měli všecky dab+ multiplexy například he-aac v2. Když už se má dab+ spustit měl by se specifikovat audiokodek, například xHE-AAC. Ten by byl ideální, je to zlepšená verze he-aac v2, která je vhodná jak pro mluvené slovo tak pro muziku, všechny dab+ multiplexy by měli mít specifikovaný formát, je škoda že xHE-aac ještě v dab+ nikdo netestuje.

https://www.iis.fraunhofer.de/en/ff/amm/prod/digirundfunk/digirundf/xheaac.html
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 15. 01. 2017, 17:02:45
Je kodek xHE-AAC kompatibilní s verzí kodeku he-aac v2 používaný doposud v DAB+ přijímačích a vysílačích T-DAB+ tedy 5-12k tedy 174 - 240MHz je možné kodek použít  x HE - AAC proč ho netestuje Český Rozhlas ze Žižkova na 12C v testu tady by se právě hodil nový kodek  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 15. 01. 2017, 17:34:17
Je kodek xHE-AAC kompatibilní s verzí kodeku he-aac v2 používaný doposud v DAB+ přijímačích a vysílačích T-DAB+ tedy 5-12k tedy 174 - 240MHz je možné kodek použít  x HE - AAC proč ho netestuje Český Rozhlas ze Žižkova na 12C v testu tady by se právě hodil nový kodek  ;)

Taky si říkam proč ho netestují. A pokud by ho nešlo aplikovat (z důvodu nemožnosti aktualizace firmware přijímačů), tak proč všeci nemaji he-aac v2 ale s nějakou slušnou bitrate. ten kodek zvladne přenest slučnej zvuk, ale musi se mu přidat bitrate.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 15. 01. 2017, 21:40:15
Je kodek xHE-AAC kompatibilní s verzí kodeku he-aac v2 používaný doposud v DAB+ přijímačích a vysílačích T-DAB+ tedy 5-12k tedy 174 - 240MHz je možné kodek použít  x HE - AAC proč ho netestuje Český Rozhlas ze Žižkova na 12C v testu tady by se právě hodil nový kodek  ;)

Taky si říkam proč ho netestují. A pokud by ho nešlo aplikovat (z důvodu nemožnosti aktualizace firmware přijímačů), tak proč všeci nemaji he-aac v2 ale s nějakou slušnou bitrate. ten kodek zvladne přenest slučnej zvuk, ale musi se mu přidat bitrate.

Je to marný je to marný je to marný - je potřeba číst a číst a číst.

AAC, HE-AAC v1 nebo HE-AAC v2 je šuma fuk při bitrate od cca 96 kbit/s; klíčem tedy je vysílat alespoň slušný bitrate; tedy je to podmínka nutná, ale ne postačující, protože jak zpívají Beatles "the long and winding road - dlouhá a klikatá cesta" mezi vznikem audio a jeho vystřelením do luftu v podobě bitrate. Je o tom článek Cascaded Audio Coding, který definuje typický vysílací řetězec do pěti fází kde může dojít k redukci datového toku signálu: pořízení, kontribuce, studio, distribuce a vysílání.

xHE-AAC pro muziku v DAB+ v zásadě nic neřeší; sám Fraunhofer Institut o kodeku píše, nepřeložím to, nemusíte mít všechno jak na talíři, tučně jsem tam vyznačil kde to může mít smysl; taky nepřehlédněte poslední větu:

Where xHE-AAC can make a change

The latest addition to the MPEG AAC codec family delivers high audio quality for a wide
variety of bit-rates, making it especially valuable for applications where bit-rates vary or are
set very low.

This includes the streaming of media content, especially on to mobile devices. Since unstable network conditions are no obstacle for the codec, users can enjoy their multimedia experience with fewer dropouts and shorter buffering time. The codec’s bit-rate efficiency also creates new space which can either be used for new programs or tracks, or can
simply be converted into cost savings – a feature digital broadcasting services can benefit from.

The first radio system to adopt xHE-AAC and benefit from its features is Digital Radio Mondiale (DRM).
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Mikuláštík 15. 01. 2017, 22:35:46
Pro DAB+ je definován AAC profil High Efficiency verze 2 skládající se ze základního kodeku AAC Low Complexity dle potřeby doplnitelného procedurami Spectral Band Replication a Parametric Stereo. Pro dostatečný bitrate stačí AAC LC, pro nižší datové toky udržují pomalejší pokles zvukové kvality nejprve SBR a poté i PS. Zlomové bitrate budou cca 80 a 40 kbit/s.
Extreme High Efficieny AAC má význam pro datové toky cca < 32 kbit/s a umožňuje ještě solidní zvukovou kvalitu při přenosu digitálním rozhlasovým systémem DRM30 případně pro mobilní aplikace s důrazem na efektivitu a energetickou nenáročnost přenosu. Viz např. snímky 11-13 :-) http://www.konferadio.cz/files/prezentace/2016/10_Mikulastik_Audiokodeky_pro_digitalni_rozhlas_F.pdf
Doporučuji srovnání zvukové kvality v DAB+ ČRo např: Regina DAB Praha s 96 kbit/s (LC) a TEST4 (v2) se stejným programem nebo internetových streamu ČRo 128 kbit/s AAC-LC a 32 kbit/s AAC HE v2. Stream s nižším datovým tokem má samozřejmě horší zvukovou kvalitu, ale pokud si uvědomíme, že pracuje s 1/2 - 1/4 datovým tokem, výsledek je ve srovnání výsledky podobných poměrů např. formátu mp3 velmi dobrý.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 18. 01. 2017, 06:28:07
A teď jenom vzácný odpor vysílat a znemožnit vysílat všem kdo chtějí vysílat v T-DAB+ protože mně soukromníkovi se to nehodí do kšeftu podnikání do roku 2025 kdy mohu legálně vysílat v FM2 a nemám absolutně žádný zájem o vysílání v T-DAB+ v ČR především!!!!!!!!!!!!!!!
Takže Český Rozhlas nech se nenechá zastrašit lobbinkem soukromých rádií který absolutně nemají zájem o T-DAB+ do roku 2025 je to konkurence a o tu nemají zájem!!!Prakticky to samé bojkotovala TV Nova při přechodu z Analogu na Digital DVB-T.  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 18. 01. 2017, 12:07:20
Ovšem p. Fleischmann to vidí jasně konkurence Evropy 2  a Frekvence 1 je úděsná představa to nemůže dopustit aby měl o to horši shaare těchto stanic a Impuls se k tomu rádo přidá  :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 18. 01. 2017, 12:12:34
Být Českým Rozhlasem tak nářky soukromých vysílatelů mně absoutně nezajímá proč by mně mělo zajímat nářky soukromých vysílatelů,na rozdíl od toho ubožáka našeho Premiéra co se bojí tak rozhodně bych se nebál na rozdíl od toho trapáka od ČSSD,který se bojí...
Rozšířil bych T-DAB+ na celou republiku a basta fidli ve svém multiplexu celý nikoliv jen Radiožurnál a Praha a Vltava ale celý multiplex nebát se lobbinku  :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 18. 01. 2017, 14:02:40
České Radiokomunikace mají zájem provozovat dva celoplošné multiplexy v T-DAB+ a to jeden pro veřejný rozhlas tedy MUX1 a druhý komerční MUX2 po celé republice s tím že veřejný multipex nepotřebuje licenci na komerční už ano potřebuje licenci na provoz T-DAB+ komerční multiplex.
Oba dva multiplexy se můžou vystavět relativně rychle nic tomu nebrání,nemusí se vypínat analogové FM,to může žít vedle T-DAB+ nerušenně do roku 2025  :D
Český Rozhlas ve svém multiplexu a Komerční rádia v multiplexu Českých Radiokomunikací mohou vysílat prakticky ihned na rozdíl od analogového FM je T-DAB+ volný a může se vysílat  :D  takže Šlágr rádio,Rádio Samson,a další kteří chtějí vysílat celoplošně ale v FM už mají smůlu tady mohou vysílat a nic tomu nebrání  :D víte  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 18. 01. 2017, 15:28:19
Pokud stát změnil pravidla, vždy následovaly kompenzace a vždy došlo k rozšíření konkurence a ve výsledku nikdo neprodělal, ani ten stát.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 18. 01. 2017, 15:41:20
Bohužel kompenzace = zaplatil to daňový poplatník, takže prodělek naprosto bez debat. A jako satisfakci má 5x Novu, 5x Primu a pár dalších "hodnotných" stanic. A to se fakt vyplatí :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 18. 01. 2017, 20:43:13
... V rozhlasovém byznysu je více hráčů a trh reklamy o řád nižší...

jsem to nevyslovil, ale výrazem "rádio mladší brácha TV" jsem i tento aspekt měl na mysli.

Nejsem jestřáb, na druhou stranu uznávám, že ČR je malý trh a nelze jít při změně na DAB přes mrtvoly. Kdyby ČRo řekl, že je to finančně pro ně náročné, neřeknu ani ň. Ale, to, že vláda ze zcela bizarního důvodu jim do toho šlápne jako slon v porcelánu co můžou a co nemůžou v DAB vysílat, je do nebe volající.

Komerční vysílatelé, než spustí řev proti DAB ať dají na stůl své výkazy zisků a ztrát...co to blábolím, jsou to soukromé společnosti, co do toho strkám svou neomalenou tlamu, že...

TV a rádio je veřejný prostor; veřejný prostor je i to když se perou mezi sebou prodejci třeba USB tyčinek. Jsem úchyl když si myslím, že TV a rádio jsou jaksi trochu jiný veřejný prostor?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tomik01 19. 01. 2017, 09:27:13
Být Českým Rozhlasem tak nářky soukromých vysílatelů mně absoutně nezajímá proč by mně mělo zajímat nářky soukromých vysílatelů,na rozdíl od toho ubožáka našeho Premiéra co se bojí tak rozhodně bych se nebál na rozdíl od toho trapáka od ČSSD,který se bojí...
Rozšířil bych T-DAB+ na celou republiku a basta fidli ve svém multiplexu celý nikoliv jen Radiožurnál a Praha a Vltava ale celý multiplex nebát se lobbinku  :D
....A zákonem dáme povinost poslouchat alespoň hodinu denně hrozný Český rozhlas.Pod trestem deseti na holou ne?Vždyť ho všichni platíme,tak ho budeme povinně poslouchat,že? ::)
Soukromím radii je DAB+ jednoduše ukradený,nepřinese nic co dávno nemají na netu a ve všech ohledech je to slepá cesta.Kterou jinou technologii někdo zavádí či spíše plánuje zavést za mnoho let a již dnes je otázka zda zavádění má vůbec smysl...
Nevidím jediný důvod proč by veřejná služba Čr měla mít více jak dvě tři stanice a začít šetřit= vytahovat méně pěněz z kapes poplatníků. 
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 19. 01. 2017, 12:43:26
Být Českým Rozhlasem tak nářky soukromých vysílatelů mně absoutně nezajímá proč by mně mělo zajímat nářky soukromých vysílatelů,na rozdíl od toho ubožáka našeho Premiéra co se bojí tak rozhodně bych se nebál na rozdíl od toho trapáka od ČSSD,který se bojí...
Rozšířil bych T-DAB+ na celou republiku a basta fidli ve svém multiplexu celý nikoliv jen Radiožurnál a Praha a Vltava ale celý multiplex nebát se lobbinku  :D
....A zákonem dáme povinost poslouchat alespoň hodinu denně hrozný Český rozhlas.Pod trestem deseti na holou ne?Vždyť ho všichni platíme,tak ho budeme povinně poslouchat,že? ::)
Soukromím radii je DAB+ jednoduše ukradený,nepřinese nic co dávno nemají na netu a ve všech ohledech je to slepá cesta.Kterou jinou technologii někdo zavádí či spíše plánuje zavést za mnoho let a již dnes je otázka zda zavádění má vůbec smysl...
Nevidím jediný důvod proč by veřejná služba Čr měla mít více jak dvě tři stanice a začít šetřit= vytahovat méně pěněz z kapes poplatníků. 


To je přesně argument soukromých vysílatelů proč zakonzervovat současný stav tří stanic a víc ne protože je to v jejich zájmu aby tu neměli silnou konkurenci o to jim jde především,zřejmě vy nám vnucujete komerční brak a nic jiného tu není a nebude tak musíme poslouchat brakoidní Impuls a Evropa 2 a Frekvence 1 jinak to nejde no jasně kvůli úspoře peněz Českýmu rozhlasu jasně jde vám o kšeft soukromých rádií aby nebyl ohrožen do roku 2025 o to vám jde  8)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Čestmír Polák 19. 01. 2017, 12:45:41
Není třeba šílet. DAB+ se rozšiřuje, stanic bude přibývat, přijímače se stále více prodávají. FM si může zatím dále žít svým životem. Soukromé stanice na FM mohou brblat jako kdysi Železný při televizní digitalizaci a podařilo se mu ji o rok zdržet, ale je to tak vše co s tím mohou dělat. S přiměřeným datovým tokem DAB+ není co do kvality řešit.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 19. 01. 2017, 12:49:28
Mimochodem T-DAB+ je výhodný právě že nemusím mít předplacený internet a rozhlas funguje a vysílá bez nutnosti internetu v tom  je to kouzlo ostatně v Německu už 5 let vysílá celoplošný multiplex 5C a taky není problém tak proč by měl být u  nás  problém s 12C čechy a 12D morava veřený multiplex Českýho Rozhlasu nevidím v tom žádný problém kromě lobinku soukromých rádií protože vidí v něm odliv lidí a toho se bojí nic více  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 19. 01. 2017, 21:13:52
@ Mik Kotanen & Adolf Shitler: nechte toho, do blázince posílal lidi SSSR a sociolog&psychoanalytik Erich Fromm to již nevyřeší, již se seshora bohulibě usmívá.

Čo bolo to bolo, terazky som DAB issue.

Nicméně když jsme u toho - a to mě neinspirovala předešlá narážka na ČRa - to jsem chtěl po vyslovení A: otázka oportunizmu komerčních rádií vůči DAB - vyslovit i B: otázka distribuce rozhlasového vysílání.

Firmy poskytující služby v síťových odvětvích jsou problém; z podstaty věci je to odvětví s vysokou bariérou vstupu (nákladovou a vůbec technicko-organizačně průchodnou) a tedy podléhající neoddolatelnému pokušení vytvářet monopoly, polomonopoly nebo kartelové dohody (byť zakázané).

Takovou elektriku řeší  i vládou regulované ceny za distribuci, obecné pravidlo by mělo být, že firmy dodávající energie by měly mít přiměřený zisk, jak to vláda hlídá, nevím.

Takové mobilní operátory by měl hlídat antimonopolní úřad; dlouhá léta nám lili do hlavy, že je zde konkurenční prostředí a ceny jsou spravedlivé; pak ty ceny náhle klesly a nikdo se nám neomluvil - stát zde hrál nějakou mafiánskou hru?

No a teď do toho ten Gorbačov jak zpívá Žlutý pes, tedy chtěl jsem říct a teď do toho ten DAB resp. takový ti vysílači signálu. Klasické síťové odvětví s minimální konkurencí a bohužel pod prahovým vnímáním státu nebo antimonopolního úřadu se nad tím zamyslet.

Takže, pokud distributoři DAB vysílání budou slintat nad tučnou svini DAB novinky a budou chtít vychlemstat její sádlo až do mrtě, tak to zaplatíme my všichni přes iniciativu ČRo (který jim za to bude cálovat) a absencí komerčních stanic v DAB (neházejme všechny komerční stanice do jednoho pytle).

Budu nejšťastnější člověk na světě pokud mi někdo řekne, že to tak není a vysvětlí jak to bude (kromě Tomik01 please).
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 20. 01. 2017, 10:56:23
Vážený AndrejiH, musím se ohradit proti něčemu co mnou nebylo vyřčeno, slova o blázinci jsou Vaše nikoliv moje. V případě pana Shitlera pravidelné zrcadlení vlastní negativní zkušenosti na oponenty je známkou buď nevyzrálé osobnosti nebo projevem duševního strádání, proto je lepší svěřit takového člověka odbornému pracovníkovi, podobné poruchy se řeší ambulantně a není to v dnešní hektické době nic neobvyklého. Moje dobrá rada jistě není společensky nepřijatelná narozdíl od chování kádrováka Shitlera.

Cena za provoz vysílacích služeb bývá zřídka předmětem sporu vyjma zdejších fór jelikož zdejší diskutující vědí pramálo o provozních nákladech a rozdílech ve službách. Co se komerčním rozhlasovým stanicím na DABu nelíbí je, že by musely platit dvakrát provoz vysílacích služeb v období přechodu při stávajícím reklamním trhu a jakmile by byla dostatečná penetrace přijímači, na trh by mohl vtrhnout téměř dvojnásobný počet rozhlasových stanic, to je podstata celého problému. Brzdou tak nejsou ceny za vysílací služby, ale stav kdy stávající rozhlasové stanice by musely koupit dvě vysílací služby, aby jim vznikla dvojnásobná konkurence.

Vysílací služby  můžete provozovat z objektů se zálohovanými energiemi jak z více NN nebo VN linek, tak vlastními dieselagregáty, taktéž se dá vysílat z vysokých stožárů, díky kterým jsou objekty s vysokým požárním nebezpečím a tím spojenými vysokými náklady, použity jsou pro distribuci vyhrazené trasy mnohdy taktéž zálohované. Potom můžete vystavět vysílací síť ze stávajících výškových budov ve městech, které nepotřebují vyjma zásuvky 220V téměř nic a distribuci realizovat běžným datovým spojem. To vše se odráží v cenách za vysílací služby- na jedné straně služba s garantovaným provozem nebo můžete vysílat nízkonákladově. Jisté finanční prostředky za vysílací výkon putuje do státního rozpočtu. Když vezmu nejznámější dohledatelný příklad o cenách za provoz a distribuci vysílacích služeb, Česká televize platí za provoz ve dvou multiplexech, distribuci tras včetně satelitní distribuce cca 6% rozpočtu. Málo nebo moc za to, aby svůj obsah pěti televizních stanic dostala k divákům?

Politickou otázkou je odůvodněnost prodeje přirozených monopolů za které lze označit provoz z významných vysílacích lokalit, ale jak jsem psal, existují možnosti jak podobné pokrytí docílit jinak nebo i nízkonákladově, z tohoto pohledu se tedy nedá hovořit o tom, že by vysílací služby nebyly provozovány v konkurenčním prostředí.

Směšně působí tedy Vaše domněnky o nějakém sádle, firmu provozující DAB může založit a provozovat vpodstatě kdokoliv, stejně jako některé rozhlasové stanice provozují svoje vysílače ve vlastní režii nízkonákladově. Existuje obecná pověřa o olbřímích ziscích Radiokomunikací, aniž by někdo zmínil investice do technického zázemí a oprav objektů vše na vysoké technické úrovni s ohledem na všechny existující normy a zejména bezpečnostní předpisy. Přesto všechno zisky zdaleka nedosahují úrovně například společnosti provozující programy TV Nova v ČR.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 23. 01. 2017, 03:04:58
Je jasné že soukromé rozhlasové domy chtějí si udržet analog FM2 do roku 2025 a především díky nemožnosti konkurence se jim současný stav moc líbí a pro to zůstavají a analogovém FM,především shaare poslouchanost a především pozemní analogový FM rozhlas je dominantní v ČR,takže se není čemu divit že do T-DAB+ se nikomu moc nechce a budou sem dávat argumenty proč to nejde aby ve finále docílili toho co chtí zdržet nástup konkurence a konkurenčního prostředí T-DAB+ které kdyby to šlo tak zablokují což de fakto činní a digitalizace se pouze zdržuje což jim vyhovuje těmto soukromým rozhlasovým domům  :D
Jedna věc T-DAB+ nepotřebuje internetovou konektivitu ke svému provozu!!!!!!!!
A dále oficiálně není žádný stanovisko co bude s FM2 po vypnutí analogových vysílačů,jak se oficiálně využije 87,5-108.0 kmitočet jestli opravdu bude zájem provozovat rozhlas a v jaké formě DRM+,protože zatím není žádný stanovisko že se počítá s využitím FM2 pásma po vypnutí analogových vysílačů  8)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 24. 01. 2017, 21:43:03

... Existuje obecná pověřa o olbřímích ziscích Radiokomunikací.... Přesto všechno zisky zdaleka nedosahují úrovně například společnosti provozující programy TV Nova v ČR.

to rádi slyšíme, že DAB bude mít na růžích ustláno; ale nechci rušit flejmovačku DVB-T/DVB-T2, nevím proč to redakce smazala z tématu o rozhlase :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 25. 01. 2017, 04:43:51
Je jasné že soukromé rozhlasové domy chtějí si udržet analog FM2 do roku 2025 a především díky nemožnosti konkurence se jim současný stav moc líbí a pro to zůstavají a analogovém FM,především shaare poslouchanost a především pozemní analogový FM rozhlas je dominantní v ČR,takže se není čemu divit že do T-DAB+ se nikomu moc nechce a budou sem dávat argumenty proč to nejde aby ve finále docílili toho co chtí zdržet nástup konkurence a konkurenčního prostředí T-DAB+ které kdyby to šlo tak zablokují což de fakto činní a digitalizace se pouze zdržuje což jim vyhovuje těmto soukromým rozhlasovým domům  :D
Jedna věc T-DAB+ nepotřebuje internetovou konektivitu ke svému provozu!!!!!!!!
A dále oficiálně není žádný stanovisko co bude s FM2 po vypnutí analogových vysílačů,jak se oficiálně využije 87,5-108.0 kmitočet jestli opravdu bude zájem provozovat rozhlas a v jaké formě DRM+,protože zatím není žádný stanovisko že se počítá s využitím FM2 pásma po vypnutí analogových vysílačů  8)


Co se stane s pásmem FM (VKVII) se dozvíme nejspíše v norsku kde se začalo s jeho vypínáním. Jen doufam že to pasmo neseberou zase mobilní operatoři, stačo co provedli televizi...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: rdsman 25. 01. 2017, 13:05:50
Co se stane s pásmem FM (VKVII) se dozvíme nejspíše v norsku kde se začalo s jeho vypínáním. Jen doufam že to pasmo neseberou zase mobilní operatoři, stačo co provedli televizi...

Ta informace o vypnutí FM v Norsku není přesná. Týká se jen celoplošných a regionálních stanic, nikoli lokálních. FM pásmo je dnes kromě rozhlasu nevyužitelné, dnes není zájem o pásmo, které je široké "jen" 20 MHz a kde musí mít anténa délku přes půl metru. Navíc to pásmo je v květnu a červnu zarušené dálkovým šířením rozhlasu i z více než 1000 km vzdálenosti. Nechat to lokálním stanicím, pro které DAB nepředstavuje technickou náhradu, je asi ideální, když už ten přechod musí být. Zároveň uvolnit podmínky pro získání licence, ideálně RRTV zcela zrušit a do určitého výkonu to udělat jen na bázi ohlašovací povinnosti. Po odchodu velkých stanic by tam místa bylo dost. Jenže kdo by pak poslouchal ta nemožná hitrádia a spol., že? :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 25. 01. 2017, 21:36:10
....(FM)... Nechat to lokálním stanicím, pro které DAB nepředstavuje technickou náhradu, je asi ideální, když už ten přechod musí být. Zároveň uvolnit podmínky pro získání licence, ideálně RRTV zcela zrušit a do určitého výkonu to udělat jen na bázi ohlašovací povinnosti. Po odchodu velkých stanic by tam místa bylo dost....

soudruzi v UK již toto řeší v pokusném vysílání místního DAB (small-scale DAB) a připravují i zjednodušenou legislativu pro zřízení a přístup do vysílání tohoto typu. Jestli to zredukují na ohlašovací povinnost to netuším. Taky nevím jestli je to z hlediska velikosti trhu zajímavé u nás. Nicméně v kostce:

Ministerstvo kultury, médií a sportu iniciovalo toto vysílání v deseti lokacích (v roce 2015, po úspěchu prodloužilo licence do 2018); motivací je, že místní DAB umožňuje nízké náklady využitím relativně levného vysílacího zařízení  a volně dostupného open-source softwaru; je zamýšleno hlavně pro pro malé a komunitní stanice.

Ministerstvo poskytlo finance pro vítěze tendru - poskytovatelé muxů. Průměrné náklady včetně DPH na vysílač v single režimu GBP 9 000, v SFN režimu GBP 17 000 a GBP 19 000 v režimu s jedním opakovačem.  Zařízení obsahuje až 6 audio enkodérů, multiplexer, modulátor, VHF výkonový zesilovač, 250W maskovací filtr, vysílací anténu a napájecí kabel a jiná doplňková zařízení.

Účastníci v muxu v anonymním dotazníku uvedly měsíční platbu pro provozovatele GBP 200 až GBP 500. Samotní provozovatelé muxu uvedli, že účtovali stanicím jenom pokrytí nákladů anebo neúčtovali nic protože mux považovali za přídavnou distribuci jejich vlastních stanic.

To všechno v situaci, kdy v UK jsou 3 celoplošné multiplexy a každý z nich vysílá 10 až 19 stanic a pokrývají 97 % populace a dále 58 lokálních komerčních multiplexů, každý z nich vysílá až 14 komerčních stanic a navíc relevantní BBC stanice s pokrytím 90 % populace.

Místní DAB má omezený dosah, např. v Manchesteru 100W ERP pokryje rádius cca 10 km s vnitřním příjmem a 20 km s vnějším mobilním příjmem. Londýn v SFN asi o něco více (nechce se mi studovat tu mapu).
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 16. 02. 2017, 21:12:32
Lukáš Polák dnes na digitálním portálu ČRo v článku o rozšíření DAB+ do Berouna citoval  ředitele techniky ČRo " Tyto testy jsou velmi důležité pro plánování a projektování efektivní SFN sítě, kterou hodláme spustit v souladu s usnesením vlády ČR letos v létě".

Zprávu ovšem zakončil větou "O podobě tohoto vysílání však v současné době ještě není jasno". Tož babo raď jak to bude.

Jsa zmaten bych přivítal názory těch kdo mají lepší vhled (tzv. insight) než já, tvor obyčejný.
V Berouně se jedná o opakovač ERP 100W; opakovače jsou určeny pro doplňkové vykrytí omezeného území kde nedosáhne hlavní vysílač.

Zpět k letnímu rozšíření DAB; má to být Brno, Ostrava, Plzeň. Pokud tedy opakovač Beroun slouží pro dokrytí a testují tento režim opakovače, stejné to bude u výše zmíněných měst; co budou dokrývat? A odkud pojede hlavní vysílač? Viz výše "není jasno".

Část věty ředitele techniky ČRo "projektování efektivní SFN sítě" evokuje něco jiného, ne nějaký omezený dokrývač (v googlu hledej "SFN repeater"); efektivní SFN síť si představuji něco jako v Slovinsku, kde bylo celkem ticho po pěšině a najednou prásk, vykopli celostátní SFN.

Nebo zeby SFN Kojál (Brno) - Hošťálkovice (Ostrava)? Zklidni hormon Andreji; ty na sebe možná ani nevidí.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 17. 02. 2017, 10:26:03
Ano, DAB sit CRo by mela byt tvorena dvema obrimi SFN - Cechy 12C, Morava 12D.
http://www.digizone.cz/clanky/mezinarodni-koordinace-vysilacu-systemu-t-dab-pro-cr-v-plnem-proudu/
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 17. 02. 2017, 21:36:10
Ano, DAB sit CRo by mela byt tvorena dvema obrimi SFN - Cechy 12C, Morava 12D.
http://www.digizone.cz/clanky/mezinarodni-koordinace-vysilacu-systemu-t-dab-pro-cr-v-plnem-proudu/

asi nee, ta velká SFN Čechy/Morava až "someday", jak pravil Harmonica :)

dále budu jenom tak plácat.

Explicitně se mluví o rozšíření do Brna, Ostravy a Plzně; je to takové nicneříkající; přísný lokál? Pak nehraje to vyjádření, že zkušenosti s opakovačem v Berouně mají sloužit právě pro tyto lokace.

Kdybych vzal jako příklad stanoviště Brno Hády, tak FM chytnu na kus drátu protože jsem na dostřel; nevím jestli Hády potřebují pro Brno něco dokrývat, jsou na kopečku za městem. Mé specifikum je, že kdyby DAB dali tam, tak to zřejmě lapnu na anténu otočenou opačně na Vídeň :)

Celkem je mi to jedno, počkám do léta a uvidíme, stejně to zprasené vládní rozhodnutí, které stanice může ČRo šířit a které ne, je demotivující; jde mi jenom o tu dětinskou radost, kdy se na displeji zobrazí nová stanice.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 23. 02. 2017, 22:48:10
....(FM)... Nechat to lokálním stanicím, pro které DAB nepředstavuje technickou náhradu, je asi ideální, když už ten přechod musí být. Zároveň uvolnit podmínky pro získání licence, ideálně RRTV zcela zrušit a do určitého výkonu to udělat jen na bázi ohlašovací povinnosti....

soudruzi v UK již toto řeší v pokusném vysílání místního DAB (small-scale DAB) a připravují i zjednodušenou legislativu pro zřízení a přístup do vysílání tohoto typu. Jestli to zredukují na ohlašovací povinnost to netuším...

Další zpráva budoucí deregulace rozhlasového vysílání přišla ze Švýcarska, anotace je v angličtině, ale hlavní zpráva v němčině, což by mně stálo mnoho sil  :) Anotace říká, že od 2020 by stanice pokrývající aglomerace neměly být podrobeny koncesím

https://www.uvek.admin.ch/uvek/de/home/uvek/medien/medienmitteilungen.msg-id-65659.html
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tomik01 27. 05. 2017, 13:52:48
Na Idnes píšou toto:
,,    Předseda koordinační expertní skupiny DVBT-2 na Ministerstvu průmyslu a obchodu varoval před lidmi, kteří tvrdí, že současné FM frekvence by měly v roce 2025 končit. Nikdo totiž uvolnit frekvence po FM nechce a vysílání tak přitom není potřeba vypínat. Na druhou stranu je prý k dispozici na řada volných kmitočtů pro DAB, které leží ladem.

    Zatímco DAB je tak trochu popelka, řada panelistů upozorňovala na to, že digitální rádio není jen DAB a většina vysílatelů využívá pro šíření digitálního rozhlasu jiné platformy. Ve výsledku tak v podstatě všichni počítají s tím, že za rok bude situace v DAB stejná.,,

   
Zdroj: http://technet.idnes.cz/konference-digimedia-2017-0v3-/digitv.aspx?c=A170524_152351_digitv_vse

Tedy,FM se vypíbat nemusí a DAB nevěří už skoro  nikdo...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 27. 05. 2017, 17:43:43
DAB + prinasi akorat zprzneni zvuku, tak doufejme, ze se v nasich koncinach nechytne a pomalu tak nejak zhyne.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 28. 05. 2017, 07:47:34
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/cesky-rozhlas-odhali-plany-s-digitalnim-vysilanim-multiplex-cro-dab-startuje-na-ostro--1728907

Tak to jsem zvědav jestli to taky bude, neměli nahodou politici blby kecy že nesmí mít tolik stanic celoplošně? A když už pojedou konečne na ostro, tak zmizí ty testovací pozice, tak by bud mohli přijít nove stanice nebo dojít ke zvyšení bitrate. Nebo by mohli vše překlopit do he-aac v2.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 28. 05. 2017, 23:08:04
A kde mate napsane, ze CRo pojede v ostrem vysilani se vsemi digitalnimi stanicemi a nepujde o planovy klestenec - kopii FM?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 29. 05. 2017, 03:41:04
A kde mate napsane, ze CRo pojede v ostrem vysilani se vsemi digitalnimi stanicemi a nepujde o planovy klestenec - kopii FM?

To mě zajima taky, proto jsem to tam napsal :D ikdyž trochu jinak, no uvidime jak to dopadne.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 29. 05. 2017, 18:36:22
nedopadne to nijak, Lukáš Polák v tom článku byl skoupý na slovo, ta formulace "start na ostro" je sugestivní, ale obsah vysílání je dán tím pamfletem, ani si nepamatuji co to byl za institut jestli zákon nebo co...tedy "na ostro" nemá s celoplošností nic společného, maximálně vypadnou ty testovací pozice, jestli navýší tok zbytku je otázka peněz resp. obchodní dohody s ČRa; "na ostro" - nyní budu spekulovat, může znamenat neexperimentovat s parametry, které by negativně ovlivnily příjem, v pokusném režimu taky asi není problém když má vysílání výpadky; konec konců, ta tiskovka je již zítra, možná jediné zajímavé info budou regiony - kdy kde a jak
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: MiPo77 30. 05. 2017, 07:42:20
Pokud se nic nezměnilo, tak by měl platit původní plán přidávání nových lokalit: Plzeň, Brno, Ostrava + poktyrí D1.
Cokoli navíc bude více než příjemné překvapení.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Lukáš Polák 30. 05. 2017, 08:13:42
Uvidíte, kolego. ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 31. 05. 2017, 10:48:31
Tak pokud je pravda co pise Lukas Polak dnes, tak to vypada velice slibne a FM klestenec se nekona. Uvidime az to opravdu pojede.
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/historicka-chvile-pro-digitalni-radio-v-cesku-multiplex-cro-dab-startuje-na-ostro--1730026
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Lukáš Polák 31. 05. 2017, 12:06:09
Kleštěnec se konat nebude, nebojte. Jen si dejte pozor, až uvidíte ty hodnoty na displeji. Opravdu to není pouze o té samotné cifře, ale řadě dalších hodnot. Vše se dlouhodobě testovalo v laboratořích a poslouchali i hifisti. I přes nižší bitrate dosáhneme pro běžného posluchače maximální možné kvality. Slibujeme.  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 31. 05. 2017, 13:29:26
Škoda, že je ostrý start DABu z Plzně později. Tak nebudu moci o prázdninách na chalupě zkoušet přetáčet svojí "DAB" anténu z Bavoráků na vysílač zes Plzně.  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 31. 05. 2017, 14:17:26
Mě to jako historická chvíle nepřipadá. Pro nás na Moravě se dneškem nic nezměnilo a ještě dlouho nic nezmění. Taky se mi nelíbí, jak ty kmitočty sází těsně vedle sebe, když je celé pásmo prázdné.
Slabé 12B Vídeň a 12C Bratislava a do toho mi z 5km budou na 12D prát Hády 5kW. To bude paráda, tam se prokáže selektivita tuneru.   
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Lukáš Polák 31. 05. 2017, 14:51:56
Tak už jsme ve vzduchu: http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/preladte-si-prijimace-odstartoval-multiplex-cro-dab--1730322
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Miloslav Soška 31. 05. 2017, 15:32:16
jen technická - nikde jsem se nedočetl, jestli berounský vykrývač zůstal on air.....
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 31. 05. 2017, 16:34:27
.... Taky se mi nelíbí, jak ty kmitočty sází těsně vedle sebe, když je celé pásmo prázdné.
Slabé 12B Vídeň a 12C Bratislava a do toho mi z 5km budou na 12D prát Hády 5kW. To bude paráda, tam se prokáže selektivita tuneru.

v Londýně jsi naladil Essex a Kent jejichž kanály jsou hned vedle londýnských; ty hrabství sousedí s Londýnem a nevíme kde jsou vysílače a o jakém výkonu, ale hrálo ti to

Norma ETSI předepisuje filtraci vysílače tak, aby 4 kHz mimo 1,536 MHz pásmo kanálu bylo výkonové spektrum postranního lobu utlumeno na - 26 dB; 200 kHz mimo již na - 71 dB; platí to pro kritické oblasti, což by rožek CZ/SK/Au měl být.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 31. 05. 2017, 17:02:39
Tak pokud je pravda co pise Lukas Polak dnes, tak to vypada velice slibne a FM klestenec se nekona...

Kleštěnec se konat nebude, nebojte. Jen si dejte pozor, až uvidíte ty hodnoty na displeji....

myslím, že jste se zde vzájemně nepochopili, ivovi měl asi na mysli okleštěný sortiment stanic a Lukáš Polák kvalitu vysílání.

Když jsme u obsahu, pořád nerozumím obsahu pražského multiplexu; pokud se nemýlím, vláda 24.8.2016 schválila koncepci, kdy obsahem budou 3 celoplošné - Radiožurnál, Dvojka a Vltava a 2 regionální okruhy; to samé v regionech. Žižkov vysílá 14 stanic. Jak to tedy bude?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 31. 05. 2017, 17:11:59
.... Taky se mi nelíbí, jak ty kmitočty sází těsně vedle sebe, když je celé pásmo prázdné.
Slabé 12B Vídeň a 12C Bratislava a do toho mi z 5km budou na 12D prát Hády 5kW. To bude paráda, tam se prokáže selektivita tuneru.

v Londýně jsi naladil Essex a Kent jejichž kanály jsou hned vedle londýnských; ty hrabství sousedí s Londýnem a nevíme kde jsou vysílače a o jakém výkonu, ale hrálo ti to

Norma ETSI předepisuje filtraci vysílače tak, aby 4 kHz mimo 1,536 MHz pásmo kanálu bylo výkonové spektrum postranního lobu utlumeno na - 26 dB; 200 kHz mimo již na - 71 dB; platí to pro kritické oblasti, což by rožek CZ/SK/Au měl být.
V Londýně to hrálo. Nitra vedle Vídně a Bratislava vedle druhé Vídně taky jedou, ale to jsou úrovňově srovnatelné signály. Uvidíme, až ty Hády pustí a místo 30 bude mít sousední multiplex třeba 80dB.
U DVB-T je to malér, uvidíme co DAB.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: alipasa 31. 05. 2017, 17:19:11
jen technická - nikde jsem se nedočetl, jestli berounský vykrývač zůstal on air.....

Vypadá to, že ano. Jen jsem musel rádio přeskenovat. 
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 31. 05. 2017, 17:29:38
Žilina - Krížava jede ode dneška na plný kotel, 12A, ERP 5kW, V-pol (ověřeno ve vzdálenosti asi 100 km na ten Tesco křáp), takže DAB-plusoví blázni můžou ladit a mít o čem diskutovat! Bohužel (nebo bohudík) běžného rádiového posluchače tyhle capiny absolutně nezajímají!
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 31. 05. 2017, 18:21:20
všecky "digitální" čro mají za nazvem "test" no zřejmě čekají co a jak vláda, tam se to zadrhlo, no nikde nepišou co berounský vysílač, jede nebo nejede? A poslední, proč ma brno a ostrava jiny kanál? když šíří totéž, k pochopení by bylo kdyby na pražském vysilači nebyli moravské regiony.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: alipasa 31. 05. 2017, 18:31:01
Jak už jsem psal, v Berouně vysílač jede.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 31. 05. 2017, 18:31:33
Jak už jsem psal, v Berouně vysílač jede.

Aha, pardon, přehledl jsem, jen se divim že jej nikde nezmínili.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: DT-amater 31. 05. 2017, 21:40:37
Kleštěnec se konat nebude, nebojte. Jen si dejte pozor, až uvidíte ty hodnoty na displeji. Opravdu to není pouze o té samotné cifře, ale řadě dalších hodnot. Vše se dlouhodobě testovalo v laboratořích a poslouchali i hifisti. I přes nižší bitrate dosáhneme pro běžného posluchače maximální možné kvality. Slibujeme.  ;)
Tak to by mě zajímalo,  kde udělali laboratoře a "hifisti" chybu. Právě teď např. na Regionu a Plzni běží stejný program, ale zvuk je na každé z obou stanic hodně slyšitelně rozdílný (bitrate mají obě stejný - 48kbps).
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 31. 05. 2017, 21:42:51
... proč ma brno a ostrava jiny kanál? když šíří totéž, k pochopení by bylo kdyby na pražském vysilači nebyli moravské regiony.

Stejný kanál Praha, Brno, Ostrava nemá asi ze dvou důvodů; pro SFN je území ČR příliš velké (topografie možná taky nepřidá) a k tomu mezinárodní koordinace. Zajímavé je Slovinsko, ty vzdálenosti některých vysílačů v SFN jsou poměrně velké, možná tomu nahrává právě topografie. Ale to jen tak nahlas přemýšlím, možná blbě.

To, co kdo šíři (tedy Brno, Plzeň, Ostrava bude šířit) mně taky není jasné, již jsem výše psal:
----------------
pořád nerozumím obsahu pražského multiplexu; pokud se nemýlím, vláda 24.8.2016 schválila koncepci, kdy obsahem budou 3 celoplošné - Radiožurnál, Dvojka a Vltava a 2 regionální okruhy; to samé v regionech. Žižkov vysílá 14 stanic. Jak to tedy bude?
-------------------------

Nemůžu dohledat Usnesení vlády k tomuto bodu. Našel jsem toto
https://apps.odok.cz/attachment/-/down/RCIAADAEYWYG

ale je tam odvolávka na část III materiálu čj. 1040/16 a tu část III neumím najít.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: DT-amater 31. 05. 2017, 22:08:41
Kleštěnec se konat nebude, nebojte. Jen si dejte pozor, až uvidíte ty hodnoty na displeji. Opravdu to není pouze o té samotné cifře, ale řadě dalších hodnot. Vše se dlouhodobě testovalo v laboratořích a poslouchali i hifisti. I přes nižší bitrate dosáhneme pro běžného posluchače maximální možné kvality. Slibujeme.  ;)
Tak to by mě zajímalo,  kde udělali laboratoře a "hifisti" chybu. Právě teď např. na Regionu a Plzni běží stejný program, ale zvuk je na každé z obou stanic hodně slyšitelně rozdílný (bitrate mají obě stejný - 48kbps).
Ještě malá poznámka, osobně bych místo nesmyslu slideshow (kdyby rádio zůstalo rádiem) použil jeho data pro navýšení bitrate stanic, aby byly poslouchatelné alespoň v té uváděné "maximální možné kvalitě".
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Miloslav Soška 31. 05. 2017, 22:44:03
taky to poslouchám a slyším docela dost rozdíly v kvalitě, při stejném bitratu...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 01. 06. 2017, 08:48:22
Vysílání DAB Beroun ze včerejška na dnešek ukončeno.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Lukáš Polák 01. 06. 2017, 09:14:26
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/dab-dokryvac-v-beroune-skoncil-mesto-ale-o-signal-digitalniho-radia-neprijde--1730409
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 01. 06. 2017, 09:32:09
----------------
pořád nerozumím obsahu pražského multiplexu; pokud se nemýlím, vláda 24.8.2016 schválila koncepci, kdy obsahem budou 3 celoplošné - Radiožurnál, Dvojka a Vltava a 2 regionální okruhy; to samé v regionech. Žižkov vysílá 14 stanic. Jak to tedy bude?
-------------------------
Nemůžu dohledat Usnesení vlády k tomuto bodu. Našel jsem toto
https://apps.odok.cz/attachment/-/down/RCIAADAEYWYG
ale je tam odvolávka na část III materiálu čj. 1040/16 a tu část III neumím najít.
Hledejte "Návrh rozvoje zemského digitálního vysílání  Českého rozhlasu".
Jinak bych to dal neresil, predpokladam ze se s tim CRo nejak vyporadal. A je to tak dobre, ze CRo bude sirit "nove digitalni" stanice a ne jen zrcadlit FM. Ted jeste aby to nebyla bida z hlediska kvality zvuku, uvidime. Presny rozpis datovych toku programu jsem zatim nikde nevidel.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: DT-amater 01. 06. 2017, 10:10:16
Momentalni stav:
R-BRNO 48kbps
R-DDUR 80kbps
R-DVOJKA 80kbps
R-JAZZ 80kbps
R-JUNIOR 48kbps
R-OVA 48kbps
R-PLUS 48kbps
R-PLZEN 48kbps
R-REGINA 48kbps
R-REGION 48kbps
R-RETRO 48kbps
R-VLTAVA 80kbps
R-WAVE 80kbps
R-ZURNAL 80kbps
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Lukáš Polák 01. 06. 2017, 10:14:12
Možná by bylo fér napsat, s jakým je to skutečně kódováním, pže 48 kbps by bylo třeba v DAB naprosto neposlouchatelné někde na úrovni telefonního hovoru... ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: DT-amater 01. 06. 2017, 10:43:10
Delas si srandu? Postradala se informace datovych toku, ne kodovani. A mimochodem, proc jako editor webu Digitální rádio CRo tyto informace ferove nenapises ty?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: DT-amater 01. 06. 2017, 10:47:59
A jeste, on napr. zvuk Reginy bohuzel nema k telefonnimu hovoru daleko.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tech7 01. 06. 2017, 11:02:23
Psal jsem to Lukášovi už na fb dig. radio, jsem zklamán zejména Reginou DAB Praha, která si hraje na klasickou komerčku jen bez reklam ale včetně vysoké rotace malého playlistu, 48 kbps je fakt málo. Ale její zvuk byl již i dříve někde cestou slyšitelně komprimován navíc.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Radioman 01. 06. 2017, 18:27:37
Na rádiu HAMA DIR 3100 je (dle mého názoru) kvalita stanic ČRo DAB+ subjektivně bez chyb a to při poslechu přes zabudované reproduktory i při poslechu přes sluchátka Koss PortaPro. Radiožurnál má trochu moc silné výšky, ČRo Plzeň naopak výšek méně. Stanice nejsou úrovňově úplně vyrovnané, některé zní subjektivně hlasitěji. Překvapivě dobře zní Regina DAB, zvuk mi na sluchátka přijde velmi příjemný s plnými basy a výraznými výškami.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pvtr 01. 06. 2017, 19:37:40
Kleštěnec se konat nebude, nebojte. Jen si dejte pozor, až uvidíte ty hodnoty na displeji. Opravdu to není pouze o té samotné cifře, ale řadě dalších hodnot. Vše se dlouhodobě testovalo v laboratořích a poslouchali i hifisti. I přes nižší bitrate dosáhneme pro běžného posluchače maximální možné kvality. Slibujeme.  ;)

Určitě. Kvalita DAB vysílání je vysoká. Byl zvolen optimální poměr mezi bitrrate, ochranným intervalem a počtem stanic. Český rozhlas do svého multiplexu vybral ty nejlepší stanice, které má. Multiplex má vysoký ochranný interval, takže i při slabém signálu by stanice měly být přijímatelné, použité kodeky umožňují i při nižším bitrate kvalitní zvuk. Díky zkušenostem z dlouhodobého testováním se podařilo nastavit optimální parametry multiplexu, takže nejkvalitnější příjem programů Českého rozhlasu by měl být přes DAB. Určitě, kvalita jednotlivých programů může být ještě o něco vyšší, ale je otázka, zda to má smysl, když by bylo zhoršeno pokrytí či ubyly programy (http://www.digizone.cz/clanky/kapacita-digitalniho-rozhlasoveho-multiplexu-t-dab-v-souvislostech/). Špičkových DAB rádií se skvělým zvukem je minimum, takže extrémně dobrou kvalitu by užilo jen málo posluchačů a i nynější kvalita je vyšší než na VKV.  V multiplexu je hodně nových programů a ty jsou benefitem pro posluchače. Vedení a lidem z techniky Českého rozhlasu patří velký dík za vynikající práci, protože multiplex je velmi efektivně konfigurován.








 
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 01. 06. 2017, 20:07:44
... proč ma brno a ostrava jiny kanál? když šíří totéž, k pochopení by bylo kdyby na pražském vysilači nebyli moravské regiony.

Stejný kanál Praha, Brno, Ostrava nemá asi ze dvou důvodů; pro SFN je území ČR příliš velké (topografie možná taky nepřidá) a k tomu mezinárodní koordinace. Zajímavé je Slovinsko, ty vzdálenosti některých vysílačů v SFN jsou poměrně velké, možná tomu nahrává právě topografie. Ale to jen tak nahlas přemýšlím, možná blbě.

To, co kdo šíři (tedy Brno, Plzeň, Ostrava bude šířit) mně taky není jasné, již jsem výše psal:
----------------
pořád nerozumím obsahu pražského multiplexu; pokud se nemýlím, vláda 24.8.2016 schválila koncepci, kdy obsahem budou 3 celoplošné - Radiožurnál, Dvojka a Vltava a 2 regionální okruhy; to samé v regionech. Žižkov vysílá 14 stanic. Jak to tedy bude?
-------------------------

Nemůžu dohledat Usnesení vlády k tomuto bodu. Našel jsem toto
https://apps.odok.cz/attachment/-/down/RCIAADAEYWYG

ale je tam odvolávka na část III materiálu čj. 1040/16 a tu část III neumím najít.


Tak v německu se podařilo pokryt celý stát frekvencí 5C tak jak může být česká republika velká? Spíše to možná mysleli do budoucna, možna moravské stanice z "českého" 12C zmizí a místo nich budou další regionálky a na Moravě bude situace stejná. Kolik regionálek mají v digitálu a kolik jich chybí? docela dost. Hlavně aby jim vlada schvalila na čisto že mužou i čiste digitalni okruhy šířit normalně (samozřejmě v dab) ne jen zrcadlit to co je v FM.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 01. 06. 2017, 23:12:18
.... Byl zvolen optimální poměr mezi bitrrate, ochranným intervalem a počtem stanic...  V multiplexu je hodně nových programů a ty jsou benefitem pro posluchače. Vedení a lidem z techniky Českého rozhlasu patří velký dík za vynikající práci, protože multiplex je velmi efektivně konfigurován.

pokud je předešlý řetězec zpracování/distribuce signálu korektní tak bych nastaveným datovým tokům pro vysílání ČRo věřil že jsou optimální ( a věřil Lukášovi Polákovi, že to poslechově testovali s verdiktem ok). Toky uvedl DT-amater tj. 80 kbps nebo 48 kbps.

Koresponduje to s poslechovými testy z roku 2003, jejíchž výsledky prezentovala EBU (European Broadcasting Union) v roce 2006 kde kodek AAC v2 (tedy použitý v DAB+ ČRo) dopadl velmi dobře.

Graf na straně 9 ukazuje, že při bitrate 48 kbits je vnímána kvalita AAC v2 nad 80 % v porovnání s originálním nekomprimovaným zvukem PCM 44.1 kHz, 16 bit. Při 80 kbits je již nad 90 %.

https://tech.ebu.ch/docs/techreview/trev_305-moser.pdf
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 01. 06. 2017, 23:21:40
... Ale to jen tak nahlas přemýšlím, možná blbě....


Tak v německu se podařilo pokryt celý stát frekvencí 5C tak jak může být česká republika velká?

Vždyť jsem to naznačil, viz má citace výše :)

Nejsem z oboru, detaily SFN a její prostorové konfigurace vzhledem např. na ochranný interval neumím; pokud ti neodpoví někdo kdo se v tom vrtá alespoň amatérsky hlouběji tak máš s odpovědí smůlu  :(
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: DT-amater 01. 06. 2017, 23:34:32
.... Byl zvolen optimální poměr mezi bitrrate, ochranným intervalem a počtem stanic...  V multiplexu je hodně nových programů a ty jsou benefitem pro posluchače. Vedení a lidem z techniky Českého rozhlasu patří velký dík za vynikající práci, protože multiplex je velmi efektivně konfigurován.

pokud je předešlý řetězec zpracování/distribuce signálu korektní tak bych nastaveným datovým tokům pro vysílání ČRo věřil že jsou optimální ( a věřil Lukášovi Polákovi, že to poslechově testovali s verdiktem ok). Toky uvedl DT-amater tj. 80 kbps nebo 48 kbps.

Koresponduje to s poslechovými testy z roku 2003, jejíchž výsledky prezentovala EBU (European Broadcasting Union) v roce 2006 kde kodek AAC v2 (tedy použitý v DAB+ ČRo) dopadl velmi dobře.

Graf na straně 9 ukazuje, že při bitrate 48 kbits je vnímána kvalita AAC v2 nad 80 % v porovnání s originálním nekomprimovaným zvukem PCM 44.1 kHz, 16 bit. Při 80 kbits je již nad 90 %.

https://tech.ebu.ch/docs/techreview/trev_305-moser.pdf
To je sice všechno hezký, proč ale ta Regina DAB Praha hraje "uřvaně" bez znatelné dynamiky, jak některé komerční stanice na VKV před cca pěti lety.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pajas2 02. 06. 2017, 11:21:00
Tak jsem si to včera večer poslechl a i na obyčejných Kossech Porta Pro to docela dost tahá za uši. Zejména programy, které mají těch 48 kbit AAC-HE v2, kde jsou umělé dopočítané výšky. U těch s 80 kbit AAC-HE v1 je to lepší, tam už to není tak výrazné. Takže rozhodně poslouchat spíše na horších sluchátkách. Ano, šum je minimální, stereo efekt také dobrý, ale zase jsou přítomny digitální efekty způsobené nízkým datovým tokem. Takže něco za něco. Rozumím, že asi lepších výsledků už moc dosáhnout nešlo. Zbývá tedy doladit dynamiku většiny programů, ta mi přijde místy zoufalá - viz Regina DAB Praha.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 02. 06. 2017, 13:05:52
Nemel jsem to moznost slyset. Obavu mam, protoze zkusenost s 48kbps u Teleka mam. A chapu i pohled z druhe strany (co nejvic programu vcetne regionu, co nejlepsi pokryti).
Ale pokud bych mel moznost o tom rozhodovat, udelal bych aspon tyto dva kroky:
1) Vyhodil Retro. V pripade nouze o datovy tok tam Retro opravdu nema co delat.
2) Zabezpeceni EEP bych zhorsil ze 2 na 3 (zhorseni 1-3 dB v C/N) a vylepsil tak vsechny datove toky o tretinu.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Radioman 02. 06. 2017, 14:29:49
Mně se naopak zdá, že Regina DAB hraje příjemně a vyrovnaně. Chtělo by jí to asi trochu úrovňově "stáhnout", vyčnívá nad ostatní stanice. Dále má (na moje uši) velmi dobrý zvuk Radiožurnál, Vltava, Jazz, Ostrava a Region, trochu bez výšek se mi zdá Plzeň... Už poslouchám jen DAB, oproti FM je to velké zlepšení (nešumí a je čistý i na sluchátka).
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 02. 06. 2017, 22:44:17
Regina DAB Praha ma opravdu nedobry zvuk a trha to usi, o negativech digitalu ani nemluvim a uz vubec ne na sluchatka..
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 03. 06. 2017, 10:30:19
pár ukázek z dab+ čro.

https://www.uloz.to/!0UA1qPNqGHv9/cro-regina-dab-2017-06-02-165445-mp4

https://www.uloz.to/!6m8nvu8kAbRi/cro-brno-2017-06-02-164549-mp4

https://www.uloz.to/!9FJInwt3eAls/cro-radiozurnal-2017-05-31-183816-mp4

he-aac v2 vyžaduje specialní kodek, zatím mi to přehraje jen dvbviewer.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: DT-amater 03. 06. 2017, 11:03:23
he-aac v2 vyžaduje specialní kodek, zatím mi to přehraje jen dvbviewer.
Me to jde i ve Winamp v5.666.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 03. 06. 2017, 11:16:16
he-aac v2 vyžaduje specialní kodek, zatím mi to přehraje jen dvbviewer.
Me to jde i ve Winamp v5.666.

Ja myslel že ho už zrušili :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 03. 06. 2017, 11:18:37
Tady video.
https://www.uloz.to/!L3K9rFRUNpg7/cro-dab-12c-mp4

Příjem je DX realizován na 14ti prvek a ješte otočený na německo a to hluboko v severních čechach. Až tak daleko zní frekvence 12C ..... a také Moravské regiony, poprvé je možné i na severu čech slyšet Moravu z rádia.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 04. 06. 2017, 11:59:48
Možná by bylo fér napsat, s jakým je to skutečně kódováním, pže 48 kbps by bylo třeba v DAB naprosto neposlouchatelné někde na úrovni telefonního hovoru... ;)

Jako vtip dobré, zni to prasacky i pri tomto kodeku.Opravdu tohle muze poslouchat a nastavit jen zvukove prase.Nejde to napsat slusneji.

A jeste, on napr. zvuk Reginy bohuzel nema k telefonnimu hovoru daleko.

Naprosty souhlas, ted jsem to zkusil poslouchat, otres..
Název: Re:Kvalita prijmu
Přispěvatel: Pvtr 06. 06. 2017, 09:15:12
Dotaz na kolegy, kterým se nelíbí kvalita stanic v multiplexu Českého rozhlasu. Jakým způsobem signál přijímáte? Konkrétně přijímač a výstup zvuku (reproduktory, sluchátka). Je otázkou, čím je nekvalitní zvuk způsoben, když část posluchačů má vynikající zvuk a předpokládám, že vynikající zvuk by mělo mít i testovací pracoviště, které vybralo optimální poměr kvalita/nabídka a část posluchačů si na kvalitu zvuku ztěžuje, tak by bylo docela zajímavé zjistit, proč ta část posluchačů horší kvalitu zvuku má a třeba by pak šlo udělat nějakou korekci (ať už parametrů multiplexu nebo naopak upozornění, že ten či onen přijímač DAB standardy nesplňuje). Nelíbí se mi příliš, když někdo píše, že to či ono je špatně, ale nelze říci proč.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pajas2 06. 06. 2017, 09:38:07
Pro posouzení kvality používám SDR přijímač s uložením streamu do nekomprimovaného WAVu (PCM 32 bitů, 3072 kbit/s, 48 kHz, stereo), tzn. bez ztráty kvality a jako sluchátka běžná Koss Porta Pro. Lepší jsem se ještě neodvážil připojit, ale mám je v záloze připraveny :), slouží mi pro poslech z Hi-Res zdrojů. Pro poslech pak Yamaha T-D500 přes bedny.

Jinak k datovým tokům je ještě dobré uvést:
- u 48 kbit/s programů (Regina, regiony) se pro audio využívá datový tok jen 40,5 kbit/s
- u 80 kbit/s programů (celoplošky) se pro audio využívá datový tok jen 68,5 kbit/s
Název: Re:Kvalita prijmu
Přispěvatel: DT-amater 06. 06. 2017, 09:58:44
Dotaz na kolegy, kterým se nelíbí kvalita stanic v multiplexu Českého rozhlasu. Jakým způsobem signál přijímáte? Konkrétně přijímač a výstup zvuku (reproduktory, sluchátka). Je otázkou, čím je nekvalitní zvuk způsoben, když část posluchačů má vynikající zvuk a předpokládám, že vynikající zvuk by mělo mít i testovací pracoviště, které vybralo optimální poměr kvalita/nabídka a část posluchačů si na kvalitu zvuku ztěžuje, tak by bylo docela zajímavé zjistit, proč ta část posluchačů horší kvalitu zvuku má a třeba by pak šlo udělat nějakou korekci (ať už parametrů multiplexu nebo naopak upozornění, že ten či onen přijímač DAB standardy nesplňuje). Nelíbí se mi příliš, když někdo píše, že to či ono je špatně, ale nelze říci proč.
Nerikam ale, ze se mi nelibi zvuk u vsech stanic v MPX CRo, vetsinou posloucham Wave a ten je nastesti docela poslouchatelny, takze o nesplneni standardu prijimacu to ocividne nebude.
Jinak tedy tuner DAB/FM TechniSat DigitRadio 100, audio line do stereo zesilovače Yamaha a reprosoustava Tesla ARS 9207 nebo sluchatka Koss UR40, na takove to prenosne poslouchani pak Philips AE5020.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 07. 06. 2017, 10:55:09
..
A jeste, on napr. zvuk Reginy bohuzel nema k telefonnimu hovoru daleko.

Naprosty souhlas, ted jsem to zkusil poslouchat, otres..

Opravdu to ma omezene kmitoctove spektrum jako telefon? Nebo je to jen "urvane" jako Regina kdekoliv jinde vcetne internetu?
http://icecast2.play.cz/croregina128.mp3
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 07. 06. 2017, 22:58:54
Citace
Nerikam ale, ze se mi nelibi zvuk u vsech stanic v MPX CRo, vetsinou posloucham Wave a ten je nastesti docela poslouchatelny

Souhlas Wave a Jazz je "celkem" poslouchatelny, ale novejsi kodek je znat cestou k horsimu..Uplne jedno jestli posloucham ve voze nebo doma na opravdu spickovych komponentech za vice nez 100tis.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 17. 06. 2017, 18:26:19
čekaje u letiště Praha, Pure naladil 41 stanic (ČRa, Teleko, MDR Sachsen); Žižkov jel uvnitř auta s prutem v jakékoliv poloze na plný kotel, nulová chybovost.

Protože doma nemám tu možnost, chtěl jsem si pohrát se srovnáním rozdílu DAB/FM; mrcha letadlo přilétlo o 20 min dříve tak jsem toho moc nestihl. Na Radiožurnálu jsem zastihl vypalovačku od Santanu, na Dvojce nějaké starší nemainstreamové melodie; v DABu to znělo lépe (sluchátka Koss Porta Pro), ale FM měl handikep protože uvnitř auta jel s velmi lehkým šumem tak nechci dělat závěry. Nicméně v DAB 80 kbps jsem problém neviděl resp. neslyšel.

Regina 40 kbps, zastihl jsem myslím něco od Cher, neměl jsem s čím srovnat, ale měl jsem pocit, že to už nee; asi by nebyl problém pokud hudba využita jako ne hlasitá kulisa.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 17. 06. 2017, 18:50:19
To bud rad, ze jsi hudebne hluchy a tu horsi kvalitu neslysis, je slyset z beden, natoz ve sluchatkach..
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 17. 06. 2017, 21:13:50
na pořadnych reprakach to zni přišerně, no ale aspon to nešumi, nechrastí, nechcipa mezi barakama, neprska to na mě jak kočka kolem každyho stromu a nerušej to ty vyj***** polaci :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 17. 06. 2017, 22:50:44
To bud rad, ze jsi hudebne hluchy a tu horsi kvalitu neslysis, je slyset z beden, natoz ve sluchatkach..

asi máš instalovanou aplikaci, která autonomně v reálném čase analyzuje význam obsahu textu příspěvku a když se v něm objeví něco pozitivní o DAB, tak vygeneruje automatickou odpověď o hluchotě posluchače :) ale jinak nic ve zlém

Vsadil bych se, že 99 % posluchačů poslouchá, nebo přesnější výraz je "vnímá" muziku z rádia přes běžnou průměrnou aparaturu a v hodně případech jako kulisu (i když třeba ne nevýznamnou) při jiné činnosti. V tomto smyslu má DAB navrch z hlediska možnosti výběru tématických kanálů. Zbylému 1 % posluchačům, fajnšmekrům, nikdo FM nebere.

Pokud má tvůj nickname souvislost s rádiem Beat, tak tuto stanici považuji za dobrou; ale mám díky DAB natolik dobré alternativy z Rakouska a Slovenska, že mně nestojí zato abych dělal anténní harakiry abych tedy ten 500W vysílač Beat chytil, protože na kus drátu ho nechytím. Rádio Beat o nic nepřijde protože jsem si v životě nic nekoupil dle reklamy v rádiu nebo televizi.

Navíc Vídeň a Slovensko jedou jako trial, až to spustí, věřím, že přibudou témata a na celý náš FM se budu moci vybodnout a naše DAB nebude protože jsi řekl ať jde do pekel.

Radši zopakuji: nic ve zlém
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 18. 06. 2017, 08:24:59
Taky se řadím do těch oznámkovaných hudebně hluchých. Ale nemíním s tím nic dělat, ani si doma nebudu opatřovat hudební showroom, aparatury osazené elektronkami za statisíce. Ano, jsem ten případ, který nepotřebuje na práci a některou zábavu absolutní ticho. Naopak, sotva slyšitelná muzika správného žánru v pozadí je pro mne to pravé. Přestože mám k dispozici již desítky stanic z DABu, častěji u mne hraje internetové rádio, což také patří do tématu :"Budoucnost rozhlasové digitalizace". Ale i zde se najde stanice s nízkým datovým tokem, nevyváženým zvukem, ale to nejsou chyby digitální technologie, ale jejího využití. Sice nemám důvod brát hudebním fajnšmekrům dokonalost zvuku analogového FM, ale "pokrok" se zastavit nedá, ani vysněný masový nárůst počtu posluchačů FM a případných kritiků digitalizace, nezvrátí volby a rozhodnutí politiků.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 23. 08. 2017, 11:48:55
Jak se zdá, nemusí být vše progresivní, když to využívá jen internet. Zprávička v odkazu naopak naznačuje, že se objevuje trend, kdy jen internetová rádia začínají využívat, alespoň v Nizizemsku, i vysílání "on air" v DAB+. Čili to není jen krátkodobá slepá ulička, jak někteří nepřející skeptici o DABu naznačují.

http://www.radiomagonline.com/around-the-world/0020/internet-radio-stations-fighting-fire-with-fire/39167
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 23. 08. 2017, 16:20:07
Nyni jsem na Slovensku a poslouchat DAB oproti CR primo lahoda.Zvukove uplne nekde jinde.Ani nepostrehnete prepnuti mezi FM/DAB nejen kvalitou, ale i presnym nastaveni zvuku - hlasitost, vysky. basy atd.To se neda ani naznakem srovnat vubec s ceskymi mux a to vcetne ceskeho rozhlasu.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 23. 08. 2017, 17:16:25
Nyni jsem na Slovensku a poslouchat DAB oproti CR primo lahoda.Zvukove uplne nekde jinde.Ani nepostrehnete prepnuti mezi FM/DAB nejen kvalitou, ale i presnym nastaveni zvuku - hlasitost, vysky. basy atd.To se neda ani naznakem srovnat vubec s ceskymi mux a to vcetne ceskeho rozhlasu.

Taky koukni jak to valej, tam neni 48/kbs :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 23. 08. 2017, 17:51:33
Ja vim jaky maji toky, tak to take ma byt a ne ta "plechova" zoufalost v CR.
Bohuzel i umi sladit nastaveni zvuku, coz v CR take neumi a z ceskeho rozhlasu ti jeste hloupe napisi, ze pri poslechu DAB si musis jinak naladit equalizer, takovou hloupost nekdo vypusti..
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 23. 08. 2017, 22:32:18
Jak se zdá, nemusí být vše progresivní, když to využívá jen internet. Zprávička v odkazu naopak naznačuje, že se objevuje trend, kdy jen internetová rádia začínají využívat, alespoň v Nizizemsku, i vysílání "on air" v DAB+. Čili to není jen krátkodobá slepá ulička, jak někteří nepřející skeptici o DABu naznačují.

http://www.radiomagonline.com/around-the-world/0020/internet-radio-stations-fighting-fire-with-fire/39167

asi cítí v kostech, že ten zatracenej starej (dobrej) éter není až tak zatracenej.

Navíc otázka věku posluchače nemusí hrát roli - jupees to nepřeválcovali:

Kdysi byl publikován průzkum poslechovosti rádia v UK s výsledkem, že digitální poslechovost je zastoupena věkově rovnoměrně tj. žádná statistická kumulace teenagerů nebo "vrať se dohrobů"; nechce se mi dohledávat detail, jak to bylo rozprostřeno přes DAB a internet.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 23. 08. 2017, 22:40:11
To bud rad, ze jsi hudebne hluchy a tu horsi kvalitu neslysis, je slyset z beden, natoz ve sluchatkach..

Nyni jsem na Slovensku a poslouchat DAB oproti CR primo lahoda.Zvukove uplne nekde jinde.Ani nepostrehnete prepnuti mezi FM/DAB nejen kvalitou, ale i presnym nastaveni zvuku - hlasitost, vysky. basy atd.To se neda ani naznakem srovnat vubec s ceskymi mux a to vcetne ceskeho rozhlasu.

No a máš sebou ty bedny natož sluchátka?  :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 24. 08. 2017, 07:46:49
....ale pořad ma čro lepší zvuk než u teleka. Co nechapu proč teleko nevyřadí český rozhlas, který rozvíjí vlastní síť, popřípadě může nechat regionýlky než si je v danem regionu "přebere" čro. Pak je to jak v FM napříč celym pasmem i 4x jedna a ta sama stanice, 4x radiožurnal, 3x vltava.... a tak podobně.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pevy 24. 08. 2017, 09:39:41
1) On ne každý, kdo dnes může přijímat mux TELEKO, může přijímat i mux ČRo. A myslím, že to tak bude ještě hooodně dlouho.
2) Kdyby TELEKO vyřadili programy ČRo, co mu potom v muxu zbude? Vždyť tam jinak skoro nic není (až snad na ten Samson).
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 24. 08. 2017, 09:52:32
1) On ne každý, kdo dnes může přijímat mux TELEKO, může přijímat i mux ČRo. A myslím, že to tak bude ještě hooodně dlouho.
2) Kdyby TELEKO vyřadili programy ČRo, co mu potom v muxu zbude? Vždyť tam jinak skoro nic není (až snad na ten Samson).

Tak hlavně praha a střední čechy, zbytečne mit na všech db frekvecích čro, jako je tomu u fm, navic se čro rozšíří ješte do plzně, brna a ostravy, tak by tam spiš mohli hodit nějaka normalní radia. Třeba něco na způsob  dab muxu českych radiokomunikací.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 24. 08. 2017, 11:37:12
Jak mi bylo z Teleka naznačeno, není pro jeho majitele vysílání v DABu výdělečná činnost, ale spíše koníček. Proto, pokud by asi někdo dodal signál své stanice až na vysílací kótu, tak by se do MUXu Teleka dostal. Mezi přáním posluchače a skutečným vysíláním po celém Česku je na cestě dost překážek distribučních, technických i finančních.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 24. 08. 2017, 14:08:46
Jak mi bylo z Teleka naznačeno, není pro jeho majitele vysílání v DABu výdělečná činnost, ale spíše koníček. Proto, pokud by asi někdo dodal signál své stanice až na vysílací kótu, tak by se do MUXu Teleka dostal. Mezi přáním posluchače a skutečným vysíláním po celém Česku je na cestě dost překážek distribučních, technických i finančních.

Dokud je bude "dotovat" čro, ale co až pustí čro svůj mux který buduje? tak tam kde je teleko či rti pro ně bude zbytečne platit distribuci a tak, když bude dodavat svuj signal ze sveho muxu, tak až to čro ukončí tak aby nam nakonec ten komerční dab+ nevypli.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 12. 09. 2017, 21:49:14
Jak se zdá, nemusí být vše progresivní, když to využívá jen internet. Zprávička v odkazu naopak naznačuje, že se objevuje trend, kdy jen internetová rádia začínají využívat, alespoň v Nizozemsku, i vysílání "on air" v DAB+. Čili to není jen krátkodobá slepá ulička, jak někteří nepřející skeptici o DABu naznačují.

http://www.radiomagonline.com/around-the-world/0020/internet-radio-stations-fighting-fire-with-fire/39167

asi cítí v kostech, že ten zatracenej starej (dobrej) éter není až tak zatracenej.

Navíc otázka věku posluchače nemusí hrát roli - jupees to nepřeválcovali:

Kdysi byl publikován průzkum poslechovosti rádia v UK s výsledkem, že digitální poslechovost je zastoupena věkově rovnoměrně tj. žádná statistická kumulace teenagerů nebo "vrať se dohrobů"; nechce se mi dohledávat detail, jak to bylo rozprostřeno přes DAB a internet.

ani jsem si to neuvědomil, až mně nakopla autorka článku Zuzana Hronová na aktualne.cz s názvem "Dnešní senioři byli fanoušky Beatles, my jim cpeme dechovku"; jo panečku, komu tento fakt dokutálí až do jeho palice; až se mi chce nechat o tom hlasovat.

Odkaz na článek nedávám, protože by to nikdo nečetl a tak jenom kopíruji jeho úvod:

"Vytvořili jsme si stereotypní kategorii "senior", pod babičkou si stále představujeme ženu z knížky Boženy Němcové, ačkoliv dnešní babičky mohly být hippiesačky a poslouchat Beatles, popisuje jeden z projevů věkové diskriminace dr. Lucie Vidovićová, výzkumná pracovnice na Fakultě sociologických studií Masarykovy univerzity".

P.S. článek samozřejmě není o Beatles, ale o něčem jiném, použil jsem jenom zúžený "message" pasující na toto vlákno diskuze

Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 13. 09. 2017, 07:56:31
Jak se zdá, nemusí být vše progresivní, když to využívá jen internet. Zprávička v odkazu naopak naznačuje, že se objevuje trend, kdy jen internetová rádia začínají využívat, alespoň v Nizozemsku, i vysílání "on air" v DAB+. Čili to není jen krátkodobá slepá ulička, jak někteří nepřející skeptici o DABu naznačují.

http://www.radiomagonline.com/around-the-world/0020/internet-radio-stations-fighting-fire-with-fire/39167

asi cítí v kostech, že ten zatracenej starej (dobrej) éter není až tak zatracenej.

Navíc otázka věku posluchače nemusí hrát roli - jupees to nepřeválcovali:

Kdysi byl publikován průzkum poslechovosti rádia v UK s výsledkem, že digitální poslechovost je zastoupena věkově rovnoměrně tj. žádná statistická kumulace teenagerů nebo "vrať se dohrobů"; nechce se mi dohledávat detail, jak to bylo rozprostřeno přes DAB a internet.

ani jsem si to neuvědomil, až mně nakopla autorka článku Zuzana Hronová na aktualne.cz s názvem "Dnešní senioři byli fanoušky Beatles, my jim cpeme dechovku"; jo panečku, komu tento fakt dokutálí až do jeho palice; až se mi chce nechat o tom hlasovat.

Odkaz na článek nedávám, protože by to nikdo nečetl a tak jenom kopíruji jeho úvod:

"Vytvořili jsme si stereotypní kategorii "senior", pod babičkou si stále představujeme ženu z knížky Boženy Němcové, ačkoliv dnešní babičky mohly být hippiesačky a poslouchat Beatles, popisuje jeden z projevů věkové diskriminace dr. Lucie Vidovićová, výzkumná pracovnice na Fakultě sociologických studií Masarykovy univerzity".

P.S. článek samozřejmě není o Beatles, ale o něčem jiném, použil jsem jenom zúžený "message" pasující na toto vlákno diskuze

To je taky pravda, když si poslechneš co hrajou regionálky čro, přidaš k tomu coutry radio, signal a radio dechovka, tak se nedivim. Taky když se řekne důchodce tak si představím starce jak max poslouchaji nejake ty dechovky, stare písničky nebo country :D
Ale rozhodně by mě nenapadlo že by důchodce ladil třeba beat, hey, rockradio... a poslouchal třeba nějakej ten rock, poprock, nebo radia typu dance, evropa 2... a nejake ty druhy popu :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 13. 09. 2017, 08:03:12
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/vysilac-radec-bude-mit-mimoradnou-vyluku-chysta-se-na-prichod-dab--1752738

Byl už se nekdo podívat? někdo z Plzeňska ;) Jestli už tam jsou dab+ anteny, už by měla být technika na místě. ;) Ted už jen aby to pustili :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 15. 09. 2017, 22:58:47
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/vysilac-radec-bude-mit-mimoradnou-vyluku-chysta-se-na-prichod-dab--1752738

Byl už se nekdo podívat? někdo z Plzeňska ;) Jestli už tam jsou dab+ anteny, už by měla být technika na místě. ;) Ted už jen aby to pustili :)

Nesmíš to tak prožívat; to není jako když se k letišti Ruzyně shluknou fandové s foťáky když tam sedá něco vzácného, třeba Airbus A380 nebo nějaký jiný exot; genesis DAB antény na vysílači je v tomto srovnání introvertní proces, který transformuje do extroverze až po proniknutí programů do nálad v domácnostech
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 16. 09. 2017, 08:01:01
Jakou má budoucnost DAB se dá ukázat na realitě:  8)

Jen čerstvě kopíruji - "Today, nationwide radio broadcasts will be extinguished on the FM network in southern and western Norway. Next Wednesday, NRK will disappear from the FM band in Oslo, Akershus, Østfold and Vestfold. In Nordland, where NRK switched its FM broadcasts on January 11 this year, Digitalradio Norway has found that radio broadcasting has now stabilized at the same level as last year."
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 06. 10. 2017, 10:50:11
Dánsko přechází z dab na dab+, budete se divit ale kodek he-aac v2 neuvidíte ani u stanic se 40kb/s, vše tam vysíla ve v1 a někde jsem zahlid informaci snad i LC-aac. V Německu jsem ten kodek také neviděl. Tak by mě zajímalo, proč se používa snad jenom u nás? Co jsem tak zběžně kouknul i na informace o norských muxech, tak jsem ho také neviděl. Proč jej teda nikdo nepoužil? Snad nejsme jediný stát který tuto lepší verzi použil.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 06. 10. 2017, 12:03:00
Podle jedine! stanice v Dansku a asi dvou v Nemecku (s <= 48 kbps) se nedaji delat zavery. Pro vyssi toky HE-AAC v2 nema moc smysl.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 06. 10. 2017, 12:57:17
Podle jedine! stanice v Dansku a asi dvou v Nemecku (s <= 48 kbps) se nedaji delat zavery. Pro vyssi toky HE-AAC v2 nema moc smysl.

Teleko ma he-aac v2 skoro u všech stanic, jinak i u stanic typu 72kb/s, 64kb/s mají všude všichni he aac v1, to nechapu proč, tady by se to naopak hodilo. Každej to cpe všecko do v1 když v2 ma lepši kvalitu, tak když už tam maji tak malé toky tak proč nedají v2 všude.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 06. 10. 2017, 14:31:22
Tak jeste jednou, pro bitove toky nad 48 kbps je kvalita zvuku v HE-AACv2 stejna jako v HE-AACv1.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 06. 10. 2017, 15:27:43
Tak jeste jednou, pro bitove toky nad 48 kbps je kvalita zvuku v HE-AACv2 stejna jako v HE-AACv1.

Takže by to vubec ničemu nepomohlo? To by ale pak měla byt poslechova kvalita v muxu čro stanic s 48kb/s v he-aac v2 stejná jako s 80kb/s v he-aac v1. Zda se mi ale že ty s 80kb/s mají lepší kvalitu zvuku.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 06. 10. 2017, 15:57:56
Prvni veta - ano. Druha veta je nesmysl. Snad naposledy - kvalita zvuku HE-AACv2 64 kbps je stejna jako HE-AACv1 64 kbps.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 06. 10. 2017, 22:19:02
Tak jeste jednou, pro bitove toky nad 48 kbps je kvalita zvuku v HE-AACv2 stejna jako v HE-AACv1.

Takže by to vubec ničemu nepomohlo? To by ale pak měla byt poslechova kvalita v muxu čro stanic s 48kb/s v he-aac v2 stejná jako s 80kb/s v he-aac v1. Zda se mi ale že ty s 80kb/s mají lepší kvalitu zvuku.

Jardo: Kdysi jsem na Tvůj podobný podnět reagoval i já, možná v jiném vlákně, prosím netrap nás:

Be so kind, a koukni na tento odkaz, na stránku 9 a na graf - ten ukazuje jak se křivky AAC v1 a AAC v2 po bit rate 48 kbit/s důvěrně zamotají jedna do druhé (lesbická láska protože křivka = ta).

https://tech.ebu.ch/docs/techreview/trev_305-moser.pdf

Můžeme donekonečna diskutovat jak jsou ty subjektivní poslechové testy EBU (European Broadcasting Union) férové, ale můžeme to vzít alespoň jako nějaký výchozí bod.

Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 07. 10. 2017, 13:44:02
Tak jeste jednou, pro bitove toky nad 48 kbps je kvalita zvuku v HE-AACv2 stejna jako v HE-AACv1.

Takže by to vubec ničemu nepomohlo? To by ale pak měla byt poslechova kvalita v muxu čro stanic s 48kb/s v he-aac v2 stejná jako s 80kb/s v he-aac v1. Zda se mi ale že ty s 80kb/s mají lepší kvalitu zvuku.

Jardo: Kdysi jsem na Tvůj podobný podnět reagoval i já, možná v jiném vlákně, prosím netrap nás:

Be so kind, a koukni na tento odkaz, na stránku 9 a na graf - ten ukazuje jak se křivky AAC v1 a AAC v2 po bit rate 48 kbit/s důvěrně zamotají jedna do druhé (lesbická láska protože křivka = ta).

https://tech.ebu.ch/docs/techreview/trev_305-moser.pdf

Můžeme donekonečna diskutovat jak jsou ty subjektivní poslechové testy EBU (European Broadcasting Union) férové, ale můžeme to vzít alespoň jako nějaký výchozí bod.

Koukal jsem, ja se domníval že lepší kodek znamena že že při stejnem bitrate ten zvuk bude kvalitnější, tedy pokud to ma 80 kbs tak když použiju novejší lepši verzi bude to mit lepši kvalitu než verze první, no a ono je to jinak.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: MajoDX 08. 10. 2017, 13:58:32
Prvni veta - ano. Druha veta je nesmysl. Snad naposledy - kvalita zvuku HE-AACv2 64 kbps je stejna jako HE-AACv1 64 kbps.

Prečo sa teda dnes nepoužíva všade už len HE-AAC v2?  Ak platí, že od určitého bitrate je kapacitne a aj kvalitou porovnateľná so staršími verziami AAC, načo sa potom HE-AAC v1 alebo AAC-LC nasadzuje? ...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 08. 10. 2017, 18:55:21
vzato na kořen věci, možná nezodpověditelná otázka.

jenom mé asociace, spíše abych někoho vyprovokoval k upřesnění.

pokud budeme uvažovat akademicky, tedy vezmeme graf poslechových testů EBU (odkaz výše) jako důvěryhodný a budeme předpokládat, že se s datovým tokem (písní) než se dostal na vstup DAB+ kodeku nepříznivě nemanipulovalo (x možností, že), tak od 128 kbps stačí AAC-LC.

Spíše bych si osobně zaspekuloval, že jestli není jistější 128 kbps AAC-LC než HE-AAC v 2, kdy se ve v2 "uměle" vytváří vyšší frekvence a stereo se vypočítává. Jestli tato "filozofie" není pro netopýří ucho již postřehnutelná (mé ucho to rozhodně není).

Převedeno do praxe: AVIS jede na 80 kbps AAC-LC jen na 4 stanicích, kde již kvalita by měla být slyšet - Junior, Patria, Litera, New Model - možná si řekli, že u těch to nevadí. Navíc AVIS možná při koupi zařízení hleděl na cenu, no a AAC-LC kodek byl dobrý kauf.

Towercom: nejnižší datový tok 96 kbps a jenom u dvou stanic, kde dle grafu je pokles kvality ještě malý. Spíše mně mate Junior - HE-AAC v1 (pokud zdroj info je správné), tedy mají k dispozici kodek v1 a je použit jenom u jedné stanice.

ČRa, mux ČRo Praha Žižkov: HE-AAC v2 a dvě skupiny toků 48 kbps a 80 kbps; když se budeme opět držet toho grafu, těch 48 kbps je již za hranou, ale při pohledu na stanice kde je použit, tak si člověk říká, že si to tak prostě řekli :) Navíc jak zde poznamenal někde BeatJ - tvrdý kritik zvuku DAB v ČR - při poslechu DAB na Slovensku slyšel pozitivní rozdíl, ale připomněl otázku "co do kodeku vstupuje".

Obecně HE-AAC v2 má značný význam u internetových nebo mobilních kanálech, kde se šetří pásmem, taky u DRM nebo DAB-S.

DAB mi běží jenom jako kulisa, nejvíce Wien 72 kbps jedna má 88 kbps, jakým kodekem se mi nechce ani dohledávat; faktem je, že když přepnu na DAB Kamzík, tak zvuk je "jiný", takový plnější, ale jestli "lepší" nebo "kvalitnější" - vzhledem na účel pro mně - ani neřeším.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 09. 10. 2017, 15:44:26
Prvni veta - ano. Druha veta je nesmysl. Snad naposledy - kvalita zvuku HE-AACv2 64 kbps je stejna jako HE-AACv1 64 kbps.

Prečo sa teda dnes nepoužíva všade už len HE-AAC v2?  Ak platí, že od určitého bitrate je kapacitne a aj kvalitou porovnateľná so staršími verziami AAC, načo sa potom HE-AAC v1 alebo AAC-LC nasadzuje? ...

Dobra otazka. Podle meho je problem v tom, ze ani ty namalovane krivky v EBU dokumentu na obrazku 12 neodpovidaji skutecnosti. Ve skutecnosti je v2 asi pro vysoke toky horsi nez v1 a krivky v1 a v2 se maji v urcitem bode zkrizit a ne splynout. Trochu tomu odpovida obrazek 10. Vysvetlil bych to tak, ze zlepsene kodovani mono zvuku nevyvazi ztratu detailu stereobaze zpusobene PS.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 09. 10. 2017, 21:44:58
řekls jinými slovy jenom co jsem řekl já, ale ke vší úctě důkazy na to nemáme; nechci se chvástat, ale já jsem otevřeně řekl, že si zaspekuluji  ;)

Ten odkaz na obrázek 10 resp. jeho zobrazení bych nepřeceňoval, ten koneček křížení  křivek v1 a v2 může být jenom úlet grafika při zpracování grafiky grafů :)

Jinými slovy: víme o tom prd; kdo o tom ví více než prd ať se přihlásí :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 09. 10. 2017, 22:38:37
Tohle jsem nasel, takhle si to predstavuju.
http://s12.postimg.org/whtlfm2x9/quality_codecs.png
Krivky a polohy "krizeni" budou urcite zavisle jak na druhu zvuku (rec, hudebni zanr), tak na konkretni implementaci (vyrobci) koderu.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 10. 10. 2017, 21:40:49
Tohle jsem nasel, takhle si to predstavuju.
http://s12.postimg.org/whtlfm2x9/quality_codecs.png
Krivky a polohy "krizeni" budou urcite zavisle jak na druhu zvuku (rec, hudebni zanr), tak na konkretni implementaci (vyrobci) koderu.

hezké křivky na tom grafu (skoro jak ženské  :); ještě by bylo zajímavé jak to v origoš článku okecali.

Jinak k té "konkrétní implementaci - výrobci kodéru"; zde mám total nevědomost, uvažuji možná zjednodušeně a naivně:

Cena za licenci nasazení AAC do výrobku je $0.98 za jeden výrobek při množství výrobku do 500 000 jednotek (tedy poplatek brnkačka). Tudíž předpokládám, že kodérů v porovnání s přijímači (tedy dekodéry) je jak šafránu a musí zaplatit tuto "horentní "sumu za jedno zařízení.

Zároveň se ale na stránce Via Licensing (kde se platí těch $0.98 ) uvádí, že "celá řada firem licencuje implementace různých AAC technologií a navíc referenční software lze koupit od ISO (International Organization for Standardization). Jedna z norem za CHF 198 ( 4 500 Kč) " ISO/IEC 13818-7:2006 Preview Information technology -- Generic coding of moving pictures and associated audio information -- Part 7: Advanced Audio Coding (AAC)", což je dokument o 194 stranách, snad obsahuje ty kýžené kódy (ale nevím to).

Tedy si to představuji, že koupím normu za 5 litrů a mám návod jak z audia udělat AAC komprimaci, v tom by tedy problém neměl být. To bylo A. Nyní B: jdu mašlit železo (hardware). Při dnešní úrovni švábů DSP-áček nebo AD-DA-áček snad by neměl být problém to implementovat korektně.

Něco mi ale zřejmě uniká. Give Me Some Truth, řečeno slovy Johna Lennona v jeho stejnomenné písni (mimochodem tam zpívá "mám dost čtení věcí od neurotických psychotických umíněných politiků :) píseň z roku 1971, takže nic nové pod sluncem, že)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 13. 10. 2017, 21:48:49
čtu, že máme horší potraviny v obchodě než na "západě", nebo neúměrně nízké platy atd. ap.

proti tomu nějaké směšné DAB je jak signál ztracen v šumu; nevím čím to je, čím to je, že tam na "západě" to nabralo vetší momentum, je to jen otázka peněz? estli ano, to jsme pěkně v hajzlu...

Téměř denně nějaké zprávy o pokroku DAB ve světě; dnes na stránce Lukáše Poláka digital rozhlas.cz naskočil twitter záznam, že:

The Director of Deutschlandradio has called for expanded DAB+ coverage, with the motto "FM as long as necessary. DAB+ as fast as possible."

tedy něco jako: ředitel Deutschlandradio vyzval k expanzi DAB+ pokrytí s mottem "FM tak dlouho jak bude nevyhnutné, DAB+ tak rychle jak to bude možné".

A to už má Deutschlandradio celostátní pokrytí, nerozumím k čemu přesně vyzývá.

Jaký kontrast: náš veřejnoprávní rozhlas je štika mezi línými kapry, bude rozšiřovat mimo Prahu do konce roku. Stay with us! Již do konce roku!

Tak to tedy s boží pomocí rozšíří na okolí Plzeň, Brno Ostrava a tím to tak na 2 roky chcípne; mezitím se svět opět někam posune; a opět budem v řiti...pardon... chtěl jsem to říct slušně...v hajzlu :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 01. 11. 2017, 20:38:07
jsem z těch oznámení o spuštění DAB Plzeň, Brno, Ostrava jelen; nejdříve podzim, pak do konce roku, předposlední zpráva byla Plzeň nejpozději 1.12. a zbytek do konce roku no a dnešní na digi rozhlas píše "Český rozhlas v horizontu několika týdnů, nejpozději 1. prosince, rozšíří DAB+ signál i do Plzně, Brna a Ostravy".

Bylo by to přesně po týdnu od Black Friday, z jednoho rozruchu do druhého :) Jedno vím jistě: bude to spuštěno až na 12D uvidím blikající čárky intenzity na mém rádio parku :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 04. 11. 2017, 21:08:09
taky jsem někdy zmaten kdy to vlastne pustěj, ale pořad se tam neco dela, spiš same vyluky, dokonce i ted obnovený dokryvač "díry" v berouně tak toho tam má plno, žižkov jich měl ted taky dost, tak hlavne at už vše běží jak má a bez výluk.

Jinak nedavno na čro vysilali zajimavé povídaní.
https://www.youtube.com/watch?v=A3je71Bi1lw

Take toho tam řekli docela dost, po letošnim rozšíření plzen, brno, ostrava, tak na přišti rok a tak slibují rozšíření na vysočinu a olomoucko, tim myslim aby pokryli dalnici praha, brno, ostrava, pak ješte zminuje dale rozšiřovaní, vychodni čechy, jižní čechy le i severní čechy. Co se tyče příjmu tak tam mluví o L bandu a o něm říka že se bude přechazet, což asi potěší moraváky, jelikož malo radií umí L band tak nas čeka "přechod" z L na III band, pásmo se uplně opustí a bude se vysílat pouze v III bandu. Takže ho vlastne zabily. Tak kdo si koupil předražene radio s L pasmem tak zbytečne, dočká se toho dab muxu na iii bandu. Tak uvidime jak se bude čro rozšiřovat, na přiští rok toho slibovali docela hodně :D A hlavne nejaka ta kampaŇ.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 04. 11. 2017, 23:11:48
díky za odkaz, dalo se to poslouchat, Roman Kropáček mluvil věcně; opět padl výraz "Plzeň, Brno,Ostrava do konce listopadu".

dokonce tam pustili Procol Harum: A Whiter Shade of Pale, škoda, že muzika byla uříznutá
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 05. 11. 2017, 09:22:31
díky za odkaz, dalo se to poslouchat, Roman Kropáček mluvil věcně; opět padl výraz "Plzeň, Brno,Ostrava do konce listopadu".

dokonce tam pustili Procol Harum: A Whiter Shade of Pale, škoda, že muzika byla uříznutá

Hudba tam neni hlavne kuli youtube, krom jedne pisničky, kdy jsem to zapomnel vypnout a odešel na hajzl :D pak už sem to nekontroloval. To stim listopadem to je ted poměrně často, tak uvidíme zdali během tohoto měsíce pustí všechny ty vysílače.
Ale jinak na přišti rok mají pěkné ambice, tak hlavne at se podaří. ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 10. 11. 2017, 20:11:09
http://www.ukwtv.de/cms/deutschland-dab/sachsen-dab.html

V sasku začnou vysilat dva malé vysílače, bohužel prvni z nich jen v lipsku, a pouze jeden vysilač, druhy pak ve freibergu, kdeuž šance v čechach asi už bude ;) oba muxy po jednom vysilači, proste lokalka, žadne "plošnej" mux. Což je škoda doufam že se taky nejaky ten objeví.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 10. 11. 2017, 20:39:49

V sasku začnou vysilat dva malé vysílače...

dle mně to do tohoto vlákna nepatří, sice to není explicitně uvedeno, ale implicitně z obsahu historie vlákna je zřejmé, že se bavíme o budoucnosti v ČR; kdyby ne, tak by to tady bylo pele-mele z bouřlivého vývoje v Evropě
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 14. 11. 2017, 20:58:13

V sasku začnou vysilat dva malé vysílače...

dle mně to do tohoto vlákna nepatří...

to AndrejH: podělals to, patří to sem, zahraniční je založeno jen DAB Slovensko a DAB Rakousko; omluv se čuně

Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 14. 11. 2017, 21:11:35
oko zaplakalo...na prut přenosného rádia uvnitř v budově, sice ve druhém patře, ale dvě patra nad tím a okno směřující dovnitř uzavřeného kruhového komplexu, plný kotel a Err = 0 u  všech 3 multiplexů 5C DR Deutschland, 11D Bayern a 12D Nby/Opf (Oberpfalz - Niederbayern). Řezno. 30 stanic.

Kdy the .uck bude Brno jak Řezno  >:(  :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 14. 11. 2017, 21:37:03

V sasku začnou vysilat dva malé vysílače...

dle mně to do tohoto vlákna nepatří...

to AndrejH: podělals to, patří to sem, zahraniční je založeno jen DAB Slovensko a DAB Rakousko; omluv se čuně

je tu i k polsku a slovinsku, co se tyče nemecka, je to tu rozkouskované... ale taky pravda, nemecko by mělo mít své téma :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 16. 11. 2017, 21:11:30
... co se tyče nemecka, je to tu rozkouskované... ale taky pravda, nemecko by mělo mít své téma :D

na druhé straně faktem je, že na Německo zřejmě nemá smysl zakládat samostatné vlákno; tam to již celkem hezky bublá, poslední zpráva je, že příští rok vykopnou druhý celostátní mux; smysl vlákna dle mně je v tom (bohužel jako u nás ), že jako "wow!", něco se děje!


Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 25. 11. 2017, 17:04:58
na vysílači Brno - Hády již třetí víkend probíhají nějaké manévry; nejdříve v neděli firma z Rumunska, v den volna 17.11. auto "elektroinstalace" ze sousedního kraje a dnes 4 auta ČRa; tedy míněno tak, že co jsem viděl při náhodném míjení vysílače poslední 3 víkendy.

Pokud vím s DVB-T2 by to souviset nemělo (TV neřeším, jedu na kabel), alespoň jsem nikde Hády nezahlédl v tisku v blízkých plánech. Říkám si že by DAB? Jiné dlouhodobě plánované změny by asi neřešili po víkendech.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 25. 11. 2017, 17:46:10
To je zvláštní, 30.11. se na Hádech má spouštět veřejnoprávní DAB a na vysílači je zvýšená činnost, fakt záhada.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 25. 11. 2017, 18:06:44
strč si ten sarkasmus někam, Kotanene. I já jako laik předpokládám, že spustit DAB neznamená přinést tam pod paží nějakou krabici, strčit ji do zásuvky a jedem. Proč bych ale měl mít představu co všechno to obnáší. Navíc ČRa mi nestrčí pod nos info o jejich jiných aktivitách.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 25. 11. 2017, 18:36:37
A proč by měla každá firma informovat o všech svých aktivitách? Pekárna v našem městě mě taky neinformuje o tom, že buduje novou pec na vánočky, přestože mě to jako milovníka vánoček eminentně zajímá  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 25. 11. 2017, 20:13:59
Miku, já myslela, že Ty Tvoja reakce už nemohla vylepšila...a mohla

Kde já napsat že ČRa zlá baba která mi informace nenapekla

Když jsem pako, který si neumí spojit co je 1+1, tak bych čekal z Tvé strany stručný náčrt technicko-organizačních kroků na vysílači nutných ke spuštění DAB; to si asi necháváš na závěr.

Ctím lidi, kteří po víkendech připravují na vysílačích nové věci; možná to dělají o víkendech protože jsou přes týden vytíženi svými standardními povinnostmi; anebo taky z důvodu provozního režimu vysílače; já nevím a Ty jsi nás neoblažil, jenom jsi napekl rohlíky, ty já taky tuze rád.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 01. 12. 2017, 19:33:54
tak jsem nahral ješte nejake to povídaní z čro ;)
https://www.youtube.com/watch?v=nMN5jdo2HCY
je to z fm, tak je napiču kvalita :D nemam signal no.. už aby to bylo v dab :D jinak je to pořad kontakt a jen škoda že ho nenechali dýl povídat :D Předchozí pořad byl lepší, ale zde je to vic "odbornější" :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 01. 12. 2017, 21:07:20
Jasně, už aby to bylo z DAB, kde to zní jak když to hraje z hrnce..  ::)
Chybí tu zvracející smajlík, tak DAB totiž zní.
Je dobře, že DAB v ČR pšenka nekvete a soukromníci o to nemají zájem.Český rozhlas v tom aspoň zůstává sám, jako alternativa dobré, jako budoucnost nikoliv.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 02. 12. 2017, 08:27:31
Názor polského posluchače jejich a našeho DABu. Překlad a komentář netřeba!  ;D ;D ;D

https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=14&t=2633&p=227686#p227686

Aby už konečně jistí zaslepenci DABem už konečně prohlédli!  :P
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 02. 12. 2017, 09:19:09
Nojo, chválí tam, že naše 80kbps zní lépe než polské 112kbps - palec nahoru  ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: TomMIchal 02. 12. 2017, 09:35:10
Je zajímavé , že vždy s nástupem nové technologie se objeví ojedinělé názory , že starší technologie byla lepší atd. Podobně tomu bylo např. i s nástupem terestrické digitální TV (DVBT) . Nyní už podobné názory na digitální TV vzhledem k masovému rozšíření nikoho nepřesvědčí. (Kdo by se dnes chtěl dívat například na "duchy" v obraze atd. Podobně je to s příjmem FM, kdy vícenásobné odrazy způsobují v oblastech , kde nejsou ideální podmínky příjmu zkreslení atd.)
Na satelitech je digitální technologie, jak na TV, tak na rádiích již řadu let a nikdo si již nedovede představit, že by se mělo vysílat Analogově. Stejně tak je to při příjmu internetových rozhlasových stanic. Píši především pro případné nové zájemce o DAB, podle mého názoru je DAB moderní technologie, kde výhody jednoznačně převažují nad nevýhodami. DAB se v Evropě i ve světě úspěšně prosazuje a v některých zemích již bylo zahájeno i postupné vypínání FM stanic.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 02. 12. 2017, 10:52:09
Nojo, chválí tam, že naše 80kbps zní lépe než polské 112kbps - palec nahoru  ;)

Opravdu?

"Śmiechu warte :roll: 14 stacji ściśniętych jak prze kiszone ogóry w beczce :ugeek: maksymalny bitrate dla stacji z muzyką klasyczną to 80 kbps, dla reszty po 40 kbps :| Można tylko rzygnąć tymi popłuczynami :lol:"

To mě jako chvála nepřipadá!  Pokud nerozumíš, použij překladač!

To, že mají Poláci zmršenou distribuci na vysílače je jiná věc, kdo pamatuje jejich stereo vysílání pa původních OIRT Zaratech ví své! Prostě DAB při použitých parametrech je neposlouchatelný a kdo to neslyší měl by navštívit ORL doktora, protože má evidentně problém se sluchem!

Běžný user o DAB nezájem, stejně jako o DVB-T2, protože obě platformy mu nic nového nepřinášejí, navíc vyklízet FM pásmo nemá žádná rozumné zdůvodnění! Spuštění DAB vysílačů v ČR tento týden nikdo z běžných lidí nijak nezaznamenal a to o něčem svědčí! Nebo ne?!
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 02. 12. 2017, 10:56:46
Je zajímavé , že vždy s nástupem nové technologie se objeví ojedinělé názory , že starší technologie byla lepší atd. Podobně tomu bylo např. i s nástupem terestrické digitální TV (DVBT) . Nyní už podobné názory na digitální TV vzhledem k masovému rozšíření nikoho nepřesvědčí. (Kdo by se dnes chtěl dívat například na "duchy" v obraze atd. Podobně je to s příjmem FM, kdy vícenásobné odrazy způsobují v oblastech , kde nejsou ideální podmínky příjmu zkreslení atd.)
Na satelitech je digitální technologie, jak na TV, tak na rádiích již řadu let a nikdo si již nedovede představit, že by se mělo vysílat Analogově. Stejně tak je to při příjmu internetových rozhlasových stanic. Píši především pro případné nové zájemce o DAB, podle mého názoru je DAB moderní technologie, kde výhody jednoznačně převažují nad nevýhodami. DAB se v Evropě i ve světě úspěšně prosazuje a v některých zemích již bylo zahájeno i postupné vypínání FM stanic.

Je vidět, že jsi nikdy neviděl obraz v plném rozlišení daném soustavou PAL, jinak by jsi něco takového nemohl napsat! A jestli chceš navíc tvrdit, že dnešní obraz v DVB-T v kompresi MPEG2 s použitými datovými toky kolem 2.1 nebo 3 mega s nižším rozlišením než plný PAL, máš zřejmě něco s očima.  ;D ;D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 02. 12. 2017, 11:06:12
Ale on píše o duších a zrnění v obraze a mluví mi z duše, tam by nepomohlo ani kdyby byl ten PAL pozlacenej.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 02. 12. 2017, 11:36:03
No jo, zlatej analog......
Sice to jsou obrázky z příjmu televize z mého archívu, ale pro čilského diktátora to stačí..... :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 02. 12. 2017, 11:42:13
Pokud sis zařídil kvalitní příjem pak si žádné odrazy v obraze neměl! To, že měl někdo šlendriánsky instalovanou přijímací soustavu (nějakým národním všeumělem, který mastil antény za cigára plus flašu rumu a ještě po anténách dotyčnému opravil Škodu 120), pak se není co divit tomu, že někdo pěje ódy na DVB-T, které při použitých parametrech v našich multiplexech má daleko horší výsledný obraz než ten PAL s jedním malým odrazem. A co se odrazů týká, ne vždy byla na vině trasa vysílací anténa - přijímací anténa, ale velký vliv na to měl kolikrát i vysílací anténní systém na vysílači a nebo i špatně nastavené nebo zastaralé přenosové trasy v přenosové soustavě mezi jednotlivými vysílači. To jako zaměstnanec ČRa nepamatuješ? Zavzpomínej na šedesátá až devadesátá léta u tehdejší Správy radiokomunikací a posléze u ČRa. Nebo máš krátkou paměť? Vzpomínej v jakých parametrech šla distribuce pro FM Zaraty na Kojále (max do 9kHz). Jakýpak byl asi výsledný zvuk linoucí se z OIRT radiopřijímačů u posluchačů?  :D :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 02. 12. 2017, 11:44:41
No jo, zlatej analog......
Sice to jsou obrázky z příjmu televize z mého archívu, ale pro čilského diktátora to stačí..... :)

To je tvůj osobní problém, že sis nedokázal zajistit kvalitní příjem! A příjem německé tv nepatřil mezi priority tehdejšího řadového diváka, toho zajímaly vlastní CS tv programy tak to tady neřeš! Pláčeš sice hezky, ale na špatném hrobě!
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 02. 12. 2017, 11:45:10
No jo, zlatej analog......
Sice to jsou obrázky z příjmu televize z mého archívu, ale pro čilského diktátora to stačí..... :)

Pokud ste bydleli pod vysilačem tak to byla pohoda ;) krasny čisty obraz a zvuk :) stara tesla hrala i bez připojene anteny (přimy vyhled na ješted ač asi 15 km vzdušnou čarou), s kusem dratu či čehokoliv včetne anteny tu hrali všecky 4 programy :) ale to bylo tak vše, dneska mužu mit antenu na hajzlu a mam stejně tak čistý obraz ;) což je vyhoda, za analogu by to nešlo :D to je nejvetši vyhoda digitalu, pokud je signal k dispozici tak je kvalita obrazu stejna u analogu by byl ruzny šum, duchy a tak podobně. Jen to T2 nemuseli zkurvit, těšil jsem se na to slibované HD ale t2 jede ale neco tu jaksi chybí... Německe T2 to nechytne ikdyž mam t2 přijímač, ale mam starší demodulator, tak mužu koukat jen na naše...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 02. 12. 2017, 11:47:00
Zato digitální signál je vždy přímo ideální :D :D :D

(https://i.nahraj.to/f/1Svi.jpg)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pajas2 02. 12. 2017, 11:53:54
Zato digitální signál je vždy přímo ideální :D :D :D

(https://i.nahraj.to/f/1Svi.jpg)
Nesmíš mít šlendriánsky instalovanou přijímací soustavu!!!
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 02. 12. 2017, 11:58:37
Zato digitální signál je vždy přímo ideální :D :D :D

(https://i.nahraj.to/f/1Svi.jpg)
Nesmíš mít šlendriánsky instalovanou přijímací soustavu!!!
Kde nic není ani smrt nebere neboli holt u pozemního příjmu nemůže být každý den posvícení. Když signál není, tak ho ani ty nevyčaruješ :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 02. 12. 2017, 12:07:52
Shrnu odpověď pro oba zdejší diktátory. Mé ilustrace analogové TV vznikly hlavně v době, kdy v místě příjmu fungovaly 4 stanice z Bavorska a jediná ČST, která vyžadovala obrovskou anténu na střeše pro I. TV pásmo. Provizorní příjem "legální" TV v srpnu 68 musela zajistit anténa na židli pokoje, protože by její vystrčení z okna, jen pár desítek metrů od štábu okupačních vojsk na Haštalském náměstí v Praze, mohlo znamenat koledovat si o kulometnou dávku.
Klidně bych také mohl prezentovat šum, nebo černou obrazovku, jako produkt analogové TV před lety.  :P Zprasit obraz se dá i ze Skylinku, na to stačí málo a potom to zde prezentovat jako produkt DVB-T2.  ;D ;D ;D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 02. 12. 2017, 12:13:38
Shrnu odpověď pro oba zdejší diktátory. Mé ilustrace analogové TV vznikly hlavně v době, kdy v místě příjmu fungovaly 4 stanice z Bavorska a jediná ČST, která vyžadovala obrovskou anténu na střeše pro I. TV pásmo. Provizorní příjem "legální" TV v srpnu 68 musela zajistit anténa na židli pokoje, protože by její vystrčení z okna, jen pár desítek metrů od štábu okupačních vojsk na Haštalském náměstí v Praze, mohlo znamenat koledovat si o kulometnou dávku.
Klidně bych také mohl prezentovat šum, nebo černou obrazovku, jako produkt analogové TV před lety.  :P Zprasit obraz se dá i ze Skylinku, na to stačí málo a potom to zde prezentovat jako produkt DVB-T2.  ;D ;D ;D

 ;D ;D ;D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 02. 12. 2017, 12:17:50
Shrnu odpověď pro oba zdejší diktátory. Mé ilustrace analogové TV vznikly hlavně v době, kdy v místě příjmu fungovaly 4 stanice z Bavorska a jediná ČST, která vyžadovala obrovskou anténu na střeše pro I. TV pásmo. Provizorní příjem "legální" TV v srpnu 68 musela zajistit anténa na židli pokoje, protože by její vystrčení z okna, jen pár desítek metrů od štábu okupačních vojsk na Haštalském náměstí v Praze, mohlo znamenat koledovat si o kulometnou dávku.
Klidně bych také mohl prezentovat šum, nebo černou obrazovku, jako produkt analogové TV před lety.  :P Zprasit obraz se dá i ze Skylinku, na to stačí málo a potom to zde prezentovat jako produkt DVB-T2.  ;D ;D ;D
O koho se prosím jedná? Tedy pokud náhodou nefrčíš na LSD nebo jiných omamných či psychotropních věcech, kdy by se halucinace daly tímto vysvětlit :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 02. 12. 2017, 12:45:52
Shrnu odpověď pro oba zdejší diktátory.
O koho se prosím jedná? Tedy pokud náhodou nefrčíš na LSD nebo jiných omamných či psychotropních věcech, kdy by se halucinace daly tímto vysvětlit :D
Když tak pěkně prosíš, tak pro staříka ze století páry asociují nicky "Pinočet" i "sHitler" ty jedny z nejhorších diktátorů západního světa. Proč jste si zvolili právě taková provokativní jména, to neřeším, možná je to i jen jedna osoba?  ;D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 02. 12. 2017, 15:06:24
Diktátora se jménem Shitler neznám a ani jsem o něm nikdy neslyšel. Tím ale nechci tvrdit, že nemůže existovat (samozřejmě může), ale pak by asi bylo dobré to konkretizovat :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: TomMIchal 02. 12. 2017, 21:48:29
Chvíli mi to trvalo, než jsem pochopil, že chcete především škodit. To není nic pro mě. Mějte se hezky, pane Shitler.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 02. 12. 2017, 22:03:42
Chvíli mi to trvalo, než jsem pochopil, že chcete především škodit. To není nic pro mě. Mějte se hezky, pane Shitler.
S tím narychlo zaregistrovaným fake profilem nemáš šanci uspět, to bys oslnil možná před 20 roky, kdy to takto pár naivních jelimanů zkoušelo, sorry :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 02. 12. 2017, 22:14:15

...ČRa, mux ČRo Praha Žižkov: HE-AAC v2 a dvě skupiny toků 48 kbps a 80 kbps; když se budeme opět držet toho grafu, těch 48 kbps je již za hranou, ale při pohledu na stanice kde je použit, tak si člověk říká, že si to tak prostě řekli...

konečně jsem mohl v klidu na sluchátka poslechnout jak zní DAB ČRo přes ČRa Hády.

Nerozumím tam dvěma věcem.

Proč WAVE zní nějak divně a proč Regina jede jenom na 48čce - při přepnutí z Radiožurnálu je to hezky tvrdé přistání. Regina dle toho co jsem slyšel hraje Pop/Rock, ale občas i něco rozumné zrovna před chvíli Mark Knopfler a celkově by si zasloužila více než 48, bez ohledu na to, že při běžné příposlechové kulise si to člověk nevšimne.

WAVE nezní blbě jak ty 48čky, ale zní hůře než Radiožurnál, ale nevím proč a nevím jak,prostě zní divně, nejenom muzika, ale i mluvené slovo; jak z vedlejší místnosti přes otevřené dveře.

Ty 48čky kromě Reginy bych neřešil. V pohodě Radiožurnál, Dvojka, Jazz, Ddur, Vltava.

Srovnával jsem Radiožurnál FM versus DAB, je to v pohodě, hodnocení rozdílů si nechám pro sebe - rozmohl se zde totiž takový nešvar - kopání okovanou botou do hlavy.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Tomik01 02. 12. 2017, 22:27:16
Sorry.Ale srovnávat přechod z analogu na digitál na TV a radiu je nesmysl.
DVB-T/S byla ve své době nutnost a když nic jiného tak přechod přinesl více kanálu a semtam i to HD.
DAB+ sice možná nabídne více multimedii,ale zvuk je v reálu proti FM katastrofa.Přijímače nehorázně drahé a hlavní problém v ČR je ten že mimo Český rozhlas nikdo nemá důvod vyhazovat peníze z okna prostě proto že jsou to komerční-soukromé peníze..Českému rozhlasu se to utrácí když ždíme kde koho na poplatcích a nic je lhostejné zda je dotyčný poslouchá či ne.
Další věc je ta že DAB+ prostě nemá šanci konkurovat internetu....Proč kupovat drahé DAB+ hračky když skoro každý má doma starší  chytrý telefon který třeba spáruje s hifi a telefon mu zajistí tisice online radii s velmi slušným zvukem...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 02. 12. 2017, 22:32:51
Přesně tak,  doma (+ v kanceláři a všude, kde je net) je internetové rádio podstatně lepší než DAB a v autě si člověk vystačí s FM (navíc přechod na DAB by znamenal i úpravu přijímacího zařízení, nejenom samotné nové autorádio).
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 03. 12. 2017, 09:14:26
Přesně tak,  doma (+ v kanceláři a všude, kde je net) je internetové rádio podstatně lepší než DAB a v autě si člověk vystačí s FM (navíc přechod na DAB by znamenal i úpravu přijímacího zařízení, nejenom samotné nové autorádio).

Jen pokud vysílá víc jak 192kb/s jinak to zní jak když wc splachuje, tech 128 kb/s u radia hey, či regionalek čro a jinych radií, no to je katastrofa, jako hudba z youtube i na tom ulož.to to ma snad lepši kvalitu...  Dab+ mam v autě jenže jedina stanice čro co se da poslouchat je regina dab praha, popřipadě radiožurnal, jinak je to všecko programově spiše hudebně hodně  zastaralé někdy 20tá až 70ta leta možna i 80 bych řekl. No chytam tu i teleko, ale to je neco pro segru, ktera posloucha taneční musziku tak jelikož nejsme v praze kde na fm je dance radio, tak my mame v dab seejay radio, popřípade když není signal tak sunshine live, zati ja tam nenmam nic, jedině nemecke radio bob. Zatim vše v FM a s pokrytím na zabití.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 03. 12. 2017, 10:00:03
Přesně tak,  doma (+ v kanceláři a všude, kde je net) je internetové rádio podstatně lepší než DAB a v autě si člověk vystačí s FM (navíc přechod na DAB by znamenal i úpravu přijímacího zařízení, nejenom samotné nové autorádio).
I když DAB samozřejmě funguje doma + všude, kde je net, všude jinde, kde má pokrytí, nemá DAB konkurenci ve své mobilitě. Vystačit si s FM v autě může jen kolenovrt jako ty, ostatní jezdí v autech, kde už DAB tuner je, nebo si ho nechají namontovat. Také ve své rozměrové třídě a mobilitě nemá třeba DAB přijímač Lingo iJoy u internetového příjmu mně známého konkurenta.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 03. 12. 2017, 10:52:37
Přesně tak,  doma (+ v kanceláři a všude, kde je net) je internetové rádio podstatně lepší než DAB a v autě si člověk vystačí s FM (navíc přechod na DAB by znamenal i úpravu přijímacího zařízení, nejenom samotné nové autorádio).
I když DAB samozřejmě funguje doma + všude, kde je net, všude jinde, kde má pokrytí, nemá DAB konkurenci ve své mobilitě. Vystačit si s FM v autě může jen kolenovrt jako ty, ostatní jezdí v autech, kde už DAB tuner je, nebo si ho nechají namontovat. Také ve své rozměrové třídě a mobilitě nemá třeba DAB přijímač Lingo iJoy u internetového příjmu mně známého konkurenta.
Zjevně nechápeš význam slova "kolenovrt", takže ho raději nepoužívej a neztrapňuj se tak :D  Osobně si v autě dám flashku do USB a nejsem závislý ani na zašumělém FM a ani na skřecích z DAB. Aha, ty vlastně ani netušíš, co to flashka je a jak se dá využít. To je pochopitelné, ve století páry nic takového nebylo :D :D :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 03. 12. 2017, 11:50:27
DAB+ sice možná nabídne více multimedii,ale zvuk je v reálu proti FM katastrofa...

Pod to se plne podepisuji, presto se najdou taci, kteri tento humus zvuk propaguji a jasaji z nej.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 03. 12. 2017, 12:55:27
DAB+ sice možná nabídne více multimedii,ale zvuk je v reálu proti FM katastrofa...

Pod to se plne podepisuji, presto se najdou taci, kteri tento humus zvuk propaguji a jasaji z nej.

jen pokud bydlíš pod vysílačem :D pokud nejsi v krajskem popřipadě okresním "megaměstě" tak pak zlata kazeta :D jenom to šumí, neni žadnej signal a když už tak šumítko venku.
Pokud neposlouchaš česky rozhlas, který hraje i v lese :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 03. 12. 2017, 13:57:11
Odpověď #277 kdy: 02. 12. 2017, 22:32:51.....v autě si člověk vystačí s FM .....

.....Osobně si v autě dám flashku do USB a nejsem závislý ani na zašumělém FM ...... Aha, ty vlastně ani netušíš, co to flashka je a jak se dá využít. To je pochopitelné, ve století páry nic takového nebylo :D :D :D
Tak už je mi to jasné. Áda sHitler je humanoidní robot, protože si v autě nevystačí s FM, jako lidé. :o

Dále neví, že už minulém století existovaly flašky, ovšem s lepším obsahem, než s nějakou muzikou pro roboty. ;D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 03. 12. 2017, 17:37:50
Citace
jen pokud bydlíš pod vysílačem :D pokud nejsi v krajskem popřipadě okresním "megaměstě" tak pak zlata kazeta :D jenom to šumí, neni žadnej signal a když už tak šumítko venku.

To je samozrejme nesmysl, v krajskem meste nebydlim, bydlim hoooodne daleko od nej na vesnicce a nic nesumi.Mam jak kvalitni a odpovidajici antenu, tak kvalitni tuner.To same ve voze.DAB je zvukový navrat zpet a humus.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 03. 12. 2017, 18:29:28
Citace
jen pokud bydlíš pod vysílačem :D pokud nejsi v krajskem popřipadě okresním "megaměstě" tak pak zlata kazeta :D jenom to šumí, neni žadnej signal a když už tak šumítko venku.

To je samozrejme nesmysl, v krajskem meste nebydlim, bydlim hoooodne daleko od nej na vesnicce a nic nesumi.Mam jak kvalitni a odpovidajici antenu, tak kvalitni tuner.To same ve voze.DAB je zvukový navrat zpet a humus.

zaleží co je to za lokalitu, samozřejmě kdybys měl "obyčejné" radio od vietnamců tak toho moc nechytíš, u nas na severu čech je to problem, tady i vysilač v česke lipě ktery je odemě asi 20-25km prostě nenaladím jentak, kuli tak členitemu terénu, je potřeba mít externí antenu, zesilovač a tuner, pak tu "něco" naladím. Ale kolik lidí si na paneláku ověsdí okna antenama? Každej tu ma obyčejne radio a posloucha bud čro, nebo impuls, f1 či kontakt. Protože to hraje i uvnitř budovy na teleskop a radio od vietnamců :D divim se že do STA proste fmko nedali, ale mel sem tu připojenej tuner a ani tuk v te fm zdířce.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 05. 12. 2017, 13:47:15
Pokud sis zařídil kvalitní příjem pak si žádné odrazy v obraze neměl! To, že měl někdo šlendriánsky instalovanou přijímací soustavu (nějakým národním všeumělem, který mastil antény za cigára plus flašu rumu a ještě po anténách dotyčnému opravil Škodu 120), pak se není co divit tomu, že někdo pěje ódy na DVB-T, které při použitých parametrech v našich multiplexech má daleko horší výsledný obraz než ten PAL s jedním malým odrazem. A co se odrazů týká, ne vždy byla na vině trasa vysílací anténa - přijímací anténa, ale velký vliv na to měl kolikrát i vysílací anténní systém na vysílači a nebo i špatně nastavené nebo zastaralé přenosové trasy v přenosové soustavě mezi jednotlivými vysílači. To jako zaměstnanec ČRa nepamatuješ? Zavzpomínej na šedesátá až devadesátá léta u tehdejší Správy radiokomunikací a posléze u ČRa. Nebo máš krátkou paměť? Vzpomínej v jakých parametrech šla distribuce pro FM Zaraty na Kojále (max do 9kHz). Jakýpak byl asi výsledný zvuk linoucí se z OIRT radiopřijímačů u posluchačů?  :D :D
Celý víkend jsme byl mimo internet, tak jsem se nemohl zapojit do vaší plodné diskuse o minulosti TV a rozhlasového vysílání. Pro citaci jsme si vybral příspěvek, který se nejvíce hoduje i s mými zkušenostmi a přidávám vlastní.

Rozhlas: Vysílání v OIRT bylo zvukově velmi ploché. Snad jen Vltava, která každou sobotu ráno pískala fonotest pro kontrolu kmitočtové charakteristiky přenosové cesty rozhlasu se dala akceptovat, ale současné zvukové úrovně ani zdaleka nedosahovala. Rakušáci a Maďaři byli zvukově o něco výše, ale ten hlavní šok nastav v roce 1990, když studenti v Bratislavě pustili Funradio. Myslel jsem si, že mi tehdy někdo vyměnil tuner, najednou tam byly basy, výšky, celé to bylo takové nabroušené. Zejména do převzaté francouzské vysílání. Doba zvukových procesorů byla tady. DAB je zvukově krok zpět k tomu plochému OIRT, navíc zhoršenému o hrubost vzorkování. To ale nemusí velké skupině posluchačů vadit. Když vidím dnešní mládež poslouchat hudbu z mobilu, tak to DAB tomu zvukově odpovídá.

Televize: Dobře přijmutý PAL opravdu převyšuje kvalitu SD v mpg2. Nejvíce je to poznat při pohybu kamery, který je stále plynulý a zaostřený. Dnes už to není kde porovnat, skutečně analogových zdrojů signálu není. Také to bylo dáno velikostí CRT obrazovek, většinou 55 nebo 63. Jedinou výhodu digitálu jsem zažil na chatě v lese v blízkosti Kojálu, kde se silný analogový signál nedokázal synchronizovat, kdežto digitál po chvíli přemýšlení vykouzlí stabilní obraz. U rozlišení HD a UHD již obrazově vede digitál, ale to nepříjemné doostřování a dopočítávání při pohybu kamery tam zůstalo.   
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 05. 12. 2017, 15:15:02
DAB+ v Lotyšsku nebude pokračovat!

"Od listopadu 2016 byly šířeny programy lotyšského rozhlasu v rámci jednoletého zkušebního vysílání DAB+ v Rize. Lotyšská národní rada pro elektronická média se nyní rozhodla v těchto testech nepokračovat. V příštích pěti letech ani nebude zahájeno pravidelné vysílání DAB+ v Lotyšsku.

Pobaltská republika se perspektivně orientuje na internet jako způsob přenosu rozhlasového signálu. Výstavba sítí 5G je zaměřena na budoucnost, ale i stávající pokrytí mobilním internetem poskytuje již dobré možnosti rozvoje pro nabídku v oblasti rozhlasu a zvuku.

Zavedení DAB+ by naproti tomu stálo milióny z peněz daňových poplatníků a vyžadovalo by výměnu dosavadních rozhlasových přístrojů, uvedlo grémium národní rady v tiskové zprávě."

Zdroj: web satcentrum.cz

Komentáře není potřeba!  :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 05. 12. 2017, 16:04:37
Komentáře je potřeba!  :D

Rozloha Lotyšsko: 64 589 km²
Rozloha ČR: 78 866 km²

Počet obyvatel Lotyšsko: 1 997 500
Počet obyvatel ČR: 10 578 820

Hustota zalidnění Lotyšsko: 31 ob. / km²
Hustota zalidnění ČR: 134 ob. / km²

HDP na obyvatele Lotyšsko: 24 257 USD
HDP na obyvatele ČR: 32 622 USD

Není bez zajímavosti, že jednou z nejvýnosnějších firem této země je společnost MikroTik věnující se bezdrátovým systémům internetové konektivity.

Všechno souvisí se vším a každá platforma odpovídá podmínkám v dané zemi.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 05. 12. 2017, 16:34:53
Zrušit DAB i u nás a to bez náhrady, nic nového to nepřináší a argumentovat tady rozlohou, lidnatostí a podobnými pseudoargumenty je úsměvné! Je potřeba si otevřeně říct, že tamní vláda více hledí na peníze daňových poplatníků se kterými hospodaří. To není jako u nás sypat prachy koncesionářů a státní truhly do nějakých pochybných projektů jako je DAB nebo DVB-T2 (v přechodném období) ze kterých profitují jisté soukromé firmy s podivnou vlastnickou strukturou, že!? Posledně jsi mi neodpověděl na šlendrián na distribučních linkách v bývalém Československu díky kterým měly FM OIRT vysílače zvuk jako z telefonu a nynější DAB má ještě horší kvalitu než ono telefonní vysílání  na FM od 60-tých let minulého století až někdy do konce devadesátek. O o takovémto DAB vysílání chceš tvrdit, že je to budoucnost rozhlasu? Nevěř všemu co ti zaměstnavatel na pravidelných tlachárnách tvrdí, vem rozum do hrsti!  ;D ;D ;D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 05. 12. 2017, 17:09:09
Ale my víme, že neumíte uvažovat v souvislostech a logika vám kulhá na obě nohy  ;D ;D ;D

Diktátor Augusto Pinochet stal se předsedou junty a v roce 1974 se nechal jmenovat prezidentem v Chile. Okamžitě po ustavení junty došlo k omezení některých práv a velice aktivní roli převzala DINA, tajná policie, jež byla hlavním nástrojem likvidace Pinochetových politických odpůrců. Odhaduje se, že přímo jich zemřelo okolo tří tisíc, daleko většího počtu lidí de však dotklo mučení či zastrašování. Jednou z obětí Pinochetova režimu se stal i otec současné chilské prezidentky Michelle Bacheletové. Pinochetova junta byla finančně vydržována CIA a ekonomický zázrak Chile byl důsledkem ekonomické podpory USA a Velké Británie.  Mimo jiné byl obviněn ze zpronevěření milionů dolarů či z únosu a vraždy ochranky prezidenta Allendeho. Poslední roky tak strávil velmi často v domácím vězení.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 05. 12. 2017, 17:30:03
Téma je DAB a jeho případné zrušení v ČR a nikoliv výstupy z tvých divokých snů! Zřejmě toho o technice vysílání nic nevíš a snažíš se odvést od své neznalosti pozornost jiným směrem. Doporučuji řešit u příslušných specialistů!  :'( :'(
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: IvanGolner 05. 12. 2017, 17:39:26
Je pro mě docela překvapivé , že každý člověk může vnímat stejnou věc zcela odlišně.
Jak může někdo hodnotit digitální SD obraz, proti běžné analogové televizi, jako horší. Tomu prostě nerozumím.
(nemám teď na mysli vady typu: odrazy a šum v analogu a nízký datový tok u digitálu).

Co se týče DAB, že nic nepřináší?
Stačí se projet autem s DAB autorádiem po Německu a nebo tam pár dní bydlet a mít k DAB přijímači přístup. Osobně mám jasno :-)


Omlouvám se za dodatečnou opravu.
Všiml jsem si pozdě, že 2 věta mohla vyznít opačně.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 05. 12. 2017, 17:54:32
Vnímání analog versus digitál je potřeba taktéž vidět v souvislostech - pokud porovnám slovy tři analogové televizní stanice v šumu a s duchy oproti bezporuchovému příjmu třiceti televizních stanic na naprosto stejné příjmové soustavě, potom není co řešit - to jsou kritéria, která je potřeba stavit vedle sebe.
Naopak by bylo chybou stavět proti sobě DAB a VKV příjem, klidně mohou existovat vedle sebe dle vkusu každého soudruha. Zejména pro veřejnoprávní službu, která kvůli omezenému prostoru ve VKV nemůže dostat všechny své programy k posluchačům ve VKV má DAB svoje opodstatnění, jak uvedl ředitel správy techniky Českého rozhlasu pan Zýka - provoz DAB vysílání každé rozhlasové stanice je oproti VKV čtyřikrát levnější.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 05. 12. 2017, 17:56:21
Zrušit DAB i u nás a to bez náhrady, ..... vem rozum do hrsti!  ;D ;D ;D
Každá technologie má své klady a zápory, od každé se očekávají nějaké výhody, některé vznikají jen proto, že si to doba žádá, že je to přirozený technický vývoj. Jen mi je záhadou, jak dokázaly ČRa a nepřátelé českých daňových poplatníků zařídit celosvětové změny související s digitalizací přenosových cest médií. Že donutily zahraniční vědce/inženýry najít něco nového, co nikdo nepotřebuje, fabriky vyrábět přijímače, které nikdo neodebírá a v neposlední řadě obchodníky, kteří si jen blokují sklady, když váží své finance na zboží, které nikdo nekupuje.

Ano, představa, že něco, co se mi nelíbí, úplně zruším, může být lákavá. Opět ale nechápu, proč si někdo myslí, že tyto neustálé útoky proti DABu na mizivě sledovaném webu, mají něco tak radikálního zařídit. Není to spíše jen hobby, šířit "bl.ou" náladu v oblasti obyčejného rádia a tvrdě prosazovat své extremistické názory?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 05. 12. 2017, 18:11:29
DAB nemá žádnou budoucnost, je to jen jakási vynucená věc, která nemá v současné podobě pro běžného posluchače žádný přínos! Můžete s tím nesouhlasit, nadávat na to, ale to je asi tak jediné co se s tím dá dělat.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 05. 12. 2017, 18:20:05
Vnímání analog versus digitál je potřeba taktéž vidět v souvislostech - pokud porovnám slovy tři analogové televizní stanice v šumu a s duchy oproti bezporuchovému příjmu třiceti televizních stanic na naprosto stejné příjmové soustavě, potom není co řešit - to jsou kritéria, která je potřeba stavit vedle sebe.
Naopak by bylo chybou stavět proti sobě DAB a VKV příjem, klidně mohou existovat vedle sebe dle vkusu každého soudruha. Zejména pro veřejnoprávní službu, která kvůli omezenému prostoru ve VKV nemůže dostat všechny své programy k posluchačům ve VKV má DAB svoje opodstatnění, jak uvedl ředitel správy techniky Českého rozhlasu pan Zýka - provoz DAB vysílání každé rozhlasové stanice je oproti VKV čtyřikrát levnější.

Jaké tři stanice? Možná někde v jeskyni! Já měl v analogu něco kolem patnácti - dvaceti stanic v perfektní PAL kvalitě! Současné DVB-T v MPEG2 nesahá analogu v PALU ani po kotníky (to už zaznělo na x debatách a od x lidí) a za tím si stojím! Kecy o třech stanicích si nechej pro někoho kdo žil možná v té jeskyni a ne pro toho kdo plně využíval možnosti své anténní přijímací soustavy.  ;D ;D ;D A dávat sem za bernou minci co říká jakýsi manager ČRo...? To vzbuzuje pouze úsměv. Ten bude těžko říkat něco jiného! Když je vysílání v DABU x-krát levnější, proč v něm nejsou soukromníci, kteří počítají každou kačku a rádi určitě za šíření x-krát ušetří! Zase bavíš!  ;D ;D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: IvanGolner 05. 12. 2017, 18:30:25
Pro mě je budoucnost v digitálu, případně i s vysokým rozlišením, když bude poruce.
Čas vše ukáže. 
A já už se těším  :)

Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 05. 12. 2017, 18:36:17
Já taky!
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 05. 12. 2017, 19:11:11
Více zdrojů informací na více platformách a konkurence zavedeným mediálním skupinám to nemůže skousnout žádný opovrženíhodný diktátor  :D :D :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pevy 05. 12. 2017, 19:15:46
Demagog opět perlí....
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 05. 12. 2017, 20:48:40

...Není bez zajímavosti, že jednou z nejvýnosnějších firem této země je společnost MikroTik věnující se bezdrátovým systémům internetové konektivity.Všechno souvisí se vším a každá platforma odpovídá podmínkám v dané zemi.

Miku, ale to jsou jenom Tvá falešná slůvka...  ;)


...Diktátor Augusto Pinochet stal se předsedou junty a v roce 1974 se nechal jmenovat prezidentem v Chile....

Miku, udělat takovou školáckou chybu a udělat překlep při hledání na internetu a zadat "Pinochet" místo "Pinocchio", to je brutální pochybení! (vykřičník působí na čtenáře kvadraturním účinkem bez rozdílu odolnosti čtenáře, věta zakončena prostou tečkou působí na čtenáře lineárně dle odolnosti čtenáře)  ;)

Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 05. 12. 2017, 22:15:21
....Já měl v analogu něco kolem patnácti - dvaceti stanic v perfektní PAL kvalitě! Současné DVB-T v MPEG2 nesahá analogu v PALU ani po kotníky (to už zaznělo na x debatách a od x lidí) a za tím si stojím! .... Když je vysílání v DABU x-krát levnější, proč v něm nejsou soukromníci, kteří počítají každou kačku a rádi určitě za šíření x-krát ušetří! Zase bavíš!  ;D ;D
Někdo přesvědčuje druhé ohromujícími číslovkami jako jsou "všichni", "každý", jiný použije obyčejnou proměnou "x" a myslí si, že přirozené číslo v rozsahu třeba 1 až 6, nebo snad ještě méně, je přesvědčující argument. Někdo zkrátka žil v pohádkové zemi, kde měl 20 stanic v PERFEKTNÍ PAL kvalitě.

Ale zpět k DABu, o kterém je toto téma. Je pravděpodobné, že se opravdu jedná o vynucenou technologii, ale historie se nebude ptát, co v prosinci 2017 proti DABu měl jakýsi bezvýznamný "Pinočet". Do učebnic dějepisu se určitě nedostane.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 06. 12. 2017, 17:45:06
Stejně by mě zajímalo, jakých bylo těch 15-20 analogových programů. Vyhrabal jsem svůj předdigitální bandscan a dostal jsem se k číslu 9 unikátních stanic na rozhraní CZ/SK/AT. U rozhraní CZ/PL/D a CZ/D/AT by to mělo být podobné. 

Pokud se mělo jednat o kanály, ze kterých bych šel udělat dokonalý PAL, tak těch jsme napočítal asi 25, ale to by se ty programy opakovaly.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 06. 12. 2017, 22:03:18
zrovna dnes na worlddab linkli link na článek nějakého britského zřejmě DABhujera, vypíchl jsem některé věty, níže odkaz na článek pro auditory, že jsem si z Pros&Cons nevyselektoval jenom Pros

- v Londýně si lze vybírat kolem 120 DAB stanic...jestli jste držitelem FM licence toto číslo může být trochu sužující...na druhé straně, cožpak jste si nekoupili FM licenci protože to byla téměř monopolistická příležitost?

- před mnoha lety, byla jenom jedna telekomunikační firma - AT&T (USA) nebo British Telecom (UK), nebo Telecom Australia. Pak byl trh otevřen. Ceny za komunikace sletěly když nový konkurenti vstoupily na trh, kvalita nabídky a služeb vzrostla a situace se pro spotřebitele zlepšila.

- V Norsku, průměrný posluchač se přesunul z příjmu 5ti celostátních stanic k číslu přes 35. Některým vysílatelům změna prospěla, jiným ne.

- Norsko: samozřejmě, že internet přináší posluchačům desetitisíce stanic. Je ale zajímavé, že v Norsku, množství muziky streamované třeba přes Spotify se vlastně snížilo když nyní mají posluchači širší výběr a více stanic na míru.

-  je téměř nevyhnutelné, že hodnota FM licence v těchto nových podmínkách nabere směr dolů. Ovšem to co neklesne je hodnota rozhlasové stanice, která je pro její posluchače hmatatelná a relevantní .

https://www.radioinfo.com.au/news/value-fm-licences-decreasing-here%E2%80%99s-why-it-doesn%E2%80%99t-matter
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pevy 07. 12. 2017, 15:30:28
ad. omar: Taky se mi těch 20 stanic v (perfektním) PALu nezdá, ale třeba nám to autor tohoto výkřiku vysvětlí....
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 07. 12. 2017, 15:46:24
Vy nevíte, že v Brně je všeho nejvíc? Dokonce i holubů, proto se říká "Má rýmu jako Brno"  ;D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 07. 12. 2017, 15:50:43
ad. omar: Taky se mi těch 20 stanic v (perfektním) PALu nezdá, ale třeba nám to autor tohoto výkřiku vysvětlí....
Až s odstupem času mne napadlo, že se mohlo jednat o kabelovou televizi. Tam se analogových programů vlezlo haba kuk.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pevy 07. 12. 2017, 20:46:34
Ale vzhledem k tomu, že se dotyčný opíral do ostatních, že nedokáží kvalitně zpracovat přijímaný signál, tak by to (teoreticky) kabelovka být neměla. Ale je pravda, že si příjem dvaceti programů v době analogu a v perfektní kvalitě u nás představit nedokážu  :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 07. 12. 2017, 21:08:52
Stačilo mít satelit a těch analogových programů byly desítky :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 07. 12. 2017, 21:58:02
To je habaďůra na všechny. To nebylo žádné umění, přijímat desítky programů ze satelitu. Měls to zkusit s pozemními anténami.
V dobách analogu jsem měl 10 programů a vypadalo to takto, proto jsem si nedovedl představit 15-20. Dnes mám místo 13 antén pouze 5, alespoň v tom digitál pomohl.   
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pajas2 07. 12. 2017, 22:03:27
My měli v analogu na anténu programy čtyři: jeden dobře, jeden blbě a dva rusky. :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 07. 12. 2017, 22:19:38
... Měls to zkusit s pozemními anténami.
V dobách analogu jsem měl 10 programů a vypadalo to takto (foto)

na té smršti antén (foto ve Tvé příloze) sedí Kos! Kouzlo náhody, paráda, Mr. Kos dal těm anténám úplně jiný rozměr... tedy alespoň pro mně. Jinak sorry za odbočku.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pevy 07. 12. 2017, 23:29:21
Tak to u mne byly jen dva naše a dva polské, vlastně později tři polské a čtyři naše, ale to bylo maximum. Omare, co jsi to vlastně chytal za vysílače ? Hlavně ty vertikální, co to bylo ?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 07. 12. 2017, 23:45:25
Programy jsem měl, jak jsem uváděl v tom seznamu. ČT1, ČT2, NOVA, PRIMA, STV1, STV2, Markíza, ORF1, ORF2. Fotka je z doby přechodu z analogu na digitál, takže vertikál je Javorina a Kamzík.   
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pevy 08. 12. 2017, 07:14:44
Aha, takže ten vertikál už byl na slovenské DVB-T. Já myslel, že je to ještě z doby "echt" analogu  :)  Proto mi přišlo divné UHF ve vertikálu. Díky.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 08. 12. 2017, 08:11:29
To je habaďůra na všechny. To nebylo žádné umění, přijímat desítky programů ze satelitu. Měls to zkusit s pozemními anténami.
V dobách analogu jsem měl 10 programů a vypadalo to takto, proto jsem si nedovedl představit 15-20. Dnes mám místo 13 antén pouze 5, alespoň v tom digitál pomohl.
Ano, to není umění dělat textilie na tryskovém stavu, ale na kolovratu. Vítej v jeskyni :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 08. 12. 2017, 08:50:21
.....Dnes mám místo 13 antén pouze 5, alespoň v tom digitál pomohl.
Ano, to není umění dělat textilie na tryskovém stavu, ale na kolovratu. Vítej v jeskyni :D
To jsem, oproti omarovi, ještě dopadl dobře. Já byl pasován jen na století páry.... ;D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 08. 12. 2017, 19:06:18
Já jsem poněkud natvrdlý, tak jsem jeho vyjádření o jeskyni nepochopil, takže zůstávám klidný. 
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 08. 12. 2017, 19:13:10
Aha, takže ten vertikál už byl na slovenské DVB-T. Já myslel, že je to ještě z doby "echt" analogu  :)  Proto mi přišlo divné UHF ve vertikálu. Díky.
Pro záběr echt analogu jsem musel sáhnout hlouběji do archivu. Ta trubka je Kabelnet, kdo si ještě vzpomene.   
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 08. 12. 2017, 22:01:29
Já jsem poněkud natvrdlý, tak jsem jeho vyjádření o jeskyni nepochopil, takže zůstávám klidný.

já se s plnou vážnosti domnívám, že význam výrazu "jeskyně" by mohl být dohledatelný např. na wikipedii :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 08. 12. 2017, 23:28:59
Význam slova jeskyně mi je jasný, ale v kombinaci s tryskovým stavem a kolovratem mě to nebere.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pevy 08. 12. 2017, 23:32:06
Tak v takové civilizaci (kabelnet) jsem nikdy nebydlel. Ostatně i dnes třeba pokrytí RS8 rovné nule, lokální FM stanice - vše jen okrajové pokrytí (odkudkoliv).
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 09. 12. 2017, 08:40:43
Aha, takže ten vertikál už byl na slovenské DVB-T. Já myslel, že je to ještě z doby "echt" analogu  :)  Proto mi přišlo divné UHF ve vertikálu. Díky.
Pro záběr echt analogu jsem musel sáhnout hlouběji do archivu. Ta trubka je Kabelnet, kdo si ještě vzpomene.

Tolik antén? A co ktera antena přijímala?
Mužeš sem dat i porovnaní (tenhle analog) vs co maš ted za digitálu.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 09. 12. 2017, 10:41:25
Nemůžu sice odpovídat za omara3, ale určitě existovala místa, kde bylo možné přijímat nejen místní vysílače, ale v režimu DX vzdálené TV i FM vysílače. Ideálně by to tak i mělo vypadat. Pro každý směr a kanál vlastní anténu, s vyladěnými propustmi, zádržemi a předzesilovači. Určitě to ale není řešení pro standardní příjem, které by si musel pořizovat každý divák a posluchač. I rybář obvykle vlastní několik prutů na různý styl rybolovu a velikost úlovků.

Osobně na to jdu zcela opačně. Hledám řešení s minimem antén, nejlépe jedinou, která nabízí dostatečnou úroveň signálu pro maximum vysílačů. Často mi proto anténa nemíří na žádný vysílač, skončí na optimálním azimutu pro příjem požadovaného, často i ze zadního směru. A co takové řešení neposkytne, to s klidem oželím. Stejně jsem schopen sledovat živě jen jedinou stanici a další 2 paralelně nahrávat. Nakonec většinou nestačím všechny nahrávky shlédnout, den má i v mém případě jen 24 hodin.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 09. 12. 2017, 12:18:18
Pokud je zájem, tak samozřejmě mohu udělat rozbor příjmu, ale pánové, jsme ve vlákně budoucnost rozhlasové digitalizace. Tady mohu akorát prohlásit, že mi rozhlasová digitalizace přinesla víc stanic, ale zatím horší kvalitu zvuku.

Začínal jsem s anténou Dvojité W pro OIRT a 0505 pro CCIR. Po privatizaci rozhlasového vysílání jsem přidal 3 prvkovou, ale do doby konce analogového TV vysílání jsem neměl na stožáru místo pro vertikálně orientovanou FM anténu. Po zahájení vysílání DAB jsem přidal ještě LP 345 pro toto pásmo.
0505 míří na střed Slovenska, bere od Žiliny přes Javorinu, Bánskou Bystricu a Kamzík všechno. Po vypnutí rádia R i třeba utopené Záhorácké rádio 89,2.
0305 míří na Brno a berte všechny brněnské stanice, dále rakouské, Vyškov, Olomouc, Znojmo, Zlín.
LP345 míří mezi Bratislavu a Vídeň. Na Hády anténu netřeba, ty se teď procpou všude.   
V příloze aktuální ojíněný stav z dnešního rána. 
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 09. 12. 2017, 17:40:49
hlásím se do klubu DABhujerů a prohlašuji:

Děkuji Českému rozhlasu za rozšíření DAB vysílání i do mého regionu. Díky němu můžu poslouchat stanice jako Wave, Jazz nebo D-dur volně v éteru a v mém preferovaném bytovém prostoru; tím nemusím být přikovaný ke sluchátkům k počítači jako v jeskyni a pro volný poslech nemusím chodit po bytě jako marťan s bezdrátovými sluchátky jak v století páry abych mohl poslouchat to co chci.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 09. 12. 2017, 18:43:12
S DAB zase poslouchas kvalitu jak z doby páry a jeskyně a to i v případě českého rozhlasu.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 09. 12. 2017, 19:58:51
S DAB zase poslouchas kvalitu jak z doby páry a jeskyně a to i v případě českého rozhlasu.

co si kdo zaplatí to má, pokud si zaplatili "jen" 48 kb/s tak je taky dostanou. Neznamena že když čro vlastní svuj mux a vysílače, že dostane ještě jeden, aby mohli vysilat všecky stanice s vysokym datovým tokem.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 09. 12. 2017, 20:08:20
hlásím se do klubu DABhujerů a prohlašuji:

Děkuji Českému rozhlasu za rozšíření DAB vysílání i do mého regionu. Díky němu můžu poslouchat stanice jako Wave, Jazz nebo D-dur volně v éteru a v mém preferovaném bytovém prostoru; tím nemusím být přikovaný ke sluchátkům k počítači jako v jeskyni a pro volný poslech nemusím chodit po bytě jako marťan s bezdrátovými sluchátky jak v století páry abych mohl poslouchat to co chci.


A o tom to je, mužeš poslouchat kdekoli a hlavně je to zadarmo, nemusiš platit za internet aby si poslechnul radio kor radio ve vlastní řeči ikdyž kolik čechů posloucha cizinu. Taky mam DAB a v autě pohoda ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 09. 12. 2017, 20:49:00
S DAB zase poslouchas kvalitu jak z doby páry a jeskyně a to i v případě českého rozhlasu.

Wave, Jazz a D-dur v DABu zmar; deprese připlula, údy ochably.

Chtě zbaviti se deprese, přeladil jsem na FM a zalilo mně léčivé analogové ticho, deprese odplula, údy refreshly.

Analog má psychosomaticky navrch; pozdrav z Černovic.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 09. 12. 2017, 20:54:54
hlásím se do klubu DABhujerů a prohlašuji:

Děkuji Českému rozhlasu za rozšíření DAB vysílání i do mého regionu. Díky němu můžu poslouchat stanice jako Wave, Jazz nebo D-dur volně v éteru a v mém preferovaném bytovém prostoru; tím nemusím být přikovaný ke sluchátkům k počítači jako v jeskyni a pro volný poslech nemusím chodit po bytě jako marťan s bezdrátovými sluchátky jak v století páry abych mohl poslouchat to co chci.


A o tom to je, mužeš poslouchat kdekoli a hlavně je to zadarmo, nemusiš platit za internet aby si poslechnul radio...

jo, jo, tak nějak o tom to je...hlavně ten výběr stanic; i když u nás zatím jenom "pilotní" projekt
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 10. 12. 2017, 10:29:41

Wave, Jazz a D-dur v DABu zmar; deprese připlula, údy ochably.

Chtě zbaviti se deprese, přeladil jsem na FM a zalilo mně léčivé analogové ticho, deprese odplula, údy refreshly.

Analog má psychosomaticky navrch; pozdrav z Černovic.

Ano, souhlas, ostuda, jak v roce 2017 muze byt deformovany a nekvalitni zvuk diky DAB, ktery jeste nekteri hluchy oslavuji.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: TomMIchal 10. 12. 2017, 16:10:49
Mně přijde spíš smutné, že někdo má svůj pohled za jediný správný a nesnese, že by někdo další, mohl mít názor jiný.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 10. 12. 2017, 17:05:20
Tady neni co rozporovat.Je to jako mit na stole ctyri orisky a ty budes tvrdit, ze tam jsou tri.Jeden je slepy a tvrdi blbost.
To neni jiny nazor, ale primo nesmysl.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: TomMIchal 10. 12. 2017, 18:34:06
"Ano, všichni co vidí něco dobrého na DAB, jsou hluší a slepí, jak píšete a je třeba taková individua i náležitě urážet,  protože to není názor, ale nesmysl"  :)
Mějte hezký den.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: pevy 10. 12. 2017, 19:13:38
Tak za poslech stanic ČRo nemusíš platit ani v případě poslechu z DVB-S ani DVB-T.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 10. 12. 2017, 21:06:45
Ano, všichni co vidí něco dobrého na DAB, jsou hluší a slepí, jak píšete a je třeba taková individua i náležitě urážet,  protože to není názor, ale nesmysl  :)
Mějte hezký den.

Vlci vyjí a karavana jde dál...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: TomMIchal 10. 12. 2017, 21:47:21

Vlci vyjí a karavana jde dál...

Výstižné  :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Michal Škopík 10. 12. 2017, 22:24:47
Já teda sleduju - a zírám. Ať už je DAB dobrý, špatný či odsouzený k zániku, tak se nám otvírá nová krásná hra. Příjem nového formátu, na řadě míst s komfortní možností dálkového příjmu (i stabilního!) a DX. To, co pamatuju naposled na přelomu 80tých a 90tých let, kdy FM2 (tedy dnešní FM pásmo) bylo v ČSSR téměř volné a u slovenské hranice bylo možno (více či méně) stabilně přijímat Bavory a Slovince. Přes 400 km s běžným vybavením, bez ostrých filtrů a super spešl antén. Užijme si to, dokud to jde!

Jestli od toho něco čekám jako posluchač? Vůbec ne! Na úsvitu digitální éry - přesněji před masivním nasazením digitální optimalizace a komprese - byl kvalitní vysílací řetězec FM zřejmě na vrcholu. Dejme tomu rakouské Oe1 a přenos z Salzburgu. Kvalitní záznam na pásu a nekomprimované CD také. Samozřejmě za ideálních podmínek, dobrého příjmu a tuneru. Až na omezení na 15 kHz to dokázalo být famózní. Kdo z nás měl možnost slyšet originální záznam ze studiového pásu nebo gramofonu? Opravdu kvalitní profesionální CD přehrávač z této doby by obstál i dnes.

Stejně se ale těším, že si budu moct vyzkoušet něco nového. :-) Trošku toho dálkového příjmu, než mi tu možnost vezme blízký vysílač na Velké Javořině nebo nad Kyjovem - anebo také selhání a zánik DAB. Kdo ví... Osobně si myslím, že využití kmitočtového spektra bude muset vypadat jinak a bude se ubírat spíše tím směrem, který se rýsuje v USA. Ke konvergence a co nejefektivnějšímu využití pásem pro všechny služby. Ale to je běh na dlouhou trať. Do té doby musí existovat spolehlivá a osvědčená vysílací technologie i pro rozhlas. Uvidíme, ještě to bude zajímavé! :-)

Do vánoc bude doma nová anténa a výložník a jakmile se umoudří na jaře počasí, začnu zkoušet. Možná dokonce obětuju rotátor pro DAB, s FM už to není taková legrace. Uvidíme, jak bude hrát DAB od různých vysílatelů přes slušný DA převodník. Kupodivu dokáže vymáčknout slušný zvuk i ze zvukových stop satelitní TV, kde se datovým tokem nijak neplýtvá a není v centru pozornosti. Kupříkladu Scorseseho Rolling Stones hrají famózně! Nebo některé hudební záznamy na Bravě  nebo Unitelu.

M.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 12. 12. 2017, 17:42:59
Teď zase píchnu do vosího hnízda. Dostal jsem na pár dní zapůjčena rádio Pure E3. Po připojení k zesilovači Yamaha a puštění do velkých beden manželka nepozná rozdíl mezi DAB a FM. Tím pádem to nepozná ani dalších 90% populace. Budoucnost rozhlasové digitalizace záleží zejména na přístupu obchodníků a rozhlasových stanic. Kvalita zvuku v tom nebude hrát žádnou významnou roli.
Já ještě rozdíl mezi DAB a FM poznám, ale s rostoucí kvalitou přijímačů se nůžky zavírají. 
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 12. 12. 2017, 19:58:02
Pošli manželku na ORL!
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 12. 12. 2017, 20:12:14
ženu ani květinou neuhodíš

Byl jsem si jist, že se ozve nějaké hovado... a tím .o.otem je áda šitler alias áda pinocchio alias štázi ddr; takového .o.ota člověk hned tak nenajde... emotikon fekálií neexistuje, sociální médium nepředpokládá takový extrém, ovšem médium netušilo co takový áda pozře a ještě hnilobněji vyplivne do prostoru.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Adolf Shitler 12. 12. 2017, 20:33:45
ženu ani květinou neuhodíš

Byl jsem si jist, že se ozve nějaké hovado... a tím .o.otem je áda šitler alias áda pinocchio alias štázi ddr; takového .o.ota člověk hned tak nenajde... emotikon fekálií neexistuje, sociální médium nepředpokládá takový extrém, ovšem médium netušilo co takový áda pozře a ještě hnilobněji vyplivne do prostoru.
Neměl bys tu návštěvu na psychiatrii podceňovat, protože tvůj zdravotní stav se rapidně zhoršuje a bez pomoci odborníka už se neobejdeš :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 12. 12. 2017, 21:51:58
ženu ani květinou neuhodíš

Byl jsem si jist, že se ozve nějaké hovado... a tím .o.otem je áda šitler alias áda pinocchio alias štázi ddr; takového .o.ota člověk hned tak nenajde... emotikon fekálií neexistuje, sociální médium nepředpokládá takový extrém, ovšem médium netušilo co takový áda pozře a ještě hnilobněji vyplivne do prostoru.
Neměl bys tu návštěvu na psychiatrii podceňovat, protože tvůj zdravotní stav se rapidně zhoršuje a bez pomoci odborníka už se neobejdeš :D

Ádo, naletěls ideálům když jsi věřil Stasi_DDR, byl jsi jenom béčkovým agentem když ti v příručce nechali jako poslední štaci posílat lidi na psychiatrii
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 12. 12. 2017, 22:00:40
... manželka nepozná rozdíl mezi DAB a FM. Tím pádem to nepozná ani dalších 90% populace... Budoucnost rozhlasové digitalizace záleží zejména na přístupu obchodníků a rozhlasových stanic. Kvalita zvuku v tom nebude hrát žádnou významnou roli....

je to tak, 90 % populace poslouchá rádio tak, že "něco někde hraje".

S kvalitou zvuku bych nebyl až tak pesimistický, sice to teprve pitvám, ta sluchátka (1000 Kč), jiná sluchátka (3000 Kč), zaskočí mně třeba konkrétní písnička, jedna bez rozdílu jiná ve prospěch toho a zase jiná ve prospěch onoho; radši se nechávám čas na průzkum.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: TomMIchal 13. 12. 2017, 09:55:26
Jsem rád , že se tu podobný názor objevil. Při srovnávání DAB a FM se mi  stává, že některé skladby i na shodné stanici zní subjektivně lépe na FM a jiné na DAB. Už jsem měl podezření, že jsem tak trochu mimo  :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Mik Kotanen 13. 12. 2017, 11:48:20
Odkaz na studii porovnávající kvalitu DAB+ a FM: https://www.tubejack.nl/wp-content/uploads/2016/04/DABzweden.pdf
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: TomMIchal 13. 12. 2017, 14:03:31
Jsou to zajímavé informace. Díky.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 13. 12. 2017, 21:30:31
A tady v CR je problem bitrate, ktery je opravdu mizerny a proto to zni jak plechovka a do kvality FM to ma daleko.Studie to  potvrzuje.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 13. 12. 2017, 21:45:42
Odkaz na studii porovnávající kvalitu DAB+ a FM: https://www.tubejack.nl/wp-content/uploads/2016/04/DABzweden.pdf

zajímavý odkaz, děkujeme; nutné to prolouskat aby člověk vnímal souvislosti a nevytrhlo se něco z kontextu
bleskový závěr na konci v Conslusions:

A DAB+ subchannel bit rate of 160 kbit/s would be comparable to or better than the average types of FM transmitters used by Swedish Radio
tedy: DAB+ bitový tok 160 kbit/s by byl srovnatelný nebo lepší jako průměrný typ FM vysílačů používaných ve Švédsku

jak jsem zmínil, je potřeba se propotit přes předešlé řádky aby to nebylo vytrženo ze souvislostí
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 05. 01. 2018, 16:34:21
Než běhat po vrcholcích hor, kde je signálu haba kuk, je lepší se zaměřit na nižší, ale obydlené lokality.   
Například v Ondříkovicích, což je vesnice na sever od Turnova směrem na Frydštejn hrálo 6 multiplexů s 85 programy. Rozdíl mezi outdoorem a indoorem byl pouze v tom, že v indooru bylo potřeba najít optimální místo pro každý multiplex. Také bylo zajímavé, že tam nebyli žádní Poláci, což bych na trojmezí očekával. Ti se objevili až na Jizerce.
5C DR Deutschland - ?
5D Teleko - Černá hora
9A MDR Sachsen - ?
10A Teleko - Milešovka
11A Teleko - Praha/Příbram
12C CRO - Praha

Druhé testované místo byla Malá Skála v údolí Jizery dole u řeky. Tam bych nečekal nic moc, snad jen trochu otevřené údolí směrem na Prahu dávalo naději. Kupodivu Tesco našlo nejen Prahu, ale i dva německé multiplexy celkem se 40 stanicemi. Loni  jsem  tam ještě chytil Černou horu, ale letos už ne. Ta naskočila, až začal člověk stoupat od řeky nahoru.
5C DR Deutschland - ?
9A MDR Sachsen - ?
12C ČRo - Praha

Tady bych potřeboval poradit od místních u německých vysilačů. My na Moravě bez SFN jsme zvyklí, že každý vysilač má svůj kmitočet, kdežto v Německu má přijímaný multiplex 5, respektive 10 vysilačů. Dá se říci signál kterého nebo kterých vysilačů signál jsem přijímal?     
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 18. 01. 2018, 21:51:58
poprvé jsem zachytil něco pozitivního na adresu DAB i od někoho jiného než ČRo; v připomínkách společnosti Teleko k fungování III. pásma (pro ČTÚ) zazněla věta "v Evropě i u nás je na vzestupu poptávka také po lokálním vysílání na platformě T-DAB".

Další připomínka je navlas podobná té od společnosti RTI:

To, že do dnešního dne nebyla rozdělena skupinová přidělení, není důvodem k blokování
ostatních kmitočtů. V okolních státech probíhají rozsáhlé koordinace kanálů i mimo plán
Ženeva 2006. Česká republika se tak dostává do stavu, kdy v pohraničních oblastech
nebude v budoucnu pravděpodobně možné vybudovat kvalitní síť digitálního rozhlasu TDAB
pro lokální programy. Na základě výše uvedeného nebude možné uplatnit
oprávněné požadavky České republiky v rámci příslušných mezinárodních koordinací.
Tím dojde k výrazné diskriminaci platformy T-DAB jak na venek, zvýhodněním okolních
států, tak v rámci České republiky na trhu těchto služeb.

Na rovinu přiznávám, že nemíním studovat další vysokou školu, abych pochopil připomínky společnosti ČRa, tedy připomínky ve formě právně - politického traktátu zabaleného do technické hedvábné košile. Jejich zuřivé dovolávání se právní čistoty mi připadá jako zástěrka zcela něčeho jiného.

Dohledatelnost připomínek výborně zpracoval Lukáš Polák
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/pripominky-k-fungovani-iii-pasma-poslali-vsichni-tri-operatori-vyuzivajici-dab--1779492

kde v článku zvýraznil názvy společností a kliknutím na ně se otevřou příslušné texty.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 19. 01. 2018, 16:56:32
Konečně se mi dostal do rukou měřák na DAB. Bohužel se mě nepodařilo rozchodit chybovost. Přitom úroveň a odstup byly krásné, že by k detekci mělo dojít. Šířku pásma jsem nastavil na 2MHz.
Už se vám to někomu povedlo?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 19. 01. 2018, 22:28:23
srdce by chtělo, ale rozum nějak šlape naprázdno :) taky přemýšlím kolik lidí zde na fóru má k dispozici mašinu která umí měřit i BER a může poskytnout zkušenosti.

ale z jiného soudku, měl bych dotaz; uvedls zde již 3x úroveň spektráku Hády 12D; byly tam úrovně 80 dBuv, 60, dnes 51,3 což je dost velký rozptyl pokud to bylo měřeno cca stejně daleko.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 20. 01. 2018, 01:01:13
Co je to za merak?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 20. 01. 2018, 11:49:49
Je to postarší Televes H45.
Až s odstupem času mě napadlo, jestli nemá zabudováno měření DAB, kdežto nyní se vysílá DAB+.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 20. 01. 2018, 12:46:28
srdce by chtělo, ale rozum nějak šlape naprázdno :) taky přemýšlím kolik lidí zde na fóru má k dispozici mašinu která umí měřit i BER a může poskytnout zkušenosti.

ale z jiného soudku, měl bych dotaz; uvedls zde již 3x úroveň spektráku Hády 12D; byly tam úrovně 80 dBuv, 60, dnes 51,3 což je dost velký rozptyl pokud to bylo měřeno cca stejně daleko.
Televes H45 je střední třída, kterou má každý anténář, který to myslí s prací vážně. Předpokládám, že měřáků, které zvládnou DAB je mezi lidmi dost, pouze se jejich majitelé nechtějí nebo nemohou podílet na zdejších diskusích. S tím se nedá nic dělat.

Různých úrovní si nevšímej. Jednou je to před zesilovačem, jednou za ním, jednou je to z měřící 4 prvkové antény, jednou z dipólu, i stanoviště měním. Pohybuji se trvale od blanenska přes brněnsko na břeclavsko. Pokud je vlastní úroveň z nějakého důvodu důležitá, tak na ni upozorním.   
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: ivovi 22. 01. 2018, 10:59:58
Je to postarší Televes H45.
Až s odstupem času mě napadlo, jestli nemá zabudováno měření DAB, kdežto nyní se vysílá DAB+.
S DAB+ problem uricte neni, i merak DAB by mel spravne ukazovat DAB+, protoze "DAB+ je uvnitr DAB".

Spise si myslim, ze ten H45 neumi DAB vubec, tedy presneji - jen spektrum. Podezdrele je uz to, ze se musela zadavat sirka pasma. To ze to ukazuje rastr DAB nic neznamena. Pwr a C/N neni problem zmerit bez demodulace.

Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 22. 01. 2018, 18:23:37
bude to tak jak říká ivovi, vypadá to, že Televes nemá nic na DAB, ani vyšší model H45 Advanced nebo H60. Teď na to nemám čas, jenom v rychlosti jsem se podíval na jejich stránku, zmiňují T2 nebo S2 atd., ale DAB v manuálu není zmíněn.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: David Kříž 22. 01. 2018, 22:03:11
Je to jak pise ivovi, i ja jsem byl jednou prekvapen, ze muj Rover ktery umi jen DVB-T(1) mel v pameti plan DAB, ale slo jen o treti pasmo. Ty parametry se daji zmerit bez toho, ze by merak tusil modulaci. A stejne jako ivovi me pri cteni toho prispevku napadlo, proc je nutno zadavat sirku pasma?! Takze se obavam, ze radost byla predcasna :( Uroven je ciste jen vypocet ze spektra a stejne tam pomer C/N, proste to je porovnava s hladinou sumu v te zadane spektralni sirce. Hloubeji to jit neumi...
Meraky na DAB (i +) jsou, ale spise jako doplnek k drazsim merakum. Ono se totiz s nejakym merenim DAB na strane prijimaci moc nepocita, pokud to nekdo nekdy bude davat do rozvodu tak stylem, jako dnes VKV, nejaka vsesmerova antena, urovne nezajimaji, stejne je tam tech stanic (muxu) hafo, co projde, to projde. DAB je koncipovan na prijem v autech a na prenosnych prijimacich. Nas fetis delani konektoru a tahani signalu ze smerovek je jen ulet nas nekolika uchylu :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 23. 01. 2018, 13:21:25
David se nám rozepsal, bohužel asi tak nějak to ve finále skončí. Mě už od mala nebavilo poslouchat stanice na prutovou anténu, které mohl poslouchat kdokoli bez jakýchkoli znalostí. 
Tak nějak jsem doufal, že rozhlasová digitalizace půjde cestou jednotlivých vysílačů DMR, kdy vysílače zůstanou v moci rozhlasových stanic a ne globálních operátorů DAB multiplexů. Tím se vytratí pestrost rozhlasového trhu.
I přesto bude pro nás nadšence vždy k dispozici několik signálů z různých směrů, které bude potřeba přijmout, sloučit, případně zesílit nebo odfiltrovat. Při troše zkušenosti se to dá odhadnout jen podle spektráku a kontrole na přijímači, ale kompletní detekce signálu při zvýšené chybovosti by nebyla na škodu.
U H45 máte oba pravdu, zřejmě se jen přepne na zobrazení kanálů DAB normy, ale jinak nic. Tomu odpovídá, že mi zůstala původní šířka TV kanálu 8MHz před přepnutím do DAB. 
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 29. 01. 2018, 18:07:01
 
...Tak nějak jsem doufal, že rozhlasová digitalizace půjde cestou jednotlivých vysílačů DMR, kdy vysílače zůstanou v moci rozhlasových stanic a ne globálních operátorů DAB multiplexů. Tím se vytratí pestrost rozhlasového trhu...

to je dle mně příliš neuchopitelné téma, to DRM vypadá velmi zajímavě, ale taky v FM pásmu koordinačně dost složité. Co je ale hlavní - DRM umožňuje v FM vysílat až 4 stanice na jedné frekvenci, což by byla velká velká škoda nevyužít; tedy jakési překlopení stávajících vlastníků FM vysílačů do DRM postrádá ten pravý "drive" digitální technologie. Jenom můj názor.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 30. 01. 2018, 16:35:37
Fajn DRM+ v pásmu FM2 tedy 87.50 až 108.00 MHz by bylo fajn důvod vypnout analog FM a nahradit ho digitálním rádio vysíláním v T-DRM+ bezva proč se netestuje a nejsou první radiopřijímače v normě DRM+ na FM2 pásmo ???
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Cibulka 30. 01. 2018, 20:13:33
Testy digitálního rádia DRM+ v Indonésii přinesly v pásmu VKV uspokojivé výsledky | Digitál (http://zpravy.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/testy-digitalniho-radia-drm-v-indonesii-prinesly-v-pasmu-vkv-uspokojive-vysledky--1746566)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 30. 01. 2018, 21:01:38
Prý Maďaři postavili 2MW vysilač DMR, psal Lukáš.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 30. 01. 2018, 22:12:28
to jsem četl a kulil očima, že co, kam a komu chtějí ty waty šlehat, DRM přijímačů všude jak bramborů
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 31. 01. 2018, 05:30:33
to jsem četl a kulil očima, že co, kam a komu chtějí ty waty šlehat, DRM přijímačů všude jak bramborů

Třeba indům, pokud to tam naladí :D je to k ničemu...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: David Kříž 06. 02. 2018, 12:54:48
2MW vysílač to byl, tak je to dál. Jen vyměnili zastaralou vysílací technologii za novou, která bude (zatím) také vysílat analogově. Akorát má ten benefit, že "umí" vysílat i digitálně. Ono totiž tomu vysílači je to většinou jedno, co se do něho pustí, jde jen o to, jaké má parametry v té "své" šířce pásma. Je to podobná problematika, jako TV analog vs. digitál. U analogu zas až tak nezáleželo, jak měl třeba nějaký aktivní prvek vyrovnané v 8 MHz kanále ať už zesílení, nebo třeba stabilní fázi, apod. Bylo tam několik různých signálů, nosná obrazu, barvy, zvuků, spolu to nemuselo moc korespondovat. Stejně tak samotné vysílače, TV vysílač si vysílal svoji nosnou se svojí modulací, jakýsi ten kopeček s potlačenou spodní částí, jaké má parametry na vyšším konci toho kanálu už nebylo tak důležité. To samé vysílače zvuku atd. Ale v digitálu, kde je víceméně souvisle vyplněn 8 MHz kanál už jde dost o to, aby to vysílač vysílal rovnoměrně silné po celé šířce pásma a stejně tak aby to aktivní prvky po cestě (třeba zesilovač v přijímacím rozvodu) dokázaly přenést rovnoěrně zesílené a třeba fázově stabilní. A stejné je to ve vysílání třeba na SV. Ten 9 kHz kanál, který měl analogovou nosnou uprostřed a poskakující postranní pásma měl o moc menší náročnost na vysílač, než když digitální signál vyplní celý ten kanál, tam pak platí pro ty náročné parametry něco podobné, jako výše popsane pro digi TV. Takže ta "použitelnost" nového vysílače pro DRM spočívá v tom, že jeho vysílací parametry jsou dostatečně kvalitní a stabilní pro provoz v celé šířce toho kanálu.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 07. 02. 2018, 21:34:40
Fórum/diskuze do posledního dechu... :)

Mně to nedalo a jukl jsem, že vo co tam go a je to Nautel, známa firma (mně ne),  Kanada.  Je to zřejmě i pro ně ne všední akce, pochlubili se zprávou na své web stránce.

David Kříž  je in a popsal podstatu, technickou i organizační, že totiž budou vysílat anologově; provozovatel vysílače (lokace vysílače ve městě Solt, cca 80 km jižně od Budapešti) jenom uvádí tu bla bla větu, že "vysílač je schopen přepnout z AM do DRM režimu stiskem tlačítka".

Zavádějící info z našeho tisku o 2 MW DRM jako prvoplánové pohnutce vzbuzovalo zmatek, že kam/komu proboha ten digitál je určen; rozuzlení je prozaické - zatímco Nautel mluví o 540 kHz slyšitelných v celé Evropě a v částech Afriky, Ruska a Asie, Maďaři mluví o AM Kossuth radio s přeshraničním pokrytím podstatné části Transylvánie, Vojvodiny a Slovenska tj.velké maďarsko :); a přínos pro všechny maďarské posluchače.

Vysílač má polovodičové zesilovače, je složen z 5ti bloků vysílačů o výkonu 400 kW a nového velkého univerzálního "kombinátoru" ; vysílač je údajně účinnější o 90 % v porovnání s předešlou 40-ti letou sovětskou elektronkovou technologií; spotřeba energie je "významně" nižší, ale o kolik nespecifikují.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 20. 02. 2018, 21:09:16
WorlDab přinesl dnes dvě zprávy o potřebě financování rozvoje veřejnoprávního DAB v Německu; originály jsou v němčině a tudíž nejsem schopen je rozklíčovat (tedy bez slovníkového utrpení); jedna mluví o 100 mil EUR do roku 2020, druhá o 160 mil EUR. Hezky, moc se s tím nemazlí.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 17. 04. 2018, 20:41:18
čtu v dnešních zprávách, že skupina Lagardére (bojovník proti digitalizaci) prodává své rozhlasové stanice Křetínskému za 1,8 mld Kč (např. Frekvence1, Evropa2); po takové investici a její návratnosti by měl nový majitel zabetonovat pozice a ne podporovat nějaký digitál; mám obavy o přechodu z louže do ještě větší louže.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 05. 06. 2019, 21:43:36
Dnešní konference Digimedia 2019 v bloku DAB přinesla zajímavé info. ČTÚ eviduje 30 žádostí o přidělení individuálních oprávnění. Z vyjádření žadatelů vyplývá, že určitý zájem ze strany soukromých stanic existuje.

Například ČRa chce DAB spustit jako pilot v Praze, Plzni, Brně a Ostravě aby si to soukromá rádia vyzkoušela. Své plány má i Teleko a RTI.

Špatná zpráva je, že se to bude opět protahovat kvůli koordinacím se Slovenskem; tam řeší uvolnění TV pásma 700 MHz a na řešení DAB koordinací mají omezené lidské zdroje.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Miroslav Laduna 06. 06. 2019, 10:36:53
Dnešní konference Digimedia 2019 v bloku DAB přinesla zajímavé info. ČTÚ eviduje 30 žádostí o přidělení individuálních oprávnění.....

Já jsem viděl v prezentaci 20 žádostí od tří operátorů....
Je to pravděpodobně všechno po 1kW, včetně ČRa, které chtějí bubláčky pro pár velkých měst.
Těch 8 ,,celoplošných,, sítí (ČRo + 6 + jedna více omezená) je až na ČRo dost nejistá....
Opravdu bude potřeba politických kroků.
Rádio Color je reprezentantem jedné skupiny zájemců a internetové projekty druhým. Podle mého názoru budou chtít působit v low cost ,,1kW,, regionálních sítích.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Pamětník 06. 06. 2019, 11:51:58
V současnosti má DAB ještě smůlu, na venkově má zpoždění. Ale, to považuji za normální a ekonomické. Velká města s velkou hustotou obyvatel/posluchačů jsou pro provozovatele digitálního vysílání zkrátka zatím atraktivnější a vystačí i ten 1 kW. Pokud ale bude stanice chtít mít více posluchačů, docílí toho i malými výkony ve více regionálních sítích. Posluchačům potom bude jedno, zda přijímají silný "státní" vysílač, nebo slabý "místní".
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Miroslav Laduna 06. 06. 2019, 12:26:42
Přesně tak. Po včerejší tiskové konferenci se zdá, že úspora na šíření jedné stanice proti FM se bude pohybovat v rozsahu 80 až 95%. Záleží to na % pokrytí populace, podílu vysokých věží HT HP v množině vysílačů, zvoleném zabezpečení a počtu stanic v DAB multiplexu.
Snad jsem to matematicky neshonil....
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Petr Hajčiar 06. 06. 2019, 13:51:47
Bezesporu to jde dopředu. Když jsem před nějakými 10 lety zakoupil DAB přijímač (lokalita Klatovsko), chytil jsem na něj jeden jediný německý multiplex. Teď jich přijímám 7 a k tomu navíc už i jeden český (ČRo z Radeče). Věřím tomu, že za dalších 10 let budeme zase o kus dál.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: omar3 06. 06. 2019, 14:54:09
Jde to, ale dře to.
Když jsem v lednu 2014 zakládal vlákno o DAB na Jižní Moravě, tak jsme tam neměli vůbec žádný multiplex. Teď je jich tam podle místa příjmu až 5. Jeden Čro z Hádů, s anténou ještě dva rakouské a dva stejné ze Slovenska.   
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 06. 06. 2019, 22:51:32
Dnešní konference Digimedia 2019 v bloku DAB přinesla zajímavé info. ČTÚ eviduje 30 žádostí o přidělení individuálních oprávnění.....

Já jsem viděl v prezentaci 20 žádostí od tří operátorů....
Je to pravděpodobně všechno po 1kW, včetně ČRa, které chtějí bubláčky pro pár velkých měst...

Jde to, ale dře to.
Když jsem v lednu 2014 zakládal vlákno o DAB na Jižní Moravě, tak jsme tam neměli vůbec žádný multiplex. Teď je jich tam podle místa příjmu až 5...

nejde o detaily nebo strategie, pro mně je pozitivní fakt, že se něco děje. To, že se může žádat o oprávnění od března letošního roku byla známá informace již delší dobu, ale nikde se nemedializovalo co se děje, až nyní.

Úspora nákladů pro jednu stanici analog vs. digital až o 90 % se uvádí od počátku v základních atributech DABu; v praxi to tak ideální nemusí být, ale značná úspora se dosáhnout dá.

Já nyní přijímám 4 muxy a až jsem se toho zalekl, že nevím co roupama. Ne že by tam byla již ta pravá ořechová srdcovka, ale výběr je již zajímavý. Vnáší to zamyšlení kde by to vlnové equilibrium mělo optimálně být. Jedno je jisté - dnešní FM je od toho equilibria vychýlené dost daleko.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Miroslav Laduna 12. 09. 2019, 21:19:38
Tak se to hýbe ;) https://dabcz.webnode.cz/l/dab-klet/ (https://dabcz.webnode.cz/l/dab-klet/)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 14. 09. 2019, 14:39:48
to jsou pálky ty zkoordinované výkony, to když využijí...
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Miroslav Laduna 15. 10. 2019, 22:40:30
Na Kleti se maká. Průběžně sledujeme a aktualizujeme.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 18. 10. 2019, 17:11:27
RTI cz spustilo vysilač v plzni - sylván a vyplo L band a starý kmitočet v III bandu s nízkým výkonem.
Teleko spustilo nový vysílač v jihlavě - strážník.

Dnešek se myslím vydařil ;) Snad se takových zpráv dočkame častěji. Zřejmně to chtěji stihnout dříve než spustí sve vysilače a kampan čro, až lidi začnou proladovat, tak jim to najde i rti nebo teleko. ;)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 18. 10. 2019, 21:04:50
Jihlava jede pekne az v Praze, u Prahy atd. Konecne se to zacina hybat.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Ortik 19. 10. 2019, 19:36:19
Co v Praze ještě Ti to chodí? Ráno jsem měl na prut v obýváku skoro bezchybný příjem. Teď je to na hranici příjmu.Lokalita Červený Kříž.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 20. 10. 2019, 09:12:22
Ano, porad to bezi, je to nemenne, nekde na pulce. Kvalita na 100%. Zajimave, ze je to stejne silne jako 12D, kde je vyssi vykon.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Miroslav Laduna 31. 12. 2019, 13:22:12
Na Javorníku se to vymknulo ;) https://dabcz.webnode.cz/l/dab-jizni-cechy/
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: AndrejH 31. 12. 2019, 17:04:50
Miroslave, díky za aktivitu, máš hezké stránky; a aby byly dokonalé, prosím oprav slovo "detajl" na "detail" u dvou fotek. To není kritika, já mám tyto věci obecně na háku, jenom je zbytečné kazit úsilí/stránku takovým detailem :)
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Miroslav Laduna 31. 12. 2019, 20:02:02
Díky. Pravdu máš. Jestě jsme to slovo nepočestili, škoda. Opravím po novém roce.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Miroslav Laduna 22. 01. 2020, 11:23:34
ExpresFM vůči radě (metropolitní síť ČRa DAB):
Stávající znění licence v bodě Územní rozsah vysílání:
Multiplex Strahova III. pásmo kanál 10D Dle individuálního oprávnění uděleného
společnosti České radiokomunikace, a.s., číslo oprávnění 204278/DA.
Návrh znění licence v bodě Územní rozsah vysílání:
Praha a Středočeský kraj, Plzeň a Plzeňský kraj, Ostrava a Moravskoslezský kraj.

Když už je nutné, mít extra licenci na DAB, nechápu, proč nejsou obecně platné pro celé území. ČRa, RTI, Teleko platí za každý vyzářený výkon z každé antény, tak proč DAB licenci vztahovat k omezenému území ?
Zatím jsem neobjevil, že by Radio 1 mělo DAB licenci. Možná vysílá na základě jiného instrumentu. Slovenské Best FM nikdy nemělo českou licenci, ani registraci....
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 22. 01. 2020, 19:04:09
ExpresFM vůči radě (metropolitní síť ČRa DAB):
Stávající znění licence v bodě Územní rozsah vysílání:
Multiplex Strahova III. pásmo kanál 10D Dle individuálního oprávnění uděleného
společnosti České radiokomunikace, a.s., číslo oprávnění 204278/DA.
Návrh znění licence v bodě Územní rozsah vysílání:
Praha a Středočeský kraj, Plzeň a Plzeňský kraj, Ostrava a Moravskoslezský kraj.

Když už je nutné, mít extra licenci na DAB, nechápu, proč nejsou obecně platné pro celé území. ČRa, RTI, Teleko platí za každý vyzářený výkon z každé antény, tak proč DAB licenci vztahovat k omezenému území ?
Zatím jsem neobjevil, že by Radio 1 mělo DAB licenci. Možná vysílá na základě jiného instrumentu. Slovenské Best FM nikdy nemělo českou licenci, ani registraci....

Kdysi tady vysilali i italové :D
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: rom2005 25. 01. 2020, 09:48:55
Jaký je rozdíl v síti Teleko DAB1 od Teleka DAB2?
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: BeatJ 25. 01. 2020, 10:53:48
V budouci regionalizaci. Dnes pouze, ze v jednom je Pigi radio a v druhem ne.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Miroslav Laduna 05. 02. 2020, 13:03:51
Javorník je podle mě ze hry.
12C
Votice – Mezivrata 10kW
Liberec – Ještěd 1kW
Pardubice – Krásné 10kW
Sušice – Svatobor 1kW
12D
Jihlava – Javořice 10kW
Jeseník – Praděd 10kW
Valašské Meziříčí – Radhošť 1kW
Snad už brzy změní FEC na 1/2.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Karel Mikuláštík 06. 02. 2020, 18:38:39
Zakomponováno do pokrývacích barviček pro dominantní vysílače resp. úrovní signálu značící (ne)možnost pokrytí uvnitř budov:
http://digital-radio.cz/CRo/Digital/DAB/pokryti/CRo/CRo_DAB+plan_200206_BS.png
http://digital-radio.cz/CRo/Digital/DAB/pokryti/CRo/CRo_DAB+plan_200206_PW.png
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Miroslav Laduna 08. 02. 2020, 16:15:52
Nechce se mi zakládat nové téma. Dvacátého ledna proběhla poslední aktualizace DAB VHF mapek pokrytí RTI na https://digi.ctu.cz/dtv/. Při pohledu na mapky je jasné, že zabarveného území výrazně ubylo. Nově se tedy jedná o tvrdé pokrytí uvnitř budov na kratičký teleskop.
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: Michal Škopík 11. 02. 2020, 15:39:32
Já jsem se zase podíval na pokrytí JV Moravy signálem ČRo - a při detailním pohledu to nevypadá dobře. Překryv výkonných vysílačů ze Zlína a Kojálu vypadá na první pohled o.k. a na sever od úrovně Veselí nad Moravou už by mělo být vymalováno. I uvnitř budov. Ovšem přepnutí způsobu výpočtu na ITU 1812-3 ukáže realističtější obraz. Asi bližší realitě. Nedokonale jsou pokryty nejhustěji osídlené oblasti v údolích řek (i to Veselí n. Moravou, Kunovice). Spojnice Břeclav-Hodonín-Strážnice-Veselí n. Moravou-Kunovice/Uherské Hradiště - pokrytí převážně jen outdoor (i velká část UH!). To ani nemluvím o údolích na V od Moravy, kde žiju i já sám! Na kopcích je signálu až až, místy bylo už z brněnských Hád. Kyjov? Nic. Obdobně jsou umístěny také řady velkých vesnic (na rozdíl od Polabí je tu odlišná sídelní struktura s menším počtem lidnatých obcí).
Šance na zlepšení? Nevím, nevím. V plánu by měl být (snad) Mikulov Děvín. To by pomohlo nejjižnější části části jižní Moravy, ale omezení na V budou asi značná... Pro DVB-T2 bylo koordinováno stanoviště u Kyjova ("Hodonín" Babí Lom) a zůstalo nevyužíváno. Jenomže u TV nikdo neočekává indoor příjem bez pořádné antény. Pro tyto lidí (větší desetitisíce až 100 000) představuje přechod na DAB ztrátu příjmu rozhlasu tak, jak jej očekávají. Bez velkých štráfů na anténní prut nebo dříve feritovou anténu (SV/DV). Bez dalšího vysílače si rozumné pokrytí nedokážu představit. Internet všechno nevyřeší, toto je parketa pro vysílání one-to-many. Což může a nemusí s internetem a IP konvergovat (zatím tomu tak není).
Světlou stránkou představuje jediná věc: slušná odolnost a nízké nároky DAB na signál. I v místech s nekvalitním signálem umí překvapit. Ale všespásné to není. Tam, kde FM ztrácí kvalitu a chroptí, digitální rozhlas osciluje mezi dokonalým signálem a úplnými výpadky.

Michal
Název: O DAB+ (Události ČT1)
Přispěvatel: PeterDX 31. 01. 2021, 21:37:10
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/221411000100130/obsah/816566-digitalizace-rozhlasu
Název: Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
Přispěvatel: rom2005 24. 10. 2022, 14:12:11
Co přinesla XXXI. konference radiokomunikace Pardubice?