Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Zemské digitální vysílání (DVB-T) => Téma založeno: Bohumír Džubej 21. 10. 2013, 09:25:32

Název: K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Bohumír Džubej 21. 10. 2013, 09:25:32
Protože do diskuze pod článkem (http://www.digizone.cz/clanky/operator-regionalni-site-7-k-vypadkum-hd-kanalu-ct-chyba-je-na-vasi-antene/ (http://www.digizone.cz/clanky/operator-regionalni-site-7-k-vypadkum-hd-kanalu-ct-chyba-je-na-vasi-antene/)) nejdou přidávat obrázky, zakládám toto téma.
Rozhodně netvrdím, že chyba nemůže být na vysílači. Pouze chci ukázat, že je několik dalších možných vysvětlení.
Pan Potůček napsal:
Citace
Anténu, která má údajně způsobovat nekvalitní příjem programů Regionální sítě 7, instaloval profesionální anténář, který na místě prováděl i měření kvality signálu. Vzhledem ke vzdálenosti vysílače využívá i zesilovač.
...
Nyní na jednu až dvě vteřiny zcela vypadne obraz i zvuk a obrazovka po tuto dobu zčerná.
Tato informace jasně říká, že signál v místě příjmu není, co do síly, nijak excelentní. To by nemusel být použit zesilovač. Takový zesilovač je sice věc užitečná, ale jak název říká, zesiluje. Není však řečeno co. Samozřejmě prioritně bude zesilovat užitečný signál. Ale bude stejně zesilovat i signál rušivý. Když se podíváme na mapku a vytyčíme si směr příjmu z Nemošic, objevíme okamžitě minimálně dva možné zdroje rušení.
Takže ve spojení se slabším signálem vysílače vzdáleného cca 71,5 km zde máme možné rušení ze vzdálenosti cca 2 km. V případě točny trolejbusů by to bylo trochu zleva a v případě železnice přímo v zákrytu s vysílačem.
A potom tady máme průmyslový areál. Je sice trochu vpravo, ale zase může produkovat kvalitní rušení. Z železničního koridoru k němu vede vlečka. Není sice elektrifikovaná, ale projíždějící nákladní vlak také dokáže udělat své. A to ani nemluvím o vedení VN, které ja rovněž přímo ve směru příjmu a vede před celým průmyslovým areálem. Panu Potůčkovi jistě nemusím vysvětlovat, že takový anténní zesilovač zahlcený silným lokálním rušením může způsobit přesně takové výpadky, které popsal. Navíc předpokládám, že pan Potůček má měřák a mohl by změřit úroveň signálu na anténních svorkách. To by mnohé napovědělo. A jak silný ten zesilovač je?
Jak je vidět, příčin může být opravdu hodně.
A ještě jedna prosba na závěr, která je mimo téma. Respektuji, že jste zavedli placený obsah. Ale nerespektuji, že si své články po sobě ani nepřečtete. Těch překlepů a chyb je na profesionální redakci trochu moc. Práce kvapná, málo platná. Když vidím takovéto překlepy z chvatu, říkám si, jaká je asi obsahová správnost informací, když nemáte ani čas si po sobě článek přečíst?
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Aleš Pipek 21. 10. 2013, 09:35:30
http://www.digizone.cz/clanky/operator-regionalni-site-7-k-vypadkum-hd-kanalu-ct-chyba-je-na-vasi-antene/nazory/322404/

kopíruji co jsem napsal pod článkem:

Anténa - 1,5m kabelu - spektrální analyzátor - měřeno na různých místech ve VČ. Žádné aktivní prvky! 1) Měřeno režimemem MIN hold - čili zaznamenání minimální úrovně. 2) Měřeno režimem MAXhold - čili zaznamenání maximální úrovně (kvůli rušení). 3) Pozorováno v reálném čase na spektru. 4) To vše pozorováno jak v blízkosti k21 (474 MHz) tak v celém pásmu UHF pásmu. To že se na okamžik signál zcela ztratí je prostě fakt (ostatní signály OK). Na druhou stranu. Několik dní po tom, co se na DZ tento problém řešil tyto výpadky zmizely. Pak se znovu (ale v ne takové míře) objevily. Jenže potom jsem všem zákazníkům (na různých místech po VČ) poradil přeladit ČT : D na MUX3 a nyní již problém není. Většinu z nich zajímá jen ČT : D/art. Tuto sobotu se na ČH jistě taky nic nedělo, že? http://forum.digizone.cz/index.php?topic=3549.0
Věřím, že 90% případů stížností na DB jsou chyby na straně příjmu, ale v tomto případě z nás DB dělá DBily.


Jinými slovy: Pokud signál na okamžik zcela zmizí (mizel), není potřeba hledat zdroj rušení.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: tako50 21. 10. 2013, 10:18:00
Bohumíre,výpadky jsou po celé republice ze zdejších ohlasů.Já osobně je mohu potvrdit z klínovce a nemám zde žádné tramvaje.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Fanda Bukovjan 21. 10. 2013, 11:13:58
Něco podobného jsem zažil já v praze.Výpadky všechny multiplexy a hlavně nejvíce problémů bylo na kanále 53.Přitom signál na měřáku od firmy KWS při kontole v naprostém pořádku.Viníkem bylo asi to,že plazma firmy panasonic 42 asi typ z ,kterou jsem koupil od kamaráda u něj šla naprosto v pohodě.Byla pravděpodobně méně odolná na rušívý signal z mobilní sítě,která je ode mne asi 50metrú.Na tomto vysilači jsou namontovány antény pro operátory co použivají mobilní internet na frekvencích pod kanálem 21/474Mhz.Úroveň na vertikální anténě z rušicích frekvencí bez zesilovače orientované na vysilač žižkov dosahovala až 105db .Nepomohly pásmové propusti uhf,frekvenční čtyřobvodové odlaďovače  pro rušicí frekvence,změna umístění antény-prostě nic. Ve výsledku jsem si musel koupit externí box dvb-t golden media a na něj hrát až do koupi nové led televize od té samé značky.Přitom v rodině vlastníme 3 televize a u tchýně a dcery jsou led samsungy a na nich se rušení z mobilní sítě neprojevuje.Takže dobré je prověřit ještě frekvence 421,5 Mhz a 463,5 Mhz jakou mají úroveň/platí pro prahu a střední čechy...
Jinak v praze kanály 37 a 42 absolutně bez výpadku a podle obrazu dle mého názoru čtd/art je na kanále 37 lepší než na 59 od čra..
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Bohumír Džubej 21. 10. 2013, 11:29:05
Rozhodně bych netvrdil (toko50), že výpadky jsou po celé republice. Já z Kleti nezaznamenal ani jeden. A to se na MUX RS 7 dívám nejčastěji.
A netvrdil jsem, že někde nemůže být problém s vysílačem. Pouze tvrdím, že, na rozdíl od analogu, v době digitálního příjmu se mnohem hůř lokalizuje příčina a řada různých příčin může mít ve výsledku stejný projev. Např.:
Prostě stejný projev a různé příčiny. Ono jse strašně jednoduché říct, že je chyba na vysílači. Ale nikdo už nezkoumá, zda není chyba u něj doma či mezi vysílačem a přijímací anténou.
Mě by např. zajímalo, zda vypadnou všechny stanice v MUXu - tedy celý MUX.
Vypadne jen modulace a nebo i nosná?
Když byli provádět měření z PD a byl výpadek u pana Potůčka, co to ukazovalo ve stejném okamžiku jim?
Jsou ty výpadky na více příjmových místech najednou? Ono to sice může vypadávat různým lidem, ale vzhledem k různým příčinám to může vypadávat v různém čase.
Jsou výpadky pravidelné?
Jsou v konkrétní dobu?
Tohle všechno jsou důležité informace. Zkuste si někdo hledat chybu, která se objevuje nepravidelně a ještě jenom na chvilku. To jsou nejhorší závady. A mám řadu osobních zkušeností, že závada zmizí, jakmile se dotknete měřícího přístroje. PD z nás nemusí dělat nerozumné lidi. Prostě se může stát, že se v době kontroly chyba prostě neprojevila.
Nevěřím tomu, že by podněty brali na lehkou váhu. Já mám zkušenost opačnou. Všimnul jsem si na měřáku, že u MUX RS 7 se z Kleti začal shoršovat MER, Pre BER i konstelační diagram. Nejprve jsem s měřící anténou vyrazil do terénu a ověřil si to ve více lokalitách. Obraz na TVP byl přitom stále bez chyb. Zavolal jsem, nahlásil naměřené hodnoty a další informace, oni poděkovali a ve velmi krátké době byl na vysílači proveden servisní zásah a hodnoty jsou od té doby perfektní.
Samozřejmě věřím panu Pipkovi, že mu na měřáku signál zmizel. Zajímalo by mne (a jistě i lidi v PD) jak dlouhý ten okamžik je + to, co jsem napsal výše.
Znova zdůrazňuji: netvrdím, že závada není na vysílači. Jde-li ale o mžikové a nepravidelně se vyskytující potíže, jsou obtížně dohledatelné. Někdy i prkotina řečená divákem může mít zásadní význam. Uvedu malý úsměvný případ. Na opravnu se nám vracel stále jeden TVP s tím, že vlní obraz. Byl to povolený elyt ve filtraci napájení. Pokaždé to dostal na stůl jiný opravář. Pokaždé elyt dotáhnul a byl pár měsíců klid. Dispečerka v příjmu a výdeji zakázek si toho ale všimla a zavedla se zákazníkem na to téma řeč. On pravil, že s tím nemá problém, protože bydlí hned támhle na křižovatce. Dispečerka to iniciativně poznamenala do OPL. Kolega kouknul ven, pokýval hlavou a dotaženou matku elytu zakápl acetonovou barvou. A byl klid. Ta křižovatka byla hodně rušná a otřesy od náklaďáků vždy jednou za čas matku prostě povolily. Zákazník také mohl říct, že je naše věc přijít na důvod toho, proč se závada opakuje. Ale neřekl, pomohl nám a my zase jemu. A pánové (a dámy) tento příběh je pravdivý. Stal se na opravně v Havířově  :).
Přeji všem hezký den.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: standa standa 21. 10. 2013, 11:43:12
... prostě jim na ČH vypadává nosná. V Holicích jsem instaloval příjem MUXu7 třem svým známým (na třech místech), a blbne to všude. Průběh totožný s tím, jak je tu popisováno - obraz se rozpadne, zastaví... Občas obrazovka zčerná s nápisem ,, žádný signál,,   Pravda je, že četnost výpadků je nižší než před cca 14 - ti dny, ale je to furt. Jiné muxy jedou v pohodě. Dokonce i ty, které přicházejí z opačné strany z Krásného, ke kterým je antena natočena ,,zády,,  ;)
Výpadky vysílače reg. MUXu 7 z ČH a dnes již evergreen a celorepublikový problém - nekompatibilata streamů MUXu 4 a reg. MUXu7  s některými settopboxy a TV přijímači - jsou DVA různé problémy.
Ještě pozn.: je mi záhadou, proč ve věci (nejen) výpadků vysílače na ČH něco nekoná ČT, vždyť je přece zákazníkem této nekvalitní služby, za kterou určitě něco platí...
pozn.2: - proč se někdo z DB nevyjádří k onomu megavýpadku reg. MUXu 7 z ČH v sobotu 19.10. dopoledne?   :-[
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: tako50 21. 10. 2013, 12:09:26
... prostě jim na ČH vypadává nosná. V Holicích jsem instaloval příjem MUXu7 třem svým známým (na třech místech), a blbne to všude. Průběh totožný s tím, jak je tu popisováno - obraz se rozpadne, zastaví... Občas obrazovka zčerná s nápisem ,, žádný signál,,   Pravda je, že četnost výpadků je nižší než před cca 14 - ti dny, ale je to furt. Jiné muxy jedou v pohodě. Dokonce i ty, které přicházejí z opačné strany z Krásného, ke kterým je antena natočena ,,zády,,  ;)
Výpadky vysílače reg. MUXu 7 z ČH a dnes již evergreen a celorepublikový problém - nekompatibilata streamů MUXu 4 a reg. MUXu7  s některými settopboxy a TV přijímači - jsou DVA různé problémy.
Ještě pozn.: je mi záhadou, proč ve věci (nejen) výpadků vysílače na ČH něco nekoná ČT, vždyť je přece zákazníkem této nekvalitní služby, za kterou určitě něco platí...
pozn.2: - proč se někdo z DB nevyjádří k onomu megavýpadku reg. MUXu 7 z ČH v sobotu 19.10. dopoledne?   :-[
Přesně tak,výpadky jsou,někdy hodinové ,jindy minutové,či vteřinové.V podstatě nemá cenu se zabývat technikou na straně příjmu,dokud nebude vyřešen problém na straně vysílání.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Aleš Pipek 21. 10. 2013, 12:17:52
Tak ještě jinak,  ::)
Pokud zcela chybí TO:
(http://img196.imageshack.us/img196/7247/r1u9.th.jpg) (http://img196.imageshack.us/i/r1u9.jpg/)
neudělám s tím na straně příjmu nic.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Bohumír Džubej 21. 10. 2013, 12:57:05
No sláva, konečně nějaká fakta. Zejména pan Pipek. Také pan standa standa poslal pár zajímavých informací o délce výpadků. Také pan Bukovjan napsal zajímavé info, ačkoliv to nebude tento případ, ale někdy někomu to také muže pomoci. Jinak ten "megavýpadek" byl zřejmě servisní zásah, při kterém zřejmě kontrolovali i napojení antén, takže to museli vypnout. Jinak to vypadá opravdu na vysílač. Ještě by mě zajímalo, zda (kromě toho "megavýpadku") potvrdí dva lidé z různých míst výpadek ve stejném čase. Např. kdyby se dva lidé z různých míst přijímající stejný vysílač domluvili a nabírali TS stejného pořadu. To by byl důležitý údaj. Věřím, že pokud několik lidí s jasnými fakty zavolá na PD se stejným problémem a bude-li zaznamenán na různých místech TS s výpadkem ve stejném čase, že se tím budou zabývat.
Já teď musím na několik hodin zmizet, ale večer se sem zase kouknu.
A neberte to ode mě ve zlém. Pouze se snažím pomoci a jediné co od svého PC u vás mohu udělat je zapnout mozkové závity. A navíc mě to baví ;).
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: omar3 21. 10. 2013, 21:50:35
Já vidím pravdu někde uprostřed. Něco není ideální na vysílací straně, ale i na přijímací straně jsou rezervy. Přijímám RS7 z Brna Bohunic. Mám doma 3 přijímače s MPG4 a každý se chová úplně jinak. 4 roky starý LCD Samsung má vážné problémy s kostkováním při změně záběru, STB Zircon T2 se sekne občas pouze při přechodu z filmu do reklam a LCD LG nemá vůbec žádný problém. Přitom jsou všechny napájeny stejným signálem.
Z antény mi leze 38dB, po zesílení, sloučení a rozbočení mám na vstupu do TV kolem 50dB a chybovost neměřitelnou, tedy vyšší jak -7.
Tak který soudruh udělal kde chybu? Pan Samsung, Zirkon nebo Pařízek a možná ještě já.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Aleš Pipek 21. 10. 2013, 22:00:53
omar3: jenže v tomto vlákně řešíme problém RS7 z vysílače Černá hora k21. To co popisujete patří úplně někam jinam.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: omar3 21. 10. 2013, 22:19:04
Tak to jsem si teda podle příspěvků nevšim, že se to týká jen ČH, titulek je výpadky HD ČT. Tak sorry a dobrou. 
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Aleš Pipek 22. 10. 2013, 05:28:12
Citace
Protože do diskuze pod článkem (http://www.digizone.cz/clanky/operator-regionalni-site-7-k-vypadkum-hd-kanalu-ct-chyba-je-na-vasi-antene/) nejdou přidávat obrázky, zakládám toto téma.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Fanda Bukovjan 22. 10. 2013, 09:32:08
Podle mne je kanál 21 velmi kritický na příjem,Kdysi za čas analogu v okolí prahy dělala problém prima na kanále 24,čt 26 atd.Tehdy eurotel spustil internet pod kanálem 21 a kdo měl nějaký zesilovač tak to způsoilo neskutečné problémy.Muselo se odstranit rušení těchto kanálů pomocí propusti nebo čtyřobvodových odlaďovačů.Rušení se projevovalo až do kanálu 42.Tehdy to platil eurotel a pak náhle nějaký kovaný  soudruh na čtu to zrušil a eurotel to zákaznikům přestal platit a poskytovat propusti.
Dalším podobným problémem je rušení horní části uhf pásma při sloučení klasické televize se satelitním vysiláním pomocí slučovače sat. + tv a jeho rozbočení potom satelitní tv zásuvky.Kdo měl a má např. box od upc nebo freesatu,skyboxy uk,italia,de atd.u kterého je trvale napájen konvertor tak se rušení projevuje na kanálech 37 až 69.Proto se dodnes do přívodu satelitního kabelu montují hochpass filtry od firmy schweiger..k odstranění tohoto rušení.Nechci se pařízka zastavat,ale je dobré vše zkontrolovat příjmové podmínky u sebe./zesilovače,nap.zdroje kabely atd./
Svého času jsme namontovali na sídlišti baba v praze sta na analog z vysilače žižkov a u programu čt2 kanál 41 od čra,zákaznik pak nám reklamoval ,že na čt2 chodí 2 jemné černé pruhy.Dokonce sta anténu proměřoval technik od odrušovací služby a na formát a5 vytržený z bloku napsal,že vina je naše a zdroje v domovním zesilovači.Nakonec jsme dokázali předsedovi a majiteli družstva,že signál z uvedenou závadou přichází už z vysilače ze žižkova 41 z jednoho ze dvou vysilačů co použivali pro vysilání čt2 analog.Vždy to vysilali týden od útery do dalšího útery než to ráno přepli na druhý vysilač.Pak to týden šlo opět normálně.Závadu nikdy neodstranili-zmizela až z vypnutím analogu v roce 2008.Jednou jsem tam na dispečink zavolal a řekl jim,že tam mají pruhy tak málem ze mně udělali blázna ,že si vymýšlím a mám vadný napájecí zdroj u zesilovače.Já oponoval,že mám je anténu bez ničeho-za půl hodiny závada zmizla,protože to přepli na záložní vysilač.....
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Jan Bajger 22. 10. 2013, 10:04:49
Chtěl bych velmi zdvořile upozornit ještě na jeden druh výpadků:
Jsou to přechodná nahodilá vyzařování signálu z povrchu vozidel. Prostě auta "hážou prasátka". Platí to na frekvencích optiky i na frekvencích mnohem nižších, například pro TV vysílání. Zejména tam, kde přímý signál je slabší v místě příjmu, se mohou objevit jinde v terénu místa, kde je auto velmi dobře ozářeno. Na kovovém povrchu auta proběhne vzájemně svázaný děj, jehož výsledkem je (slabší) vyzáření TV signálu, část se změní v teplo. Podotýkám, že jde o mikroWatty. Ten vyzářený signál ale může být srovnatelný s přímým signálem v místě příjmu. Když se tyto dva signály vzájemně vektorově sečtou, může být i nula. Zda to je nula nebo naopak součet signálů, závisí na matematických vztazích poloh vysílače, přijímací antény a pozice auta. Jde pouze o to, jak dlouho auto setrvá na "blbé" pozici. Zda se mihne, nebo zastaví a řidič si udělá přestávku. Pak je tady celá věda o tom, která modulace je náchylnější nebo naopak odolnější proti takovým rušením...
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Vl.Kebrle 22. 10. 2013, 13:26:16
Mám s RS7 stejné problémy! Ovšem část výpadků jsem přičítal i možnému pre-echu, neboť místo příjmu leží v přímce mezi vysílači Svitavy/Hřebeč a Trutnov/Černá Hora, tj. kanál 21. Anténu mám síto s direktory, na Černou Horu (jakkoliv jsem si vědom jejího nižšího zisku na k21, nicméně na k60 přijímám mux3), kombinovanou zádrž 463,5 MHz + 422 MHz na vstupu, pak normální širokopásmový zesilovač (ale tohle mám experimentální, měl jsem na vstupu předtím kanálovou  prop. 38-40 + 60/61, ale jednalo se mi o vyzkoušení, zda půjdou též kanály 30 a 35 Śnieżne Kotły, tak to není zatím trvalá instalace, pouze ověřovací pokus, polovinu dní  je jejich signál dokonce i dostatečný!). Na Svitavy terénní profil ++ ovšem  vysoké stromoví a budovy, na Černou Horu přímý výhled, síla signálu odhadem bude stejná (ovšem nemám  podrobnější  analýzu éteru po spuštění Svitav, chybí mi dlouhodobější sledování...nebyl čas a z domu hodně vyjíždím). Navíc na Svitavy obrátit anténu jsem se neodvážil, neboť mám 100 m od domu  základnovou stanici UFONa 463.5 MHz s ERPem 200 W ...a platit za další zádrže? (To je další téma...místo příjmu je Ústí n.O., kde ty základnové stanicemi CDMA internetu UFONa a Telefoniky O2 jsou  uprostřed husté městské obytné zástavby, přičemž UFON "naproti mé anténě" a kombinace s kanálem 21 je ...prostě nemáme asi slov, že?  Nakonec už je povolení na k21 na Andrlův  Chlum/Stříbrná krasavice, takže jsem zvědav...ovšem rušení tím nezmizí a kdoví? ).
S obrazem u mně to bylo podobně jako p. Aleš Pipek a  problémy, uvedené dalšími zde přítomnými ...   :)
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Aleš Pipek 22. 10. 2013, 13:39:12
Znovu opakuji, že pokud zcela vypadne obálka DVB-T na spektru (vysílač na okamžik nevysílá), je zbytečné mluvit o rušení, pre-echu, nevhodné instalaci atp. Na RS7 se narozdíl od většiny čtenářů dívám hlavně na spektrálním analyzátoru jako na spektrum, nikoliv jako na TV program.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Aleš Pipek 22. 10. 2013, 13:45:45
Pro upřesnění. Ufon je 410-430 MHz, to co píšete je CDMA TO2.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Vl.Kebrle 22. 10. 2013, 16:09:46
Dík za upřesnění, mám rušení i 463,5 i 422 MHz, oba operátory. Jeden z nich je  akorát na paneláku, jaký bych měl v případě, kdybych přijímal Praděd...Ale na Promaxu Prodig 5  byly oba ...Nakonec dělají pěkné peklo i na kanále 25, na tom mám polský mux 3 Kladsko, ten je v místě našeho domu kolem až i 40 dBuV, u toho jsem hodně potlačení dostal kanálovou propustí - ale ta je za prvním stupněm předzesilovače, na vstupu také zádrž 463,5+422 - bez ní je už i předzesilovač (jednotranzistorový) zahlcen - dík terénnímu převýšení na severozápad není rušení kanálu 25 z Černé Studnice. Ale s tím k21 je to opravdu problém. Odrušit třeba i 463,5 i 422 MHz,  ten k21 474 je hodně "nešikovný" kanál... :)   
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Aleš Pipek 22. 10. 2013, 16:38:48
V takových případech zesilovat nízké kanály pomoci kanálových zesilovačů s filtrem. Nebojte, zkušenosti s CDMA mám bohaté. Řešit jde hodně věcí, je to ale o nákladech. Upravoval jsem už taky kanálové odlaďovače tak, abych potlačil konkrétní službu v konkrétním místě. Možností je víc, ale rozhodnout se pro tu správnou lze jedině na základě měření přímo na místě.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: ivovi 22. 10. 2013, 16:45:28
Znovu opakuji, že pokud zcela vypadne obálka DVB-T na spektru (vysílač na okamžik nevysílá), je zbytečné mluvit o rušení, pre-echu, nevhodné instalaci atp. Na RS7 se narozdíl od většiny čtenářů dívám hlavně na spektrálním analyzátoru jako na spektrum, nikoliv jako na TV program.
Takze priste zaznamenat spectrogram celeho UHF a poslat do CT.  Jinak to bude priste opet "Veškerá tato měření potvrdila kvalitní televizní signál uvedené vysílací sítě." :)
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Jaroslav Zaprel 22. 10. 2013, 21:53:53
Ak chcete usvedčiť prevádzkovatela ,že chyba je na jeho strane, tak to treba urobiť cez merogram a spectrogram.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Koddy 22. 10. 2013, 22:41:02
Teď je aktuálně výpadek (cca od 22:37). Co u vás?
EDIT: Od 22:44 znovu signál naskočil.

Vysílač: Ústí nad Labem - Krušnohorská (21. kanál).

Zajímalo by mě, jestli jsou výpadky krátkodobé, někdy i dlohodobé (bohužel) současně na všech vysílačích RS7.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: tako50 23. 10. 2013, 00:12:21
už jsme to jinde řešili a ano výpadky se shodovaly ve stejnou dobu na několika místech,nevím kde přesně už se to řešilo.Já bych se tímto nezabýval,prostě je to jedna velká ostuda jednoho velkého rádoby podnikatele a celého čtu.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: wochomurka 23. 10. 2013, 00:54:03
Teď je aktuálně výpadek (cca od 22:37). Co u vás?
EDIT: Od 22:44 znovu signál naskočil.

Vysílač: Ústí nad Labem - Krušnohorská (21. kanál).

Zajímalo by mě, jestli jsou výpadky krátkodobé, někdy i dlohodobé (bohužel) současně na všech vysílačích RS7.
Na všech určitě ne,např.moravské vysílače Slavonín a Rovnina jedou bez problémů.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Bohumír Džubej 23. 10. 2013, 06:29:33
Ve stejné době: jižní Čechy Kleť K32 a K25 bez potíží, signál perfektní.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: i.nosek 23. 10. 2013, 09:59:34
Amater p.Pařízek si stále dělá ostudu - nyní nemá signál na vysílači Větrný Jeníkov Strážník ani na k42(mux4),natož na RS7,k.50.Tento vysílač je někdy bez signálu třeba i více než 24 hodin a alibistická odpověd na stížnost z ČT zněla - tento způsob šíření programů ČT je pouze dočasný.Spíš mi to ale připomíná to známé české - jako obvykle nikdo za nic nemůže.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: ivovi 23. 10. 2013, 11:17:18
už jsme to jinde řešili a ano výpadky se shodovaly ve stejnou dobu na několika místech,nevím kde přesně už se to řešilo. ...
Nedovedu si predstavit mechanismus poruchy, ktera by provedla vypadky "nosne" (vypadek obalky na spektru jak pise A. Pipek) na vice zakladnich vysilacich synchronizovane. Naopak vypadek obrazu (viz dirve probirane chvilkove prepnuti do monoskopu) v dusledku problemu v distribucni trase se muze projevit na vsech vysilacich soucasne. Ale to je jiny problem nez o kterem je toto vlakno.
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: tako50 23. 10. 2013, 14:44:49
už jsme to jinde řešili a ano výpadky se shodovaly ve stejnou dobu na několika místech,nevím kde přesně už se to řešilo. ...
Nedovedu si predstavit mechanismus poruchy, ktera by provedla vypadky "nosne" (vypadek obalky na spektru jak pise A. Pipek) na vice zakladnich vysilacich synchronizovane. Naopak vypadek obrazu (viz dirve probirane chvilkove prepnuti do monoskopu) v dusledku problemu v distribucni trase se muze projevit na vsech vysilacich soucasne. Ale to je jiny problem nez o kterem je toto vlakno.
Měl jsem na mysli  toto   http://forum.digizone.cz/index.php?topic=3446.0
Název: Re:K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"
Přispěvatel: Aleš Pipek 23. 10. 2013, 17:29:47
Problém o kterém tu píšu stále dokola já se týká výhradně vysílače RS7 na Černé hoře. Např. Černá studnice je taky OK. Problém je, že se tu spojují různé problémy dohromady. A pokud to tu čtou špičkoví odborníci od p. Pařízka, ani se nedivím, že píšou furt dokola, že problém je na straně příjmu. :-(

Jo, a oni to tu samozřejmě čtou, kdo si myslí že ne, je na omylu. Takže je srdečně zdravím a doufám, že si z toho vyslektují to potřebné. Dodat obrázek ze sektrálního analyzátoru sice mohu, ale jaký vlastně? Ten, když signál zmizí (záznam minhold)? To asi nemá smysl. Asi by bylo potřeba vše natočit na video, ale na to opravdu nemám čas ani chuť. Stát na střeše s kamerou a čekat na "ten" okamžik. A navíc od doby, kdy MUX3 vysílá ČT D /art, ani netuším, v jaké míře a zda vůbec tyto výpadky ještě jsou. Minulý víkend probíhal na vysílači zcela evidentně nějaký servisní zásah či údržba.