Fórum Digizone.cz

Digiroom => Komunikační technologie => Téma založeno: Jan Potůček 26. 04. 2013, 10:08:56

Název: Vyzkoušíte LTE, nebo to je drahé?
Přispěvatel: Jan Potůček 26. 04. 2013, 10:08:56
Co říkáte na chystané spuštění LTE od Telefóniky v Praze? Tarify nejsou zrovna nejlevnější - vyzkoušíte to, nebo počkáte na konkurenční boj mezi operátory a snižování cen?
Název: Re:Vyzkoušíte LTE, nebo to je drahé?
Přispěvatel: Martin Hájek 26. 04. 2013, 10:56:41
Konkurenční boj? Spíš zase kartel a čecháčci plaťte, ne ;-)
Název: Re:Vyzkoušíte LTE, nebo to je drahé?
Přispěvatel: Kuba Melín 26. 04. 2013, 11:27:45
Ty nabídky jsou naprosto mimo. Při uváděných rychlostech je FUP pryč během pár dní a hlavně ty rychlosti postrádají potom smysl.

Navíc v Praze jsou mnohem lepší možnosti rychlého internetu, které jsou levnější a hlavně mají neomezený přenos dat.

Dívat se v dnešní době na to, zda jsem přenesl 2 GB a nebo zda už jsem skoro na limitu je prostě krok zpět.

LTE má být určeno hlavně pro venkov a menší města, kde se nevyplatí natáhnout optiku a nebo poslat tam kapacitní rádiový spoj. Pro velká města je to mimo, a hlavně, ty rychlosti tam pak nebudou dosahovat takovýchto hodnot, protože se BTSky rychle zahltí počtem připojených lidí, stejně jako tomu je u 3G sítí, které ve velkých městech taktéž nezvládají nápor lidí a rychlosti tam nejsou ani zlomkem maximálních rychlostí uváděných operátory.
Název: Re:Vyzkoušíte LTE, nebo to je drahé?
Přispěvatel: večerníček 26. 04. 2013, 11:39:41
Tarif                                              LTE Mobilní internet L     LTE Mobilní internet XL         LTE Mobilní internet XXL
Rychlost stahování                         až 4 Mb/s                       až 10 Mb/s                          až 60 Mb/s
Omezení přenesených dat FUP      3 GB                              10 GB                                 40 GB
Cena za měsíc                               337 Kč                           505 Kč                                800 Kč
Modem                                           1 Kč                               1 Kč                                    1 Kč
nabídka O2
Název: Re:Vyzkoušíte LTE, nebo to je drahé?
Přispěvatel: Karel Cibulka 26. 04. 2013, 11:47:21
 :) Ono je problém s přetížením sítě když by kdokoliv s operátorů nabídne neomezený NET tedy bez FUP limitu stačí na jednu BTSku napojit se několik desítek uživatelů a neomezeným dat limitem bez FUPu tak se BTSka zhroutí...nemluvě na výdělku na kterým se dá vydělat ale problém je s posílením kapacity tak aby se síť nezhroutila,takže neomezenému FUP zřejmě hned nedočkáme tedy z BTSek tedy mobilní a v mobilech a tabletech předně  :D
Je pravda že po kabelech a kabelovkách je to přece příznivější a levnější protože jsou hustě osídlená sídla a tak kabelovky můžou nabídnout atraktivitu kterou WIFI jen tak nenabídnou!!!a to nemluvě o spolehlivosti a stálému přípojení,tedy stabilitě sítě za každého počasí...to WiFi absolutně nezná  :D to nabízí jen DVB-C a kabel  ;)
Název: Re:Vyzkoušíte LTE, nebo to je drahé?
Přispěvatel: Petr Pavel 27. 04. 2013, 10:48:22
"...to WiFi absolutně nezná." Záleží na okolnostech. Mám připojení přes wifi v pásmu 5 GHz, které u nás není moc zarušené a připojení dosahuje udávaných hodnot a je spolehlivé...s nulovou ztrátou dat.  8)
Název: Re:Vyzkoušíte LTE, nebo to je drahé?
Přispěvatel: Kuba Melín 27. 04. 2013, 12:25:48
Tvrzení, že je wifi nestabilní, závislé na počasí a tak podobně, je v dnešní době naprosto nepravdivé. Samozřejmě ale za předpokladu, že je síť stavěna kvalitně a jsou dodrženy rezervy na únik.

Pokud někdo připojuje lidi se signálem kolem spodní přípustné hranice, na velké vzdálenosti a nepoužívá tu nejkvalitnější dostupnou techniku a zejména antény, pak je samozřejmě připojení nekvalitní. Ale není to chyba wifi, ale těch lam, co to dělají.

A ze srovnání UPC/O2 vs. kvalitně stavěný bezdrát vychází ten bezdrát výrazně lépe. Zejména kvůli upload rychlostem, protože nároky na upload se stále zvyšují ale zejména u O2 je upload naprostá katastrofa a zlepšení nelze čekat. U UPC je to o něco lepší, ale až u drahých tarifů.

Každopádně tu srovnáváme dvě rozdílné technologie. LTE by nemělo primárně být určeno pro pevné domácí připojení, ale pro připojení mobilní. I proto lze čekat, že tam vždy nějaké FUPy budou. A vzhledem k tomu sice LTE část lidí z wifin sebere, nebude to ale část velká. Tím spíš, pokud bude zatím jen ve velkých městech (a to "zatím" je v ČR po zkušenostech s 3G zřejmě "nastálo").