Fórum Digizone.cz

Ostatní => O serveru DigiZone.cz => Téma založeno: Jan Potůček 04. 04. 2010, 00:29:28

Název: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Jan Potůček 04. 04. 2010, 00:29:28
Osmý kulatý stůl DigiZone se zaměří přímo na uživatele televizního vysílání, tedy diváky. Jak se mají vyznat v obrovské nabídce digitálních televizorů a využijí opravdu všechny funkce, které jim současné televizní přijímače nabízejí? Nejsou výrobci televizorů technologicky příliš napřed oproti možnostem provozovatelů televizních stanic? K čemu jsou divákům full HD televizory, když nejsou v dosahu HD vysílání? A jaký smysl mají 3D televizory v době, kdy u nás žádná televizní stanice tímto způsobem nevysílá a na trhu nejsou ani disky s 3D obsahem?

Program a registrace: http://konference.digizone.cz/
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Lukáš Polák 04. 04. 2010, 08:15:44
Tak já tedy dorazím. ;D
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Enik 04. 04. 2010, 08:58:07
Tedy nic proti kulatým stolům ale nějak si nevzpomínám, že by mě někdy program některého z nich zaujal natolik, abych se ho zúčastnil. Podle mého soudu jsou to jen nepraktická tlachání. Pokud si někdo chce koupit FullHD, tak ať si ho koupí. Pokud chce někdo 3D, tak ať si ho koupí. Jsou to jeho peníze, a můj kšeft. To je to samé jako kdyby chtěl někdo diskutovat o tom, k čemu je Ferrari nebo Lamborghini, když se u nás může jezdit jen 130km/h? Jistě to může být o pohodlí, ale spíš je to snobismus kombinovaný s exhibicionismem, a stejné to je i s těmi TV. "Mám doma 100" ESFullHD3D televizor za půl mega." Ovšem kouká na filmy z VHSky. A to si pánové nedělám srandu. Zákazníků, kteří si koupí 50" FullHDéčko, a pouštějí do toho VHSku, je neuvěřitelně mnoho!!! Takovéto konference mě připomínají stranické sjezdy z dob komunismu, kdy se desítky hodin tlachalo a tlachalo, a tleskalo, aby se pak všechno drželo při starém. Co se prosím změní po takovéto konferenci? Lidé přestanou kupovat FullHD? Nebudou mít zájem o 3D? Nebo si myslíte, že se naopak všichni na tyto technologie vrhnou? Já si troufám tvrdit, že širokou veřejnost tato konference vůbec nezasáhne, a odbornou veřejnost to nechá v klidu. Jen výrobci budou tvrdit, že je to krok kupředu. To jistě je. Stahovat si kalhoty 10km před brodem je také krok kupředu.
 Což takhle udělat konferenci o tom, jak lidem v celé republice co nejrychleji přinést kompletní nabídku programů v DVB-T? Jak vyřešit vzájemná rušení a pod?
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Míša Kulička 04. 04. 2010, 12:21:19
Hlavne byste to mohli konecne natocit a hodit po skonceni treba na Stream.cz. :)

Mimochodem na tech fotkach tam nevidim jediny "kulaty stul"... :D
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Enik 04. 04. 2010, 13:27:59
Což takhle udělat konferenci o tom, jak lidem v celé republice co nejrychleji přinést kompletní nabídku programů v DVB-T? Jak vyřešit vzájemná rušení a pod?

No podobný nápad se urodil už dříve, takže pak budete osloven, počítejte s tím ;-)
Já ale nečekám na to, že mě někdo osloví. Já si jen myslím, že digitalizace potřebuje víc praxe a méně tlachání. Jaký smysl má diskuse o HDTV a 3DTV, když ještě nemáme pokrytí signálem? Mně to zrovna nepříjde logické. Podle mně je to pouhé fantazírování o tom, co by kdyby. MPX4 O2 stagnuje, a jen Bůhví kdy se Telefonika rozhodne s ním něco dělat. Žádný jiný MPX zatím HD vysílat nebude, a to ještě nějaký ten pátek. Ani HD v DVB-S není nic moc. ČT-HD je pouhý upscaling, a NOVA-HD toho také zrovna moc nenabízí. Dokud HD nebude standard, tak se z něj masová záležitost nestane! K čemu je HD vysílání když obsah je přepisován ze zašuměné filmové kopie?
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: david.kriz 04. 04. 2010, 14:50:44
OK, tak nebudete :-) Netřeba lidi do něčeho nutit...
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Jan Potůček 04. 04. 2010, 16:39:23
To Enik: myslíte, že bychom na konferenci vyřešili, jak rychle zavést DVB-T v celé republice a vyhnout se vzájemnému rušení? Obávám se, že to nevyřeší ani ČTÚ, natož pak nějaká konference. To samé multiplex 4. O tom můžeme tlachat, jak chceme, ale záleží jen a jen na Telefónice O2, co s ním udělá. Harmonogram digitalizace je nastavený tak, jak je nastavený a žádné urychlování bez vypínání některých analogových kmitočtů nejde. A předčasnému vypínání brání dlouhé výpovědní lhůty smluv mezi televizemi a Českými Radiokomunikacemi. Zkrátka je ten proces nějak nastavený a teď s ním už nic jiného neuděláme. Představa, že bychom to změnili nějakou konferencí, je nadmíru bláhová.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: david.kriz 04. 04. 2010, 17:02:44
Myslím, že změn se děje dost za pochodu, mimo jakékoli dohody... náhradní kanály, dokoordinované vysílače a divné řešení SFN na nich (Sušice), prasárny jako k40 Černá hora/Brno...OK ten k40 to v TPP bylo, ale vzhledem k dlaším excesům co tam nebyly, a stejně se dějí, na tom mohli taky zapracovat, Prima spustila teď polo-mux s předstihem, divný mux2 jen s Barrandovem z Třince, atd... nic z tohoto nebylo plánováno a tedy není nijak vázáno, a děje se to. Jak už kdosi napsal, z TPP není cár, ale spíš toaletní papír... takže vyřešit se dá hodně věcí, ale musí být na stole a musí být argumenty. Bez toho nebude nikdo nic dělat, dokud se nekope do *** tak se nikdo nepohne... Právě na to by ty konference byly ideální. V takové tlachání se změnily už i Milníky, co tam předváděli pánové loni a letos, především pan Dvořák z ČTÚ, to bych nazval výsměchem. Ten člověk by měl dostat okamžitého padáka, ale ne zlatého.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Čestmír Polák 04. 04. 2010, 17:22:37
Rozhodně to není o tlachání, i když i tam se občas někdo najde. Poku se chcete něco dozvědět a třeba i na stránkách DigiZone tak takováto setkání být musí. Tlachání je spíše na jiných setkáních. Třeba na těch o digitalizaci, které probíhají v krajích, kde se teprve začíná vysílat. Jsou tam zástupci všech našich televizí, radiokomunikací, dovozci techniky a další. Kde jinde je máte všechny pohromadě a musí odpovídat i na dost všetečné otázky. Kulatý stů (i když není kulatý) vždy přinesl nové informace. O dlouhodobých plánech jednotlivých televizí Vám jejich zástupci opravdu nic neřeknou (obchodní tajemství), ale o bezprostředních krocích se vždy něco dozvíte. Kdyby to bylo o tlachání, nebylo by tam vždy plno. A to se za to musí trochu i zaplatit! Posílám několik foto, které jsem pořídil na minulém "Kulatém stole" aby bylo patrné, že se tam neschází žádná "mejdla".
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Čestmír Polák 04. 04. 2010, 17:23:38
První foto
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Čestmír Polák 04. 04. 2010, 17:24:00
Druhé foto
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Čestmír Polák 04. 04. 2010, 17:24:20
Třetí foto
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Čestmír Polák 04. 04. 2010, 17:24:41
Čtvrté foto
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Enik 04. 04. 2010, 18:48:14
No. Pokud to pánové vidíte zrovna takhle, tak to je jiná. Fotografie papalášů mně ale nikterak nepřesvědčily o tom, že by se tam dělo něco podstatného. Poslouchat jejich sliby a zbožná přání nějak nemusím.
 Pokud problémy sítí DVB-T nevyřeší ČTÚ, tak už je nevyřeší nikdo, pane Potůčku. Řekl bych, že je to jeho povinnost, a zrovna tohle téma by mě zajímalo. Praxe totiž ukazuje, že tuto věc ČTÚ podcenil, a bude nutné ji řešit. Pokud totiž věci zůstanou tak jak jsou, pak některé vysílače budou vysílat nesmyslně velké výkony, a budou se navzájem rušit. Pro anténáře i širokou veřejnost je tak docela podstatné vědět, jaké kroky budou následovat, a co můžou očekávat.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Jan Potůček 04. 04. 2010, 22:17:07
K tomu můžu říct jen tolik, že jakékoli urychlení digitalizace závisí na dohodě příliš mnoha firem, a to je takřka nereálné. ČTÚ se o to pokouší, ale marně. Z naší pozice to urychlit nemůžeme, nemáme k tomu vůbec žádné kompetence. Můžeme se jenom rýpavě ptát, což na kulatých stolech děláme. Je mi líto, že si o těch akcích myslíte, že to je jen takové tlachání. Bohužel to může říct jenom člověk, který se nikdy nepokusil žádnou takovou akci uspořádat, a který vůbec nezná pozadí české digitalizace. Je mi to fakt líto, ale nemá smysl o tom dál debatovat.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Kuba Melín 04. 04. 2010, 23:32:32
Musím se zastat Kulatých stolů a jejich programu. On ten problém není v tom, že by se o tom nemluvilo a odborníky téma problémů v DVB-T nezajímalo, problém je v tom, že zúčastnění z ČTÚ o tom odmítají hovořit!   >:(

Například na konferenci Milníky digitalizace jsem vznesl z pléna dotaz na předsedu ČTÚ Dvořáka, jak je možná ta situace s Trutnovem a Kojálem (rušení k. 40), když o tom museli vědět dopředu, protože teoretické modely tam indikují ohromnou oblast, kde se ty vysílače překrývají a navíc v koordinaci jsou na každý vysílač dva jiné kanály, které se daly použít. Odpověď byla, že se tím začnou zabývat až to bude aktuální. A že TPP je pro ně uzavřená věc, kterou už se zabývat nehodlají, a že je vše tedy v pořádku. Jak chcete takovéto lidi donutit k vystupování na konferencích, kde by právě o tomto měli mluvit, když oni o tom odmítají mluvit i po přesně cíleném dotazu?  :-\

Problémem digitalizace v této zemi je zejména ČTÚ, který na vše naprosto kašle. Pak občas objeví Ameriku, jako např. s tím Nýrskem v Pošumaví, kde se zjistilo, že není signál. Přitom opět na teoretických mapách je naprosto jasně vidět, že tam pokrytí je špatné! Oni snad vůbec nezkoušeli ty sítě vypočítat nebo ty své mapy dělali v Malování, že na to nepřišli již před spuštěním vysílačů? A tak by se dalo pokračovat. O příšerném stavu FM éteru a dalším "bordelu" v éteru, za který je ČTÚ zodpovědný pak nemluvě.  >:(

Popel tedy sypte na hlavy odpovědných orgánů a nikoliv DigiZone, který se snaží držet tradici konferencí, na kterých se mluví o tématech, která jsou aktuální a o kterých jsou zodpovědní ochotni mluvit... 
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: david.kriz 04. 04. 2010, 23:43:47
Ale Kubo, nemyslím že by tu někdo myslel něco zle směrem k DZ za to pořádání konferencí... jen bylo právě zapochybováno nad tím, jestli se tam něco vyřeší, když to chodí tak jak Ty popisuješ... prsotě když jsem viděl Dvořáka jak se směje a dělá si srandu na těch Milnících, tak jsem měl dost. Pro ně je to vlasntě jen legrace... haha hihi, něco vykážeme, nějakou činnost, že je to zmršené nemá kdo zkontrolovat, a pak se nad tím zasmějeme...
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Kuba Melín 04. 04. 2010, 23:54:23
Jasně Davide, vždyť já netvrdím že Enik to myslel nějak zle vzhledem k DZ... To je mi jasné, že jen kritizuje obsah těch konferencí, na což má právo a já s tím víceméně souhlasím...

Jen jsem prostě poukázal na ten pravý problém, který oba známe z Milníků, přesně jak popisuješ. Také se mi otvírala kudla v kapse, když p. Dvořák mluvil. Krystalické diletantství :/
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Enik 04. 04. 2010, 23:58:53
Pánové! Pan Potůček mi vyčítá, že jsem nikdy žádnou konferenci neorganizoval, a Kuba zase to, že chci řešit něco o čem se ČTÚ nechce bavit. Jistě můžete mít oba pravdu. Jenže jaký má podle Vás dvou smysl pořádat konferenci o HDTV a 3DTV? Myslíte si snad, že ta konference něco změní nebo, že přinese něco nového? S velkou slávou se tu pak dozvíme, že ČT začne vysílat v HDnativ až naprší a uschne, že Prima ještě neví a NOVA zůstává u Televizních novin. Můžete mi prosím objasnit v čem tkví smysl takové konference? 3D je u nás v nedohlednu. To Vám můžu říct i já, na to nepotřebujete konferenci. Jestli technologie předběhla svoji dobu, tak na to Vám také můžu odpovědět. Předběhla, a to už dávno. Naštěstí je to jediný způsob jak táhnout vývoj kupředu. O tomhle není nutné pořádat konference. To je snad každému jasné. Opravdu se nemůžu zbavit dojmu, že takovéto konference jsou dobré jen na to, aby si na nich papaláši honili pinďoury. Všichni jsou totiž naprosté jedničky. Nejlepší televize je právě ta jejich, nejlepší technologie je právě ta od nich. Jenže divák čučí do zdi, protože nemá signál! Loňské lednové Milníky byly přesně to o čem tu píšu. Nejlepší televize je po optickém kabelu, který ovšem nikdo doma nemá! Nejlepší televize je od O2, jenže ti, kterým by byla co platná tak bydlí příliš daleko od ústředny, takže jim nefunguje. A mohl bych pokračovat do alelujá.
 Pokud má Kuba pravdu, pak by konference měla být především o tom, jak to celé omlátit ČTÚ o hlavu, a donutit je jednat a konat!!! Kvalita pokrytí signálem je právě to co by nás mělo všechny zajímat. Už jenom proto, že divák si něco pořídí, a kvůli rušení o signál zase příjde. NOVA nevypíná analog, protože není dodržen TPP. RRTV neodebere NOVě licenci na CINEMu, protože ČTÚ má bordel v kmitočtech, a Prima takticky zdrhla do MPXu2, kam zavlekla regiony. Což takhle uspořádat konferenci kde by se vyřešil problém regionalizace MPXu2? Opět chcete namítnout, že by se zainteresovaní nedostavili? To je možné. Tak raději pořádejte konference, kam se přijdou papaláši pěkně najíst a napít, ovšem výsledek bude srovnatelný se závěry XV sjezdu KSČ.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Jan Potůček 05. 04. 2010, 00:27:51
Ano, můžeme sedět za počítačem a nadávat jako Enik. A nebo pořádat konference a ptát se, proč se prodávají 3D televizory, když pro ně není obsah. Každý ať si vybere podle svého gusta.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Enik 05. 04. 2010, 01:52:54
Ano, můžeme sedět za počítačem a nadávat jako Enik. A nebo pořádat konference a ptát se, proč se prodávají 3D televizory, když pro ně není obsah. Každý ať si vybere podle svého gusta.
Ale já nenadávám. Já se ptám a divím.
 Pokud jde o 3D TV, pak se prodávají proto, protože je lidé kupují. Já osobně znám hodně lidí, kteří si koupili něco o čem vůbec netuší na co jim to bude. Hlavně, že to mají, a soused to nemá.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Lukáš Polák 05. 04. 2010, 19:19:51
Pánové, musel jsem toto téma pročistit a přesunout zbytek do Odkladiště a dát mu nový předmět. Začali jste tlachat o nesmyslech, co s Kulatým stolem neměli nic společného. Držte se, prosím vás, tématu.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Jan Potůček 06. 04. 2010, 23:09:45
Neměly se píše s tvrdým Y.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Honza DVB 07. 04. 2010, 21:44:45
Neměly se píše s tvrdým Y.
P. Potůčku, když už jste otevřel lingvistický kroužek, mohl byste také opravit nadpis aktuality "Možná na jaře slevníme reklamu, uvažují televize Nova a Prima" (http://www.digizone.cz/aktuality/mozna-na-jare-zlevnime-reklamu-uvazuji-televize/). Je to do očí bijící.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: david.kriz 09. 04. 2010, 13:37:53
No, to je zrovna jedno české slovo které je pěkně připitomělé ... Zlevnit - přitom je to sleva. Jinak "zlevněné jízdé", nic neobvyklého v MHD ... Já jsem ale také pro "S".

to bude tím, že základ slova není "sleva" ale "levný" :-) proto není důvod, aby se to řídilo dle "sleva", to je stejně jako "zlevněný" jen odvozenina.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Kuba Melín 09. 04. 2010, 14:18:36
jo to sice ano ..... ale jistě učili i tebe v ZŠ, že když se neví zda S nebo Z, tak že si musíme pomoci slovem a obratem, kde to jasně je a kde to zazní ... ve slově levný neuslyšíš lautr nic  :D Když řekneme zleva - tak je to úplně něco jiného  :) (příslovce) Tož tak Davide  ;)

Proboha...  :o
Nevím teda, co tě učili na ZŠ, ale na specializovaném předmětu k současnému ČJ na VŠ, kde se probírá i gramatika, se učíme korektní "zlevnit". Slevnit je hrubá chyba.

Doporučuji se podívat i zde, tvary a vysvětlení k tomuto: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=zlevnit&Hledej=Hledej

Zato když zadáš hledat výraz "slevnit", nenajde to vůbec nic!  >:(
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Kuba Melín 09. 04. 2010, 15:12:35
Jazyk je nádherný i v tom, že má spoustu nepravidelností. A tak zatímco je sleva, tak se zboží zlevňuje a nikoliv slevňuje. Jak píše David, je prostě slovo levný a pak slovo sleva. Já nejsem bohemista, a nevím etymologii těch slov, jak vzniklo sleva, že je tam S na začátku, ale prostě to tak je.
Je to stejné jako mnoho dalších nepravidelností v ČJ, nad kterými prostě neuvažujeme a přijdou nám logické, ač třeba cizinci učícímu se ČJ podle nějakého systému se mohou zdát nesmyslné. Ale je to tak.

A srovnávat to s ČTÚ a bordelem v éteru tedy může pouze někdo, kdo ani jednomu vůbec nerozumí!  >:(
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Lumír L 09. 04. 2010, 15:22:13
Ano jistě, dnes se to tak učí .... ale je to pěknej nesmysl  :D

To je jako s tím naším ČTÚ a přidělenými kolidujícími kmotočty ...  ;D

Dříve se ale Zlevy nedávaly  :D

Zrovna ty tady budeš něco "točit" ohledně spisovné češtiny! Napřed si pořádně procvič Y/I a pak něco kecej po netu!
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Lumír L 09. 04. 2010, 15:43:52
Nepij a raději studuj odborné knihy o VF technice! Kolikrát jsi všude možně po netu psal s chybým I/Y ve slovech! Jen si dobře vzpomeň!
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Daniel Kulhánek 10. 04. 2010, 16:32:15
No, to je zrovna jedno české slovo které je pěkně připitomělé ... Zlevnit - přitom je to sleva. Jinak "zlevněné jízdé", nic neobvyklého v MHD ... Já jsem ale také pro "S".

to bude tím, že základ slova není "sleva" ale "levný" :-) proto není důvod, aby se to řídilo dle "sleva", to je stejně jako "zlevněný" jen odvozenina.
Viděl bych to stejně jako David. Zlevněný pochází od slova levný a nemá se slovem sleva nic společného...
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Daniel Kulhánek 10. 04. 2010, 16:41:37
No jo .... ale stejně nevím kde došli k tomu "Z". Vy říkáte v mluvě opravdu Z, nebo to S? Já jsem vždycky teda říkal a říkám S ....  :)
Pouze si tipnu. Změna stavu se píše Z. Tedy stát se levným = zlevnit.
Název: Re: VIII. kulatý stůl DigiZone.cz - 22.4.2010
Přispěvatel: Honza DVB 11. 04. 2010, 22:50:26
No jo .... ale stejně nevím kde došli k tomu "Z". Vy říkáte v mluvě opravdu Z, nebo to S? Já jsem vždycky teda říkal a říkám S ....  :)
To jsem tedy netuši co tady malým rýpnutím do šéfredaktora rozpoutám...

Pokud nevím, nahlédnu na web Ústavu pro jazyk český (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=dottyd2008 (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=dottyd2008)) a najdu už odpověď:

Pak mě ještě trápí dnes frekventované slovo „sleva“, od toho „slevit“ atd. Je ale správně „zlevněný“ či „slevněný“? Mně podle citu připadá správné „zlevněný“ (změna stavu), nicméně jsem často viděl i druhý připad.

Odpověď:
V češtině máme tyto řady: sleva – slevit (adjektivum by případně bylo slevený, to se však prakticky neužívá) a levný – zlevnit – zlevněný. Jinými slovy, výraz slevněný je nesprávně utvořený.