Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Rozhlasové stanice a jejich program => Téma založeno: Kuba Melín 08. 04. 2010, 10:45:41

Název: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Kuba Melín 08. 04. 2010, 10:45:41
Co si myslíte o reformě ČRo?  A jak by měla vypadat?  8)

Já už několik let razím německou/rakouskou cestu naroubovanou na české prostředí. Naprosto zjednodušeně a zkráceně nastíním.

Český rozhlas totiž postrádá základní kámen,  který přitahuje posluchače a dokáže budovat značku, a tím je kvalitní hudebně-informační stanice. Z Radiožurnálu odstranit příšernou hudbu, a udělat z něj kvalitní news-talk stanici. Zároveň zrušit stanice Česko a ČRo 6, jejich redakce částečně převést právě na ČRo 1. Program ČRo 2 pak převést právě na hudebně-informační stanici po vzoru Bayernu 3, tzn. hudba od 60. let výše s důrazem na 80-novinky. ČRo 3 pak ponechat jako kulturní stanici, s doplněním D-Dur v digitálním vysílání. Radio Wave (resp. stanici pro mladé s alternativní hudbou, s podporou nových skupin, po vzoru slovenského Radia_FM) pak pustit na VKV síť BBC, domluvit se na takovém sharingu, aby to bylo výhodné, tzn. např. zprávy z BBC v angličtině, a běžný program pak z ČRo 4. Regionální vysílání pak cílit na starší věkové skupiny s regionálními odlišnostmi, které jsou. Leonardo pak ponechat na internetu a pro digitální vysílání.

Co se týče sítí, mírně zreformovat VKV tak, aby silné ženevské kmitočty měly primárně tři celoplošné okruhy, a regiony spíše pustit na menší vysílače (které dnes vyplňují díry v síti ČRo 2, přičemž právě regiony často okupují primární vysílače (a zbytečně "přestřelují") do jiných regionů.
Na DV pustit news-talk ČRo 1, na SV pustit Leonardo. Tedy stanice mluvící. Stanice hudební striktně pouze na VKV a digitálních sítích....

Jaké jsou vaše nápady?
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Matěj Vaňátko 08. 04. 2010, 12:59:44
Naprosto souhlasím s názorem Kuby Melína. Zjednodušeně tedy

ČRo 1 - news-talk stanice se sloučením ČRo 6 a Radia Česko - takový vzor Bayernu 1
ČRo 2 - hudebně-informační stanice po vzoru Bayernu 3
ČRo 3 - ponechat tak jak je, neb to je dle mého názoru nejkvalitnější stanice ČRo
ČRo 4 - Stanice pro mladé s alternativní hudbou
ČRo 5 - Opravdu cílit pouze na region

Co se týče VKV pásma, tak nesouhlasím s tím, aby ČRo 1 byl pouze na DV. Jde pouze o to, jak zreformovat kmitočty ČRo tak, aby se regiony zbytečně nedublovaly. Tzn. značně osekat ty zbytečné frekvence v případě regionálních stanic a odebrat některé zbytečné kmitočty i ČRo 3 a ty pak přerozdělit mezi ČRo 2 a ČRo 4. Samozřejmostí je však to, co píše Kuba se sdílením kmitočtů ČRo 4 a BBC
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Kuba Melín 08. 04. 2010, 13:47:42
Citace
Co se týče VKV pásma, tak nesouhlasím s tím, aby ČRo 1 byl pouze na DV.

To v žádném případě, určitě musí být i na VKV. Už jen kvůli tomu, že DV nemají všechny přijímače a nízká pásma jsou v dnešní době silně zarušena.
Jde jen o to, že současná síť ČRo 1 - Radiožurnálu je místy opravdu "přehuštěná", a některé kmitočty by bylo možné předat ČRo 2/3, a ty menší pak regionům...
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Karel Cibulka 08. 04. 2010, 15:04:53
Jde o to ty Celostátní VKV sítě ČRo 1-2-3 by se mělo nechat a čeho by se mělo vzdát ve prospěch Digitálních rádií,nehledě na regiony,kde mají některé dominantní frekvence a výkony které přetékají do jiných regionů a nejsou nijak výrazně rušeny,a to je dobře!!!,takže Radiožurnál nechat v celé své škáli FM vysílačů a nebo nechat ty sítě jako jsou dnes ty analogové okruhy VKV FM2,ČRo1-2-3 a regiony a další vysílat v DRM či DRM+ rovnou,ovšem nejsou příjimače něco jako set-top-boxy pro tento příjem rádia.Jde o to co s těmi frekvencemi VKV FM 2,jak je rozdělit tak aby vyšlo na všechny zdárné a zajímavé okruhy s těmi regiony...
Příklad fm 88.8 z Buk.Hory je slyšet až v Praze nebo Plzni...a komu tato frekvence by měla připadnout,když je nyní v rukou reg.studia Sever.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Karel Cibulka 08. 04. 2010, 15:58:45
Třeba Radeč je dobré místo,odkud na 101,3 je slyšet až v Kladně nebo Litoměřicích nebo České Lípě a záleží jaké fekvence by měl rozdělit tak aby přesahy fm by neměly být tak velké,nebo jak by se to mělo dělit?výkonné kmitočty předně...
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Laco Geleta 08. 04. 2010, 18:31:06
@Kuba Melín
Ako som už na DigiZone napísal, tiež som za radikálnu reformu ČRo. Ja si však myslím, že zo silných ženevských kmitočtov by mali vzniknúť tri základné okruhy:
ČRo 1 Radiožurnál

ČRo 2 Regionál - z ČRo Prahy by sa presunuli na regionálne ČRo výkonné frekvencie z Plzne, Liberca a Pardubíc. Vznikli by ČRo2 České Budějovice, ČRo2 Plzeň, ČRo2 Karlovy Vary, ČRo2 Ústí nad Labem, ČRo Liberec, ČRo2 Praha, ČRo2 Střední Čechy, ČRo2 Pardubice, ČRo2 Hradec Králové, ČRo2 Jihlava, ČRo2 Brno, ČRo2 Zlín, ČRo2 Olomouc a ČRo2 Ostrava.

ČRo 3 Vltava
ČRo 4 Wave - rádio pre mladých, podľa vzoru Rádia_FM a FM4 - sieť by bola vytvorená z ČRo Praha a BBC
ČRo 5 Leonardo - SV vysielače z ČRo Praha
ČRo 6 Rádio Česko - spravodajské rádio + BBC, ktoré by vysielalo na DV 270kHz
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Brtník José 08. 04. 2010, 20:08:04
S dovolením začnu článkem, na jehož základě, Kuba založil tuto diskusi o ČRo.

Z článku mi vyplynula především jedna věc, naši politici hodlají být umístěni na FM
a není v ČRo dost síly ani vůle, je z tohoto FM vyhnat, jak by se líbilo, např. mně,
protože, já osobně bych tu jejich rozhlasovou ČT24 umístil na SV. Ale zřejmě s tímto opravdu nikdo nehne a v Česku bude prostě ta specialita, že bude zpravodajství na FM.

Tak tedy dobrá, nejde s tím hnout, vzdávám se tedy myšlenky mít z RŽ nějaké BBC 1
nebo Bayern drei, či nějakou takovou obvyklou stanici. Prostě RŽ zůstane dál zpravodajství.

Nic méně bylo by to zpravodajství s hudbou, tedy jako první
se podívat velice pečlivě na hudbu Radiořurnálu a tu uvést do patřičné poslouchatelné roviny, nikoli ten připitomělý kolotoč, co je tam není.
Co se týče zpravodajství to posílit o Radio Česko a co se týče Publicistiky,
tu posílit o ČRo6. Tím jsou v podstatě spláchnuty, tyto 3 stanice, které by byly, tedy tak, jak jsou, tedy stejný zpravodajsko-publicisticko-hudební Radiořurnál jako je.
Jen posílený o ty dvě a s lepší hudbou.

ČRo 2 Praha, Brno, Ostrava atd. se mi velmi líbí nápad p.Gelety, hluboce před ním smekám a uznávám, že je lepší, nežli jakýkoli můj nápad ohledně regionálů. To je přesně ono a přesně takhle by to mělo vypadat !

ČRo 3 Vltava beze změny, v tom se shodneme kupodivu skoro vždy a skoro všude,
skoro všichni.

ČRo 4 Wave, stanice pro mladé. Zde už se ovšem s p. Geletem neshodnu, protože, já osobně se domnívám, že Wave je mnohem kvalitnější nežli FM4 nebo Radio FM. Nic méně uznávám, že je těžko ztravitelné, pro širší veřejnost. Takže bych jako vzor použil původní stanici pro mladé E+M. Tedy Dopoledne a odpoledne komerce, klidně ve stylu E2 či čeho a večer a v noci opravdu alternativní lahádky a v podstatě současné Wave, či Radio 1 atd.
Běželo by to na vysílačích, PRAHY.
BBC World Service bych do toho netahal.
Ty vysílače jsou přidělené jim a s ČRo to nemá nic společného a nelze s nimi počítat.
Aby BBC WS nezaniklo v ČR mohlo by přijímat některé výstupy v Češtině z Radiožurnálu.
Ten by byl též na DV a na SV.

Na KV pak dál ČRo 7.

D-dur by jako jediné zůstalo dál digitální a bylo jako nadstavba Vltava Plus pouze v DVB, Netu atd. jak je, tedy rovněž beze změny.

Leonardo, to by bylo tedy, jak bylo zamášleno jako servis a to nikoli pro RŽ, to vžádném případě a ani náhodou a nikdy ne. Copak se ČT24 páří s NATIONAL GEOGRAPHIC nebo co ?

Ne. Ale se svými technickými pořady by doplńovalo a zásobovalo především rovněš moderní a pro mladí stanici Wave.
A se svými kulturními pořady, třeba Nota Bene atd. stanici Vtavu.

A v podstatě mi ještě zbyl, tedy přebývá nevyužitá ještě jedna stanice na sV a už nemám, co tam dát. Tak pokud by na tom trvali mohou si tam zřidit vysněnou stanici mluveného slova typu slovenské stanice Litera. Třeba pod názvem ČRo5 nebo, co je napadne.

Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Kuba Melín 09. 04. 2010, 15:04:54
Sepíšu to své po sítích...  ;)

ČRo 1 - news/talk stanice, vzniklá sloučením Radiožurnálu, Česka a ČRo 6. Zpravodajství, publicistika, informace... Vzor: BBC Radio 4
Síť: současná FM síť Radiožurnálu, mírně optimalizovaná

ČRo 2 - hudebně-informační stanice cílená na populaci do cca. 50-55 let. S hudbou od 60. let do současnosti, ovšem většinově od 80. let do současnosti, s kvalitním mluveným slovem a inteligentním výběrem hudby. Vzor: Bayern 3
Síť: současná FM síť ČRo 2, v některých regionech výměna silných ženevských frekvencí s regiony

ČRo 3 - kulturní stanice. Víceméně stav dnešní Vltavy, jen by se sem popřípadě přesunuly některé kulturní rubriky z dnešní stanice Praha
Síť: současná FM síť ČRo 3, plus opět v některých regionech výměna kmitočtů s regiony

ČRo 4 - stanice pro mladé, na základu dnešního Wave, pouze mírně šířeji zaměřená. Vzor: Radio_FM, FM4
Síť: dnešní FM síť BBC, kde by se vysílalo anglické zpravodajství BBC WS a k tomu program ČRo 4, popř se domluvit na jiném sharingu

ČRo 5 - regionální vysílání, cílené zejména na starší populaci. Hudba oldies, country, popřípadě i regionální pořady o místní hudbě (folk a další místní věci). Podíl mluveného slova, pořady z regionu...
Síť: slabší regionální FM kmitočty ČRo, které by byly vyselektovány z dnešních sítí ČRo 1, 2 a 3. Tyto kmitočty jsou schopny zajistit dokonalé pokrytí regionů bez zbytečných přesahů.

ČRo 6 - zrušit, sloučit s ČRo 1
ČRo 7 - zahraniční vysílání na KV, dle finanční situace, prozatím ponechat
ČRo Česko - zrušit, sloučit s ČRo 1

ČRo Leonardo - ponechat, přesunout sem některé pořady ze současné ČRo 2 - Praha
Síť: SV kmitočty, které dnes sdílí ČRo 2 a 6, internet, DVB-S/T, v budoucnosti digitální sítě

ČRo D-Dur - ponechat jako doplnění k Vltavě po vzoru Bayern 4 - Klassik, na internetu a v digitálním vysílání. V přeplněném a rušeném FM pásmu beztak klasika kvalitně poslouchat skoro nejde.

Takže asi tak. Je to jen naprostý nástřel, napsaný za 10 minut.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Pav Lucistnik 09. 04. 2010, 15:14:30
Proč chcete mít dvě zpravodajské stanice? A proč chcete zpravodajsko-hudební stanici -- proč by měl ČRo duplikovat Impuls?
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 09. 04. 2010, 15:47:15
No on ji ani tak nechce KUBA, jako jí nechci ani JÁ.
Jako se jí spíše nedá bránit.

Tedy zdá se, že jí chce mermocí ČRo. Tedy zdá se, že především za tím stojí hafo českých politiků. Jak je vidět takové Slovensko může do dnes existovat bez zpravodajské stanice na FM a také existuje.

Ale já se prostě obávám po tom článku, co zde je, že je to prostě nutné zlo, kterému se nedá bránit a že se tomu prostě nikdo neubrání a na tom FM to prostě bude strašit stále.

Ale napadla mne úplně jiná věc. Tedy něco jsem si ráno přehodnotil. Neboli otočím. Neboli změnil jsem na něco názor.

Jde o tohle. O moji vlastní větu. Já tu napsal, že WAVE je lepší nežli FM4 a RADIO FM.
Dokonce jsem tu podbízel, že pusťte nám WAVE celoplošně na FM a můžete si 2/3 programu zničit.

Dnes dopoledne mi to stále vrtalo hlavou a vrtalo a vrtalo. Až mi začalo docházet, že je to vlastně špatně.

Že celý tlak vstupu Wave na FM je podléhání iluzi a že je to blbost.
Částečně mne k tomu přivedly příspěvky Radka Seidla a Pepy Nováka.
Jde o to, že ČRo by opravdu měl chránit menšiny a kuriozity a pamlsky a lahůdky atd.

Takže jsem si vzpomněl na Ivana Martina Magora Jirouse, který o českém undergroundu kdysi někde napsal, že je to vlastně dobře, že komouší jdou The Plastic People Of The Universe po krku, protože tím jsou Plastici, v takové izolaci, že nemohou být korumpováni.

A já si uvědomil, že tím, jak Rada ČRo šla stále WAVE po krku, tak ho zahnala do takové izolace, že vlastně nechtěně vyrobila naprostý skvost, tedy z rádia pro mladé se stalo vskutku rádio plně alternativní...

A že tento skvost by se měl chránit. A následně jsem si uvědomil, že kdo chce, ten si ho v tom DVB najde, stejně jako si lidi dokázali najít Plastiky...

Takže by v podstatě vstupem na FM nic nezískalo. Já vím ono to vypadá divně. Po odchodu z FM klesla jeho poslechovost někde ze 40 tisíc na 10. Ale přesto. Právě tento odchod a izolace mu umožnilo být takovým jakým je. Jistě alternativní bylo již před tím, je tak v podstatě postaveno. Ale, když zmizeli z FM, tak teprve pořádně šlápli do pedálů.

Takže jsem si uvědomil, že i izolace může být někdy vlastně kladem. Takže jsem to celé přehodnotil.

ČRo1 - zůstává původní verze.
ČRo 2 - zůstává původní verze
ČRo 3 zůstává původní verze

Ale. Změna. Wave, Leonardo přiřadit k stanici D-Dur. Tedy nechat beze změny, pouze jako digitální stanice. Ani jedné ani druhé se nikterak NEDOTÝKAT.

NECHAT JE JAK JSOU JAKO RYZE DIGITÁLNÍ STANICE. Kdo chce si je najde.
Absolutně na ně nešahat minimálně do konce roku 2012.

Půl roku po naprostém ukončení pozemní televizní digitalizace, tedy po úplném vypnutí televizního analogu, teprve vyhodnotit znovu jejich efektivitu.
Čili někdy v polovině roku 2013. Do té doby je považovat za TABU. Nedotýkat se jich a nechat je v DVB žít svým životem.

Změny provádět pouze na FM u RŽ= sloučení s Českem,ČRo6 a Prahy=její začlenění do regionů.

Vlastně je to model Rakousko 2

Jinak ještě ke Kubově verzi.
Pokud by Praha nebyla začleněna do regionů, což jediné má smysl, přesně, jak to napsal p.Geleta,
tak pak by měla být historicky totéž, co BBC 2 nebo Bayern 1.
Dělat z ní B3 je pitomost.

B3 by mělo být správně z RŽ jenže to je bohužel neproveditelné.
Anebo by z něj mělo být BBC 1, ovšem to je neproveditelné, ještě víc !Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Kuba Melín 09. 04. 2010, 16:26:02
Proč chcete mít dvě zpravodajské stanice? A proč chcete zpravodajsko-hudební stanici -- proč by měl ČRo duplikovat Impuls?

Kde je ta druhá zpravodajská stanice?

A Impuls opravdu teda neberu jako kvalitní hudebně-informační stanici... Je to jedna z nejhorších rozhlasových stanic, co znám. Jak úrovní hudby, tak úrovní mluveného slova. A to jejich vytahování normalizačních děsů z archivu - hrůza.  >:(
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Pav Lucistnik 09. 04. 2010, 16:36:28
Přímo ve vašem předchozím příspěvku, okruh 2 - hudebně-informační stanice. No to je dnešní Radiožurnál (tam se o nějakém zpravodajství nedá hovořit, ty 90 sekundové zprávy v celou sou výsměch). Takže proč navrhujete tuto Impulzoidně-výplňovou dvojku? Mě přijde zbytná.

Jo a se sítí BBC nepočítejte, to je absolutně neprůchozí ze strany BBC, aby tam byla nějaká hudební stanice.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 09. 04. 2010, 16:53:52
Jistě to je nesmysl, ale to mají oni i v podstatě v tom článku. Tedy také takový nesmyslný dvoják. Já prostě opravdu nejvíce vidím smysl v tom, dát Prahu kam patří tedy mezi regiony.
Jak to napsal p.Geleta. A jak to mají Rakušané v podstatě. To je správné využití dvojek.
Ta jednička tedy RŽ je průser, ale nikdo s tím nic nedokáže udělat.
Ale jesli bojovat za Wave na FM to je otázka. Viz můj poslední rozbor věci, na kterém toho také hodně je. Není to takto lepší a originálnější ? To samé platí pro Leonardo. Prostě asi by měli ty stanice udržet nepoškozené. Jen pofackovat Radiožurnál a vyřešit tu Prahu.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 26. 01. 2011, 06:25:32
ČESKÝ ROZHLAS 2 bude výrazně měnit program

http://www.radiotv.cz/p_radio/cro-2-praha-projde-v-unoru-zmenou-nova-%e2%80%9edvojka-bude-vice-kontaktni/

Komentář:
Uvidíme, jak to bude vypadat. Ale nemohu se ubránit pocitu, že zprasili JEDNIČKU, nyní zprasí DVOJKU.

Respektive nejsou schopni z JEDNIČKY vyhnat politiky a tak nyní z DVOJKY dělají to, co má být vlastně JEDNIČKA. Tedy vypadá to tak a dělá to zatím z dostupných informací, ten dojem.

Sice hovoří o ,,rodinném rádiu", což by DVOJKA měla správně být. Ale vkládají tam přitom prvky, které spíše patrří do ,,lifestylové" informační stanice, nežli na ,,rodinné rádio".

Jediné, co lze označit jednoznačně kladně je změna názvu. Tedy DVOJKA. To jim umožní po té REGINU přijmenovat na PRAHU a odstranit ten bordel ohledně regionálek a nesmyslů jako Region, Regina, Vysočina, Sever atd.

Ovšem doufám, že budou důslední i RADIOŽURNÁL obdrží název JEDNIČKA.
Jen u TROJKY by jsem se klonil k zachování původního názvu VLTAVA.
Přece jen má tradici.

Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Rembrandt van Rijn 27. 01. 2011, 20:17:15
to: Kuba Melín

Celkem dlouho pozoruji Vaší debatu s jinými "radisty". Jsem přibližně stejný ročník, mám rád rock, hardrock - párpli, zepelíni a sabati atd. je moje krev (omluvte neanglické jména- umím je napsat), samozřejmě poslouchám i jinou hudbu - a právě proto se ptám ?  Myslíte si, že by uspěla stanice, která by se zaměřila na určitý směr ( uspěli by třeba Alan Parsons Project, OMD, Mike Oldfield....). Kdo by to poslouchal ? Já osobně si pouštím hudbu kterou chci a rozhlas nebo rádio vlastně neposlouchám. Lidi chtějí slyšet pop, hiphop, rap (nevím jak se to vlastně všechno píše a neposlouchám to) ,a chtějí to! Musíme si uvědomit, že už jsme vlastně "staří" a mladí chějí něco úplně jiného. Zkoušel jsem v oblíbené hospůdce pouštět country, oldies, rock - byl jsem označen za dědka. Má zkušenost.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Rembrandt van Rijn 27. 01. 2011, 20:29:20
omlouvám se, spíš to byla na José Brtníka
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Pamětník 28. 01. 2011, 09:26:45
Místo omluvného příspěvku jste mohl za těch pár minut zeditovat svůj příspěvek a bylo by všechno podle Vašich představ. Pokud byste měl obavu, že si někdo původní příspěvek přečetl ještě před editací, bude tento čtenář upozorněn na změnu poznámkou "nad čarou", kdy byl příspěvek naposledy editován.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 28. 01. 2011, 09:32:06
to: Kuba Melín

Celkem dlouho pozoruji Vaší debatu s jinými "radisty". Jsem přibližně stejný ročník, mám rád rock, hardrock - párpli, zepelíni a sabati atd. je moje krev (omluvte neanglické jména- umím je napsat), samozřejmě poslouchám i jinou hudbu - a právě proto se ptám ?  Myslíte si, že by uspěla stanice, která by se zaměřila na určitý směr ( uspěli by třeba Alan Parsons Project, OMD, Mike Oldfield....). Kdo by to poslouchal ? Já osobně si pouštím hudbu kterou chci a rozhlas nebo rádio vlastně neposlouchám. Lidi chtějí slyšet pop, hiphop, rap (nevím jak se to vlastně všechno píše a neposlouchám to) ,a chtějí to! Musíme si uvědomit, že už jsme vlastně "staří" a mladí chějí něco úplně jiného. Zkoušel jsem v oblíbené hospůdce pouštět country, oldies, rock - byl jsem označen za dědka. Má zkušenost.

Zhruba před deseti lety probíhaly na serveru radiotv.cz velmi živé diskuse na téma,
že Rock And Roll je již v dnešní době passé. Já tam vždy argumentoval, ať se tady ti všelijací chytří demagogové podívají na prodej CD a na narvané stadiony a na počet a návštěvnost probíhajících fesťáků po celé zemi. Pravdu mojich slov potvrdilo až o 5 let později RADIO BEAT. To prolomilo ledy českých konzervativců a různých režimu přisluhovačů a dokázalo dvě věci. Za prvé, že v zemi není jenom PRAHA, ale, že i mimopražští chtějí poslouchat solidní hudbu a za druhé, že rock je stále poslouchaným žánrem. Takže vytřelo zrak i rudým poskokům na straně jedné i všem těmhle třináctiletým dětičkám na straně druhé. Protože to rádio hraje poctivý Rock And Roll. Od té doby, tedy doby temna let 1993-2000, kdy zde zuřili v rádiích opravdu jen rudí poskoci nebo discofilní děti, se situace velmi zásadně změnila. Zde je můj osobní soupis těch, kteří zde v dnešní dni vysílají ROCK.


http://web.telecom.cz/emerson/
(první dva seznamy)

Proto také jsem negativně pohlížel a pohlížím na názor posledního ředitele ČRo, p.Medka
/nežli ho odvezli do blázince a funkce se vzdal/, že z Radia Wave udělá rockové rádio.

To je naprostá blbost, neznalost a zhovadilost. Rocku se daří skvěle. Uživí se naprosto v pohodě
komerčně a žádné milodary Českého rozhlasu nepotřebuje.

MMS a podobné partičky už ho nebojkotují, jako kdysi, kdy odmítaly prvním rockovým stanicím dodávat reklamy a všechny nutily jen vyhrávat, ty samé stejné rudé osvědčené leadery.

Ne už dávno pochopily, že na rocku se dá dobře vydělat a že poctivý Rock And Roll lidi stále chtějí.

V našem městě například existuje několik rockových hospod.

Ale je zde jiný problém. A ten velice dobře popsal jeden z čtenářů Digi Zone a já se s jeho názorem zcela ztotožňuji. Lépe jsem to popsané ještě nečetl. Bohužel se mi to nechce hledat nebo se spíše obávám, že bych to hledal dlouho, či našel obtížně a je pro mne jednodušší, ten názor svými slovy přibližně popsat...

On tady napsal, že pokud má být Praha cílená na čtyřicátníky, padesátníky apod. Tak prostě musí hrát Hard Rock a Art Rock a tyhle věci. Protože to se tehdy hrálo a poslouchalo. Ale ona to nehraje.
Ona nehraje padesátníkům. Ona hrajen nějakým sedmdesátníkům až devedesátníkům. Tedy dobrého, poctivého jazzu je tam více nežli Rock And Rollu. Asi se ti lidé vychovávaní pod bolševickým bičem ještě stále bojí elektrické kytary.

Zatím, co na druhou stranu jim tady vyrostla generace, která se elektrické kytaře dávno směje. Ovšem této generace se oni bojí taky. Vezmi si všechny útoky a agrese, které ze všech stran přicházejí na RADIO WAVE. Tam hrají Hip Hop a World Music  a tyhle moderní formy. Ale pozor ne pitomosti. Slyšel jsi někdy Hip Hop s opravdu kvalitním českým textem ? Já ano, z této stanice. A moc se mi to líbilo. Také si všimni, jak neobvykle mnoho, v procentech, z těch, co je poslouchají, má tato stanice starších posluchačů, kolem padesáti let. Prostě ta kvalita tam je. A ostatní stanice ČRo hrají pro ještě starší, ale pro nás ne.

Co by bylo jediným správným řešením ?
Vykopat z JEDNIČKY politiky. Řekněme, že bolševici používali HVĚZDU jako propagační nástroj. Řekněme, že v době Mečiarovsko/Klausova dělení Československa a určité rozjitřené atmosféře, to bylo možná potřeba.
Ale ne pro boha dneska, v roce 2011. Ať už si to slintání s těmi politiky nacpou do zadku, kdo je jim furt na ty cinty z rádia zvědavý ? No a místo toho by tam měla být kvalitní hudební stanice. Tedy zhruba Bavorsko 3, Rakousko 3, tak jak vypadalo v 70. letech. Ale samozřejmě s hudbou současnou tedy tou z let 2010-2011.

Proč ale používám nebo zmińuji model 70.let až 80.let ?

Protože tam došlo pod vlivem komerčních stanic někdy v 90. letech také k poškození.
Dnešní OE3 je naprosto doprasené a vyjde asi tak stejně jako jakékoli české Hitrádio od Media Bohemia.
Bavoráci z toho vyšli lépe.
Tedy Bayern 3 se také zprasilo pod vlivem Antenne Bayern.
Ovšem oni si to po 20 letech uvědomili. Prohlásili veřejně, že udělali chybu.
A pokusili se o návrát. Ovšem dle mého názoru se jim zdařil tak asi z 1/3.
Čili z 2/3 ne. Čili 1/3 je OK a je v tom to staré Bavorsko. A 2/3 je stále už to poškozené.
Tak  bych to asi popsal.

Bohužel RŽ se dopouští stejné chyby. Tedy honí Impuls a F1. Přitom by se mohl v Německu poučit.
Zastupující ředitel p.Duhan navštívil rozhlas WDR

http://www.wdr.de/radio/home/index.phtml

A vyjadřoval se o nich velmi pochvalně a zdá se, že některé věci převezme do reforem ČRo.

Takže uvidíme.

Zajímavé je, že v různých internetových debatách jsem se několikrát setkal
s chválou WDR a taktéž SWR.

Musím říci, že mi to celkem nic neříká a nic úžasného jsem tam nenašel.

Já byl dlouholetých posluchačem Bavorska.

A později mdr a NDR.

U mdr to byla především mdr 3 SPUTNIK, která dávala svého času výborné věci.

A u NDR už si nepamatuji zda mě tam více zaujala NDR 2 nebo NDR 4,
ale na jedné z nich dávaly také výborné věci...

Třeba několikahodinový koncert Dire Straits nebo naopak celou desku Jiřího Stivína apod.

Z WDR bych vypíchl a zdůraznil jedinou stanici a to pětku WDR 5 FUNKHAUS EUROPA.

Tam dávali výborné věci z oblasti World Music.

Třeba dvou hodinový blok pochmurných finských balad apod.

Hudebně úžasně zajímavé.

Ovšem, nemyslím si, že p. Duhan se tam inspiroval zrovna tímhle,
protože jinak by nemohl prohlásit, že s Wave dál nepočítá.

Wave totiž hraje World Music.

Na tomto odkaze http://www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox/jukebox.html

Rozkliknout v přehrávači šipečku a až úplně jako poslední vybrat WORLD MUSIC BOX

Objeví se různé datumy v kterých byly jednotlivé pořady odvysílány, zvolit si tedy některé datem
a kliknout na něj.

Je, ale otázka, zda Wave má hrát World Music...

Protože v této oblasti se začalo dařit též komerčně a bylo spuštěno RADIO ETHNO,
které už má vysílač nejen v Praze, ale dokonce i v Brně...

http://cs-cz.facebook.com/pages/Ethno-radio-vlna-Brno/154327477915197


Na druhou stranu je nutno podotknout, že je to o schopnosti těch lidí
a všichni rockeři z ČRo dávno utekli.
A nejvíce jich přešlo právě do Beatu.

U ČRo zůstal už pouze železný muž Jiří Černý.

http://www.jiri-cerny.wbs.cz/


Ale zase, co se týče World Music.
Tak ti nejlepší stále u ČRo jsou

např. p.Dorůžka

http://world.freemusic.cz/

Ovšem nevím, jestli umí v ČRo správně docenit jeho kvality.
Mám pocit, že bohužel ne.


Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Ondřej Caletka 28. 01. 2011, 10:07:23
Jediné, co lze označit jednoznačně kladně je změna názvu. Tedy DVOJKA. To jim umožní po té REGINU přijmenovat na PRAHU a odstranit ten bordel ohledně regionálek a nesmyslů jako Region, Regina, Vysočina, Sever atd.

...Jen u TROJKY by jsem se klonil k zachování původního názvu VLTAVA.
Přece jen má tradici.
Ano, stanice Vltava je tradiční název nějakých čtyřicet let, ten má cenu zachovávat. Zato název stanice Praha, ten vůbec tradiční není, vždyť se používá jenom... přes 70 let. To je mi logika...

<ironie>Neměla by stanice Vltava vysílat jen v jižních a středních Čechách? Jak k tomu přijdou třeba posluchači na Moravě, že by měla mít celoplošná stanice takový regionální název?</ironie>  :(

Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 28. 01. 2011, 10:34:47
Citace
Ano, stanice Vltava je tradiční název nějakých čtyřicet let, ten má cenu zachovávat. Zato název stanice Praha, ten vůbec tradiční není, vždyť se používá jenom... přes 70 let. To je mi logika...

<ironie>Neměla by stanice Vltava vysílat jen v jižních a středních Čechách? Jak k tomu přijdou třeba posluchači na Moravě, že by měla mít celoplošná stanice takový regionální název?</ironie>  :(

Tak všichni samozřejmě víme, že Vltava není podle řeky, ale podle Smetany...

Ovšem s tou Prahou je trochu potíž. Za prvé je tu REGINA PRAHA.
A tato PRAHA by vlastně měla být PRAHA.
Tak jako je BRNO. OSTRAVA, PLZEŇ...
To je jedna věc...

Další chaos je, že je i ČRo7 PRAHA....
/Osobně nechápu a nevím proč se to nemůže jmenovat INTERNATIONAL stejně
jako je třeba RFI International nebo RAI International atd./

Tohle už je doopravdy bordel...
Tedy nějaký přežitek z doby války...

<ironie>Volá Londýn, volá Londýn...</ironie>

Jo. Varšava, Praha, Moskva....

Taky už nikdo neřekne MNICHOV, všichni řeknou BAVORSKO 3.
Ne, to už opravdu nemá smysl...

Tedy si myslím já...
Samozřejmě oni jako přiznávají, že čelí bouři nevole atd. A že mnozí s tou změnou nesouhlasí...

Mně konkrétně se líbí...

Už se neříká RADIO London.
Říká se BBC.
Je to prostě tak...
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Pav Lucistnik 28. 01. 2011, 21:46:08
Beat žádný Rock and Roll nehraje. Beat hraje Classic Rock. Rock'n'Roll jsou americká 50. léta a to tu nehraje nikdo (resp. jedna písnička na Country rádiu za tři hodiny).

Hard rock taky není Beat. Pro Hard rock vylaďte mostecké Rádio Gama. To je takové malé hudební zjevení, hudebně to jde zcela mimo mně ale moc jim fandím. Něco takového totiž v zemi nikdo jiný nehraje, ani tzv. rocková rádia (ve skutečnosti classic rock/poprock průjmy) jako pražské 105,9..

Mezi World Music Boxem a produkcí Rádia Ethno je propastný rozdíl. To první je kvalitně připravovaný autorský pořad klarinetisty skupiny Gothart (www.gothart.cz), to druhé je random play nad playlistem ve Winampu...

Pan Dorůžka má autorské pořady na Vltavě (dokonce dva).

Jinak BBC vůbec nepoužívá ve vysílání zkratku BBC, stanice se prostě identifikují a všichni o nich hovoří jako o Radiu 1, Radiu 2, .... Jediná vyjímka je World Service kde je to pochopitelné, je to program pro zahraničí.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 29. 01. 2011, 10:09:16

Citace

Beat žádný Rock and Roll nehraje. Beat hraje Classic Rock. Rock'n'Roll jsou americká 50. léta a to tu

nehraje nikdo (resp. jedna písnička na Country rádiu za tři hodiny).Slovní označení poctivý Rock And Roll, tak, jak jsem ho použil se zcela běžně takto používá už asi 40 let a

to všude. Každá z těch kapel natočila minimálně jeden, neli celou desku... AC/DC, Led Zeppelin, Motorhead,

dokonce i Yes nebo Jethro Tull nebo jestli chcete, tak třeba i Puhdys, takže to je zcela běžné označení,

pro každou tuhle kapelu byla stará rock and rolová esa vzorem a všichni se učili na nich a všichni jim

vzdávají hold, tedy začalo to rock and rollem, jak správně každý den minimílně 1x řeknou na Beatu a

doprovodí to tou klasikou i když někdy ani tou ne, protože jsou schopni tam klidně odehrat i bublegumovou

kapelku Showaddywaddy http://www.youtube.com/watch?v=3ONUy5gPXAc&feature=related


Ovšem chcete ho od lepších tak prosím http://www.youtube.com/watch?v=1z8kY5q8Gcg&feature=fvsr

Nebo od lepších

http://www.youtube.com/watch?v=IW4DgyvWV6k&feature=related

prosím, je to furt jenom rock and roll

od koho ho chcete slyšet ?

http://www.youtube.com/watch?v=Bm4cikvvLbU

chcete nějaký východní ?

http://www.youtube.com/watch?v=BwlVtG3xKr8


.... Beat se identifikuje jako CLASSIC ROCK, ale hraje 60.leta, hraje Hard Rock, heaje Heavy Metal, hraje

Art Rock, hraje dokonce i Folk, hraje i Underground, hraje i Punk i Indies a dokonce i Jazzrock. Začalo to

Rock And Rollem a toto je jen jeho pokračování...

Jinak Rock And Roll v té podobě o kterou vám jde hrálo RADIO OLDIES OLYMPIC, které se orientovalo na

50.leta a 60.leta ale později změnilo formát na 60.leta až 70.leta čímž vlezlo do zelí Beatu a s čímž by

mimochodem v USA neprošlo, protože v USA platí, že OLDIES jsou padesátky a šedesátky. Evropa je bohužel v

tomto posunutá / osobně uznávám americký model / a tolerantnější a bohužel v Evropě se považují za oldies

už i sedmdesátky, což podle mého názoru, ještě žádné oldies nejsou...Ale to je jedno. V každém případě na

OLDIES RADIU nyní hrajou sedmdesátky, tedy vynikajícií CLASSIC ROCK, když to chcete mít napsané takhle a

proto si ho také právem řadím mezi rockové stanice...

Na Country rádiu pak axistuje pořad Rock And Roll Party kde jsem slyšel ty staré klasické 4 za půl hodiny a

nikoli 1 za 3 hodiny...

Citace

Hard rock taky není Beat. Pro Hard rock vylaďte mostecké Rádio Gama. To je takové malé hudební zjevení,

hudebně to jde zcela mimo mně ale moc jim fandím. Něco takového totiž v zemi nikdo jiný nehraje, ani tzv.

rocková rádia (ve skutečnosti classic rock/poprock průjmy) jako pražské 105,9..


Jistě, ano GAMA je vynikající stanice. A také jí značně fandím a všude je doporučuji.
Ovšem GAMA nehraje Hard Rock. Tato stanice měla každý den určený jinému stylu. Čili jeden den hráli např.

BLUES. Další den hráli např. ART ROCK. V současnosti prý přidali hodně Heavy Metalu. Nevím. Neověřoval jsem

to.

Také na té stránce

http://web.telecom.cz/emerson/

mám ty stanice řazeny tak, jaký na mě dělají dojem. A GAMA je tam druhém, hned za Beatem.
A podívejte se kde až je ROCK ZONE.
Přesto ovšem právě možná díky nějakým těm novějším poprockům byla tato stanice žádána i u nás.
Ovšem zatím se mimo svoji základnu v Praze pokusila pouze 1x o Brno.
Jinak je to svým způsobem podivné, protože pokud se budeme bavit o zasloužilých a znalých, tak i oni mají

jednoho z nich ve svém štábu a to Josefa ,,Zuba" Vlčka. Takže měli by na to být lepší...Nu nejsou, je to

jejich věc...


Citace

Mezi World Music Boxem a produkcí Rádia Ethno je propastný rozdíl. To první je kvalitně připravovaný

autorský pořad klarinetisty skupiny Gothart (www.gothart.cz), to druhé je random play nad playlistem ve

Winampu...


Tak jistě, proto říkám, že ČRo v tomto upřednostňuji nebo jeví se mi lépe to mít z ĆRo, mají větší

prostředky a větší specialisty... Ale jinak se neplaťte ono i ETHNO RADIO disponuje autorskými pořady !

Citace

Pan Dorůžka má autorské pořady na Vltavě (dokonce dva).


To je sice pravda.
Ale není jeden z nich ve tři hodiny v noci ?

Jenže. Je to Vltava, kterou nikdo neposlouchá. Je to Leonardo, které nikdo neposlouchá. Tam má taky.
Minule mě vytočili na vltavě do bezvědomí. Bylo to rozstříhané na 5 minutové kousky. Co hodinu jeden.
No tak tohle opravdu ne. A nezdá se vám, že tohle by mělo být na nejsledovanější stanici v nejsledovanějším

čase. Tedy například na Radiožurnálu někdy během dne ? Tedy mě ano. A přesně to bych považoval za normální

stav.

A i tam by měl být ten starý rock and roll z 50.let, který tam mimochodem kdysi i byl !
Stejně jako tam kdysi i byl Heavy Metal.

Nevím zda se to tehdy jmenovalo Československo.


Citace


Jinak BBC vůbec nepoužívá ve vysílání zkratku BBC, stanice se prostě identifikují a všichni o nich hovoří

jako o Radiu 1, Radiu 2, .... Jediná vyjímka je World Service kde je to pochopitelné, je to program pro

zahraničí.


Tak já nenapsal, že to používají. Já napsal, že se mluví o BBC, mám dojem...
Když řeknu v ČR RADIO 1, každý si bude myslet, že mluvím o RADIU 1 v Praze.
Takže musím vždy říci BBC RADIO 1.

Ale jinak ano. Oni se hlásí Radio 1, Radio 2, Radio 3 samozřejmě...
ČRo se RAdio 1 hlásit nemůže viz. výše...

Ale může se hlásit Jednička, Dvojka, Trojka...

To může. Jen jak jsem napsal k té Trojce bych přidával to slovo VLTAVA.
Ale i když je to sporné. VLTAVA byl odkaz na SMETANU a na VÁŽNOU HUDBU.

Dnes je to spíše stanice typu KULTUR a na vážnou hudbu si vypěstovali D-DUR.
Takže pokud to bude jen TROJKA. Taky mi to zásadně vadit nebude.

Na druhou stranu si zase říkám, když mohou mít v činnosti tak hloupé názvy jako

LEONARDO a WAVE, protože tyhle dvě stanice se mi moc líbí, ale ty názvy se mi nelíbí.
Ani jeden a to od začátku.

Tak pak mouhou mít i název VLTAVA v pohodě. No uvidíme, co vymyslí.

Nedá mi to a závěrem přihodím jeden vtípek

I tohle je rock and roll  hehehehe

http://www.youtube.com/watch?v=nnboAZon61I

Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Rembrandt van Rijn 29. 01. 2011, 14:05:05
Jako vtípek dobrý, ale poslouchat se to nedá.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 29. 01. 2011, 14:42:19
Jako vtípek dobrý, ale poslouchat se to nedá.

Tak to byl příšerný záznam. Jinak to je velice známá a slavná kapela.
U nás byli taky http://musicserver.cz/clanek/23381/V-Praze-vystoupi-The-Residents/
Vtip byl v tom, že si z rock and rollu jako jednoho ze symbolů Ameriky dělají prču...
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/americka-skupina-the-residents-predstavi-v-praze-nove-album/520772
/Dokonce to mám někde celé nahrané to pražské vystoupení, neodvysílala to tehdy naše vynikající kulturní televize ČT2 ? The Freak Show 1995. Já mám dojem, že ano./
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: pepa novák 29. 01. 2011, 17:50:36
no pokud znám opravdové rockery či alternativce, tak si zakládájí na nezávislosti a svobodě. Pro rockera či alternativce by to, že budou na "establishmentovém a konformním" radiu ČRo povinně placeném pod jakoukoliv hlavičkou znamenalo komerci. Stali by se z nich kolegové Vondráčkové či Muslima Magomajeva :). Myslím, že je jim dobře na Radiu 1 a podobných "nezávislých"..
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 29. 01. 2011, 18:22:18
no pokud znám opravdové rockery či alternativce, tak si zakládájí na nezávislosti a svobodě. Pro rockera či alternativce by to, že budou na "establishmentovém a konformním" radiu ČRo povinně placeném pod jakoukoliv hlavičkou znamenalo komerci. Stali by se z nich kolegové Vondráčkové či Muslima Magomajeva :). Myslím, že je jim dobře na Radiu 1 a podobných "nezávislých"..

Tak ono jim to taky v zásadě asi nikterak nevadí. Tedy nemyslím si, že by se do těch rádií nějak hrnuli nebo prosili si o to aby je někdo hrál. A takových těch písniček typu Kill, kill radio... Bylo natočeno taky tisíc...

Ostatně já rozhodně nechci po ČRo aby tam vyhrávali Residenty, ale na nějaké Yes by se sem a tam vzmoci už mohli... Tedy mě to může být taky relativně u zadku...
Ale bejvalej starej Radiožurnál se zmohl na to, že alerspoň občas zahrál třeba i Zappu.
Tak že se vědělo, že tam je někdo, kdo není úplně blbej...
A pak si člověk poslechl třeba i ty zprávy...

Co tu stanici Barbora Tachecí oddělala, tak se tam na nic už nezmohli. Točení tak asi dvaceti sraček dokolečka je dneska jejich kredit. Tak mají co chtěj. Osobně už RŽ neposlouchám. Z ČRo pouze Wave, Leonardo a Vltavu. Zbytek si mohou nabouchat do zadku. /Plus ještě si jsem vědom, že občas pustí i něco dobrého na ČRo2, ale nebudu to v tom bordelu hledat. To už mi zase nestojí za tu námahu. Na 4 hodiny v kuse to pustit nejde a já nebudu co 30 minut lítat k rádiu přelaďovat, to už zase po mně chtít nemůžou, na to už jsem v dnešní době línej... Beat můžu zapnout a za 8 hodin ho vypnout úplně v pohodě. A za celých 8 hodin tam nebude věc, co by mi vadila. To mám vyskoušený./

Jé vzpomněl jsem si na perličku a tu tady musím uvést.
Když ještě uměli na Radiu Černá hora hrát. Tak tam doopravdy hrával Lábus / dnes dělá na Beatu/
i The Residents. Fakt je tam hrával. V pondělí, ve svém pořadu.
Ale pak to rádio úplně oddělali. Tedy majitel chtěl někam jinam, tak tam šel. Dneska je to takový zvratek mezi Evropou 2 a Hitrádii. No ale asi z toho má takto více peněz nebo má lepší pocit, že má více posluchačů. To je celkem fuk. Ale úplně to rádio zkurvil. Ovšem je to majitel, je to jeho majetek, tak ať si tam třeba vysílá šumění moře nebo lesa dokolečka. Je to jeho věc.
Ale jen perlička, že to rádio, když ještě umělo. Tak hrálo i takovéto věci.

 
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Karel Cibulka 29. 01. 2011, 19:59:52
 :) Česká Televize svůj program v analogové době překrývala na 150% oproti digitálu na ůdajných 100% tak se ptám co bude s analogovými ženevami v rádiovém prostředí co přestřelují mimo svůj region i do okolí,tak je záhodno kordinace výkonů aby nepřestřelovali do okolí,tedy zreformovat okruhy ČRo 1-2-3 aby se nepřekrývali zbytečně  8) nebo regiony aby nepřestřelovali do jiných regionů např můj oblíbený region sever a to bukovský kmitočet 88.8 FM Sever ČRo  ;) přestřeluje znatelně,ostatně ve Stupně bez problémů 88.8 čisté stereo RDS :D
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Jan H 30. 01. 2011, 15:43:48
Na půdě Českého rozhlasu už koordinace pro vysílače celoplošných okruhů již dávno proběhla.Stejně tak byly upraveny vysílače pro krajovky.Problém je samozřejmě s ČRo3-Vltava, kde se přišlo o Kleť.
Případný pocit přesahů okruhů je ryze subjektivní, každý bydlíme na jiném místě a máme dle svých zkušeností lokální příjem v daném rozsahu třeba i se 4 vysílači se stejným programem.To ale nic nevypovídá, jaká je celková koordinace.
ČRo má také přidělený počet frekvencí, s tím nic nenadělá.
Pro požadovaný provoz programů ČRo je to i v souvislosti s danými možnostmi dnes optimalní stav.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 30. 01. 2011, 18:34:44
Na půdě Českého rozhlasu už koordinace pro vysílače celoplošných okruhů již dávno proběhla.Stejně tak byly upraveny vysílače pro krajovky.Problém je samozřejmě s ČRo3-Vltava, kde se přišlo o Kleť.
Případný pocit přesahů okruhů je ryze subjektivní, každý bydlíme na jiném místě a máme dle svých zkušeností lokální příjem v daném rozsahu třeba i se 4 vysílači se stejným programem.To ale nic nevypovídá, jaká je celková koordinace.
ČRo má také přidělený počet frekvencí, s tím nic nenadělá.
Pro požadovaný provoz programů ČRo je to i v souvislosti s danými možnostmi dnes optimalní stav.

Optimální stav to rozhodně není. Protože jsou 3 kraje, které mají odpojováky a nemají svoji vlastní frekvenci se svým vlastním programem. Sice existuje ČRo Liberec, ale je odpojováno z ČRo Ústí nad labem a dohromady se ta neuvěřitelná a do nebe volající prasárna jmenuje ČRo Sever. Dost nechutné. Jede tam Ústí pak to udělá cvak a jede tam Liberec. Jede tam Liberec, pak to udělá cvak a jede tam Ústí. A kromě třech, kteří jsou takto znemilostněny a přidrzle ojebání. Tak všude jinde mají svoje řádné regionálky. Ale nemáme slevu koncesionářských poplatků, za to, že s námi vyjebávají a pouštějí nám půl dne Ústí nad Labem !!!! Hlavně, když to má přímo v Liberci dvě frekvence a to 91,3 a 102,3 Ale z obou budeme poslouchat propgram z Ústí...Fakt výborný. Doopravdy. Jak dlouho si z nás ještě budou dělat srandu ?

Nehledě na to, že když z Cukráku jelo Wave a nejel tam Region, tak to taky nikomu nevadilo.
A nehledě na to, že dokázali pro Wave vyšetřit další 4 vysílače. A bylo připraveno ho pustit po pěti. To svědčí o tom, že regionálky ČRo nejsou optimalizované, ale neuvěřitelně pokroucené....
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Jan H 30. 01. 2011, 19:45:25
Liberec, Pardubice nebo Zlín jsou studia tak malá, která nemají kapacity na 16 hodinový program denně.Chtít to hned, by bylo nemoudré.Spíše bych na vašem místě mluvil o tom, jak např. Liberec jako regionální studio funguje s tím rozsahem, který je schopen vysílat... Podobná situace je už léta např v mdr.A je to o.k. ;)
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 30. 01. 2011, 21:36:25
Liberec, Pardubice nebo Zlín jsou studia tak malá, která nemají kapacity na 16 hodinový program denně.Chtít to hned, by bylo nemoudré....

Když se tak koukám, tak k tomu přerozdělení krajů došlo v roce 2000. Tak tedy nedokázat za 10 let vybudovat větší studio nebo najmout více lidí, či opatřit jinou budovu a hlavně zajistit tedy frekvenci a vysílání, tak to je docela výkon ! Takže prostě ČRo si asi financuje, jen to, co uzná za vhodné, tedy svoje srandičky v Brně a Praze a Ostravě apod, že ? Tak když nejsou schopni zajistit fungování zcela všech krajů. Tak ať apelují na politiky ať ten zákon zruší a jsou na dále jen tři regionálky. Jedna společná pro celé Čechy, druhá společná pro celou Moravu a třetí společná pro celé Slezsko a bude pokoj a klid. A bude to mít řádných svých 24 hodin svého řádného vysílání po 7 dní v týdnu.  Ale současná nevyváženost, je naprosté šílenství.

Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Jan H 30. 01. 2011, 22:22:56
Ufinancovat studia je jedna věc, kvalitní potenciál lidí věc další. Jak jste spokojen s Libercem jste neprozradil, tak nevím.Nechci si myslet, že ať udělá ČRo cokoliv, vždy to bude podle vás špatně.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Jan H 30. 01. 2011, 22:31:24
Navíc-3 regionálky, jak navrhujete zcela nerespektují velikost a také tradici a potenciál jednotlivých regionů.Co třeba studio v Plzni?To přeci může odbavovat 24 hodin zcela svůj program, naproti tomu třeba Ústí n.L.ty snahy už mělo taky, i když oproti Plzni nebo Brnu je to o něčem úplně jiném.Navíc se rozběhla i Olomouc, tak vnucovat Moravě pouze 2 studia, to by nebylo zcela košer.A v tom to je.Máte různorodý potenciál a také určité množství peněz.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 31. 01. 2011, 00:14:02
Jak jste spokojen s Libercem jste neprozradil, tak nevím.Nechci si myslet, že ať udělá ČRo cokoliv, vždy to bude podle vás špatně.

Bohužel vůbec ne, podle mého názoru je tu situace taková, že když se chce někdo dozvědět něco o Liberci, tak si pustí RCL.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 31. 01. 2011, 00:28:59
Navíc-3 regionálky, jak navrhujete zcela nerespektují velikost a také tradici a potenciál jednotlivých regionů.Co třeba studio v Plzni?To přeci může odbavovat 24 hodin zcela svůj program, naproti tomu třeba Ústí n.L.ty snahy už mělo taky, i když oproti Plzni nebo Brnu je to o něčem úplně jiném.Navíc se rozběhla i Olomouc, tak vnucovat Moravě pouze 2 studia, to by nebylo zcela košer.A v tom to je.Máte různorodý potenciál a také určité množství peněz.

Z tohoto hlediska máte pravdu. Plzeň je schopná. Velmi. Nejspíše jedno z nejlepších. A Olomouc taky jede, dokonce jako jedna z mála nabízí něco i mladším posluchačům.

Nic méně, platíme všichni stejně a potom, jak k tomu přijdu, že jinde je ta regionálka zajímavá a u nás je to nějaký odštěpek z Ústí nebo co ?

To s prominutím, když Liberecký kraj neexistuval a běžely tu normálně dvě regionálky, tedy Hradec Králové a k tomu Ústí nad Labem, tak to byla lepší situace, nežli teď, když existuje a odpojují tu jakési studio Liberec z Ústí nad Labem.

Prostě tady se udělal zákon, že v každém kraji musí být studio a tak hurá, tak je v každém kraji studio. Ale jestli je taky v každém kraji k něčemu, to už nikoho nezajímá.

A tak máme v každém kraji studio. Ale poslouchat se těch studií dá půlka. Ono také neplatí, že všechny ty staré jsou k něčemu. Sice většina ano. A i tam jsou některé slabší a některé vymakanější.

Je to to samé jako s těmi prokletými digitálními stanicemi. Sice jsou, ale dostupné defakto nejsou. Tedy nejsou na FM a pak je buzerují a počítají jim posluchače.

Prostě ne že by všechno dělal ČRo špatně, ale nějak toho bordelu v něm začíná být nějak moc.

A ten poslední výkon taky. V podstatě se hovořilo o tom, že ČRo hraje celkem dost kvalitního Jazzu. Tak se hovořilo o tom, že by bylo dobré to třeba synchronizovat aby se to nemlátilo a nešly dva jazzové pořady proti sobě, jeden na jedné, druhý na druhé stanici atd.
A vůbec nejlepší, že by bylo, to posbírat a dát to všechno na jedinou stanici a tam by to všichni našli...

A co udělal ČRo ? Nechal to jak to je. Ale radostně vypíchl netovou stanici Eurojazz a ta to vpodstatě sbírá... Tak to už mi doopravdy přijde jako fraška...

Prostě nepřehlednost, bordel a chaos je asi hitem ČRo. Nemůžu si pomoci.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Jan H 31. 01. 2011, 00:43:27
Hodně dobrých věcí z minulosti by ČRo určitě prospěly.Díky za Váš názor.Klidnou noc.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 31. 01. 2011, 07:05:18
Hodně dobrých věcí z minulosti by ČRo určitě prospěly.

Tak ono by se dalo říci, že s ČRo cloumají politici. Nařídili studio v každém kraji a tak je studio v každém kraji...

Nelíbí se jim Wave, tak se od jeho vzniku, usiluje o jeho zrušení...

A nejvíce na tohle jejich konání doplatil Radiožurnál, který se vlastně změnil v jejich hlásnou troubu...
Podívejte se na tento úryvek, který jsem nyní našel na netu a zkopíroval...
Je tam např. zmínka o pořadu Gung-Ho, který se věnoval Heavy Metalu a po zániku rádia Mikrofórum přešel právě na Radiožurnál. Tehdy ještě na Radiožurnálu hráli hudbu. Byla doba, kdy tam bylo i Rock And Roll Party a kdy tam byl i Start atd.

Dnes ? Jen politické žvanění a zase žvanění...
Tak ať vyrobí pořádnou stanici mluveného slova Česko, tam přelijí veškerou mluvu z Radiožurnálu, přifaří k tomu ještě ČRO6, pošlou to po DV/SV ( analog+digital), DVB-T/S/C a až bude v činnosti tak i
DAB, tak třeba i po něm. Ale JEDNIČKU AŤ VRÁTÍ DO TOHO STAVU V JAKÉM MÁ BÝT.

Zde tedy pro zajímavost kus kopírovaného, z onoho článku...


,,Na přelomu let 1990 a 1991 došlo ke dvěma změnám v uspořádání okruhu Čs. rozhlasu. První z nich byl zánik stanice EM k 31. prosinci 1990. Rozhodnutí o zrušení padlo v létě 1990. Vedení Čs. rozhlasu na Slovensku zastávalo názor, že tuto stanici již nebude dále potřebovat a její vysílací sít použije pro šíření jiných programových okruhů. Druhým důvodem byla nevyjasněná situace financování Čs. rozhlasu ze státního rozpočtu a nedostačující výše rozhlasových poplatků.

Zánik stanice EM vyvolal velký dopisový ohlas rozhořčených posluchačů, stížnosti se objevily i v denním tisku. Šéfredaktor programového ústředí Českého rozhlasu Jiří Mejstřík začátkem února 1991 v Týdeníku Rozhlas přiznal, že jej zánik EM mrzí snad ještě více než posluchače, kteří tento fakt kritizovali.

Okruh pro mladé posluchače byl obnoven 7. října 1991, kdy na vysílačích v pásmu VKV II, jejichž prostřednictvím byl šířen signál stanice Praha, začalo v České republice vysílat Rádio Mikrofórum, které navázalo na tradici okruhu EM. Vysílání nemělo sloužit pouze ke kulisovému poslechu a jeho programové schéma se mělo odlišovat od komerčních stanic orientací na zájmové posluchače v oblasti publicistiky i v oblasti hudební. Vedoucím redakce Rádia Mikrofórum byl Richard Medek.

Rádio Mikrofórum vysílalo po celý týden čtyři hodiny denně. Od pondělí do soboty mezi 16.00 a 20.00 hodinou, v neděli v čase 15.00-19.00 hodin. Programovými dominantami nového okruhu byly hodinu a čtvrt dlouhý publicistický pořad pro mladé Magazín Mikrofóra, hodinový kontaktní pořad s větším podílem hudby než mluveného slova Mikromix a hodinovéhudebně specializované pořady o různých žánrech moderní hudby (Radioporta, Nezávislá scéna, Gung-Ho, Poste restante pop a Mikrofórum uvádí).

Rádio Mikroforum zaniklo k 31. prosinci 1992 v souvislosti s rozpadem České a Slovenské federativní republiky a následným přerozdělením vysílacích sítí."


Ještě bych doplnil, že je opravdu zábavným a neuvěřitelným paradoxem, že Slováci si po té ve vlastním státě okamžitě zřídili vynikající ROCK FM, které se později transformovalo v ještě zajímavější RADIO FM.

Zatím, co Češi jen psali stížnosti, kdy tedy už konečně bude to radio...

Potom konečně p.Kasík nechal vyrobit WAVE, které je skvělé, ještě lepší nežli slovenské RADIO FM.
A od té doby ho chtějí zlikvidovat...

Ale tohle by měla dělat JEDNIČKA a jet na plné koule, tak jako do dělá BBC 1, celou svoji existenci a jako to bylo na OE3 a B3 v 70.letech. Tečka.

Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Pav Lucistnik 31. 01. 2011, 15:54:24
Slovní označení poctivý Rock And Roll, tak, jak jsem ho použil se zcela běžně takto používá už asi 40 let a to všude. Každá z těch kapel natočila minimálně jeden, neli celou desku... AC/DC, Led Zeppelin, Motorhead,
Jo vy jedete v "českých" názvech, tak to potom jo. V tom případě máte pravdu. Já jedu v "světových" názvech, tak sme se minuli...

http://www.lidovky.cz/byl-to-jen-rock-n-roll-nova-kniha-o-hudebni-alternative-za-komunismu-1pr-/ln_kultura.asp?c=A100920_195215_ln_kultura_lya
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 01. 02. 2011, 06:21:05
Citace

Jo vy jedete v "českých" názvech, tak to potom jo. V tom případě máte pravdu. Já jedu v "světových" názvech, tak sme se minuli...

http://www.lidovky.cz/byl-to-jen-rock-n-roll-nova-kniha-o-hudebni-alternative-za-komunismu-1pr-/ln_kultura.asp?c=A100920_195215_ln_kultura_lya


No, jo to nikdy nemohl pochopit starej komunista Cutler http://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Cutler jak můžou diváci v Lucerně tleskat jemu a jeho Art Bears a vzápětí na to, zcela ti stejní diváci  Classic Rock And Roll Bandu http://www.pepapilar.own.cz/

Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Martin Patera 01. 02. 2011, 21:55:25
Co si myslíte o reformě ČRo?  A jak by měla vypadat?  8)

Já už několik let razím německou/rakouskou cestu naroubovanou na české prostředí. Naprosto zjednodušeně a zkráceně nastíním.

Český rozhlas totiž postrádá základní kámen,  který přitahuje posluchače a dokáže budovat značku, a tím je kvalitní hudebně-informační stanice. Z Radiožurnálu odstranit příšernou hudbu, a udělat z něj kvalitní news-talk stanici. Zároveň zrušit stanice Česko a ČRo 6, jejich redakce částečně převést právě na ČRo 1. Program ČRo 2 pak převést právě na hudebně-informační stanici po vzoru Bayernu 3, tzn. hudba od 60. let výše s důrazem na 80-novinky. ČRo 3 pak ponechat jako kulturní stanici, s doplněním D-Dur v digitálním vysílání. Radio Wave (resp. stanici pro mladé s alternativní hudbou, s podporou nových skupin, po vzoru slovenského Radia_FM) pak pustit na VKV síť BBC, domluvit se na takovém sharingu, aby to bylo výhodné, tzn. např. zprávy z BBC v angličtině, a běžný program pak z ČRo 4. Regionální vysílání pak cílit na starší věkové skupiny s regionálními odlišnostmi, které jsou. Leonardo pak ponechat na internetu a pro digitální vysílání.

Co se týče sítí, mírně zreformovat VKV tak, aby silné ženevské kmitočty měly primárně tři celoplošné okruhy, a regiony spíše pustit na menší vysílače (které dnes vyplňují díry v síti ČRo 2, přičemž právě regiony často okupují primární vysílače (a zbytečně "přestřelují") do jiných regionů.
Na DV pustit news-talk ČRo 1, na SV pustit Leonardo. Tedy stanice mluvící. Stanice hudební striktně pouze na VKV a digitálních sítích....

Jaké jsou vaše nápady?

Kubo pises na SV pustit Leonardo a o kus dal pises hudebni stanice v digitalnich sitich.
Cili motas hrusky s jabkama.

Digitalni siti je i SV/DV a jmenuje se to DRM.

Mimochodem VSECHNY stanice CRo muzou do digitalnich SV v podobe DRM, protoze z lokalnich kmitoctu WARC lze postavit 6 celoplosnych kanalu v SFN-DRM (byt jen po 1kW okresnim vysilaci) a na DV 1 digitalni celoplosku.

Vsichni diskutujici zde skutecne michaj hrusky s jablkama, jelikoz na DV/SV lze vysilat nejen analogove, ale i digitalne.
Navic jsem se musel zasmat nad projevem jednoho z vas, ze digitalni prijimace nejsou.
Ano nejsou pro DRM+ (30-230MHz), protoze norma vznikla teprv pred pul rokem a tak jeste nejsou multinormove prijimace.
Co se tyce DRM (DV/SV/KV....150kHz-27MHz), tak prijimacu je jiz dostatek.
Navic si rozhlas muze objednat urcite minimalni mnozstvi prijimacu z "Ciny" na svuj eshop.

Takze pokud premyslite na reformou programu a kmitoctovych pasem, tak prosim NEZAPOMINEJTE, ze na DV/SV je moznost jak analogu, tak digitalu.

Samozrejme zajimavou moznosti je okresni vysilani v nejlevnejsim digitalnim pasmu KV a to na 26-27MHz kde je 41 volnych kanalu (cca 8000Kc rocne stoji licence CTU pro tohle pasmo).
Pri zdvojenem DRM vysilani.... 20kHz je kvalita stejna jako u MP2-192kbps.

Take nezapomente na T-DAB, coz znamena:
T-DAB (MP2) = az 8 stereostanic v MUXu (kanalu) = 192kbps mp2 na jednu stanici  , 
T-DAB+ (MP4) = az 28 stereostanic v MUXu (kanalu) = 54kbps mp4aac+v2 na jednu stanici .
Pripadne kombinovat....ano, T-DAB+ umoznuje v jednom MUXu vysilat soucasne v T-DAB+ (mp4), tak i T-DAB (mp2).
Toto DVB-T2 neumi...neni mozno v jednom MUXu soucasne vysilat v DVB-T2 a DVB-T...bud jedno nebo druhe.
Proto pro T-DAB+ navrhuji, aby to bylo Leonardo+Wave v T-DAB mp2 a zbytek v T-DAB+ mp4.

Celkove jsou 3 MUXy v III pasmu a 1 MUX v L pasmu, pricemz v L pasmu lze z krajskych MUXu vytvorit druhou celoplosku.
Dalo by se rici, ze vsechny dosavadni AM/FM stanice se vejdou do 2 T-DAB+ MUXu.

Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 01. 02. 2011, 22:16:03
No oni v podstatě by měli asi napřed zcela jasně a jednoznačně definovat v čem hodlají vysílat. A dle toho pak lze vymýšlet nějaké stanice s nějakým programem.
Ale oni zdá se nevědí v čem budou vysílat a v čem nebudou vysílat. A pa lze dost blbě hovořit o nějakých stanicích. Ten, co zastupuje ředitele a co je jedním z kandidátů řekl veřejně tyto věci:

1) Nepočítá dál s Wave
2) Z Leonarda by měl nejraději servis pro ostatní stanice.
3) Radiožurnál a Česko a ČRo6 chce sloučit do jedné stanice.

Tím jsou defakto až na D-Dur všechni digitální stanice zrušeny.
No a v tom okamžiku mimo pár šílenců, které to bude zajímat technicky...
Tak nikoho DRM ani T-DAB ani T-DAB plus ani III band ani L Band zajímat nebude.
Protože zcela všechny stanice jako Praha, Radiožurnál, Vltava mají v analogu na FM.

Takže tam je zásadní. Aby řekli, zda půjdou do T-DAB nebo nepůjdou do T-DAB.
Například pokud nepůjdou nikdy do T-DAB.
Tak pak je opravdu rozumné asi Česko a Radiožurnál a ČRo6 sloučit.

Pokud tam ale půjdou. Tak pak je asi lepší to neslučovat. A sloučit jen  Česko a ČRo6 a vyrazit v T-DAB s novou stanicí jen mluveného slova, moderní a odlišnou od Radiožurnálu.

Atd. by to šlo rozepisovat dál.
Takže základem je aby už někdo z nich definoval, co tedy hodlají mít k dispozici.
Ovšem pokud nikdo neřekne, co hodlají mít k dispozici.
Tak opravdu nelze vést diskuze o tom, co kam dát nebo jaký tomu dát formát.


Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Martin Patera 03. 02. 2011, 14:34:10
Jinak trochu z jineho soudku.
Ukoncili DRM z Britanie a chteji ukonci KV vysilani z Litomysle (KV vysilani ze zahranicnich vysilacu asi uz taky skoncilo).
Hromada z Vas pise nac KV vysilani kdyz je dnes vsude inet.
Na to by se dalo dopovedet i takto:
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/business-ve-svete/clanek.phtml?id=689741 (http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/business-ve-svete/clanek.phtml?id=689741)
Dobre rozmejslejte jestli ukoncit KV vysilani nebo ne. Tipnout inet je velice jednoduche a rychle i v ramci celeho statu.
Co se tyce satelitu, tak signal neni uplne vsude (na Sinaji jsem mel problem chytit CT24 s 180cm talirem) a doma mi stini protejsi panelak.

Ja rikam, ponechat DV/SV/KV a soucasne toto vysilani zdigitalizovat do DRM.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 03. 02. 2011, 15:27:53
Hm... Tak nepředpokládám, že v dohledné době očekáváš v ČR nějaký komunistický nebo fašistický puč nebo něco obdobného ? No... A pokud by zde nějaký takový režim dlouhodobě uchopil moc, tak na druhou stranu čeští komunisté přece předvedli, že je možné postavit i rušičky na KV.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Martin B. 03. 02. 2011, 18:34:55
- AD Martin Patera - "KV vysilani ze zahranicnich vysilacu asi uz taky skoncilo":
to že se na KV skončilo v ČR, případně SR ještě neznamená, že se s analogem na AM pásmech končí celosvětově, naopak lidé, kteří se věnují AM DXingu vědí své, existují země, kde naopak vznikají AM stanice DV, SV i KV nové....za všechno bych uvedl např. Velkou Británii se stovkami malých, regionálních a tématických analogových AM SV stanic....V USA se na klasických středních vlnách dokonce vysílá stereofonně!

- vybudovat DRM regionální sítě v té naší zemičce asi nebude možné, přestože zde byla v minulosti velká síť AM vysílacích středisek, tak dnes z toho není prakticky nic, odkud by se dalo vysílat....zaměstnanci jsou propuštěni, stožáry zbořeny....ČRa zlikvidovaly všechno co se dalo....
zůstalo jen několik nadšenců a bláznů, kteří zachraňují co se dá...mezi ně se počítám i já......na druhou stranu si ale říkám, že kdyby ČRa nezrušili např. SV vysílač Jihlava, tak bych nikdy neměl možnost se dostat ke kompletní a donedávna ještě tajné dokumentaci z tohoto střediska, ani si ji zarchivovat...ani k různým "suvenýrům" apod. z tohoto vysílače s velmi zajímavou a pestrou historií....
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Pav Lucistnik 03. 02. 2011, 19:23:15
Tak snad postavit si soukromé nízkovýkonové středovlnné středisko není problém, nemusíme se fixovat na objekty Radiokomunikací. Jen kolik stožárů raší po kopcích díky mobilních operátorům, stačí koupit a smontovat jednu příhradu jako zářič, koupit vysílač (ty staré by se stejně musely vyhodit), pronajmout někde pár metrů čtverečních pozemek, oplotit, a vysíláme...

Kdyby byl zájem tak by se dávno vysílalo.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 03. 02. 2011, 19:57:30
Ona chybí motivace i uživatelům i vysílatelům. Odpovím na to po uživatelské stránce.
Sešli jste se vy tři, kteří na to koukáte z technického hlediska. Já na to koukám pouze z hlediska uživatele. A prohlašuji a již jsem zde na serveru jednou prohlásil, že POSLEDNÍ MOTIVACÍ použit rozsah SV pro mne bylo RADIO ECHO a pořady na něm Jiřího Černého. Tehdy to bylo naposledy, kdy jsem používal SV. Pokud bych měl znovu použít ještě někdy SV/DV analog/digital musel bych ZNOVU ZÍSKAT OBDOBNOU MOTIVACI. To znamená, že by tam muselo být něco, co na FM není. Pokud mi dnes jede z Ještědu bez problémů ČRo 1 Radiožurnál z FM 59,9 a ČRo 2 Praha z FM 89,9 pak rozhodně pro mne není motivací k poslechu SV/DV zcela totéž, tedy obyčejná zdvojení oněch stanic. A tato pásma jsou pro mne zcela mrtvá a zbytečná ať již analogově nebo digitálně. Pokud by se na SV objevilo např. Wave nebo Leonardo, která na Ještědu ani nikde jinde na FM nejsou. Pak by byla získána, taková motivace k použítí SV ať již analogově nebo digitálně. Ovšem nejsou tam a tím pádem pro mne rozsah SV zahynul spolu s RADIEM ECHO. Tečka.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Pav Lucistnik 03. 02. 2011, 20:02:27
José, otázka by spíš měla znít - máš v tuto chvíli možnost příjmu SV/DV? Doma? Co v autě?

Protože začínat vysílat v pásmu, pro které mezi lidmi už nejsou přijímače, je obrovsky těžké.

Jinak já si třeba večer před spaním naladím ČRo 6 (ex Svobodná Evropa) a poslechnu si dva tři komentáře k politickému dění. Tohle nikde na FM není a je to zajímavé a často poučné.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 03. 02. 2011, 20:20:13
José, otázka by spíš měla znít - máš v tuto chvíli možnost příjmu SV/DV? Doma? Co v autě?

Protože začínat vysílat v pásmu, pro které mezi lidmi už nejsou přijímače, je obrovsky těžké.

Není to tak dlouho, co jsem na tomto serveru tvrdil totéž. Tedy, že už nikdo na SV nemá ani přijímače. Ovšem byl jsem okamžitě napaden stovkou místních nadšenců, kteří začali okamžitě vykřikovat, jak ještě každý je schopen SV přijímat...Já si to sice nemyslím. Ale nechci se s nimi zase hádat.

Ale konkrétně se ptáš, tak ti konkrétně odpovím. Doma ještě SV přijímač mám. V práci nikoli, pouze FM. V autě nikoli pouze FM. Na chatě jich pak je starých s SV asi pět.
Takže odpověď zní. V práci a autě nikoli. V bytě a na chatě ano.


Citace
Jinak já si třeba večer před spaním naladím ČRo 6 (ex Svobodná Evropa) a poslechnu si dva tři komentáře k politickému dění. Tohle nikde na FM není a je to zajímavé a často poučné.

To je sice pravda. Občas poslouchám ČRo 6 z DVB-S. Ale není to samostatná stanice, která by jela 24 hodin/7dní.... Tam se plácá všechno dohromady, mám dojem, tedy Česko, Radiožurnál. A protože si do dnes nepamatuji, kdy je tam ta ČRo 6 tak se mi kolikrát stane, že to pustím a hned zase vypnu, protože je tam to samé, co jinde.

To mi připomíná další zajímavou situaci. Když jsem tedy zde hovořil o tom ať tedy pustí třeba Wave od 18 hod po okruhu ČRo 5 tedy těch regionálkách, že stejně z nich nemá půlka večer, co vysílat. Tak všichni začali vykřikovat, jak by to bylo nešťastné atd.
Ovšem, že tady vesele už x let matlají a patlají ČRo 6 a Česko a Radiožurnál na stejných místech. To je jim úplně putna. Tak ať už tedy ty 3 stanice sloučí definitivně do jedné jediné a je už pokoj od toho chaosu a zmatků, co tady nadělali.


Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Milan Pantůček 03. 02. 2011, 20:44:15
Tak snad postavit si soukromé nízkovýkonové středovlnné středisko není problém, nemusíme se fixovat na objekty Radiokomunikací. Jen kolik stožárů raší po kopcích díky mobilních operátorům, stačí koupit a smontovat jednu příhradu jako zářič, koupit vysílač (ty staré by se stejně musely vyhodit), pronajmout někde pár metrů čtverečních pozemek, oplotit, a vysíláme...

Kdyby byl zájem tak by se dávno vysílalo.
Vidíte to moc jednoduše. Pro středovlnný vysílač nestačí pár metrů čtverečních a také se zásadně nestaví na kopci.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Pav Lucistnik 03. 02. 2011, 20:54:37
Vidíte to moc jednoduše. Pro středovlnný vysílač nestačí pár metrů čtverečních a také se zásadně nestaví na kopci.
Nechcete to rozvést? Myslím si, že vysílač s výkonem v řádu stovek wattů žádné extra velké nároky na pozemek a anténní systém mít nebude. Ale odborník nejsem.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Martin B. 04. 02. 2011, 07:58:06
Takto zjednodušovat to opravdu nelze...to "zásadně" bych asi netvrdil, když vezmu tu mojí oblíbenou a prozkoumanou Jihlavu, tak je pravda, že vysílací středisko je opravdu mírně vyvýšeno....v původním projektu k výstavbě jihl. vysílače z roku 1942 je dokonce i výkres terénního profilu, nadm. výšek a pod....takže mírně vyvýšený by SV vysílač asi měl být....samozřejmě je naprostá blbost stavět SV stožáry na vrcholcích hor, jako je tomu např u TV - to je nesmysl....SV se ve dne šíří tzv. povrchovou vlnou...(v noci i prostorovou vlnou)...
Při projektování SV střediska je ale jedním z důležitých aspektů vlhkost, či vodivost země!
A samozřejmě, čím vodivější tím lepší....někde vysoko na vyprahlém kopci, či skále, to asi moc chodit nebude.
"pár metrů čtverečních" opravdu nestačí, jelikož vertikální SV zářiče většinou stojí na tzv. patním izolátoru, je nutné je kotvit - v několika úrovních a do více směrů....další nároky na rozhlehlost pozemku jsou dané zemním systémem vysílače...např. v Jihlavě je to kruh paprsků FeZn pásku, které se od paty stožáru vysokého 50m rozbíhají po 6ti stupních do vzdálenosti rovněž 50m od stožáru, zemní radiály jsou tudíž cca stejně dlouhé jako zářič samotný... Celý pozemek jihlavského vysílače včetně provozní budovy atd. má rozlohu a 33000m2!
Jihlava při tomto anténním systému a při instalovaném výkonu který tam byl, pokrývala území asi 50km okolo vysílače tzn. cca Jihlavsko a Vysočinu - ve dne (v noci to samozřejmě díky prostorovým vlnám bylo více).
Takovéto pokrytí si myslím, že odpovídá jedné - v této diskuzi navrhované regionální DRM síti....Vybudovat po celé ČR znovu takovéto regionální SV (DRM) vysílače je dle mého názoru tak trochu z říše snů....něco, jak kdysi CDG tvrdila, že pokryjí ČR digitálem z nízkovýkonových vysílačů umístěných na panelácích, komínech atd. A jak dopadla...
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Pav Lucistnik 04. 02. 2011, 22:54:24
Jihlava je zbytečně velkolepá. Vemte si středisko typu Lipno, vysílací výkon 1 kW, pozemek 20x13 metrů, na kopci nad přehradou, pokrytá oblast o poloměru 15 km.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Martin Patera 06. 02. 2011, 11:41:23
Tak snad postavit si soukromé nízkovýkonové středovlnné středisko není problém, nemusíme se fixovat na objekty Radiokomunikací. Jen kolik stožárů raší po kopcích díky mobilních operátorům, stačí koupit a smontovat jednu příhradu jako zářič, koupit vysílač (ty staré by se stejně musely vyhodit), pronajmout někde pár metrů čtverečních pozemek, oplotit, a vysíláme...

Kdyby byl zájem tak by se dávno vysílalo.
Vidíte to moc jednoduše. Pro středovlnný vysílač nestačí pár metrů čtverečních a také se zásadně nestaví na kopci.

Ono je to opravdu jednoduche...CFA antena se vam vejde na strechu panelaku a kdyz ji krmite 1kW Ameritron z DRM SFN modulatoru (120000Kc), tak zjistite, ze to cenove a technicky je vse mozne. Zvlast kdyz by se pouzili lokalni kmitocty ze zrusenych SV stredisek.

http://www.pcs-electronics.com/am-max-ii-dsp-am-transmitter-p-244.html (http://www.pcs-electronics.com/am-max-ii-dsp-am-transmitter-p-244.html)
http://www.pira.cz/communit.htm (http://www.pira.cz/communit.htm)

Tohle testovali s 5W PA...pokryti o prumeru 25km s CFA antenou, pri pouziti standardni zkracene 1/4 (47m) potrebovali pro stejne pokryti 200W PA.
http://www.crossedfieldantenna.com/pages/silsden.html (http://www.crossedfieldantenna.com/pages/silsden.html)
http://farm1.static.flickr.com/51/112110474_e3d7b96c22_o.jpg (http://farm1.static.flickr.com/51/112110474_e3d7b96c22_o.jpg)
http://farm1.static.flickr.com/43/113014225_06f4225dfd_o.jpg (http://farm1.static.flickr.com/43/113014225_06f4225dfd_o.jpg)
http://farm3.static.flickr.com/2397/2233172039_63ee5eaba1_o.jpg (http://farm3.static.flickr.com/2397/2233172039_63ee5eaba1_o.jpg)

Kdyz jsem jako HAM vysilal na 1.8MHz (SV) s 100W do zapujcene EH anteny (valec prumer 20cm, delka 130cm), tak mi chodili reporty lepsi jak pres drat 2x40m.


Jsme porad jeste v EU?
http://licensing.ofcom.org.uk/radio-broadcast-licensing/community-radio/current-licensees/awards/june10/
Ten Britskej Ofcom jde opravdu pro lidi a ne proti lidem jako nas CTU a to jsme v jedne EU.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Martin Patera 06. 02. 2011, 12:05:30
Jeste see:
http://www.prometheusradio.org/ (http://www.prometheusradio.org/)
http://www.radiobanter.com/ (http://www.radiobanter.com/)

Nebejt nemocnej, domluvim se se sefkou CRo Wave a lokalne si vysilam v DRM, abych mel v aute pokryti :) .
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Martin B. 06. 02. 2011, 14:15:12
Ono o CFA anténě se dá dočíst různě po internetu, možná jsem konzerva, ale anténa o délce cca padesátiny vlnové délky, která nepotřebuje zemní protiváhu, s velkou šířkou pásma a navíc aby měla mít ještě zisk...na internetu je popisován 6dB někdy i 9dB což je 800% ve srovnání se čtvrtvlnným vertikálem...tak toto mi připadá trochu jako fantazie....ale pokud to funguje a pokud je to vyzkoušené, změřené atd...tak proč ne....
Pokud se Vám s tím nakonec podaří nějaké DRM vysílání rozjet, tak držím palce...
já ale zůstanu u klasiky...u různých drátových ať už horizontálních či vertikálních antén, u obráceného V, u rámovek a feritek a hlavně u Jihlavské čtvrtvlnné, vertikální Jucho antény  :)

To Pav Lucistnik:
Jihlava "velkolepá" je a myslím si, že to rozhodně nebylo zbytečně a ani na škodu...když se v areálu vysílače rozhlédnete, zjistíte, že všechno kam tam pohlédnete bylo v minulosti děláno pečlivě a s umem a láskou zaměstnanců a pracovníků.....už od původního Německého projektu, ve kterém je nakreslen celý stožár pro Jihlavu i České Budějovice naprosto do nejmenšího detailu, vč. statických výpočtů, kotvení atd... stejně do detailu je nakreslena i vysílací budova, kde je v plánech zakreslen a dokonale popsán dokonce i kamenný květináč před vchodem...
do detailu a precizně jsou nakresleny schémata a technicky popsána veškerá vysílací technika, co tam kdy byla a od které se mi povedlo dokumentaci dohledat....všechno tam prostě bylo dodělané a domyšlené do nejmenších detailů, považte na ukázku posílám fotku jak byl v jihlavském vysílacím sále naspojkován dálkový telekomunikační kabel...byl to "papírák" vedl tam telefonní linky a modulaci programu Praha.
Z Jihlavy to pokračovalo dále na vysílač Domamil...je tam asi 70 drátků, některé jsou po párech, jiné po čtyřkách....chtěl bych vidět dneska někoho, kdo by se s tím v dnešní době takto patlal, jednotlivé naspojkované dráty obaloval lepenkou a ještě to vyvazoval nití, nebo plátýnkem....
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 07. 02. 2011, 09:11:54
ČESKO protáhlo trošičku program, jede tedy nyní 10 hod. Tedy ani ne, půl dne.

http://www.radiotv.cz/p_radio/a_radia/radio-cesko-rozsiruje-denni-vysilani-o-4-hodiny/
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 08. 02. 2011, 06:07:28
Tečka za KV.

http://www.radiotv.cz/p_radio/cesky-rozhlas-kvuli-usporam-definitivne-ukoncil-vysilani-na-kratkych-vlnach/

Stejně je, ale ten článek, nějaký divný...

Ona je ,,sedmička " v DVB-T ?
Já mám dojem, že ne...

Na víc, co by tam dělala ?
To přece není vysílání pro turisty ani pro menšiny...

To je propagace do zahraničí...

A za další. Oni už nejsou členem WRN ?
http://www.wrn.org/listeners/#home-listeners/

Vždy byli...

/ A jinak se osobně domnívám, že když by se tato, původně komunistická štvavá vysílačka, transformovala po revoluci, právě v ono vysílání pro turisty a pro dlouhodobě žijící zahraniční pracovníky u nás atd. Tak že je to podstatně státu prospěšnější a přinese to vyšší zisky a užitek, nežli, když si to naladí někdo, někde v Karibiku, či Africe nebo kde, který stejně ČR nikdy v životě nenavštíví a ani nikdy v životě, žádný český výrobek neuvidí. Toliko můj soukromý názor. /

A ještě poznámka. Opravdu to s tím pragocentrismem už přehánějí.
To je:
Český rozhlas 2 Praha
Český rozhlas Regina Praha
Český rozhlas 7 Radio Praha

To se to fakt nemohlo jmenovat Český rozhlas 7 International ?
Kolik těch Prah budou mít ?
V podstatě pro PRAHU je tam vysílání na jediné z nich a to
Český rozhlas REGINA PRAHA.
To je PRAHA.
Ti hrají a vysílají pro PRAHU.

Ale dvojka a sedmička se na tom jméně hlavního města jen velmi nevkusně přiživují.
Čímž samozřejmě uráží Ostravu, Brno a ostatní.Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: ivovi 08. 02. 2011, 09:54:35
Ona je ,,sedmička " v DVB-T ?
Já mám dojem, že ne...
...
To je:
Český rozhlas 2 Praha
Český rozhlas Regina Praha
Český rozhlas 7 Radio Praha
Na webu i v DVB-T pouzivaji pouze "CRo Radio Cesko" bez sedmicky i bez Prahy.
Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 08. 02. 2011, 10:09:14
Citace
Na webu i v DVB-T pouzivaji pouze "CRo Radio Cesko" bez sedmicky i bez Prahy.

Jistě v DVB-T je Radio česko. To tam je. Pak po něm pouští taky ještě Radiožurnál a ČRo 6.
Protože Česko vysílá jen 10 hodin a do teď nebyli schopni mu zajistit 24 hodinové vysílání.

O Praze mluvím v té souvislosti, že oni mají celkově vytvořené 3 Prahy, z toho 2 na FM.
A jednu měli na KV, teď jí budou mít na internetu a v DVB-S.
To je trošku bordýlek, ne ?

Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 14. 03. 2011, 12:11:54
Kdy tedy hodlá Český rozhlas dokončit ty dva rozdělané velice důležité  kroky ?

1) Sloučení stanic Radio Česko a 6 na Radio Česko...

2) Přejmenování:
1 Radiožurnál na JEDNIČKA
3 Vltava na TROJKA
Regina na PRAHA
Sever na ÚSTÍ NAD LABEM
Region Vysočina na JIHLAVA
Region Středočeský kraj na KLADNO
7 Praha na INTERNATIONAL

Další dva kroky, které bych považoval za nejdůležitější a velice vhodné:

1) Doplnění všech regionálních stanic ČRo na pozici 23,5°E.
2) Spuštění řádné stanice EUROJAZZ v DVB-S/C/T a DAB+

Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 02. 11. 2011, 12:46:04
Co nám asi chtěl ČRo říci tímto neuvěřitelně odpudivým a nefunkčním nesmyslem ? viz. obrázek

Ještě, že to hraje alespoň z této adresy:

http://www.rozhlas.cz/radiowave/live?cam=1

Název: Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 07. 11. 2013, 18:49:08
Uplynul nějaký ten čas. ČRo prodělal tu a tam nějakou tu změnu a zajímalo by mne, jak to kdo vidíte ?
Musím říci, že poslední dobou jsem si velice oblíbil stanici ČRo Jazz HD a dal ji dokonce před ČRo Rado Wave.

V současné chvíli by byl muj žebříček stanic ČRo následující :

1) ČRo JAZZ HD
2) ČRo RADIO WAVE
3) ČRo Vltava
4) ČRo PLUS

Zbytek mi přijde víceméně nezajímavý až skoro zbytečný, pokud tam nezačnou něco dělat.

Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 13. 12. 2013, 13:44:47
Zajímavý název článku : Cestou placeného obsahu na internetu se vydá i Český rozhlas. Už v příštím roce

Hm... Otázka je zda toto není v rozporu s posláním Českého rozhlasu a jeho veřejnoprávního poslání ?
Nejsem si jist, zda něco takového provozuje nějaká veřejnoprávní služba v Evropě...


Ale už je jasné proč tak bojktují a zpomalují a stále se jim nechce do DAB.
A TELEKO DAB je vysílá zdarma.
A v RTI cz DAB vůbec nemají své tzv. digitální stanice.
Jakož ani na Astře regionální stanice.
A proč tak stále zcela nesmyslně prosazují internet.
Takže o tohle jim jde.

Asi už je opravdu na čase současné vedení ČRo vyhodit.
Takže místo toho aby oni platili za solidní rádiové vysílání.
Oni by si chtěli nechat platit, za cosi, na netu.
Zneuížvajíce tím svůj bohatý archív.

Obávám, že tohle už opravdu drobet přestřelili.

Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Sax 13. 12. 2013, 21:25:16
Zajímavý název článku : Cestou placeného obsahu na internetu se vydá i Český rozhlas. Už v příštím roce

Hm... Otázka je zda toto není v rozporu s posláním Českého rozhlasu a jeho veřejnoprávního poslání ?
Nejsem si jist, zda něco takového provozuje nějaká veřejnoprávní služba v Evropě...


Ale už je jasné proč tak bojktují a zpomalují a stále se jim nechce do DAB.
A TELEKO DAB je vysílá zdarma.
A v RTI cz DAB vůbec nemají své tzv. digitální stanice.
Jakož ani na Astře regionální stanice.
A proč tak stále zcela nesmyslně prosazují internet.
Takže o tohle jim jde.

Asi už je opravdu na čase současné vedení ČRo vyhodit.
Takže místo toho aby oni platili za solidní rádiové vysílání.
Oni by si chtěli nechat platit, za cosi, na netu.
Zneuížvajíce tím svůj bohatý archív.

Obávám, že tohle už opravdu drobet přestřelili.

Chcou samostatný celoplošný DAB+ multiplex ve třetím pásmu. Regiony nyni nikam necpou, protože furt nevědí jak to s nimi dopadne, kolik jich zbyde, co budou vysílat. Zavádění placené formy webového vysílání je pouze předstírání cinnosti, budoucnost to nebude mít žádnou. Nyni se hledá preďevsim prostor pro celoplošnou VKV sit pro CRO plus.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 13. 12. 2013, 21:49:39
Zavádění placené formy webového vysílání je pouze předstírání cinnosti, budoucnost to nebude mít žádnou. Nyni se hledá preďevsim prostor pro celoplošnou VKV sit pro CRO plus.

Prostor pro celoplošné ČRo PLUS na FM II nemají, co hledat ! Zcela jasně několikrát deklarovali, že v ušetřeném celoplošném prostoru, po přebujelých regionálkách, má běžet NOVÁ STANICE PRO MLADÉ, neboť ta stávající WAVE se jim jeví příliš alternativní a složitá pro část mládeže, takže požadují nějakou jinou, poněkud přízemnější
a konzumnější. Co bude s WAVE nebylo řečeno. Možnosti jsou 3 :

a) ponechají ji beze změny jako super vynikající alternativní stanici ČRo a jednu z tří,
co jsem ochoten poslouchat. / Tedy ČRo VLTAVA, ČRo JAZZ HD, a ČRo Radio WAVE. /

b) přeřadí některé její pořady do večerních a nočních hodin na novou stanici pro mladé,
čímž je dostanou na FM II a tím blíže více lidem

c) zruší to úplně a bez náhrady, případně přeřadí, do placeného obsahu na internetu, čemuž se každý vysměje,
protože zdarma z DAB nebo DVB je to vynikají a druhá nejlepší stanice ve státě, ale tak dobré
abych za to platil to tedy zase fakt není !

ČRo PLUS je analogově na SV, ale bohužel ne nonstop.
Nechápu, co to vyrobili zase za paskvil a proč se do něj do 16 hodin na SV motá DVOJKA ?
A v DAB a DVB. To je pro ČRo PLUS naprosto dostačující prostor. Na FM II to nemá, co překážet !

Podívejte se, JAK JSOU AKTUÁLNÍ A JAK MATOU POSLUCHAČE !

http://projekty.rozhlas.cz/vysilace2/?stanice=3

ČRo VLTAVA není ani v CRa PHA ani v RTI cz DAB ani v TELEKO DAB !
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Martin Patera 14. 12. 2013, 22:56:10
Meli by zrusit DAB a FM a vysilat stanice jen v DRM.
SFN site s 56kbps na 26MHz, porad tam mame 41 volnych radiokanalu pro
41 DRM rozhlasovych stanic. Nechat zapnutou dlouhou vlnu a soustavu stredovlnnych vysilacu pro Evropske plosne pokryti,
mame tu prece Evropskou unii a v ni tisice Ceskych pracovniku, kteri by radi poslouchali cestinu
z prenosneho DRM rozhlasoveho prijimace a taky DRM autoradia (nastesti STB do VKV existuji).
V zadnem pripade nevypinat strategickou dlouhou vlnu, pripadne tam vysilat analog digital
dohromady v AMSS/DRM jako SimulCast.
Kramy jako Wave bych zrusil a nahradil to Leonardem jako samostatnou stanici.
Navic platit za stream, kdyz si CRo platim v poplatku za rozhlas je svinstvo a hned bych
kontaktoval pani Vivien z EU parlamentu, aby tu udelala poradek.
Je to hodne zle, jak urednici placeny uplatkama privatek tlumi CRo umyslne, aby se pak
celoplosne privatky dostali k vybornym kmitoctum atd..
Proste toto je umyslne zniceni naseho i meho CRo.
Navic je toto odpoved tem pomatenym laikum diskuterum o tom, ze inet se da politicky zastavit.
 
 
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 14. 12. 2013, 23:24:27
Meli by zrusit DAB a FM a vysilat stanice jen v DRM.
Hm...A no co se to bude poslouchat . Asi tak na ty 4 přijímače, slovy ČTYŘI, co pro DRM existují ?
Citace
V zadnem pripade nevypinat strategickou dlouhou vlnu, pripadne tam vysilat analog digital
dohromady v AMSS/DRM jako SimulCast.
To by mi přišlo rozumné. Zkusit to.... Ale, co když je tu jiný problém ?
Co když spustí vysokorychlostní mobilní net po všech čertech a tohle všechno odvaří ?
Tedy lidi, co nakoupili vysílače si v podstatě naběhli nebo investovali špatně.
Co když ?
Co je zájem ?
Zájem je :
a) dostat z toho prachy / což z placeného netu dostanou vždy, z nějakého vysílače přes reklamu, hůře...
b) mít samozřejmě zcela absolutní kontrolu totalitní moci, vysílač se vypíná blbě a složitě,
zakázat nějakou nežádoucí adresu na netu, to jde jedním klikem...
/ apropo, bavíme se samozřejmě o nastupujícím Burešově/Babišově fašistickém státě /
Citace
Kramy jako Wave bych zrusil a nahradil to Leonardem jako samostatnou stanici.
Tak Wave je jedna z mála stanic se solidní hudbou, těch je opravdu minimum...
Radio 1, Wave, Vltava, Jazz, Beat a to je tak asi všechno...
Leonardo bylo přirovnáváno k populisticko vědecké stanici na systému National Geographic a spol.
Nedá se říci, že by na tom nebylo zrnko pravdy.
Nic méně zajímavé to beze sporu bylo.
To ano.
Nic méně se rozhodli to nadále neprovozovat, tak to neprovozují...
Stejně tak se samozřejmě mohou rozhodnout neprovozovat Wave...
Zásadní je, že Rudoši vždy vyhrají...
A takový nesmysl jako RŽ nebo regionálky pojedou vesele dál...


 
Název: Ranní Plus - Plus pro mě
Přispěvatel: Ivo Harvánek Oviradio.cz 26. 12. 2013, 12:57:26
Za týden startuje Ranní Plus (6:00-10:00) na stanici Plus. Po mnoha letech to bude příležitost poslouchat i při časnějším vstávání a cestě do práce seriózní zprávy a publicistiku, které nebudou narušovány písničkami. Zejména kritici hudby na Radiožurnálu by měli zpozornět, zvlášť když na Plusu bude po ránu vysílat opravdová osobnost - Jan Bumba. Bonusem pro dosud nedigitalizované posluchače ve středních Čechách bude šíření tohoto bloku na 92,6 MHz R-REGINA. Těším se.
Název: Re:Ranní Plus - Plus pro mě
Přispěvatel: José 26. 12. 2013, 17:41:08
Za týden startuje Ranní Plus (6:00-10:00) na stanici Plus. Po mnoha letech to bude příležitost poslouchat i při časnějším vstávání a cestě do práce seriózní zprávy a publicistiku, které nebudou narušovány písničkami. Zejména kritici hudby na Radiožurnálu by měli zpozornět, zvlášť když na Plusu bude po ránu vysílat opravdová osobnost - Jan Bumba. Bonusem pro dosud nedigitalizované posluchače ve středních Čechách bude šíření tohoto bloku na 92,6 MHz R-REGINA. Těším se.

To vnímám jen jako další zamotání problemu. Zajímavé je, že Wave jim vadilo. Leonardo jim vadilo, ale najednou narvat Plusko na Reginu je v pohodě. Mám takový dojem, že se mi z nich začít chtít zvracet...
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: BeatJ 26. 12. 2013, 18:04:08
Za tazenim proti Wave je staromodni a nesnesitelna b..a Jaklova,tu netřeba ani komentovat.Wave ji bylo trnem v oku jiz od zacatku,duvody odsunu Wave z FM byly samozrejme nesmyslne a vykonstruovane.
Ale jinak souhlas jak jsi to napsal.
Název: Re:Ranní Plus - Plus pro mě
Přispěvatel: Filip Rožánek 27. 12. 2013, 15:45:05
To vnímám jen jako další zamotání problemu. Zajímavé je, že Wave jim vadilo. Leonardo jim vadilo, ale najednou narvat Plusko na Reginu je v pohodě. Mám takový dojem, že se mi z nich začít chtít zvracet...

Jde o jiný případ než u Radia Wave. Regina bude vysílat od 6 do 10 hod. a od 17 do 20 hod. pořady ČRo Plus. Radio Wave však vysílalo celodenně pod vlastní identifikací na samostatném vysílači (Cukráku), čímž byl podle názoru Městského soudu v Praze překročen zákonem vymezený počet stanic Českého rozhlasu v pásmu velmi krátkých vln. Blíže viz toto vysvětlení: http://www.radiotv.cz/p_radio/cesky-rozhlas-odmita-ze-by-obchazel-zakon-v-pripade-prazske-reginy-a-cro-plus/ (http://www.radiotv.cz/p_radio/cesky-rozhlas-odmita-ze-by-obchazel-zakon-v-pripade-prazske-reginy-a-cro-plus/).
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Filip Rožánek 27. 12. 2013, 15:51:44
Navic platit za stream, kdyz si CRo platim v poplatku za rozhlas je svinstvo a hned bych
kontaktoval pani Vivien z EU parlamentu, aby tu udelala poradek.

To je zcela nepravdivá informace, která zřejmě vznikla zkreslením původního článku tady na DigiZone. Za žádný stream Českého rozhlasu na webu se neplatí ani platit nebude, článek se týká zcela jiné aktivity. Netuším, kterou paní Vivien z Evropského parlamentu máte na mysli, ale tak jako tak v tomto ohledu nemá žádné kompetence. Pokud myslíte eurokomisařku Viviane Redingovou, ta už mediální agendu několik let ani nemá na starosti.
Název: Re:Ranní Plus - Plus pro mě
Přispěvatel: José 28. 12. 2013, 10:19:47
Jde o jiný případ než u Radia Wave. Regina bude vysílat od 6 do 10 hod. a od 17 do 20 hod. pořady ČRo Plus. Radio Wave však vysílalo celodenně pod vlastní identifikací...

Tak to obešli, jistě... Ale tady snad nejde o to, co se jak identifikuje, ale o to, co z toho leze za program.... To mohli také udělat to, že všechny ty regionálky by po 18 hod přebíraly vysílání Radia Wave a bylo by. Ale takové kroky je vůbec nezajímají a to se postavili dosti ostře proti, že prý by to nebylo dobré.... Včetně do toho kecal i ředitel Radia FM ze Slovenska. To měl strach, že by mu to Češi přestali poslouchat přes DVB-S a net ? Nebo, co ?  A že tam roky rvali duplicitně Prahu, to jim bylo taky naprosto šumák....

No, takže teď se rozhodli dělat bordel kolem Pluska. Napřed na SV do něj rvou naprosto nesmyslně a nehorázně Dvojku, místo toho aby tam řádně vysílalo 24 hod. A teď pro větší zábavu a důkaz jejich demence budou pro změnu program Pluska strkat po regionálkách. Opravdu bomba.

Přitom by stačilo.
Sestříhat regionálky na jednu stanici REGINA, na té by se točila krajská studia.
Nebo dejme tomu dvě aby nebrečeli...
REGINA ČECHY a REGINA MORAVA A SLEZSKO.
Takové dvě Reginy by plně stačily.

Samozřejmě, že by byly v DVB-S jako to mají všechny normální země, tedy Slovensko, Německo, Rakousko atd.
Tak též by byly i v TELEKO DAB i RTI cz DAB.

Po vysílačích, co by jim z regionálek zbyly by pustili slibovanou a plánovanou novou komerčnější stanici pro mladé.
Ta by byla také v DVB-S a DAB.

Tím by mohli z Radiožurnálu vyházet část té hnusné hudby, co tam hrají
a udělat z něj konečně rozumnou zpravodajskou stanici.

Plusko by pak řádně jelo 24 hod na SV v DAB a DVB-S.
Vše ostatní beze změn.
To je to tak složité ?
A byl by v tom pořádek a řád.

A nikoli nepřehledný a nepouživatelný bordel.

Ale mně je to fuk.
Já si hraji z TELEKO DAB
ČRo JAZZ a ČRo RADIO WAVE a zbytek ať si strčí třeba za kloubouk.

Nyní jsem na ČRo JAZZ zahlédl info o této soutěži

http://www.rozhlas.cz/jazz/soutez/_zprava/velka-soutez-o-digitalni-radia-pure--1289496

Tak toho si velmi vysoce cením, že se stanice ČRo JAZZ pustila konečně do své vlastní propagace...
Jsem tímto krokem nesmírně potěšen.
Konečně, že to někoho, konečně napadlo.
Prostě reklamu nezle zanedbávat.

A jednu smutnou.
Když už jsem šel na ten jejich web
http://www.rozhlas.cz/jazz/novinky/_zprava/zemrel-lubomir-doruzka-legenda-jazzove-publicistiky--1293509
Tohle jsem vůbec nevěděl.
Nechť je mu v jazzovém nebi dobře.
Podle mne snad největší expert v ČR přes hudbu.

Název: Re:Ranní Plus - Plus pro mě
Přispěvatel: Borislav 28. 12. 2013, 16:48:20
Jde o jiný případ než u Radia Wave. Regina bude vysílat od 6 do 10 hod. a od 17 do 20 hod. pořady ČRo Plus. Radio Wave však vysílalo celodenně pod vlastní identifikací na samostatném vysílači (Cukráku), čímž byl podle názoru Městského soudu v Praze překročen zákonem vymezený počet stanic Českého rozhlasu v pásmu velmi krátkých vln. Blíže viz toto vysvětlení: http://www.radiotv.cz/p_radio/cesky-rozhlas-odmita-ze-by-obchazel-zakon-v-pripade-prazske-reginy-a-cro-plus/ (http://www.radiotv.cz/p_radio/cesky-rozhlas-odmita-ze-by-obchazel-zakon-v-pripade-prazske-reginy-a-cro-plus/).

Niekedy celkom nechápem o čo ľuďom v Českom rozhlase ide a či majú vôbec nejakú koncepciu. Pripomína mi to reformu okruhov z čias pani Zemkovej v SRo, keď zrušili stredné vlny a chaoticky prerozdelili sieť FM vysielačov. Neustále menenie, rušenie a presúvanie okruhov, ale aj relácií spôsobuje zmätok medzi poslucháčmi, často aj ich znechutenie a odliv. Jeden z príkladov bol uvedený vyššie (striedanie okruhov ČRo Plus a Dvojky na stredných vlnách).

Tiež by ma zaujímalo, či v súvislosti s núteným vypnutím Radia Vawe na frekvencii v Prahe vyvinul nejakú snahu o zmenu legislatívy, aby Wave mohol späť na FM. ČRo sa musí striktne držať zákona, to je jasné, na druhú stranu sú podobné excesy pri súkromných rádiách ticho tolerované (hranica 80%ného pokrytia pre multiregionálne stanice, programové siete, majetkové prepojenia atd. ...).
Název: Re:Ranní Plus - Plus pro mě
Přispěvatel: José 28. 12. 2013, 20:18:27
Niekedy celkom nechápem o čo ľuďom v Českom rozhlase ide a či majú vôbec nejakú koncepciu. Pripomína mi to reformu okruhov z čias pani Zemkovej v SRo, keď zrušili stredné vlny a chaoticky prerozdelili sieť FM vysielačov. Neustále menenie, rušenie a presúvanie okruhov, ale aj relácií spôsobuje zmätok medzi poslucháčmi, často aj ich znechutenie a odliv. Jeden z príkladov bol uvedený vyššie (striedanie okruhov ČRo Plus a Dvojky na stredných vlnách).

Ale, tak ona koncepce byla. Respektive Duhan koncepci měl a i jsem jí četl neboť byla zveřejněna a jsem si mu ji sám pro sebe, tak nějak vnitřně odsouhlasil. Problém je, že jsme v Česku a něco jiného je koncepce a zcela něco jiného je výsledek. Tedy jinak to vypadá na papíře nebo nastíněné v počítači a jinak to vypadá v praxi, tedy když se najednou narazí na ten, či onen problém nebo ten a ten odpor nebo ten a ten tlak atd. Takže pak se to značně liší od původních záměrů až to jde v některých bodech vyloženě proti nim. Takže jeden míní a někdo mění, ale pán bůh to nebude. Takže se to 3x nebo 5x přeparacuje a doupraví a poopraví a pak z toho vyleze něco úplně jiného. Úpěšnost ? Někde mezi 40%-60% zhruba. Takže vlastně vše při starém.

Úprava Radiožurnálu propad. Úprava Dvojky propad. Úprava Regionů nula. Vznik Jazz plus. Vnik Junior plus. Vznik Plus, respektive zachování ČRo 6, plus. Zanik Leonarda mínus. Zachování Vltavy, D-Dur, Wave, plus.

Citace
Tiež by ma zaujímalo, či v súvislosti s núteným vypnutím Radia Vawe na frekvencii v Prahe vyvinul nejakú snahu o zmenu legislatívy, aby Wave mohol späť na FM. ČRo sa musí striktne držať zákona, to je jasné, na druhú stranu sú podobné excesy pri súkromných rádiách ticho tolerované (hranica 80%ného pokrytia pre multiregionálne stanice, programové siete, majetkové prepojenia atd. ...).

Ano. Byl tam následující legislativni problém. Zákon ohledně ČRo zná pouze tzv. regionální stanice nebo celoplošné stanice. Nezná nic jiného. Tedy např. městskou stanici atd. Proto byla navrhována změna zákona. Aby byl stanici Wave /počet vysokokoškoláků u ní pracujících je údajně nejvyšší, ze všech stanic v ČR a také jejich program je víceméně určet pro studenty, tedy lidi s nějakým vkusem a určitým IQ a je jí vyčítáno přílišná alternativa a neporozumění si s nějakými mladými učni a zedníky aspol. kteří spíše preferují E2 apod. tedy malá komerce a přílišná složitost atd./udělen statut veřejnoprávní studentské stanice, takže vznikl projekt, kdy stanice WAVE měla dostat zákonný status stanice ČRo pro univerzitní města, tedy 5 českých měst, kde je nejvyšší zastoupení vysokoškolských studentů tedy postaveno a v činnosti největší počet vysokých škol. V těchto městech bylo z regionálek vyčleněno 5 vysílačů po kterých mělo Wave běžet, co by tedy stanice ČRo pro vysokoškoláky. Tento status to mělo oficiálně zákonně dostat a legislativa byla připravana ke změně. Tehdy za to tuším bojoval hodně Liška ze Zelených. Ovšem Radě ČRo se mezi tím podařilo odvolat p.Ing. Kasíka a dosadit Duhana a projekt byl zastaven.

Duhan se pak vyjádřil, že Wave bude takový digitální vous. Ale alespoň jsem mu vděčný za to, že ho nezničil a nechal ho zatím napokoji a fungovat v DAB a DVB.  Pak přešel s tím, že regiony upraví, opravdu se zvažovala buď jedna regina nebo dvě reginy viz. výše. Ale už od toho začíná zase ustupovat. On se prostě každý těch místních mocipánů bojí a asi jim vyhovuje si pěstovat takováto odkladiště. Takže teď zrovna se nedá prostě vůbec říci, kolik jich vlastně bude. No a po vyšetřených vysílačích původně mělo jet PLUSKO. Jenže pak se to nějak změnilo a zase získaly prioritu ty tlaky, které chtěli více konkurovat Evropě 2 tedy vyrobit nějakou novou přizemnější a primitivnější, komerčnější stanici pro mládež. A tak se najednou začalo tvrdit, že po vyšetřených vysílačích pojede ta. Může to souviset s tím, že se nepodařila reforma Radiožurnálu. Protože úplně prvně ještě za Kasíka se uvažovalo, že taková nová life stanice po vzoru Rakouska 3, bude vyrobena z Radiožurnálu a zpravodajskou stanicí se stane Česko. Jenže Duhan Česko zlikvidoval a Radiožurnál nechal jako kočkopsa, tedy nesmyslný mix zpravodajství a jakési pahudby, čož má být zřejmě atrapa na něco takového. Prostě guláš z kterého já tedy zvracím a nedá se to pustit. No jenže zase nějaký chytrák přišel na to, že na SV by asi někteří Plusko nezkousli, tak do něj namixoval Prahu a zase se objevil pokus dostat Plusko na FM. A tak ho narvali na jednu reginu a možná narvou na další. Prostě jsou to fakt umělci. Takže něco jiného je plán a něco jiného výsledek. Prostě plány se upraví dle výsledku. Jsme v Česku. Ovšem podařilo se jim dostat Jazz a Junior do DAB a DVB. Což je zase úspěch.

To je jak s tím přečíslováním. Původně mělo Wave číslo 4, pak ho toho čísla zbavili a teď je to prostě alternativní digitální vous a D-Dur vous vážné hudby a Junior vous pro děti, tak jako je Jazz, jazzový digitální vous. O Wave jako o stanici pro mládež se už nemluví, když má být komerčnější populisticko popovější stanice pro mládež. Regionálky měly číslo 5. Pak je toho zbavili a bude to mít prý názvy krajský měst. Některé mají. Ale jiné se jmenují Sever a Region. No prostě opravdu fakt bordel a nic než bordel.

Radiožurnál byl číslo 1. Praha číslo 2. Vltava číslo 3. Pak přejmenovali PRAHU na Dvojku, ale u Radiožurnálu ani Vltavy to neudělali. Prostě bordel a chaos a nic než bordel a chaos.

To je jak s tím Pluskem. Něco vyrobili. Tak nevyrobili to jako takové špatně. To se zase říci nedá, mně se ta stanice líbí. Ale nevědí, co s ní. Napřed to mělo být jako č.4 to Plusko. Jenže pak se zase mluvilo o tom, že to č.4 bude vlastně ta nová popová komerčnější pro mládež, tedy to, co mělo být původně Wave. No a teď na to zase zapomínají a jako by se tam pomalu vkrádá to Plusko. No a s tím Pluskem. Napřed to bylo určeno pro SV. Na konec se toho bojí a mixují to tam s Dvojkou. A rvou to zase na FM. Prostě opravdu chaos a bordel. To se prostě opravdu nedá jinak nazvat. Bordel.

V podstatě poslední tři ředitelé, tedy Kasík, Medek, Duhan. Udělali jenom bordel.
Tedy nutno podotknout, že v tom bordelu vznikly i klady. Kasík nechal vyrobit vynikající alterntivní super stanici WAVE, kterou považuji za druhou nejlepší stanici ve státě. Duhan zase nechal vyrobit naprosto vynikající super stanici JAZZ. Kasík ještě nechal vyrobit vynikající populárně vědeckou stanici Leonardo. A Duhan mu ji zase zavřel. Ale ani jeden z nich nebyl v podstatě schopen reformovat stávající staré stanice.

Medek nechal odpojit KV a Duhan nechal odpojit DV. A to je tak prostě všechno.

...čistě teoreticky by se to dalo zvládnout i třeba takto...
Na SV plnohodnotně vrátit na 24 hod DVOJKU. Regionálky sestříhat dle vzoru komerčních stanic na R Sever, R Jih, R Západ, R  Východ.  R Morava apod. Po nich pustit  třeba od 18,00 - 6,00 Plusko. Na ušetřené vysílače R pustit novou life stylovou komerčně popovější stanici pro mládež... I takhle by to šlo. čert ví. Základem je hnout s těmi regionálkami. Jenže pokud s nimi hnou, tak asi jako hnuli s Radiožurnálem a s Prahou. Tak to v podstatě bude jen třetí závěrečný trapas.
Název: Re:Ranní Plus - Plus pro mě
Přispěvatel: Filip Rožánek 29. 12. 2013, 16:12:01
* Napřed na SV do něj rvou naprosto nesmyslně a nehorázně Dvojku, místo toho aby tam řádně vysílalo 24 hod. A teď pro větší zábavu a důkaz jejich demence budou pro změnu program Pluska strkat po regionálkách. Opravdu bomba.
* Sestříhat regionálky na jednu stanici REGINA, na té by se točila krajská studia.
* Samozřejmě, že by byly v DVB-S jako to mají všechny normální země, tedy Slovensko, Německo, Rakousko atd.
Tak též by byly i v TELEKO DAB i RTI cz DAB.
* Po vysílačích, co by jim z regionálek zbyly by pustili slibovanou a plánovanou novou komerčnější stanici pro mladé.
Ta by byla také v DVB-S a DAB.

Je to opačně, Dvojka se „nerve“ do Plusu, ale naopak Dvojka se přepíná na Plus. To je tradiční řešení, převzaté po ČRo 6 (tehdy se přepínalo v 18 hodin, nyní v 16 hodin, kdy začíná premiérový program Plusu). Pořady Plusu bude přebírat pouze metropolitní Regina, které to pasuje do nového formátu. Ostatní regionální stanice ne.

Pokud jde o harmonizaci programu regionálních studií, první fáze nastává v lednu, kdy budou ve stejných časech na jednotlivých regionech stejné pořady (např. ve 13.00 Česko - země neznámá, v podvečer hudební pořady a písničky na přání, atd.).

Co se týče satelitní distribuce, vše je otázkou volných pozic. Nicméně nezaregistroval jsem po tom nějakou mohutnou poptávku. Středočeský Region vysílá na satelitu z technických důvodů kvůli distribuci signálu. Stejně tak umístění regionálních stanic do DAB je věcí kapacity příslušného multiplexu. Rozbočení regionálních signálů momentálně možné není.

Spuštění jakékoliv další stanice na VKV naráží na zákon o Českém rozhlase.
Název: Re:Ranní Plus - Plus pro mě
Přispěvatel: Filip Rožánek 29. 12. 2013, 16:19:28
* Niekedy celkom nechápem o čo ľuďom v Českom rozhlase ide a či majú vôbec nejakú koncepciu.
* Tiež by ma zaujímalo, či v súvislosti s núteným vypnutím Radia Vawe na frekvencii v Prahe vyvinul nejakú snahu o zmenu legislatívy, aby Wave mohol späť na FM.

Koncepce samozřejmě existují a jsou veřejně dostupné na webových stránkách rozhlasu, protože je projednává a schvaluje Rada Českého rozhlasu. Stejně jako projekt generálního ředitele.

Pokus o novelu zákona o Českém rozhlase zhatila „maličkost“ v podobě rozpuštění sněmovny a následných předčasných voleb. Všechny neodhlasované zákony tedy spadly pod stůl a začíná se znovu. Legislativní proces je běh na dlouhou trať.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Miloslav Soška 29. 12. 2013, 18:50:11
Pane Rožánku, díky za vaše fundované názory, a rád bych se vás zeptal na dvě věci:

1/ Ukončením vysílaní z DV TX Topolná se ušetří, podle ČRo, řádově desítky milionů ročně. A tedy, kam, podle vás, budou směřovat tyto peníze?

2/ Jak se asi vyvine, podle vás, připravovaný tendr na celoplošný DAB multiplex?
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Filip Rožánek 29. 12. 2013, 21:39:15
1/ Ukončením vysílaní z DV TX Topolná se ušetří, podle ČRo, řádově desítky milionů ročně. A tedy, kam, podle vás, budou směřovat tyto peníze?
2/ Jak se asi vyvine, podle vás, připravovaný tendr na celoplošný DAB multiplex?

1) Jak jsme oznámili, část úspory bude v roce 2014 určena na propagaci moderních platforem, na kterých bude Radiožurnál vysílat dál.

2) Záleží na jeho formě. Bude-li všechno postavené jen na kritériu nejvyšší nabídky za kmitočtové příděly, můžeme se dočkat opačného efektu, kdy bude cena vyšroubovaná tak vysoko, že si nikdo paradoxně nebude moci dovolit celoplošné pokrytí u vítězného operátora... Záležet bude také na případné úpravě zákona o ČRo.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 29. 12. 2013, 22:16:51
Je to opačně, Dvojka se „nerve“ do Plusu, ale naopak Dvojka se přepíná na Plus. To je tradiční řešení...

Otázkou je zda není třeba už ,,špatné" tradice konečně opustit ? No, ještě za p.Kasíka se hovořilo o stanici mluveného slova. Tu chtěli všichni ředitelé. Dá se říci. Tedy i p.Duhan, který jí vyrobil. Ale už za p.Kasíka se hovořilo o tom, že pouštět jí po FM je naprostý nesmysl a že se na to hodí DV, SV, KV a pod.

Takže normální laik by předpokládal, že to tedy pustí 24 hodin po SV, tam to prostě bude a on si to tam kdykoli najde. Jenže ono tomu tak není. Pustí SV a tam na něj huláká Dvojka. Takže o čem to tedy mluvili a kde to tedy pustili ?

Když po regionálkách pouštěli Prahu bylo to roky ostře kritizováno.
Pak toho konečně zanechali.
Byl nápad tam pustit Wave, to sami ostře odsoudili, že by to prý nebylo dobré.

Ale míchat Dvojku a Plusko je tradiční ?
To tedy opravdu není dobrá tradice.

Anebo ať tam tedy pustí Dvojku.
S tím, že tedy je to jakási Dvojka.
Když tedy všechno má názvy jako Radiožurnál a Vltava.
Ale Dvojka název nemá a je to Dvojka.
Tak prostě ať je to DVOJKA, tedy na SV.

A Plusko je zařazeno tam, kam v podstatě časově patří, tedy mezi nové digitální stanice ČRo.
Tedy Wave, D-Dur, Plus, Junior, Jazz.
Což v podstatě by bylo na místě, sice Plus obsahuje nejvíce z ČRo6,
ovšem také něco z ČRo Česko a ČRo Leonardo,
což byly digitální stanice. Takže je zase oprávněnou otázkou proč chtějí dělat z Plus něco více, co není ?
Patří to prostě mezi Wave, D-Dur, Junior a Jazz ! Nepatří to mezi Radiožurnál, Dvojka a Vltava.


Dle mého názoru jen vyrábí chaos a je v podstatě jedno zda tradičně nebo netradičně.


Citace
Co se týče satelitní distribuce, vše je otázkou volných pozic. Nicméně nezaregistroval jsem po tom nějakou mohutnou poptávku. Středočeský Region vysílá na satelitu z technických důvodů kvůli distribuci signálu. Stejně tak umístění regionálních stanic do DAB je věcí kapacity příslušného multiplexu. Rozbočení regionálních signálů momentálně možné není.

Tohle také není správná odpověď. Poptávka se dá vytvořit. Ona po DAB je nějaká poptávka ? Ona se vytváří z důvodů ekologických, ekonomických, politických atd. Ale jako taková, tzv. tržní, tedy, že by to chtěli uživatelé, to zatím neexistuje. Chtějí to firmy, protože je to výhodnější. Ale nechtějí to ty firmy, co mají obsazené FM, protože pro ně to znamená začátek krachu. Dívat se na DVB-S jen jako na distribuci je zcestné. Vezměme si situaci po revoluci. Dělil se Československý rozhlas. Zaniklo rádio E+M. Na FM byli puštěni jacísi neprofesionální, hodně amatérští kočkopsi, které nebylo možné poslouchat. Ale zahltili, co se dalo a v podstatě zamezili příjmu kvalitních zahraničních stanic jako bylo Bavorsko 3 apod. Jediné, co se dalo z FM pusti byla ČRo Vltava. A pak už nic. Net byl tehdy na telefonním připojení někdo do 48kbits/s. Takže nešel k stálému poslechu rádií používat. A tehdy v té době DVB-S bylo jediné, co fungovalo. Tedy dala se v tom v pohodě poslouchat kvalitní zahraniční rádia. Po příchodu p.Duhana začal ČRo nějak příliš prosazovat internet. Jenže internet není samospasitelný, jistě máme Wi-Fi, máme DSL. Ale internet je stále jen podpůrná věc. Tedy web, Skype, Facebook. Ale je to jen podpora vysílání. Není to vysílání ! Netové rádio vám dnes spustí kde jaký Lojza/ Pepa z Dolní / Horní. Tomu říkáte vysílání a to má být gró ČRo ? To snad nemůže myslet nikdo vážně. Ani p.Duhan ne. Pokud stanice nevysílá tzn. není na FM, DVB, DAB. Není potřeba se o ní ani bavit. Teď mi hraje za zadkem ČRo JAZZ HD. Hraje mi z TELEKO DAB. Dokud byla tato stanice, pouze na netu. Ani jsem si jí nevšiml. Dnes z DAB si ji hraji denně ! Takže nepřeceňujte možnosti a poslání internetu. Byl jsem upozorněn p. Ivo Rottenbergem na vynikající pořad, co má ostravské regionální studio. Chtěl jsem si ho pustit. Vypadl u nás net a asi 2 dni nešel. Když by ta regionálka byla v DVB-S , tak bych si to pustil. FM, DVB a DAB je vysílání. Internet fakt vysílání není.

1) Jak jsme oznámili, část úspory bude v roce 2014 určena na propagaci moderních platforem....

No, to jsem na to zvědavý ! Pokud vím, tak Wave sebrali peníze na propagaci a do dnes jsem neviděl žádné tričko DAB, samolepku DAB jsem si vyrobil sám... ČRo JAZZ spustil před vánoci velmi solidní soutěž s DAB.
http://www.rozhlas.cz/jazz/soutez/_zprava/velka-soutez-o-digitalni-radia-pure--1289496
Ale opět... Už má samolepky ? Už má trička ? Hoší, hoši...


Citace
2) Záleží na jeho formě. Bude-li všechno postavené jen na kritériu nejvyšší nabídky za kmitočtové příděly, můžeme se dočkat opačného efektu, kdy bude cena vyšroubovaná tak vysoko, že si nikdo paradoxně nebude moci dovolit celoplošné pokrytí u vítězného operátora... Záležet bude také na případné úpravě zákona o ČRo.

No, dobře, uvidíme.... Ovšem je třeba si uvědomit, že 2025 se analogové FM opravdu vypne. To jako budete vysílat jen po netu ? To by byl fakt dost blbý konec Českého rozhlasu...

Citace
Stejně tak umístění regionálních stanic do DAB je věcí kapacity příslušného multiplexu. Rozbočení regionálních signálů momentálně možné není.

Tak toto bylo myšleno tak, že by tam byla ta jedna nebo dvě příslušné REGINY,tedy až po sestříhání, pokud k němu vůbec kdy dojde, nikoli tak, že by tam teď někdo narval 14 nebo kolik krajských stanic. Je naprosto v pořádku, že v TELEKO DAB není nyní regionálka žádná. Nikdo to tam na nic nepotřebuje.

Ovšem podivný je stav u RTI cz DAB. Tedy přijde mi směšné, že tam mají ČRo Plzeň ovšem nemají tam ČRo České Budějovice. To jsou Budějovice méně nežli Plzeň ? Asi ano. Ale jinak správné by bylo aby tam nebyla ani Plzeň, ale naopak byl tam JAZZ, JUNIOR, D-DUR, Plus a WAVE. Tedy ony digitální stanice.

Je docela trapné, že JAZZ v té soutěži dal plakát i do měst s RTI cz DAB.
Ale on vysílá jen v TELEKO DAB !

Pokud zvážíme, že u RTI cz DAB je již dnes soukromé RADIO 1.
Tak by tam Wave už třeba nebylo až takovou nutností.
Dejme tomu, že by se pominulo i D-Dur a Junior.

Ale ČRo JAZZ a ČRo Plus by tam být jednoznačně mělo !
Ovšem ono to tam není !
Je tam Plzeň.
Ach, jo...
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Miloslav Soška 29. 12. 2013, 23:26:24
1/ Ukončením vysílaní z DV TX Topolná se ušetří, podle ČRo, řádově desítky milionů ročně. A tedy, kam, podle vás, budou směřovat tyto peníze?
2/ Jak se asi vyvine, podle vás, připravovaný tendr na celoplošný DAB multiplex?

1) Jak jsme oznámili, část úspory bude v roce 2014 určena na propagaci moderních platforem, na kterých bude Radiožurnál vysílat dál.

2) Záleží na jeho formě. Bude-li všechno postavené jen na kritériu nejvyšší nabídky za kmitočtové příděly, můžeme se dočkat opačného efektu, kdy bude cena vyšroubovaná tak vysoko, že si nikdo paradoxně nebude moci dovolit celoplošné pokrytí u vítězného operátora... Záležet bude také na případné úpravě zákona o ČRo.

ad 1) Můžete zaspekulovat, co bude mít prioritu?

ad 2) To je věc ČTÚ, na kolik si cení kmitočtů pro III. pásmo, nebo se pletu? Každopádně, může se to stát, to nedopadne...V jakém smyslu by se mohl změnit zákon o ČRo? To je ta úprava, kterou zhatily předčasné volby?
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 29. 12. 2013, 23:32:34
Záležet bude také na případné úpravě zákona o ČRo.

Nevím samozřejmě, co měl p.Rožánek na mysli. Ale já to pochopil tak, že se jedná o takovou úpravu zákona, kde by ČRo v  prvním multiplexu DVB-T nahradilo ČRo v prvním multiplexu DAB.

Postoj k tomuto je velice sporný. Tedy jsem na vahách. Tedy dle mého názoru by to tak, jak jsem to napsal bylo správné a to by byl správný zákon. Ale jsou tu problémy.... Takto, sám jsem o vánocích byl požádán jedním příbuzným ať mu stanice ČRo z jeho televizoru vymaži, že jsou to rádia a že se mu to tam mezi televizemi plete a že to tam nechce. Takže jsem na jeho přání, tak učinil. Když tomu tak chtěl.

Jsou zde zarytí příznivci DAB, kteří tvrdí, že to v DVB-T nemá, co dělat, že to není mobilní tj. do 16km / hod a že je to jen vyhazování peněz ČRo.

Jsou zde příznivci TV, kteří tvrdí, že když by to vypadlo, mohla by mít ČT u ČT 2 či ČT1 vyšší bitráte apod.

No a jsou zde lidé, kteří zde prakticky píší, že si třeba Wave pustí z DVB-T protože to tam má vyšší bitráte nežli v DAB.

No a teď babo raď ? Pokud pak zde p.Rožánek nastíní názor, že by ČRo na celoplošný multiplex DAB nemusel mít...

No tak tedy fakt aby to DVB-T snad raději opravdu nechali, tedy byli v něm dál...

Jenže otázkou je ten zákon. Tedy já to myslel tak, že jako je první multiplex DVB-T přidělen ČT, tak i první multiplex DAB by se přidělil ČRo. Tedy zákonem. A pak zase vyšroubovaná cena odpadá. Tedy ČRo by byl ze zákona provozovatelem multiplexu. On by si vybral toho, koho chce aby mu to udělal a za cenu za jakou chce aby mu to udělal. Takhle by to mělo být.

Ne že to dostanou ČRa a ČRo bude soupeřit s Lagardere. To je špatně !
Pak opravdu dejme tomu Lagardere přeplatí ČRo zahltí to klony E2 a F1 a ČRo bude živořit po krajích s TELEKO DAB a RTI cz DAB. To by byl faktický konec ČRo. Takže zákon by měl být tak aby první multiplex DAB byl přidělen bez řečí ČRo. Tak jako byl první multiplex DVB-T přidělen ČT.

Na rozdílný metr mezi ČT a ČRo si snad poslanci netroufnou ? Nebo ano ?


Ještě k tomu zákonu o FM. Tak Rada ČRo odstřelila p.Kasíka, viz výše. Tím se ten projekt WAVE PRO UNIVERZITNÍ MĚSTA zastavil. Tehdy bylo opravdu vyčleněno 5 vysílačů, dokonce 6. V jednom městě se jim podařilo vyčlenit dokonce dva. Ty frekvence o které konkrétně šlo jsou zde na DZ někde v nějakém článku uvedené, ale bylo by dost obtížné to dohledat, ale je to zde. No a pak se uvažovalo, že by se to použilo pro Plusko. Jenže to už to celé ztratilo smysl. Plusku pro univerzitné města je prostě pitomost, čili to už dělat nikdo nemusí. No a jistě pak ČSSD odstřelila vládu, jak uvádí p.Rožánek. To je samozřejmě pravda. A Zelení kteří stáli o takovou změnu v parlamentu vůbec nejsou. ČSSD tu odstřelila vládu naprosto zbytečně už 2x a 2x neměli alternativní řešení a jen prostě odstřelili stávající. V podstatě vychází jako největší škodná. No a voliči místo toho aby vytáhli nějaké slušnější strany jako Zelené, Svobodné apod. Tak vytáhli StBáka Bureše. Takže to je poněkud složité.

Takže já osobně se domnívám, že v této chvíli už je nějaký zákon o FM naprosto mimo hru. Teď jde o zákon o DIGITALU.

Ale můžeme si položit politickou otázku. Pokud Babiš-Bureš / ANO vlastní radio IMPULS, které je celoploška na FM bude mít zájem o jiné celoplošky v DAB, které by ho třeba tak nežraly ?

No a poslední, co tu padlo na DZ v nějakém článku o ČRo bylo to / a teď nezáleží zda by tam šlo Plusko nebo ta komerčnější, přízemnější, populárněšjší, populističtější, lifestilová stanice pro mládež nebo kdo / tak že by ty regionálky byly sestříhané tak, že to, co by tam bylo by byla zase celoploška. Takže opět není potřeba onen zákon, který byl ušit jen specificky a speciálně pro WAVE.

No jenže regionálky nesestříhají asi jen tak. To bude asi na dlouho. Kdy má ta reforma končit ? S koncem roku 2015 ? No tak v lednu se do toho pustí a uvidíme, co jim z toho vyleze.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Filip Rožánek 30. 12. 2013, 12:38:31
Což v podstatě by bylo na místě, sice Plus obsahuje nejvíce z ČRo6, ovšem také něco z ČRo Česko a ČRo Leonardo, což byly digitální stanice. Takže je zase oprávněnou otázkou proč chtějí dělat z Plus něco více, co není ? Patří to prostě mezi Wave, D-Dur, Junior a Jazz ! Nepatří to mezi Radiožurnál, Dvojka a Vltava.

Původní zpravodajství a publicistika obecně patří mezi nejnákladnější formáty vysílání, je tedy logické je umístit na co možná nejdostupnější platformu (tak jako se z vysílačů BBC ozývaly pořady Rádia Česko). Ekonomika provozu je neúprosná, proto mají i západní stanice mluveného slova jako hlavní nosič signálu některou analogovou cestu.

Po příchodu p.Duhana začal ČRo nějak příliš prosazovat internet. Jenže internet není samospasitelný, jistě máme Wi-Fi, máme DSL. Ale internet je stále jen podpůrná věc. Tedy web, Skype, Facebook. Ale je to jen podpora vysílání. Není to vysílání ! Netové rádio vám dnes spustí kde jaký Lojza/ Pepa z Dolní / Horní. Tomu říkáte vysílání a to má být gró ČRo ? To snad nemůže myslet nikdo vážně. Ani p.Duhan ne. Pokud stanice nevysílá tzn. není na FM, DVB, DAB. Není potřeba se o ní ani bavit.

Internet je zcela samozřejmou a důležitou součástí distribučního mixu. Vše, co říkáte, si samozřejmě rozhlas uvědomuje, proto i stanice, které byly nejprve jen na internetu, vstoupily do digitálního vysílání (Rádio Junior, ČRo Jazz). Dokonce i dočasný internetový projekt Rádio Retro je pravidelně zařazován do nabídky multiplexu Teleko.

No, to jsem na to zvědavý ! Pokud vím, tak Wave sebrali peníze na propagaci a do dnes jsem neviděl žádné tričko DAB, samolepku DAB jsem si vyrobil sám... ČRo JAZZ spustil před vánoci velmi solidní soutěž s DAB.
Ale opět... Už má samolepky ? Už má trička ? Hoší, hoši...

Samolepky a trička opravdu nejsou samospásné řešení. Celý listopad jsme každý den rozdávali jedno digitální rádio Pure Sensia v rámci projektu Česko 2023, o digitální rádio se soutěžilo také ve velké rodinné hře na Rádiu Junior. Nyní se o další přijímač hraje na Jazzu. Radio Wave má kampaň v České televizi, předtím ji tam mělo Rádio Junior a Vltava. V promomateriálech stanic je DAB uváděn jako jeden ze způsobů jejich naladění. Delší dobu ovšem bylo na překážku, že si zájemci nemohli DAB přijímač koupit v každém běžném obchodě, což teď už naštěstí odpadá.

No, dobře, uvidíme.... Ovšem je třeba si uvědomit, že 2025 se analogové FM opravdu vypne. To jako budete vysílat jen po netu ? To by byl fakt dost blbý konec Českého rozhlasu...

Je třeba si uvědomit, že příslušná novela vysílacího zákona z roku 2009 neříká, že se v roce 2025 vypne analogový rozhlas. Pouze konstatuje, že do října 2025 platí analogové licence, ovšem zbytek je na případném usnesení vlády o přechodu na digitální vysílání. To však dosud neexistuje. Jak se k digitálnímu vysílání postaví nová vláda a sněmovna, to není zatím známé. V koaliční smlouvě o něm není nic.

Ovšem podivný je stav u RTI cz DAB. Tedy přijde mi směšné, že tam mají ČRo Plzeň ovšem nemají tam ČRo České Budějovice. To jsou Budějovice méně nežli Plzeň ? Asi ano. Ale jinak správné by bylo aby tam nebyla ani Plzeň, ale naopak byl tam JAZZ, JUNIOR, D-DUR, Plus a WAVE. Tedy ony digitální stanice.

Na to by lépe odpověděla společnost RTI CZ jako operátor multiplexu, který sestavuje jeho programovou nabídku. Nicméně mám za to, že jde částečně o technickou záležitost vycházející z provozní kapacity příslušné sítě.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Filip Rožánek 30. 12. 2013, 12:49:50
ad 1) Můžete zaspekulovat, co bude mít prioritu?
ad 2) To je věc ČTÚ, na kolik si cení kmitočtů pro III. pásmo, nebo se pletu? Každopádně, může se to stát, to nedopadne...V jakém smyslu by se mohl změnit zákon o ČRo? To je ta úprava, kterou zhatily předčasné volby?

1) Nemůžu mluvit za marketing, nicméně DAB určitě stranou nezůstane. Jak jsem psal výše v odpovědi Josému, už teď se třeba běžně soutěží o digitální rádia.

2) Ano, je to věc ČTÚ, ale ocenění kmitočtů pak ve svém důsledku ovlivní trh, protože provozovatel sítě bude pochopitelně muset nastavit ceny tak, aby pokryl náklady na získání kmitočtů. Pokud jde o pozici ČRo, jak jsme letos opakovaně sdělili na různých konferencích (v lednu ve sněmovně, v květnu na DigiMedia), snahou rozhlasu je, aby měl po vzoru České televize přidělen svůj samostatný veřejnoprávní multiplex.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 30. 12. 2013, 14:34:51
Samolepky a trička opravdu nejsou samospásné řešení.
To určitě nejsou. Ale je to nejlevnější a nejrychlejší.
Podívejte se na auta. Skoro každé tam má nalepené nějakou samolepku.
Ono to má pak ještě druhé kolo, kdy oznámí, že jsou v tom a tom městě,
na to a tom místě a kdo tam přijede a bude mít jejich reklamu na autě
a naladěnou jejich stanici, tak dostane nějaká ta CD s kapelami,
co se v tom rádiu hrají.
Citace
o digitální rádio se soutěžilo také ve velké rodinné hře na Rádiu Junior.
tak to je dobře, to je potěšující, malé děti nemám, takže jsem to nezaznamenal,
ale to je velmi dobře, to byl dobrý krok, chválím...
Citace
Radio Wave má kampaň v České televizi, předtím ji tam mělo Rádio Junior a Vltava.
Tak to mne docela překvapuje, kampaň Wave a Junior jsem tam nezaznamenal, Vltavu ano.
Nesleduji ČT od té doby, co jí velí Dvořák, již tak často.
Citace
Je třeba si uvědomit, že příslušná novela vysílacího zákona z roku 2009 neříká, že se v roce 2025 vypne analogový rozhlas. Pouze konstatuje, že do října 2025 platí analogové licence, ovšem zbytek je na případném usnesení vlády o přechodu na digitální vysílání. To však dosud neexistuje. Jak se k digitálnímu vysílání postaví nová vláda a sněmovna, to není zatím známé. V koaliční smlouvě o něm není nic.
To by jsme museli nejspíše vystoupit z EU aby si mohli dovolit to sabotovat až tak, že by to nevypnuli. EU chce po roce 2025 analogové ticho, je to neúsporné, neekologické atd.
Citace
Na to by lépe odpověděla společnost RTI CZ jako operátor multiplexu, který sestavuje jeho programovou nabídku. Nicméně mám za to, že jde částečně o technickou záležitost vycházející z provozní kapacity příslušné sítě.
Tak pokud by se RŽ a Plzeň vyměnila za Jazz a Plus. Tak se to tam určitě vejde, že.
RTI cz DAB správně zabodovala s Radiem 1. Ale s radii ČRo, které jsou běžně k mání na tamním FM to určitě nevyhrají. Měla by nabídnout něco jiného. Tedy jako TELEKO DAB, ta co na FM nejsou. Není napsáno, že tam musí být všechna. Ale je jich už dost na to aby si mohla některá z nich vybrat. Vůči Teleku se vymezovat přece nemusí. Teleko vysílá jinde nežli oni. Oni by se měli vymezit především vůči FM.
Citace
Pokud jde o pozici ČRo, jak jsme letos opakovaně sdělili na různých konferencích (v lednu ve sněmovně, v květnu na DigiMedia), snahou rozhlasu je, aby měl po vzoru České televize přidělen svůj samostatný veřejnoprávní multiplex.
Ano, to je správně. Ale rozeberme si to podrobněji ano.
Multiplexy v DVB-T se přidělovaly, tedy zaplatilo se účast ve výběrovém řízení, tedy vstupné, ale neplatil se multiplex jako takový. Také ho nebylo možno odebrat.
A pak ho O2 zablokovala na x let a byl z toho celonárodní průšvih. Z kterého se vzpamatovávají do teď. Takže se poučili a multiplexy DAB chtějí nejen prodávat, ale mít možnost je i odebírat atd. Ovšem je rozdíl, když to bude jako u ČT že provozovatelem je prostě ČT a těm to zajišťují ČRa. A když by to dostaly ČRa a ty to pronajímali ČRo.
Pokud za to neplatila ČT. Nevidím důvod proč by to měl platit ČRo. ČRo by to prostě mělo být zákonem přiděleno. A on ať se domluví s ČRa za jakou cenu mu to zajistí. Pokud by se ČRa k tomu neměly, případně měly nesmyslné požadavky, tak lze pověřit TELEKO nebo RTI. Pokud ti by na to jako malí neměli, lze pověřit jakoukoli jinou firmu na světě, co by byla schopna to zajistit. A ostatní kanály ať se pak vesele prodávají ČRa, Teleko, RTI, co si kdo koupí. Ale hovořilo se o tom, že jde o národní bohatství a pokud je ČRo veřejnoprávní instituce, což je. Tak prostě by měl obdržet tedy hlavní díl tohoto národního bohatství. A zbytek ať se tedy rozprodá. Ale nelze to prostě nabídnout v prodeji tak, že to koupí Lagardere. Nebo že to koupí ČRa a ty po tom pustí Lagardere atd. To je prostě pitomost. Nemohou opakovat chyby z FM. Napřed je třeba zajistit ČRo a pak se starat o zbytek.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Filip Rožánek 30. 12. 2013, 15:49:24
To by jsme museli nejspíše vystoupit z EU aby si mohli dovolit to sabotovat až tak, že by to nevypnuli. EU chce po roce 2025 analogové ticho, je to neúsporné, neekologické atd.

Neexistuje žádný poziční dokument ani nebylo vydáno žádné nařízení Evropské komise, které by se jakkoliv týkalo budoucnosti analogového rozhlasového vysílání. To je zkrátka mýtus, nic takového neschválili ani za Viviane Redingové ani za Neelie Kroesové. Neexistuje ani žádné datum pro switch-off. Poslední váhavou podporu digitálnímu rozhlasu vyslovila Kroesová v březnu 2011, ale bez jakéhokoliv závazku. Každopádně v žádné zemi, která se na vypnutí chystá, se nebude analogový rozhlas vypínat úplně, ale pouze na celoplošné úrovni. Pro regionální stanice zůstane dal k dispozici.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 30. 12. 2013, 17:52:16
Neexistuje žádný poziční dokument ani nebylo vydáno žádné nařízení Evropské komise, které by se jakkoliv týkalo budoucnosti analogového rozhlasového vysílání. To je zkrátka mýtus, nic takového neschválili ani za Viviane Redingové ani za Neelie Kroesové. Neexistuje ani žádné datum pro switch-off. Poslední váhavou podporu digitálnímu rozhlasu vyslovila Kroesová v březnu 2011, ale bez jakéhokoliv závazku. Každopádně v žádné zemi, která se na vypnutí chystá, se nebude analogový rozhlas vypínat úplně, ale pouze na celoplošné úrovni. Pro regionální stanice zůstane dal k dispozici.

To sice ano. Ale různá doporučení z těch všelijakých komisí padají furt a odkazy na to byly i někde zde na DZ. Tak oni zřejmě nechtějí postupovat až tak násilnou formou, jako se to udělalo v případě DVB-T. I když můžete mít pravdu, že lokálně může nějaké analogové vysílání tu a tam přežívat, ještě nějakou dobu dál. Protože když na to přijde přišlo DVB-T z Německa a teprve 6 let po něm doráží až dnes s velkým řevem a oslavami nějaké české programy. Ale přitom polský ani český analogový program nechytíte, ale německý tu ještě nedávno k zachycení nějaký byl. stejně jako se říká, že nikde není už použitý L-Band a on samozřejmě ještě není všude vypnutý. Běží ještě na Maltě , ještě snad minulý rok běžel v Italili, běží ještě v Monte Carlu nebo kde.
Vatikán LI třeba:
105 LIVE+ L-BAND  96 kbps DAB+
105 LIVE L-BAND  96 kbps DAB MP2
RV L-BAND  64 kbps DAB+
 Anebo jak to tady všechno přehopsalo s velkou slávou z OIRT do CCIR, ale přitom Poláci měli v OIRT nějaká lokální rádia dál a ani bych se nedivil, když by je tam měli dokonce ještě teď. Takže teoreticky je možné, že sice Norsko a Dánsko a spol. Za 2-3 roky povypínají všechno, co se dá, ale přesto nějaké analogové vysílání někde pro 3 vesnice třeba pojede dál Je to asi možné. Tak oni asi mají jiné starosti nežli zrovna FM. Všude se rve internet a pokud vím tak příznivci DVB v Německu a Rakousku to označují jako kulturní devastaci. Prostě holt některé firmy mají prachy v FM jiné je mají v DVB jiné je rvou do netu, jiné do DAB a lobbují všichni. Ale jako net je nespasí. A ekologická a ekonomická úspora je zřejmá, takže to přijde tak, jako tak. Otázkou je jen kdy a za jakých porodních bolestí atd. Nehledě na to, že se to neustále posouvá napřed bylo že III. Band bude pro DAB+, pak se najednou objevilo že III.Band bude pro DRM+ a poslední, co se tu objevilo, že by nejraději na III. Band narvali internet a DAB+ narvali zase zpátky na L-Band.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Miloslav Soška 30. 12. 2013, 18:36:06
ad 1) Můžete zaspekulovat, co bude mít prioritu?
ad 2) To je věc ČTÚ, na kolik si cení kmitočtů pro III. pásmo, nebo se pletu? Každopádně, může se to stát, to nedopadne...V jakém smyslu by se mohl změnit zákon o ČRo? To je ta úprava, kterou zhatily předčasné volby?

1) Nemůžu mluvit za marketing, nicméně DAB určitě stranou nezůstane. Jak jsem psal výše v odpovědi Josému, už teď se třeba běžně soutěží o digitální rádia.

2) Ano, je to věc ČTÚ, ale ocenění kmitočtů pak ve svém důsledku ovlivní trh, protože provozovatel sítě bude pochopitelně muset nastavit ceny tak, aby pokryl náklady na získání kmitočtů. Pokud jde o pozici ČRo, jak jsme letos opakovaně sdělili na různých konferencích (v lednu ve sněmovně, v květnu na DigiMedia), snahou rozhlasu je, aby měl po vzoru České televize přidělen svůj samostatný veřejnoprávní multiplex.

ad 1) Těchto soutěží jsem se zúčastnil, nicméně, nic jsem nevyhrál, ale mě to vůbec nevadí, byl by to bonus k mé "stáji" DAB přijímačů, které vlastním. Jsem DABista, této technologii fandím, jsem tím podobně "postižený", jako pár lidí zde na DigiZone, ale i jinde. Digitální rozhlas potřebuje publicitu, jako čuník drbání, aby se o tom vůbec lidi dozvěděli, že to tady je a funguje...

ad 2) Doufejme, že to ČTÚ nezabije, jako v dřívějších dobách...každopádně, bude potřeba ten požadavek zopakovat i před novou sněmovnou, aby se ten legislativní proces opět nastartoval a měl právní rámec. Nicméně, nedělám si iluze, že nová sněmovna bude lepší, než ta stará. Už jen to, že v koaliční smlouvě o tom není ani zmínka, a poslanci budou na vše, co s tím souvisí, koukat jako vyorané myši...
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 30. 12. 2013, 20:06:32
Těchto soutěží jsem se zúčastnil....

...Celý listopad jsme každý den rozdávali jedno digitální rádio Pure Sensia v rámci projektu Česko 2023...
Nyní se o další přijímač hraje na Jazzu...
 

Já těhle dvou také a taky jsem nic nevyhrál, ale to je úplně jedno, byla sranda...
Citace
Digitální rozhlas potřebuje publicitu, jako čuník drbání, aby se o tom vůbec lidi dozvěděli, že to tady je a funguje...
No, právě, kolikrát si myslíš, že jsem tak narazil na plakát RADIO IMPULS, hledaje plakát ČRo JAZZ ?
5x minimálně ! A oni se pak v ČRo diví, že jim IMPULS poslouchá více lidí, nežli Radiožurnál.
Všechno je to o propagaci a reklamě ! O ničem jiném. Impuls je naprosto podprůměrná stanice.
Ale prosazovat se tady umí nejlépe. Není důležité umět vyrobit, je důležité umět prodat.
To Impulsovi umí opravdu nejlépe v zemi. A jiné daleko lepší výrobky prostě zůstávají ležet ladem.
Když je nikdo neumí prodat.

A jednou jsem ti člověče i soutěž ČRo vyhrál. šlo o regionální stanici ČRo 5 Ústí nad Labem. Vyhrál jsem takovou koženou ,,ledvinku" a zlatou nití na ní bylo vyšité - Český rozhlas Ústí nad Labem. A fakt byla velice kvalitní
a dobrá, přesně ten rozměr kapes a počet kapes, co měla mít. Nejkvalitnější ,,ledvinka" co jsem kdy měl.
Používal jsem jí hrozně dlouho. Teprve letos už jsem došel k názoru, že už je tak opotřebovaná,
že jsem jí musel vyhodit. Ale byla fakt dobrá. To se jim tehdy povedlo.
Užil jsem si s ní mnoho srandy a byla to vždy legrace.
Tedy byla se mnou na každé dovolené a nosil jsem jí celé léto atd.
A byla to fakt prča. Já měl na sobě třeba tričko BEAT nebo tričko RADIO 1.
No a u opasku ,,ledvinku" ČRo Ústí nad Labem. Tak to nešlo lidem dohromady
a vůbec nevěděli, co si o tom mají myslet ? Tak já to ČRo Ústí nad Labem neposlouchal,
tak jestli 3x nebo 5x ? To byla prostě náhoda. Ovšem ,,ledvinka" byla skvělá,
tak jsem jí nosil a dělal tak ČRo Ústí nad Labem reklamu.
I když jsem zrovna o tohle nestál. Ale přesto jsem to dělal.
A vidělo jí na mně dost lidí. Takže dobře zvolená reklama je prostě dobře zvolená reklama.
Doufám, že na ty přijímače DAB, co nyní rozdávají přilepují
nebo do krytu vsazují nějaké LOGO ČRo ? Aby vždy, když je výherce použije věděl,
že je dostal od ČRo a každá návštěva a známý toho výherce aby viděl, že ten DAB přijímač je od ČRo.
Prostě propagace, propagace a zase propagace.
O ničem jiném to není.


Teď mě něco napadlo.
Když tedy stále melou do kola o tom internetu,
podíváme se na jejich propagaci na něm.

Podíváme se na oblibu na facebooku...
Ale to jsou velmi zajímavá čísla....

Tak Radiožurnál tam má  25 387 přátel.
Ovšem Wave tam má 13 505 přátel.
Čili v podstatě je polovičně oblíbené, co Radiožurnál.
Ovšem, když se to srovná s poslechovostí, tak jsou to jiná čísla, že ?
Jenže já si nemyslím, že Češi jsou pitomci a nemyslím si, že Wave je tak strašně alternativní, jak se všude tvrdí.
Takže já bych tomu Facebooku docela věřil.
Respektive, když by Wave mělo vysílače a pokrytí Radiožurnálu patrně by opravdu mělo
cca poloviční poslechovost, co má teď Radiožurnál.

Jazz má  5 691, ta stanice jde vzhůru a je oblíbenější a oblíbenější.
Vstup do RTI cz DAB by jí prospěšl !
VLTAVA, ta stará dobrá Vltava má 6 265.
Počítám že během roku 2014 jí Jazz naprosto v pohodě vezme.
Tedy bude mít více, nežli ona.

Dvojka. To je směšné.
Má 4 377. Zdá se, že nikoho už v podstatě nezajímá.

Region. Ten protěžovaný středočeský region má 390.
Je naprosto k smíchu.
Ale srovnejme ho s jinou regionálkou, tedy Olomoucem.
O kterém se ví, že má dobré pořady a že se tam hodně snaží.
A hle je to  1 009.
To je skoro trojnásobný úspěch jedné regionálky vůči jiné...
To je sranda, co ?

Brno 1 108
Č.Budějovice 883
Hradec 1 421 jasně jedna z těch lepších to se ví
Pardubice 1 538 hezké číslo, to ani nevím, co hrají, neznám...
Jen vím že Hradec a Pardubice je velká vzájemná rivalita,
že by je to obě táhlo kupředu ?
Plzeň 752 to tedy fakt nic moc, to jsem si myslel, že budou lepší...
Vysočina 622 jasně, co s nima, více jsem ani nečekal..
Sever 1 110 to si ani nezaslouží, tak dobří nejsou, no mají to tam...
Regina 999, no mohlo by být...

Plus 3 602 to je velmi hezké číslo, je vidět, že ta stanice půjde vzhůru...
Jo měla by být i v RTI cz DAB...

Do konce roku 2014 tak alespoň 5 000 ?

Ti, co nejsou vypsaní na facebooku NEEXISTUJÍ
/... a znáte te vtip, že firma, co není na Facebooku, jako když by nebyla ?/

Hehehehe...

Může po nich člověk chtí nějaký pořádek a řád, když je jim zatěžko i rozepsat
ty jednotlivé stanice ?

No on by to byl průser, že jo ?
Když by se ukázalo že třeba Karlovy Vary mají více nežli Plzeň ?
Nebo, že Liberec má více nežli Ústí nad Labem apod.

D-Dur přesměrovává na Vltavu.
Prostě zase binec, co jiného se dalo čekat.

Pikantní je jak Ostrava přesměrová na ČRo.
To by byla legrace, když by měla více nežli Brno, že jo ?
A tak raději pitomně přesměrovává na Český rozhlas,
ten má celkem asi 26 764 tedy jako Radiožurnál sám...

Ještě srovnání se světem jo ?

BBC RADIO 1 má 1,5 milionu
BBC Radio 2 má 279 tisíc

Bavorsko 3 má 143 tisíc
Rakousko 3 má 107 tisíc

Je vážně zajímavé, co má Olomouc 1 009
Co Brno 1 108
Co Sever 1 110
Co z toho plyne ?
Že Olomouc to fakt dělá dobře...
Při velikosti a lidnatosti Brna, proti tomu, že Sever
je Ústí nad Labem a Liberec a Jablonec na Nisou a Česká Lípa atd.
A přitom ta čísla jsou téměř shodná.
Tohle o něčem vypovídá, že ?

Nebo tohle je také zajímavé.
To nové, skoro neznámé Plusko, ještě poměrně nedostupné
a ono má 3 602 příznivců...
A ta stará tolik opěvovaná Dvojka jich má jen 4 377...

To je sranda co ?

Předpovídám, že během roku 2014...
JAZZ vezme VLTAVU
a PLUSKO vezme DVOJKU.

Přesto, že nejsou na FM !

Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Filip Rožánek 01. 01. 2014, 15:01:08
No, právě, kolikrát si myslíš, že jsem tak narazil na plakát RADIO IMPULS, hledaje plakát ČRo JAZZ ? 5x minimálně ! A oni se pak v ČRo diví, že jim IMPULS poslouchá více lidí, nežli Radiožurnál. Všechno je to o propagaci a reklamě ! O ničem jiném. Impuls je naprosto podprůměrná stanice. Ale prosazovat se tady umí nejlépe. Není důležité umět vyrobit, je důležité umět prodat. To Impulsovi umí opravdu nejlépe v zemi. A jiné daleko lepší výrobky prostě zůstávají ležet ladem. Když je nikdo neumí prodat.

Finance na reklamu nejde u obou rádií vůbec srovnávat. Zjednodušeně řečeno, rozhlas může na reklamní kampaně (v jakékoliv podobě, od billboardů po propagační předměty) vydat zase jenom ty peníze, které vydělá omezenou obchodní činností. Poplatky na to použít nemůže. A o tyhle peníze se pak dělí všechny stanice Českého rozhlasu dohromady. Velkolepou soutěž o dva miliony, nový dům nebo celoroční tankování zdarma tedy od něj nemůžete čekat.

Teď mě něco napadlo. Když tedy stále melou do kola o tom internetu, podíváme se na jejich propagaci na něm. Podíváme se na oblibu na facebooku... Ale to jsou velmi zajímavá čísla....

Oblibu na Facebooku nemůžete srovnávat takhle paušálně. Jednotlivé profily existují různě dlouhou dobu a je logické, že stanice s převahou mladších posluchačů nasbírá na Facebooku víc přátel než třeba regionální studio, které poslouchají převážně senioři.
Pamatujte ale, že se dosah stránek neměří jenom podle počtu fanoušků. Stránku a její příspěvky můžete sledovat i bez toho, abyste byl fanouškem (například díky tomu, že příspěvky nasdílí vaši přátelé). Různé příspěvky sdílené na profilu Českého rozhlasu touto cestou viděly násobky počtu lidí, kteří se aktivně přihlásili za fanoušky stránky.
Nemluvě o tom, že počty fanoušků se navíc dají různými cestami zvyšovat uměle, anebo je můžete vyhánět publikováním různých vtipných obrázků z internetu, které vůbec nemají souvislost s vaší stránkou.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 01. 01. 2014, 16:31:55
Velkolepou soutěž o dva miliony, nový dům nebo celoroční tankování zdarma tedy od něj nemůžete čekat.
Mě nejvíce dostalo, když do ČR přišlo KISS. Rozdali při začátku vysílání 7 černých offroadů Nissan.
To mi přišlo jako hodně velká bomba. Ale dobře, když tedy nemůžete srovnávat peníze na reklamu,
tak proč po tom srovnáváte POSLECHOVOST a kazíte své stanice podle soukromníků.
Protože oni nad vámi nevítězí kvalitou svých stanic, ale kvalitou své reklamy.
Citace
stanice s převahou mladších posluchačů nasbírá na Facebooku víc přátel než třeba regionální studio, které poslouchají převážně senioři.
To je ale problém ČRo. Ona jsou to regionální studia nikoli seniorská studia. Měla by být tedy pro všechny v regionu, nikoli pouze pro seniory. Víte jakou jsem slyšel první regionální stanici ? Už dnes neexistující Rakousko Regional. Ráno hráli dechovku, večer Heavy metal a nedělalo jim to žádné problémy. ČRo to problémy dělá. Nevím proč.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Dj.Energy 01. 01. 2014, 20:39:56
Jen něco málo ze stránek ČRo. Jinak, byl tu o tom v posledních dnech nějaký článek na DZ nebo jsem ho přehlédnul?http://www.rozhlas.cz/vysilace/aktualne/_zprava/zmeny-ve-vysilani-ceskeho-rozhlasu-dvojky-otazky-a-odpovedi--1292276 (http://www.rozhlas.cz/vysilace/aktualne/_zprava/zmeny-ve-vysilani-ceskeho-rozhlasu-dvojky-otazky-a-odpovedi--1292276)
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 01. 01. 2014, 20:58:39
Jen něco málo ze stránek ČRo. Jinak, byl tu o tom v posledních dnech nějaký článek na DZ nebo jsem ho přehlédnul?http://www.rozhlas.cz/vysilace/aktualne/_zprava/zmeny-ve-vysilani-ceskeho-rozhlasu-dvojky-otazky-a-odpovedi--1292276 (http://www.rozhlas.cz/vysilace/aktualne/_zprava/zmeny-ve-vysilani-ceskeho-rozhlasu-dvojky-otazky-a-odpovedi--1292276)

Článek zde o tom je http://www.digizone.cz/clanky/na-stredocesky-cukrak-se-po-letech-vrati-vysilani-ceskeho-rozhlasu-region/ takže přehlédl. No, co, jak já si  to pamatuji, tak na 100,7 MHz byla vždy Regina Praha. Pak tam bylo chvilku ČRo 4 Radio Wave. Pak ho donutili opustit FM a chtěli tam dát Region Středočeských kraj, ale proti tomu se zvedl dosti silný odpor posluchačů na netu v diskuzích, že jeho program za to nestojí a že ho tam nikdo nechce, tak se toho neodvážili a dali tam na konec raději Dvojku, což už jim prošlo. No, tak teď po letech, když už takové ty rozjitřené diskuze na téma Wave utichly, ho tam strčí, dle jejich původního plánu. Ovšem ne s takovým výkonem jako to mělo, když tam byla Regina Praha a šla v pohodě chytat až v Liberci a po té Radio Wave. To jsem chytil v pohodě až u Varnsdorfu na autorádio. Teď už to není tak silné, protože mezi tím například udělil v Liberci 100,6 MHz Hitrádiu. Takže s nižším výkonem už to není tak zajímavé, jako to bývalo.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Lukáš Polák 01. 01. 2014, 21:19:20
Text pro připomenutí ještě vyjde ráno v 8:00, aby lidi věděli, co se vlastně děje.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 05. 01. 2014, 09:51:33
Chápu to správně tak ?
Že tohle http://www.rozhlas.cz/rozhlasovahistorie/radioretro/_zprava/1288611 dnes o půlnoci konečně vypnou ?
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Filip Rožánek 05. 01. 2014, 10:14:11
Chápu to správně tak ?
Že tohle http://www.rozhlas.cz/rozhlasovahistorie/radioretro/_zprava/1288611 dnes o půlnoci konečně vypnou ?

Rádio Retro vysílá do 6. ledna, odmlčí se tedy zítra.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: Josef Zavřel 05. 01. 2014, 12:18:43
Dobrý den.
Když čtu zde různé názory na poslech rozhlasu,nedá mě to,abych nenapsal svůj názor.Budu konkrétní k poslechu ČR Brno.Tato stanice má nejen u seniorů hodně stálých posluchačů,ale mají ji puštěnou i řidiči v autobusech a jinde na veřejnosti.Lidé ji vnímají jako svou rodinnou stanici.Poznají moderátory pravidelných a oblíbených pořadů po hlase a těší se na ně.Vědí,kdo ten či onen pravidelný pořad ve který den bude moderovat.To mnoho nezasvědcených lidí neumí pochopit.Tento skvělý rozhlas dle možností také pravidelně poslouchám a vím,jak lidé reagují na každou změnu a bylo by opravdu škoda do vysílání jakkoliv zasahovat.Většinu posluchačů zajímá (pokud se nestane závažná událost),co se děje jenom v jejich krajském regionu.Starší lidé,zvláště na vesnici většinou nemají internet a s ním spojené další zdroje informací.Zdraví J.Z.
Název: Re:Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
Přispěvatel: José 05. 01. 2014, 13:43:59
Rádio Retro vysílá do 6. ledna, odmlčí se tedy zítra.

Já to pochopil tak, že do 6.ledna. Tedy, že naposledy 5.ledna. A 6.ledna, že už to tedy bude vypnuté.
Dobrá tedy, takže je to včetně 6.ledna, tedy vlastně, až do 7.ledna a 7.ledna už ne. Proto se na to ptám.
Takže, zítra tedy, konec. OK. Díky za opověď.