Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Antény pro příjem televizního a rozhlasového vysílání => Téma založeno: Jan Pavlis 29. 04. 2014, 20:50:58

Název: V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Jan Pavlis 29. 04. 2014, 20:50:58
V sobotu přišla do Teplic bouřka a asi to odneslo pár televizorů.V jednu chvíli to v Novosedlicích zažehlo i bouchlo najednou a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Stožár mám uzemněn, tak snad díky tomu mi televize vydržely,ale asi mi to jinou cestou zlikvidovalo modem O2 a sítovou kartu v počítači.Hůř dopad můj soused s neuzemněným stožárem s tv anténami,internetem a nějakou meteostanicí.Odešlo mu vše co má v baráku napojeno na ten stožár.Nepomohlo ani to ,že je hned vedle stožár s Vodafonem.A ten je snad uzemněn dle předpisů a měl by svést všechny blesky.I ve 3km vzdáleném Proboštově měli problémy. Takže je asi nejlepší rada, když má přijít bouřka vypnout proud v celým baráku.Přikládám obrázek ,vlevo je zmíněný neuzemněný stožár a vpravo Stožár s Vodafonem.
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Vladimír Dráb 29. 04. 2014, 21:55:30
 Předmětný stožár rozhodně není v ochranném poli stožáru Vodafone, to ani náhodou. Víc k tomu bez bližších informací říci nejde.
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Dan Rozsíval 29. 04. 2014, 23:31:43
Tady přece vůbec nejde o to co má nebo nemá uzemněno ale především o to zda-li to má nebo nemá při bouřce vypnuto. Už x let to tak provozuji a nedělá mi žádný problém kromě odpojení od pozemních i satelitních antén což je naprostá samozřejmost v případě opravdu velké bouřky vypnout i již zmíněný proud v celém baráku poněvadž to obnáší pouhopouhý stisk jednoho tlačítka. Ovšem drtivá většina lidí je u nás v tomto ohledu líných a takto to pak dopadá takže si za to můžou jedině sami.
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Bohumír Džubej 30. 04. 2014, 00:01:25
To je sice všechno pravda ale: blesk je prevít, kterému je všechno jedno. U nás byla před pár lety taky pěkná bouřka. A praštilo hodně blízko. Mě odešel DVD přehrávač, který ležel na polici a nebyl k ničemu připojený. O cca 100m dál na jednu stranu odešlo kamarádovi rádio (také k ničemu nepřipojené, jelikož bylo na baterky). 100 m na druhou stranu to u sousedky odneslo čerpadlo vody ve vrtu a satelit. A mezi sousedkou a námi se sousedům nestalo nic. A blesku bylo jedno, že někdo hromosvod máme a někdo ne. A takové podivnosti jsem nezažil poprvé. Už se bleskům nepokouším rozumět, ale rozhodně pro jistotu mám nejen třetí, ale i druhý stupeň přepěťové ochrany. No a doufám, že se veškerému mému snažení nějaký další blesk nevysměje. Inu, jak chránit zcela odpojená zařízení netuším. Snad je jen obalit alobalem a udělat jim tak Faradayovu klec. A nejlépe obalit i sebe.
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Grifin 30. 04. 2014, 14:01:43
Tady přece vůbec nejde o to co má nebo nemá uzemněno ale především o to zda-li to má nebo nemá při bouřce vypnuto. Už x let to tak provozuji a nedělá mi žádný problém kromě odpojení od pozemních i satelitních antén což je naprostá samozřejmost v případě opravdu velké bouřky vypnout i již zmíněný proud v celém baráku poněvadž to obnáší pouhopouhý stisk jednoho tlačítka. Ovšem drtivá většina lidí je u nás v tomto ohledu líných a takto to pak dopadá takže si za to můžou jedině sami.
Trošku ujetý nemyslíte? Takže když se blíží bouřka tak vypínáte pojistky a rozsvěcíte svíčky ... kolik lidí už takhle vyhořelo ani nemluvím :-)
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Pamětník 30. 04. 2014, 14:53:27
.... Už x let to tak provozuji a nedělá mi žádný problém kromě odpojení od pozemních i satelitních antén což je naprostá samozřejmost v případě opravdu velké bouřky vypnout i již zmíněný proud v celém baráku poněvadž to obnáší pouhopouhý stisk jednoho tlačítka. ....
Sice je možné předpokládat, že každá sebemenší překážka pro blesk je dobrá, ale jen do doby, než výboj ignoruje milimetrovou mezeru mezi kontakty v hlavním jističi. Každá nemovitost má svá specifika a nelze generálně říci, které chování je hazardem a které přinese 100% ochranu před následky úderu blesku. Samozřejmě je rozdíl v tom, kdy je elektřina na pozemek přivedena kabelem, kdy po desítkách, či stovkách, metrů vzdušného vedení.

Kdo jiný dokáže obecně zhodnotit účinnost ochrany před bleskem, než pojišťovny. A tak se podívejte do svých pojistných smluv, do detailních podmínek plnění. Pro toho, kdo riskuje a pojištěn není, je potom systém vypnutí přívodu proudu a vystrčení anténních svodů mimo objekt také řešení, ale opět jen do doby, kdy sv. Petr a Perun dovolí.  ;)
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: František Ryšánek 29. 09. 2014, 00:20:35
Vlákno ve fóru už je staršího data, ale nějak mi tu chybí "odkaz na další čtení". Jsem mírně poučený laik, prosím hromosvodaře a revizáky o shovívavost :-)

Jako vhodný dotaz do Googlu doporučuji třeba "zóny bleskové ochrany".
Když najdete nějaké sáhodlouhé povídání, začněte tím, že si prohlédnete obrázky.
V materiálech na toto téma se opakovaně vyskytují ilustrace od firmy Dehn, málokdo jiný k tomu tvoří něco svého.
Je to takový ten domeček se střechou plnou hromosvodů, dole uzemnění, uvnitř svodiče úplně na všem (silová elektřina, telefon, a samozřejmě venkovní antény).

Ve venkovní zóně (0a, 0b) lze debatovat o tom, co je a co není ve stínu nějakého blízkého hromosvodného jímače. Dřív se tohle posuzovalo nějakým normovaným kuželem, aktuální evropské normy (pár let zpátky) mluví o valící se kouli o určitém poloměru (často 20m). Každopádně ani "ve stínu" není samotný stín plnohodnotnou ochranou - u slaboproudých vedení, která procházejí dovnitř do budovy (ZBO 1) je každopádně třeba na rozhraní zón osadit bleskojistky, přinejmenším podle normy :-) Resp. je třeba řešit komplexní ochranu. Popravdě... ono vystrčit anténu mimo stín bleskosvodu (ZBO 0b -> 0a) je asi vůbec proti všem pravidlům, protože pak naprosto nelze kalkulovat s tím, že si blesk najde nějakou jinou cestu než Váš anténní svod...

U dnes navrhovaných hromosvodů mívá jeden dům ne jeden, ale dva a více vnějších svodů - jsou na to nějaké tabulky, kde vedle zastavěné plochy záleží třeba taky na oblasti, kde budova stojí (existují "mapy rizikovosti"). Čili nejsou to pro každý dům stejné počty.

To že má dům nějakou tyč na střeše, která je patrně myšlena jako jímač hromosvodu, to ještě neznamená, že je v pořádku svod a jeho uzemnění - toto platí hlavně u letitých hromosvodů. Nemluvě o tom, že v dnešní době správně udělaný hromosvod vypadá spíš jako faradayova klec - pavouk vodičů se vine po hřebenech střechy, vzhůru se z něj zvedá několik jímačů, k zemi vede několik paralelních svodů, uzemnění je tvořeno nerezovým páskem zalitým po celém obvodu do základů domu (níž než je hydroizolace) apod.

Blesk se může v místě úderu rozvětvit do více "kanálů bleskového výboje" - to by vysvětlovalo, proč může jeden blesk způsobit lokální škodu na několika místech, od sebe navzájem relativně vzdálených. Taky mohlo uhodit dvakrát krátce po sobě. Kromě toho blesk pošle ledacos po drátech do širokého okolí - po rozvodu silové elektřiny, i po slaboproudých vedeních (telefon, cokoli jiného měděného). Taky se na delším vedení může ledacos naindukovat, i když nedostalo přímý zásah. Slyšel jsem o případu, kdy přímý úder blesku znehodnotil optický kabel zakopaný v zemi v délce několika se metrů, a také zařízení na jeho koncích - protože ten optický kabel obsahoval ocelové lanko pro vyšší odolnost v tahu, a protože toto lanko nebylo na obou koncích řádně uzemněno / ošetřeno proti blesku...

Čerpadlo ve studni, ponořené pod přirozenou hladinou podzemní vody, zavěšené na ocelovém laně, je pro blesk jistě velmi dobré uzemnění - dost možná kvalitnější, než starý hromosvod uzemněný bůhví kam.

Účelem hromosvodu je především zabránit požáru a úrazu při úderu blesku, resp. omezit riziko na minimum. Pokud v blízkém okolí úderu blesku odejde bezdrátovým EM pulzem nějaká elektronika, to se prostě stává a vyhnout se tomu dost dobře nelze - proti tomu rozumně drahý hromosvod neochrání.

Z normy plyne, a dává to smysl i selským rozumem, že dobrá ochrana proti blesku je komplexní ochrana... Jedna letitá jímací tyč na střeše (nic proti) se svodem a uzemněním v neurčitém stavu, ta to opravdu nezachrání :-(

Připojuji schéma zapojení primitivní STA v našem domě. Prosím neošklíbejte se nad absencí vany s kanálovými vložkami - pointa by měla být, že na obou anténních svodech jsou bleskojistky (těsně pod střechou), a následně ještě galvanické oddělení. Dejte vědět, pokud to někdo umí líp. Jedna věc, na kterou nejsem moc pyšný, je umístění antén na střeše (stožár i ráhna antén jsou spojeny s hromosvodem, protože plechová střecha atd.) - ale hromosvod včetně svodů je fungl nový, tak snad žádná tragédie. Bleskojistky jsou zemněné do elektro stoupačky, ze které jsem si vytáhl licnu 10 mm^2 až k bleskojistkám. Při rekonstrukci střechy jsem si prosadil aspoň trochu slušný stožár na antény (další příloha). A blesky se nám naštěstí vyhýbají.

Koaxiální bleskojistky s různými konektory pro různá pásma umí třeba firma Brok - mimochodem mají na webu taky jedno moc hezké povídání s obrázky a fotkami:
http://www.prepeti.cz/?q=anteny-hromosvody-prepetove-ochrany-en-csn-62305-v-praxi (http://www.prepeti.cz/?q=anteny-hromosvody-prepetove-ochrany-en-csn-62305-v-praxi)
Opravdu v kostce, podloženo Ohmovým zákonem, kořeněno ještě odkazem na pana Kirchhofa.

A ještě jedno zajímavé povídání - doporučuji zejm. odstavec probírající "druhy blesku":
http://www.bourky.com/projekt-cg-blesky (http://www.bourky.com/projekt-cg-blesky)
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: spyko 29. 09. 2014, 21:12:16
Cesty blesku jsou nevyzpytatelné, a vypínaní ani pojistky nepomůžou,brácha na baráku to dostal 2x za léto,vypíná a má pojistky v koaxech,stejně prošlo-vypálilo elektroniku,specialisti tvrdili,že to bylo nějakou indukcí,přes zásuvky a koax + telekom zapomněl na střeše měď.kabel,telekom i pojiš. to uhradili,ikdyž s kraválem ! 8)
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: omar3 12. 07. 2021, 10:35:09
Vždycky jsem obdivoval toto sousoší pěti parabol. Foto č.1
Takto teď vypadají po silné bouřce. Foto č.2
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Pamětník 12. 07. 2021, 17:44:58
Na původní konstelaci parabol a dalších antén není kromě jejich počtu na první pohled nic překvapivého, jen je otázkou, kolika domácnostem sloužily.  ::)
Na té čerstvější fotce mají horní a spodní parabola palačinkový vzhled. Nedovedu si představit, že by to bylo úmyslné, případně stále dostatečně funkční. Možná se ale na střechu nikomu nechce, když to, co je pod střechou, může být už nefunkční a zbytečné. Ale stálo by za to tam vylézt a doplnit alespoň tu chybějící tašku.  ;)
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Pamětník 12. 07. 2021, 18:31:48
V dnešní době výrobci přijímačů ochranu svých přístrojů před bleskem moc neřeší, vždyť je to "spotřební" zboží, které má pouze přežít záruční dobu.  ;)

Pamětníci si možná pamatují, jak byla ochrana před bleskem řešena před desítkami let. Tehdy byly v domácnostech jen rozhlasové přijímače na několik frekvenčních pásem. Proto nejlepší anténou bylo několik desítek metrů dlouhé kovové lanko, natažené mezi vyvýšenými body a od nich odizolované porcelánovými izolátory. Anténní svod vedl obvykle do okna, kde byl instalován anténní přepínač. Správné připojení antény a uzemnění bylo většinou nakresleno i na zadní stěně přijímače. Když byla páčka dole, anténa vedla do přijímače a jeho uzemnění bylo připojeno k zemi. Mezi anténou a zemí bylo ještě jiskřiště, které mohlo ochránit přijímač před nenadálým bleskem. Pokud byla páčka nahoře, byla anténa přímo uzemněna a zemnící zdířka přijímače byla odpojena, čili tam nebyla cesta pro průchod přepětí blesku přes přijímač. To dokázal ovládat v domácnosti snad kdokoliv a tak přepnutí při bouřce mohlo ochránit mnoho přijímačů.

Takovou službu nemůže dnes nahradit ani vytahování anténních kabelů z anténních konektorů přijímačů...... :)
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: rom2005 12. 07. 2021, 21:20:27
Vždycky jsem obdivoval toto sousoší pěti parabol.
A copak je na tom k obdivu? Vždyť celá ta sestava se dala vyřešit jednou E-85 nebo T-90 cca 2m nad zemí. Nyní má hošan zdarma natočeno na Rusáky 90°E, 85°E a 80°E.
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Jan Pavlis 13. 07. 2021, 18:34:38
Rusáci byli za komunistů,dnes jsou to Rusové.
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Xmux 15. 07. 2021, 23:42:47
A k nám přišla bouřka ve středu a nic se nestalo :-) ani nové anténě :-)
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Petr Svoboda 16. 07. 2021, 08:39:48
hezká anténa. Velice se hodí do dnešní doby. Uzkoučká v TV, omni v DABu. Bravo!

Pozn: jestlipak v budoucnu DAB zahustí vysílače tak, aby vícenásobný příjem zlobil jak podobné antény, tak i příjem na prutovky? Tak jak to nyní máme v T2…
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Xmux 19. 07. 2021, 00:29:43
Když zahustí, zahustíme taky  :D
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: rom2005 19. 07. 2021, 16:13:13
V Blansku nechytíte v DABu ani Krížavu, úplně se znemožní dálkový příjem i se čtyřčaty. Ani v době přehuštěného FM by nikoho nenapadlo dát na stejnou frekvenci Kojál a Krížavu. A v DABu to zřejmě bude realita.
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Xmux 06. 08. 2021, 23:47:25
a když nezahustíme, tak aspoň prodloužíme :-)
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: David Kříž 08. 08. 2021, 12:20:58
Ale tu anténu jsem si objednal já:)
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: omar3 09. 08. 2021, 12:57:10
Jak se projevuje vliv těch ptáčků sedících na prvcích na příjem. To musí rozhodit homogenitu pole. 
Název: Re:V sobotu přišla bouřka
Přispěvatel: Xmux 09. 08. 2021, 20:51:52
to nebyl čas měřit a prověřit, příliš mnoho jiných úkolů, byl jenom jeden neplánovanej den volna, páč přivezli jiný radiátory a nemohli sme dělat, tak sme aspoň blbli na střeše chvílu :-)