Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Analogový rozhlas => Téma založeno: Pamětník 07. 12. 2013, 21:55:25

Název: Zvuk TV JOJ na FM 404,730MHz
Přispěvatel: Pamětník 07. 12. 2013, 21:55:25
Dnes, při prolaďování pásma vyhrazeného pro meteorologické radiosondy, jsem na kmitočtu 404,730 MHz poprvé narazil na slovenštinu. Přijímač Icom-R5, v režimu FM, celkem čistě reprodukoval zvuk stanice TV JOJ, s asi dvouvteřinovým předstihem, než hrála tato stanice v pražské DVB-C. Netuším, jak je vysílání v kabelovce posunuté vůči DVB-S? Mohl by někdo, třeba bezdrátovými sluchátky, vysílat zvuk Jojky tak, že by moje anténa na střeše, typu "bílá hůl", laděná na kmitočet 403 MHz, k ní připojený filtr SAW, propustný pro pásmo 400 až 408 MHz a zesilovač, mohly dodat z nějakého neoficiálního zdroje tak silný a poměrně kvalitní signál?

Nesetkal jste se někdo s podobným efektem? Podotýkám, že zmíněné pásmo pravidelně skenuji již řadu měsíců, ale popisovaný úkaz jsem dnes večer zaznamenal poprvé.
Název: Re:Zvuk TV JOJ na FM 404,730MHz
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 08. 12. 2013, 00:48:12
že by to byli něčí "bezdátový" sluchátka? Zkoušel jste poslouchat delší dobu zda se stanice nezmění, dneska nevíte na kterých kmitočtech pracují, ja mel jedny který sem naladil na normalnim FM rádiu, a to měli napsanou frekveci 64 nebo 65 ted si nezpomenu ale jelo to na nejakych 88 nebo 87, takhle nekde, takže je možne že je to nejaky "bezdrátový "zmetek" :D
Název: Re:Zvuk TV JOJ na FM 404,730MHz
Přispěvatel: Zdenda F. 08. 12. 2013, 08:57:23
Na nelinearitě se vytváří harmonické kmitočty. Přebuzený signál blížící se hranatosti je dlouhá řada harmonických. No a pak tyto kmitočty sečítejte/odečítejte (neopomeňte kmitočet oscilátoru), až vám vyjde kmitočet mezifrekvence vašeho zařízení.
Pokud připustíte i existenci neschválených zařízení pracujících na nepovolených (u nás) kmitočtech, je to jen o tom, zda vám to vadí a požádáte o zásah odrušovací službu (či jak se nazývají).
Název: Re:Zvuk TV JOJ na FM 404,730MHz
Přispěvatel: Stasi-DDR 08. 12. 2013, 09:20:18
Jde o "vyzařování" tv programu z nějaké (sprasené) STA v okolí! Na tomto kmitočtu se nachází zvuková nosná kanálu SE33. Jde o konverzi SAT/analog tv a proto ten 2s "předstih" před DVB-C signálem z kabelovky UPC. Nic jiného za tímto hledat netřeba! Je potřeba tento případ co nejdříve oznámit ČTÚ, které by mělo začít okamžitě jednat a dotyčného, který takto "prasí" STA pohnat k okamžité zodpovědnosti! To už není možné, co za patlaly dneska instaluje spol. tv antény!
Název: Re:Zvuk TV JOJ na FM 404,730MHz
Přispěvatel: Aleš Pipek 08. 12. 2013, 10:37:57
Sprasené to může být klidně až za účastnickou zásuvkou. Většinou u pana kutila co "tomu rozumí". I s tím jsem se setkal a ne jednou.
Název: Re:Zvuk TV JOJ na FM 404,730MHz
Přispěvatel: Jan Novák 08. 12. 2013, 12:38:17
Sprasené to může být klidně až za účastnickou zásuvkou. Většinou u pana kutila co "tomu rozumí". I s tím jsem se setkal a ne jednou.
Nemusí to být ani pan kutil. Bohatě stačí aktivní rozbočovač a "kvalitní" anténní kabel s lisovanými konektory, který lze koupit v každém obchoďáku a jehož stínění je jen pro okrasu.