Fórum Digizone.cz

Ostatní => Odkladiště => Téma založeno: Dušan L. 12. 10. 2011, 03:06:17

Název: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Dušan L. 12. 10. 2011, 03:06:17
Zdravim panove.

Mel bych dotaz trosku z jinehou soudku, nicmene s digitalnim vysilanim souvisejici ;-)
Zajimaly by mne vase nazory na moznost vlivu silneho vyslace na zdravi cloveka.
Konkretne se mi jedna o obydli 1km od DVB-T vysilace s vykonem 100kW.

Precetl jsem nekolik ruznych clanku, pricemz zavery jsou nejednoznacne... Jednoznacne poskozovani zdravi neni potvrzeno, avsak ani vyvraceno. Jedine snad clanky od zamestnancu "hygieny" jednoznacne tvrdi, ze vse je v poradku ;-)

Jsem si vedom nasledujicich skutecnosti:
- vliv je velice individualni, mohou byt jedinci jez jsou vysoce citliví na EMP (az 15% populace)
- zdravotni potize muze zpusobovat psychosomatika
- nase hygienicke normy (obvzlaste ty zmirnene z roku 2000) urcite prekracovany nejsou

Spekulativni pak je, ze DVT-B je skodlivejsi nez analog... Jak si to ale mam vztahnout k tomu, ze v analogu se vysila/lo s nasobne vetsimi vykony ? (300, 400kW...)

Neumim si udelat jednoznacny zaver. Byt vsak trvale "pod napetim" ;-) se mi tak nejak tezko vstrebava.

Mozna mi vase nazory pomohou...
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Pamětník 12. 10. 2011, 09:07:52
Nemám patent na rozum, ale názor ano. Ono to s tím vlivem na zdraví čehokoliv bude asi podobné. Člověk vždy žil ovlivněn okolní přírodou i technologiemi.

Ve Vašem případě bych ale spíše věřil tomu, že pro DVB-T stačí menší vysílací výkon, čili i menší vliv. V podstatě není velký rozdíl mezi analogem a digitálem. Ve výsledcích zkoumání vlivu záření na člověka nelze kalkulovat s tím, že by se jedinec vystavil dlouhodobému vlivu VF energie po desítky let a ten samý by byl ve stejné době někde uplně jinde. Jakmile se budou srovnávat v těchto protichudných podmínkách dva ruzní jedinci, nebude jejich zdravotní stav jiný jen pro rozdílné pusobení VF prostředí. Větší roli budou hrát dědičné dispozice, životospráva, životní styl, zaměstnání a pod.. Proto se nedivím rozdílným hodnocením jakékoliv sporné situace od hygieniku a "ochráncu přírody". Podobně to vychází při hodnocení vlivu chemičky, nebo dálnice za plotem. Ale nedivme se. Žádná metoda měření vlivu VF záření na člověka není dokonalá a jednoznačná. Je dokonce pravděpodobnější, že vyzařování domácích spotřebiču muže zatěžovat organizmus více, než blízký vysílač. Nesmí se ale zapomínat i na to, že člověk u vysílače absorbuje podobné dávky záření jako každý druhý, ale ten vysílač k tomu má navíc.

Zpět k vysílači. Třeba obsluha na letadlových lodích, či pozemních vysílačích, je dlouhodobě vystavena podstatně většímu ozařování a vydrží to i desítky let.

Zda je tedy bydlení v blízkosti vysílače nebezpečným hazardem, nebo duvodem k přestěhování, to už nechávám jen na Vás.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Jan Novák 12. 10. 2011, 09:44:47
Podobný problém se kdysi řešil při spuštění Žižkova a byla kolem toho dost značná hysterie. Dnes Žižkov nikoho netrápí, přitom používá dost velké výkony uprostřed města. Kmitočty, na kterých vysílají TV vysílače, jsou nízké, takže jejich působení je minimální. Rozdíl mezi digitálem a analogem moc velký není. Jen díky typu modulace digitál vysílá v podstatě s konstantním výkonem v celém přiděleném spektru a nezávisle na vysílaném obrazu, zatímco u analogu byly velké špičky na nosných obrazu, barvy a zvuku. Proto má analog větší špičkový výkon.
Vliv na člověka kdysi jeden technik shrnul následovně: Na TV vysílači je pro člověka nejškodlivější vysílaný program :-)
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin B. 12. 10. 2011, 09:47:21
Znáte tu příhodu, jak se kdysi spouštěl Žižkov? Jak se ptali lidí v okolí jak se jim zhoršil zdravotní stav?... téměř všichni prý odpovídali že se hodně zhoršil, že je bolí hlava, že jim je špatně atd.. atd... no a za týden od této ankety ten vysílač opravdu spustili...  Běžte se zepatat obyvatel Žižkova, jak se cítí teď po těch letech... vsadím se že 99,9% Vám odpoví, že to že vedle nich je vysílač ani neví (kromě toho, že si tam občas dojdou na kafe...) Nebo se běžte zeptat obyvatel obce Krásné (jeden z nejsilnějších vysílačů u nás), jestli je v jejich obci nějak zvýšený výskyt rakoviny?... Nebo se zeptatejte Davida Kříže, který bydlí vedle Topolné a podle jeho slov mu tam řve i ve sklepě... jak se cítí? Já myslím že (ačkoliv v poslední době moc nekomunikuje - nic ve zlém Davide:-))) ), tak že odpoví, že dobře....  Nebo se zeptejte krátkovlných radioamatérů - kteří mnohdy i celý život vysílají a zařízení mají prakticky vedle sebe "na stole" a taky necítí žádné zdravotní problémy....
Pokud mohu mluvit za sebe, tak mě by spíše než 1km vzdálený 100kW vysílač vadilo, kdybych bydlel v posledním patře paneláku a nad hlavou měl BTSku... jo ještě by mi možná vadil blízký AM vysílač, ale né z důvodu že bych se bál o zdraví... ale proto, že by se mi to pletlo do mého DX příjmu a lovení SV, KV a DV vzdálených vysílačů... nebo, že by to na krystalce přeřvalo všechno vzdálené...
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: david.kriz 12. 10. 2011, 20:47:49
čau Martine :-)
vidíš a já bych se BTSky nad hlavou nebál, o moc větší vliv musí mít BTSka na vedlejším baráku v úrovni vlastních oken. Co mám nad hlavou mne nezajímá (pod svícnem je tma). Kolem sebe mám všechny 3 opy, jeden z nich mi svítí do oken (viz příloha). Neřeším to. :-) Víc než VF se bojím lidské blbosti...

Topolná je fajn :-)
(chalupa kilometr za zády)
(http://www.pavelmikoska.cz/images/fotografie/2010_11_06_mistrice_myslivecky_hon/img00001.jpg)
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin B. 12. 10. 2011, 22:43:53
Ahoj, jsem rád, že o Tobě konečně slyším:-)) Fotka Topolný je nádherná... to je krása:-))
Ohledně BTSky, to jsem myslel možná tak trochu jako příměr... že se lidé kolikrát bojí, třeba kilometr vzdáleného TV vysílače, jenom proto "že je mohutný a je vidět" a už vůbec nevidí třeba ty BTSky, nebo když někdo bydlí v paneláku v přízemí, tak nevidí to, že možná pár metrů od postele má chodník a v něm kabely VN 22kV, v místnosti vedle možná trafačku pro celé sídliště... nebo jako souseda podobnýho "blázna", jako je tento: http://danyk.wz.cz/  kterej jim tam "září" přes zeď a ani o tom neví....

Velmi zajímavé je vysledovat, kdy tato panika z všeho co je VF vůbec začala... má to prvopočátek v době kdy vynálezce rádia Guglielmo Marconi předváděl své systémy bezdrátového spojení přes Atlantik... tehdy se do něj v Timesech v různých článcích obouvali majitelé a akcionáři firem, které provozovaly podmořské kabely... Marconi, se pak nechával lékařsky demonstrativně vyšetřit... dá se tedy říct, že prvopočátek všeho byla závist a obavy konkurence...
Marconi se pak radiotechnice věnoval další desítky let - celý život... např. na své jachtě Elettra, kam postupně přesunul svojí laboratoř experimentoval s vysíláním výkony řádově v kW.... postupně experimentoval se signály od DV počínaje, přes SV, KV až k VKV... věnoval se ale i ještě kratším vlnovým délkám... vybudoval rádio Vatikán... a to všechno aniž by to zanechalo následky na jeho zdraví, nebo na zdraví jeho dětí...
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin Patera 13. 10. 2011, 18:31:01
Jelikoz jsem OK1MJO, tak bych rekl, ze nejhorsi obavy by mel mit clovek z velice blizkeho vysilace, kterej vysila na mikrovlnach v podstate "hranate" impulsy..... mobilni telefon GSM/UMTS s az 2W PA.

Ten pomer mezi analogem a digitalem je asi tento.
Cim vyssi kmitocet (a zvlast nad 1GHz) a cim hranatejsi signal (digitalni....analogove AM/FM ma mirne "vlny-oblouky"), tim pro telo hure.

Cili kdyz nekdo bude vysilat 100W PA do vsesmerky 5m od Vas na 1.3GHz FM modulaci (25kHz kanal), tak je to v pohode.

Ale kdyz bude ve stejne konfiguraci vysilat OFDM-QAM64 (25kHz kanal), tak bych se radeji posunul z tech 5m od anteny asi tak na vzdalenost 20m, aby se ozareni vyrovnalo.

Jde o to, ze "hranatejsi" (digitalni) kmity pulsni modulace lepe "pronikaji" skrze maso nez ovalna vlnovka analogove modulace pri stejnem vykon/kmitoctu/sirce pasma.

Koneckoncu s timto "ctvercem ochrane vzdalenosti" pocita i zakon o neionizujicim zareni (kdyz jsem vyvijel laserove FSO, tak jsem ten zakon musel taky dodrzet ... http://www.elspeedy.cz (http://www.elspeedy.cz) a to same jako radioamater po me chteli lidi "hygienicke" papiry, jelikoz mam 1kW PA 50cm pred sebou na stole) 139/2000 a 1/2008...narizeni vlady 480/2000 o ochrane zdravi pred neionizujicim zarenim.


Update:

http://www.uloz.to/10613484/emc-cz-zakon-1-2008sb-pdf (http://www.uloz.to/10613484/emc-cz-zakon-1-2008sb-pdf) 
http://www.uloz.to/10613486/emc-cz-zakon-139-2000-pdf (http://www.uloz.to/10613486/emc-cz-zakon-139-2000-pdf) 

Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Milan Pantůček 13. 10. 2011, 22:41:28
... cim hranatejsi signal (digitalni....analogove AM/FM ma mirne "vlny-oblouky")...

... "hranatejsi" (digitalni) kmity pulsni modulace lepe "pronikaji" skrze maso nez ovalna vlnovka analogove modulace ...
To jsou perly !
Vaše představy o radiových signálech jsou vskutku originální !
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: José 13. 10. 2011, 23:07:16
Čirou náhodou, jak TELEKO přidalo do svého muxu Radio Vaticana, hledal jsem všechny možné informace o této stanici,
tedy v kolika vysílá jazycích, jaké je schéma vysílání atd. atd.

A úplně nechtěně jsem narazil na informace, které mne docela pobavily, tedy o jakési škodlivosti Radia Vaticana...


http://www.independent.co.uk/news/world/europe/ring-of-fear-surrounds-vatican-radios-masts-681617.html

http://www.ben.iss.it/precedenti/ottobre/1oct_en.htm

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4531247.stm

Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin B. 13. 10. 2011, 23:41:22
To José: jo, jo... o tom se už pár let (asi 10) mluví... Vatikán kvůli tomu i omezoval výkony a časy... čekal jsem, kdy to v tomto fóru někdo vytáhne:-D   Komentovat to nebudu...
Ona je pravda, že když se jedná o tak citlivé a kontroverzní téma, jako je katolická církev, tak do ní se celkem snadno kope a většinou to zůstane bez odezvy (středověk, aby na někoho poslali křižáky, kteří by je srovnali, nebo aby někoho upálili už není)... jen by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby se někdo začal navážet do nějaké muslimské stanice... a že jich napříč kmitočtovým spektrem je...
někde jsem dokonce četl názor nějakých Jehovistů, nebo koho, že za tím jsou škodlivé vlny Katolíků, kteří uznávají P.Marii - a to je podle nich zhouba pro lidstvo... a proto i ty vlny jsou prý zhoubné:-D :-D
No comment...

Jinak k tomu programu atd. Tak tady jsou časy, jazykové mutace a frekvence KV a SV - platné pro letní období 2011 (jinak paralelně s tím jedou přes sat a vkv - v Římě)

Evropa: http://www.radiovaticana.org/it1/sched_eur1.asp
Asie a Oceánie: http://www.radiovaticana.org/it1/sched_asia.asp
Amerika: http://www.radiovaticana.org/it1/sched_ame.asp
Afrika: http://www.radiovaticana.org/it1/sched_afr.asp
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: José 14. 10. 2011, 06:21:28
Ono snad toho není ani tolik arabských, jako třeba amerických pro Araby. Ale osobně bych jako nejrychleji rostoucí za posledních 10 let označil Rusy a Čínu. To je šílené, co se objevilo čínských stanic. Číňané pro Španěle a Číňané pro Francouze a Číňané pro Araby. České vysílání samozřejmě mají taky. http://czech.cri.cn/  Dle toho, co jsem zahlédl v poslední době, tak se nejvíce vyváží v současné době Rusová a Čína, ti to perou do všech horem, dolem... Zvláště přes DVB-S. Russia Today už je snad i zařazano v kabelovce UPC. Ještě před 10 lety všude dominovalo CNN a Sky News apod. Teď je to všude samý Číňan a Rus. http://rt.com/
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin B. 14. 10. 2011, 07:25:04
Jo, to je pravda! Čína expanduje... upřímně, když jsem poprvé naladil jejich vysílání na 963 kHz - úplně náhodně a Číňánek tam ňahňal česky, tak jsem nejdříve myslel že to je nějaká "pirátská stanice"... ono to je docela někdy i komické:-)  Ale pak když jsem si o nich zjistil více informací, jsem doslova vyvalil oči... v kolika jazycích vysílají (spousta jazykových mutací, včetně češtiny se dá zachytit i u nás) - jedou tradičně přes KV a SV - někdy (hlavně SV) i prostřednictvím vysílačů v Evropě - např. přes vysílač ve Finsku, nebo Albánii (pronajímají si určité časy od místních stanic, jako ta KBS World od RTL 1440 kHz atd... dokonce si myslím, že právě od té RTL mají taky nějakou hodinku)...
No a pak samozřejmě vysílají i přes ty moderní platformy, jako je NET asi i SAT atd...
Pokud je chytnete na klasických pásmech (SV, KV) a napíšete jim report - klidně i v češtině... to pro ně není problém, tak stejně jako spousta jiných stanic posílají velmi pěkné QSL lístky a nějaké brožůrky, CDčka a suvenýry z Číny...  je to zajímavé...
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: José 14. 10. 2011, 07:41:29
Tak já je objevil někdy v 70.letech, když jsem byl zvědavý, co vše na KV,SV mluví česky...To byla ještě taková ta doba Radia Tirana a Radia Monte Carlo Monaco http://www.radiomontecarlo.net/ apod. No a pak zase v DVB-S, když jsem byl zvědavý, co tam mluví česky nebo pouští české titulky. Nebo vůbec pouští titulky nebo jazyk jiné země. Což tam byly zajímavé věci, třeba takové BBC Prime chodilo roky s českými titulky. Nebo jedna italská stanice, už si nepamatuji která chodila s německými, tak na ni šlo potom koukat atd. Nejvíce jazyků má tradičně Eurosport a EuroNews. Nebo EbS. http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm Takže sledovat přenosy z parlamentu EU v češtině, je docela legrace.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin Patera 15. 10. 2011, 00:41:10
... cim hranatejsi signal (digitalni....analogove AM/FM ma mirne "vlny-oblouky")...

... "hranatejsi" (digitalni) kmity pulsni modulace lepe "pronikaji" skrze maso nez ovalna vlnovka analogove modulace ...
To jsou perly !
Vaše představy o radiových signálech jsou vskutku originální !


Za to vy jste perla cislo jedna.

Snazil jsem se to alespon trochu vysvetlit laikum.
Me osobne je jasne co se deje s proteinovym materialem.
Problem je, ze by plna odpoved byla na 4 stranky a bohuzel...laikove by ji nerozumely.
Diky studii v EU a USA musela firma Icom stahnout perfektni rucku Icom IC-T81 z trhu. Ze i kdyz je to 1W/FM analog, tak to pronika do masa hodne.
Zajimave, ze kdyz chteli prodat nove digitalni rucky D-Star (taky 1W/1.3GHz), tak se smernice najednou "uvolnila".
Je dost studii, ktere jasne rikaj, ze linearni analogova modulace v MW nizkych pasmech pronika mene pod povrch kuze nez pulsni digitalni modulace s vice "hranoly".

Konec koncu jsem delal pokusy behem subregionalu na sobe na 10368MHz s 30W PA (150cm parabola ccca 230kW ERP).
Mluvil jsem do SSB mikrofonu TRX-IF , piskal jsem...i na FM/AM.
Do cervena opalenej (ruce, oblicej) jsem by asi za 2h.
Kdyz jsem odpojil mikrofon a pripojil HAMDrm modem QAM64-OFDM/QPSK, opalenej jsem byl za 50 minut.
Delal jsem ruzne pokusy, takhle zareagovalo moje telo.
Fakt je, ze jsem musel i k ocnimu, pri digi modulaci jsem zacal slzet divnou hmotu, ocni mi rekl, ze mam zanet ocnich spojivek..jestli jsem se nedival do oblouku pri elektrickem svarovani.

Zkratka jsem si chtel na zaklade PDF studii overit i na sobe, jestli pulsy pronikaji pri stejnych RF parametrech jako u analogu AM/FM tak, jak to popisovali v tech dokumentech.

Avsak pravda je ta, ze nejvetsi nebezpeci z hlediska zdravi nejsou DVB 100kW ERP blizke vysilace. Dokonce ani BTSka GSM1800 (200W ERP)/UMTS2100 (250W ERP) na strese protejsiho panelaku i kdyz jste u okna vaseho bytu pod strechou vaseho panelaku, ktery ma stejnou vysku jako protejsi panelak s onou BTSkou neni takove nebezpeci.
Nejvetsi nebezpeci jsou bohuzel nase GSM/UMTS mobily, ktere maji vykony GSM 900MHz-2W/7W, GSM 1800MHz 1W/5W, UMTS 2100MHz 1W.   
7W v aute HF sada s pripojnou externi antenou, prepnuti 2W/7W probiha na zaklade detekce pripojene externi anteny...starsi mobily, dnesni maj jen 2W..plati to jak pro GSM900, tak GSM1800. Pro UMTS2100 TDD/FDD plati jen 1W.
Ono mit 2W 900MHz/1W 1800-2100MHz primo u mozku treba pri pulhodinovych hovorech nekolikrat za den neni moc zdrava vec.
Kdyz si lidi na Zizkove stezovali na 32kW ERP DVB, tak pri mereni spektrakama museli pozadat lidi, aby si vypli mobily, protoze jsou nekoliksetkrat silnejsi na hustotu vykonu pole nez najaky vzdaleny 32kW vysilac.

http://www.tzb-info.cz/1801-elektromagneticke-pole-a-zdravotni-rizika-i (http://www.tzb-info.cz/1801-elektromagneticke-pole-a-zdravotni-rizika-i)

A co se tyce 650kW ERP v Topolne a blizke obce....z hlediska ozareni obyvatelstva to neni tak hrozne...pravda, kdyz by Topolnou predelali do DRM, tak uz bych tak klidnej nebyl.

Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: José 15. 10. 2011, 07:09:09
Citace
A co se tyce 650kW ERP v Topolne a blizke obce....z hlediska ozareni obyvatelstva to neni tak hrozne...pravda, kdyz by Topolnou predelali do DRM, tak uz bych tak klidnej nebyl.

Tím chceš říci co ? Že DRM je ekoligické jen zdánlivě / nižší výkon, jeden vysílč místo x vysílačů /, ale má větší negativní vliv na lidi nebo co ?

Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: mmc 15. 10. 2011, 07:33:28
Len taká úvaha
Vo vzorci na výpočet intenzity poľa sú všetky premenné jednoduché akurát vzdialenosť je v druhej mocnine (samozrejme pod lomítkom) ... takže asi najnebezpečnejšie bude fakt to, čo si denne priamo prikladáme k uchu :-(
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: José 15. 10. 2011, 07:39:28
Len taká úvaha
Vo vzorci na výpočet intenzity poľa sú všetky premenné jednoduché akurát vzdialenosť je v druhej mocnine (samozrejme pod lomítkom) ... takže asi najnebezpečnejšie bude fakt to, čo si denne priamo prikladáme k uchu :-(

Však o tom se toho také už napsalo, já také mobily nepoužívám, piští to, pokrytí to nemá, drahý je to jako kráva a ještě tě přes to můžou sledovat. Zlatá pevná linka nebo počítač.

Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin Hájek 15. 10. 2011, 10:29:34
... cim hranatejsi signal (digitalni....analogove AM/FM ma mirne "vlny-oblouky")...

... "hranatejsi" (digitalni) kmity pulsni modulace lepe "pronikaji" skrze maso nez ovalna vlnovka analogove modulace ...
To jsou perly !
Vaše představy o radiových signálech jsou vskutku originální !
Taky mi to příjde jako blbost, nosný signál je přece vždy víceméně sinusovka, nezáleží na typu modulace.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: david.kriz 15. 10. 2011, 10:47:32
... cim hranatejsi signal (digitalni....analogove AM/FM ma mirne "vlny-oblouky")...

... "hranatejsi" (digitalni) kmity pulsni modulace lepe "pronikaji" skrze maso nez ovalna vlnovka analogove modulace ...
To jsou perly !
Vaše představy o radiových signálech jsou vskutku originální !
Taky mi to příjde jako blbost, nosný signál je přece vždy víceméně sinusovka, nezáleží na typu modulace.
No to je sice hezké, ale nosný signál leze z generátoru nosné ve vysílači, pak jde ale do modulátoru a je modulován signálem diskrétním, z antény tedy leze signál modulovaný. A když ho modulujete impulzně nebo diskrétně, tak ta "sinusovka" je sice pořád stejná, ale její napěťové a fázové stavy se mění nárazově/ostře.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin B. 15. 10. 2011, 10:53:33
To Martin Patera:
Já nevím, ale mně se to taky nějak nezdá, že digitální signál by lépe pronikal tkání, než analogový... (Topolná AM versus DRM): podle mě je jediný rozdíl ve výkonových poměrech na různých frekvencích u analogové modulace a v rovnoměrně rozložení výkonů v celém vysílacím kanálu u digitální modulace. Že např. u klasické AM modulace největší výkon padne na nosnou vlnu (což je jeden jediný kmitočet), informace se ale přenášejí v postranních pásmech - LSB, USB a v nich je to podle hloubky modulace... dále je tu AM modulace SSB - s potlačeným jedním pásmem a nosnou... no asi nemá cenu opakovat teorii, kterou všichni znají.
Oproti tomu u digitálních modulací je výkon na jednotlivých frekvencích v kanálu rovnoměrný, ale zase se v praxi používá mnohem nižší než u analogových modulací... případná Topolná v DRM by asi 650 kW nejela... však  se podívejte jakými výkony se vysílá v DRM v zahraničí...
Proto podle mě nelze porovnávat a sledovat za jakou dobu "se ohřeje člověk" na kterého působí STEJNÝM VÝKONEM signál FM/AM modulovaný oproti signálu modulovaném digitální modulací. A právě tahle skutečnost podle mě ovlivnila Váš experiment.
A mimochodem, obecně platí že čím vyšší kmitočet tím je "více nebezpečný" proto asi nelze aplikovat nějaké závěry na nízké kmitočty DV, SV, KV, VKV-VHF, UHF  experimenty prováděnými někde na 10ti GHz... -  takto vysokých kmitočtů bych se já osobně celkem bál... a když to tady tak čtu, tak jsem rád že já experimentuji jen s těmi nízkými...  mimochodem mikrovlnka pracuje na cca 2 GHz a asi nelze čekat, že by výkonem 700W něco ohřála, kdyby pracovala v pásmu SV, nebo VKV... (což by byl vzhledem k délkám těchto vln stejně nesmysl)...
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Milan Pantůček 15. 10. 2011, 11:49:54
..linearni analogova modulace v MW nizkych pasmech pronika mene pod povrch kuze nez pulsni digitalni modulace s vice "hranoly"...
Další perla !
VF signál nemá žádné "ostré hrany" (či "hranoly") u digitálu nebo "vlny-oblouky" u analogu. Snažíte se "laikům" popsat tvary modulačního signálu.
 
Modulovaný signál zabírá určité frekvenční pásmo a při stejném jmenovitém výkonu je jeho střední statistická hodnota výkonu vyšší u modulace digitální, než u analogové.
To je vysvětlení na dvou řádcích.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Butes 16. 10. 2011, 09:10:37
http://zpravy.rozhlas.cz/radiozurnal/publ_izurnal/_zprava/zastupitele-krasneho-si-stezuji-ombudsmanovi-kvuli-vysilaci--34976
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin B. 16. 10. 2011, 13:48:56
No to je skutečně duchaplný článek, perla vedle perly...

"V okruhu vysílače jsou ještě umístěny cedule, kde je napsáno Pozor elektromagnetické záření škodí zdraví. Čili, jestliže několikanásobně navýšili výkon vysílačů, tak samozřejmě ta hranice toho nebezpečí se posune a já bych řekl, že už je dneska ve vesnici," myslí si naopak starosta Krásného Jaroslav Kučera. " - názorná ukázka jak to vypadá, když se někdo vyjadřuje o něčem o čem nemá ani potuchy.

Ještě v tomto vláknu chybí názory a legendární výroky velikého fandy vysílače na Děvíně - ekologa s plesnivými vousy Mojmíra Vlašína. Zejména o tom, jak to "železné monstrum" a "modla" vadí kytičkám a jak tam za pár let bude stát jen nevysoký patník a cedule, která bude informovat o tom, že tam kdysi stál vysílač... ;D ;D
Nechcete ještě někdo vytáhnout i tohle téma?
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin B. 16. 10. 2011, 14:03:22
Ještě jeden postřeh bych měl:
Před několika lety jsem na internetu četl článek od nějaké čarodějnice a mastičkářky o tom, že elektromagnetický smog je těžký a drží se v místnosti u země, proto způsobuje otoky na nohou, kuří oka, plísně, vředy a jiné podobné nemoci... vedle toho byl inzerát na mastičku na nohy, kterou míchala a prodávala...  inu, lidská blbost je asi opravdu neomezená a dá se na ní vydělat. Podobně, jako když kdysi nějaký vykuk prodával v Rakousku "zázračnou skříňku", kterou si lidi namontovali do rozvaděče a ona nepropustila "zlou a špatnou" elektřinu z Temelína...
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: david.kriz 16. 10. 2011, 23:39:02
No to je skutečně duchaplný článek, perla vedle perly...

"Čili, jestliže několikanásobně navýšili výkon vysílačů, tak samozřejmě ta hranice toho nebezpečí se posune a já bych řekl, že už je dneska ve vesnici," myslí si naopak starosta Krásného Jaroslav Kučera. " - názorná ukázka jak to vypadá, když se někdo vyjadřuje o něčem o čem nemá ani potuchy.
že se ještě vzrušuješ :-D já jsem naději, že by většina spoluobčanů měla mozek, pověsil dávno na hřebík :-D teď už se snažím žít jen tak, aby ta jejich blbost nepoškodila i mne (když už poškozují sami sebe) a dávám si pozor na tu "většinu".
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Jan Bajger 17. 10. 2011, 08:52:35
1. Život v blízkosti vysílače je bezpečný, protože místní orgány to přece dovolily.
2. Je třeba vědět, v jaké polarizaci se vysílá. Při rozkládání rukama je nutno dbát, aby krajní body rukou nebyly nikdy ve vzdálenosti násobků lambda. To by příjem energie mohlo zvýšit!!!
3. V případě, že krajní body uší splňují vzálenost lambda, je nutno uši přiklopit páskou a vzdálenost zmenšit.
4. V případě svislé polarizace je nutno držez výšku těla odchylně od násobků lambda trvale.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: José 17. 10. 2011, 09:12:45
5. Nepohybujte se v blízkosti vysílače s náruživou milenkou, ztopořený úd by opět mohl přivodit příjem energie.
Název: Re: Jan Bajger
Přispěvatel: mmc 17. 10. 2011, 11:44:00
Tak preto bolo najčastejšie UHF horizontál (3) a  VHF vertikál (4), aby nám to dodalo čo najviac energie.
Teraz aby sme chodili rozkročení a rozpažení, aby sme správne vychytali X-polarizáciu pri CDMA, UMTS, LTE ... aj keď to LTE sa asi bude rozmerovo týkať bodu (5) od José-ho, to si ale X-polar neviem predstaviť
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: José 17. 10. 2011, 11:59:15
A v případě kruhové polarizace by jsi se musel v rámci dobíjení pohybovat v ktrmelcích...
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Zdenek S. 18. 10. 2011, 00:03:31
Vidím že je tady jeden magor a debil vetší než druhý a výplod samých trapných žvástů a hovadin. To co tady nětkeří vyprodukovali snad nemože normální člověk ani ze srandy vypustit.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Libor L 18. 10. 2011, 06:39:49
Za to, ty jseš "hvězda"!
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin Patera 18. 10. 2011, 07:41:13
... cim hranatejsi signal (digitalni....analogove AM/FM ma mirne "vlny-oblouky")...

... "hranatejsi" (digitalni) kmity pulsni modulace lepe "pronikaji" skrze maso nez ovalna vlnovka analogove modulace ...
To jsou perly !
Vaše představy o radiových signálech jsou vskutku originální !
Taky mi to příjde jako blbost, nosný signál je přece vždy víceméně sinusovka, nezáleží na typu modulace.


Hledat ty PDFka ohledne testu pronikani RF zareni skrze biologickou hmotu (bylo testovano na prasatech, psech a na podkozni sonde cloveka) se mi ted nechce... na to naladu nemam.
Co si tak z hlavy pamatuji (je to uz nejakou dobu), tak se tam psalo, ze nejvetsi zmeny v "popaleni" hloubky kuze (do jake hloubky pronika VF zareni tak, aby to rozkmitalo molekuly bunek+tekutiny v zavislosti na kmitoctu/sirce pasma/modulace/vykonu.... teplota v zavislosti na hloubce v biomaterialu atd...) v zavislosti na typu "hranatejsi impulsni modulace" je nejvice nebezpecna v rozsahu cca 800-4000MHz. Od asi 3.5GHz a vejs je uz jedno jestli je to impulsni nebo linearneji analogova modulace.

Takze DRM na DV z Topolne....jasne, trochu jsem prehnal, ale v podstate bych z toho asi vedu nedelal. Fakt je, ze rozdil je pouziti DRM vs AM na 1.3GHz nebo 2.3GHz.
Ten mobil je porad to nejhorsi co muze byt.
BT/Wifi zas takovej problem nejsou (i kdyz jsou integrovany v "chytrejch telefonech").

Co se tyce vyssich kmitoctu, tak v podstate jsou ohrozeny obsluhy mobilnich radaru, vojaci a radioamateri.
Mam sve zkusenosti s 250kW EIRP z 3m na 10358MHz.
Kdyz kolega otacel pri klicovani parabolou a natocil ji na me, tak na povrchu tela jsem citil to same jako kdy date ruku 1cm nad starou CRT obrazovku....chloupky se zdvihaj a je cejtit "simrani".
I kdyz z TRX sel USB, tak 30W (TWT) do 140cm paraboly udela sve.
A kdyz 24h zavodite subregional, tak zkratka i ty drobne odrazy od konstrukcnich prvku "tv veze" udela sve pri odrazech zpet k radioamaterovy za parabolou.
Cervenej opalenej a se zanetem spojivek jsme se rozhodli, ze priste zkusime zavod odjet tak, ze paraboly budem ovladat dalkove skrze rotator a TV kamerou do Merkura budeme odecitat stupne ze zamerovaci trojnozky.

V tom dokumentu to bylo tak, ze vzhledem k nedokonalosti impulsnich modulatoru (delaj "kliksi"...harmoniky atd...) v oblasti nabehovych spicek je prunik takto modulovanych VF vln hlubsi skrz biohmotu nez v pripade linearnich sinusovek AM/FM.

Kdyz to prezenu, pri 1GHz/5W ERP 10cm od kuze (50kHz sirka pasma) je pri DQPSK prunik az 3mm a pri AM/FM max 0.6mm pri stejnej biologickem vzorku.

Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin Patera 18. 10. 2011, 07:44:52
..linearni analogova modulace v MW nizkych pasmech pronika mene pod povrch kuze nez pulsni digitalni modulace s vice "hranoly"...
Další perla !
VF signál nemá žádné "ostré hrany" (či "hranoly") u digitálu nebo "vlny-oblouky" u analogu. Snažíte se "laikům" popsat tvary modulačního signálu.
 
Modulovaný signál zabírá určité frekvenční pásmo a při stejném jmenovitém výkonu je jeho střední statistická hodnota výkonu vyšší u modulace digitální, než u analogové.
To je vysvětlení na dvou řádcích.


Uz jste videl nekdo vystup z AD9850 atd...?
Ja to resil pomocnym LC obvodem, aby to bylo "kulatejsi".
A uz jste videl "praseciny....nabehove hranoly" u Atherose, Raythenolu a jinych hybridu?
To ma do sinusovky hoodne daleko.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin Patera 18. 10. 2011, 07:46:51
Citace
A co se tyce 650kW ERP v Topolne a blizke obce....z hlediska ozareni obyvatelstva to neni tak hrozne...pravda, kdyz by Topolnou predelali do DRM, tak uz bych tak klidnej nebyl.

Tím chceš říci co ? Že DRM je ekoligické jen zdánlivě / nižší výkon, jeden vysílč místo x vysílačů /, ale má větší negativní vliv na lidi nebo co ?


DRM je ekologicke, protoze zbasti mene uhli v elektrarne, kvuli efektivnosti modulace/linearu.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin Patera 18. 10. 2011, 07:54:26
To Martin Patera:
Já nevím, ale mně se to taky nějak nezdá, že digitální signál by lépe pronikal tkání, než analogový... (Topolná AM versus DRM): podle mě je jediný rozdíl ve výkonových poměrech na různých frekvencích u analogové modulace a v rovnoměrně rozložení výkonů v celém vysílacím kanálu u digitální modulace. Že např. u klasické AM modulace největší výkon padne na nosnou vlnu (což je jeden jediný kmitočet), informace se ale přenášejí v postranních pásmech - LSB, USB a v nich je to podle hloubky modulace... dále je tu AM modulace SSB - s potlačeným jedním pásmem a nosnou... no asi nemá cenu opakovat teorii, kterou všichni znají.
Oproti tomu u digitálních modulací je výkon na jednotlivých frekvencích v kanálu rovnoměrný, ale zase se v praxi používá mnohem nižší než u analogových modulací... případná Topolná v DRM by asi 650 kW nejela... však  se podívejte jakými výkony se vysílá v DRM v zahraničí...
Proto podle mě nelze porovnávat a sledovat za jakou dobu "se ohřeje člověk" na kterého působí STEJNÝM VÝKONEM signál FM/AM modulovaný oproti signálu modulovaném digitální modulací. A právě tahle skutečnost podle mě ovlivnila Váš experiment.
A mimochodem, obecně platí že čím vyšší kmitočet tím je "více nebezpečný" proto asi nelze aplikovat nějaké závěry na nízké kmitočty DV, SV, KV, VKV-VHF, UHF  experimenty prováděnými někde na 10ti GHz... -  takto vysokých kmitočtů bych se já osobně celkem bál... a když to tady tak čtu, tak jsem rád že já experimentuji jen s těmi nízkými...  mimochodem mikrovlnka pracuje na cca 2 GHz a asi nelze čekat, že by výkonem 700W něco ohřála, kdyby pracovala v pásmu SV, nebo VKV... (což by byl vzhledem k délkám těchto vln stejně nesmysl)...


Kde jsou ty doby, kdyz jsem ze stare mikrovlnky vytahl magnetron a dal ho o ohniska paraboly Tyhan90 a na druhe strany kolega signal prijmal fakt na velkou vzdalenost (Klinovec-Klet).
Mozna i EME (odraz od povrchu Mesice) mohl fungovat. Skoda, ze to slo jen kratkej impuls-dlouhej impuls (Morse...jako u CW). Nejakej podprahovej digital by pri 800W PA bodl vic (JT65 atd...  http://www.ok2kkw.com/dx_cz.htm (http://www.ok2kkw.com/dx_cz.htm))
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: José 18. 10. 2011, 07:59:14
Citace
Co se tyce vyssich kmitoctu, tak v podstate jsou ohrozeny obsluhy mobilnich radaru, vojaci a radioamateri.

Tohle mi připomíná, jestli znáš ze sat fór právníka Antonína ? Ten jednou, když na tohle přišla někde řeč, tak popsal, jak se vojáci nakrucovali před radarem, když měli jít na vycházku, tak aby něco nežádoucího, někde nezpůsobili... Švára u něj byl taky a po svatbě 3 děti v pohodě... Takže ono to ani s těmi mobilními radary nebude tak horký...
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin Patera 18. 10. 2011, 08:10:52
Citace
Co se tyce vyssich kmitoctu, tak v podstate jsou ohrozeny obsluhy mobilnich radaru, vojaci a radioamateri.

Tohle mi připomíná, jestli znáš ze sat fór právníka Antonína ? Ten jednou, když na tohle přišla někde řeč, tak popsal, jak se vojáci nakrucovali před radarem, když měli jít na vycházku, tak aby něco nežádoucího, někde nezpůsobili... Švára u něj byl taky a po svatbě 3 děti v pohodě... Takže ono to ani s těmi mobilními radary nebude tak horký...


Tady na bejvalem vojenskem letisti v Zatci v TOPu (servis palubnich radaru na MIG21/23/29) bylo takove "pravidlo". Ze chlapy co delali u radaru/radia pro era meli same holky.
Faktem je (tenkrat temer vsichni bydleli v nasem "vojenskem panelaku" v podmesti + sousedni panelaky), ze drtiva vetsina palubnich radiovcu melo same dcery.
Nadruhou stranu muj tata byl asi vyjimka....dva syny.

A ze ten magnetron na 1 a 9GHz byl sakra silnej (v cumaku pred kabinou).
Jednou jsem jako dite sahal na ten cerne natrenej dil (takovej divnej chladic) a uz mi tam zustali hodiny. Magnet jak svina, musel jsem sundat pasek a tata pak prines neco jako kleste. Ale stejne uz bylo po hodinka...zmagnetizovane zustali stat.
Mam rozdelanou stranku http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/radiovy_radarovy_odpovidac-koder_MIG21/ (http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/radiovy_radarovy_odpovidac-koder_MIG21/), hlavne pro Martina OK1ZOO z Jablonce http://www.kmitocty.cz/ (http://www.kmitocty.cz/).
Ale jeste jsem se k tomu poradne nedostal.
Nastesti mam porad dost fotek jak z tehdejsi doby nez pak z letiste udelali fabriku na LCD tv a taky tady na "civilnim" letisti Macerka maj chlapy porad zaparkovane 3 MIGy21 (meli jsme s tatou udelat tu palubni 28V/36V elektriku....tata si porad pamatuje co a jak na M17 na kterych zacinal az po M29PF).

Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Zdenda F. 18. 10. 2011, 08:31:51
Tohle mi připomíná, jestli znáš ze sat fór právníka Antonína ? Ten jednou, když na tohle přišla někde řeč, tak popsal, jak se vojáci nakrucovali před radarem, když měli jít na vycházku, tak aby něco nežádoucího, někde nezpůsobili... Švára u něj byl taky a po svatbě 3 děti v pohodě... Takže ono to ani s těmi mobilními radary nebude tak horký...
No hoši, na radaru P15 byl upečen mechanik při opravě antény, když obsluha omylem pustila plný výkon. Běžně jsme svařovali víno, lahev upevněná u zářičů a na pár minut plný provoz. Sterilitu zajišťoval pouze radar P50 (točila se celá bedna i s anténou, neboť velký výkon by zničil otočné vlnovody), který měl dohled na půl zeměkoule.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Martin Patera 18. 10. 2011, 08:34:16
Tohle mi připomíná, jestli znáš ze sat fór právníka Antonína ? Ten jednou, když na tohle přišla někde řeč, tak popsal, jak se vojáci nakrucovali před radarem, když měli jít na vycházku, tak aby něco nežádoucího, někde nezpůsobili... Švára u něj byl taky a po svatbě 3 děti v pohodě... Takže ono to ani s těmi mobilními radary nebude tak horký...
No hoši, na radaru P15 byl upečen mechanik při opravě antény, když obsluha omylem pustila plný výkon. Běžně jsme svařovali víno, lahev upevněná u zářičů a na pár minut plný provoz. Sterilitu zajišťoval pouze radar P50 (točila se celá bedna i s anténou, neboť velký výkon by zničil otočné vlnovody), který měl dohled na půl zeměkoule.


P50 byla tusim jen do 140km.
Pravda.... 10kW PA + antena = 3-4megawaty v pulsu.
Me stacilo tech cca 250kW "do ksichtu" (videl jsem do cervena + zanet spojivek).

Jeste bych doplnil jedno info, holky ten "vykon" asi zvladaj lepe  :P   
http://www.youtube.com/watch?v=lslHtCUSfN4 (http://www.youtube.com/watch?v=lslHtCUSfN4) 
Diana Eng je fakt dobra :)
Klicove je, ze pro laiky ukazuje na "zarovkach" (LED nejde pouzit, ta je jen jednosmerna) jak rychle pada vykon mimo vlnove spravne anteny.
http://blog.makezine.com/archive/2010/02/seeing-radio-waves-with-a-light-bul.html (http://blog.makezine.com/archive/2010/02/seeing-radio-waves-with-a-light-bul.html)
Ted tam ma 5W PA:
(http://cdn.makezine.com/make/blogs/blog.makezine.com/satelliteyagi.jpg) 
http://blog.makezine.com/archive/2009/07/catching-satellites-on-ham-radio.html (http://blog.makezine.com/archive/2009/07/catching-satellites-on-ham-radio.html)

Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Zdenek S. 18. 10. 2011, 14:08:09
A ty si (pro tebe "jseš" kdybys temu Čehúne neroměl) zasa tuplovaná rudá pěticípá hvězda s hnusnou českou češtinou. Cheš byt zajímavý a si trapný jak sviňa. To je ten trapný český humor.

Za to, ty jseš "hvězda"!
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Libor L 18. 10. 2011, 14:19:14
Práskni se něčím po palici!! Jsem Moravák a Slezan! Ty "Čehúne"! Já na rozdíl od takovýchto "individuí", jako jseš TY, píšu spisovně a srozumitelně! Už tolik nepij, hrabe ti z toho!!!!
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Petr PetrK 18. 10. 2011, 15:31:48
Práskni se něčím po palici!! Jsem Moravák a Slezan! Ty "Čehúne"! Já na rozdíl od takovýchto "individuí", jako jseš TY, píšu spisovně a srozumitelně! Už tolik nepij, hrabe ti z toho!!!!

Ať tak či onak, tentokrát s tebou, Libore, naprosto souhlasím. Sice nejsem zrovna nakloněn jakémusi kastování na Čechy, Moraváky, Slezany apod., ovšem to, co tady pán Z.S. předvádí, mě nutí "hrdinně" se přihlásit k témuž lidskému společenství - část města na Moravě část ve Slezsku... - tak asi taky budu moravoslezan ;)

Ale vážně, pane Z.S., tak když jsou tady všichni přinejmenším magoři, tak bych očekával, že přispěješ svými moudrými postřehy do jinak docela plodné diskuze na dané téma. Neboť jinak mám dojem, že tvoje hrubiánské kecy mají své místo tak akorát v zahulené putyce V. cenové, nikoliv na fórum DZ.  :P
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Zdenek S. 18. 10. 2011, 16:51:53
Vážený pane Petr PetrK,
to je podle Vás plodná diskuze na dané téma když se tady vyskytují od více přispěvatelů např. takové příspěvky:

I.)
1. Život v blízkosti vysílače je bezpečný, protože místní orgány to přece dovolily.
2. Je třeba vědět, v jaké polarizaci se vysílá. Při rozkládání rukama je nutno dbát, aby krajní body rukou nebyly nikdy ve vzdálenosti násobků lambda. To by příjem energie mohlo zvýšit!!!
3. V případě, že krajní body uší splňují vzálenost lambda, je nutno uši přiklopit páskou a vzdálenost zmenšit.
4. V případě svislé polarizace je nutno držez výšku těla odchylně od násobků lambda trvale.

II.)
5. Nepohybujte se v blízkosti vysílače s náruživou milenkou, ztopořený úd by opět mohl přivodit příjem energie.

III.)
Tak preto bolo najčastejšie UHF horizontál (3) a  VHF vertikál (4), aby nám to dodalo čo najviac energie.
Teraz aby sme chodili rozkročení a rozpažení, aby sme správne vychytali X-polarizáciu pri CDMA, UMTS, LTE ... aj keď to LTE sa asi bude rozmerovo týkať bodu (5) od José-ho, to si ale X-polar neviem predstaviť
« Poslední změna: 17. 10. 2011, 11:47:45 od miro maco »

IV.)
A v případě kruhové polarizace by jsi se musel v rámci dobíjení pohybovat v ktrmelcích...

a další.

Pak se nesmíte divit že sem napsal toto:
Vidím že je tady jeden magor a debil vetší než druhý a výplod samých trapných žvástů a hovadin. To co tady někteří vyprodukovali snad nemože normální člověk ani ze srandy vypustit.

PS.
Takže laskavě nepište pak: Neboť jinak mám dojem, že tvoje hrubiánské kecy mají své místo tak akorát v zahulené putyce V. cenové, nikoliv na fórum DZ.
Nevím kde ste na to došel že to jsou hrubiánské kecy když sem upozornil např. na to že takové nesmysly co tu někteří vyprodukovali nemůžou být od normálního člověka.

Takže prosím příště začnete komentovat s chladnou hlavou a po řádném přečtení.
Práskni se něčím po palici!! Jsem Moravák a Slezan! Ty "Čehúne"! Já na rozdíl od takovýchto "individuí", jako jseš TY, píšu spisovně a srozumitelně! Už tolik nepij, hrabe ti z toho!!!!

Ať tak či onak, tentokrát s tebou, Libore, naprosto souhlasím. Sice nejsem zrovna nakloněn jakémusi kastování na Čechy, Moraváky, Slezany apod., ovšem to, co tady pán Z.S. předvádí, mě nutí "hrdinně" se přihlásit k témuž lidskému společenství - část města na Moravě část ve Slezsku... - tak asi taky budu moravoslezan ;)

Ale vážně, pane Z.S., tak když jsou tady všichni přinejmenším magoři, tak bych očekával, že přispěješ svými moudrými postřehy do jinak docela plodné diskuze na dané téma. Neboť jinak mám dojem, že tvoje hrubiánské kecy mají své místo tak akorát v zahulené putyce V. cenové, nikoliv na fórum DZ.  :P
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Zdenek S. 18. 10. 2011, 17:02:02
Moc pochybuju o tom že jste Moravák a nebo Slezan podle toho jak píšete. Nemáte právě vůbec pravdu že píšete spisovně. Kdyby jste totiž psal spisovně a nebo byl opravdu Moravák a Slezan tak by jste nikdy nemohl napsat např. "jseš"! Toto je vyloženě nespisovně a je to vyloženě česká čeština která se výhradně používá jen v Čechách a nikdy na Moravě a ve Slezsku.

Dále s napadáním jste začal první vy a jen jsem sem vám to snažil vrátit a vy na znovu s napadáním a to ještě s velkou vulgaritou dle vašeho příspěvku: "Práskni se něčím po palici!! Jsem Moravák a Slezan! Ty "Čehúne"! Já na rozdíl od takovýchto "individuí", jako jseš TY, píšu spisovně a srozumitelně! Už tolik nepij, hrabe ti z toho!!!!" Osobně si myslím že ta poslední část co jste napsal platí spíš na Vás protože právě vy asi máte přebrané a nevíte ani co píšete.


Práskni se něčím po palici!! Jsem Moravák a Slezan! Ty "Čehúne"! Já na rozdíl od takovýchto "individuí", jako jseš TY, píšu spisovně a srozumitelně! Už tolik nepij, hrabe ti z toho!!!!
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Petr PetrK 18. 10. 2011, 20:31:23

Pro Z.S.  To, co jste citoval od jiných pisatelů, jsem samozřejmě četl, a docela pozorně, protože nastolené téma mě zajímá. Jenže mě tyto věty či názory nepřipadají jako výkvět magorů. Ony jsou totiž psány s notnou nadsázkou a svým způsobem i noblesou vůči všelijakým takytvrzením "odborníků"-šarlatánů, ne vůči lidem, co se danou tematikou hlouběji a roky zabývají a rozhodně o ní nemálo ví i z vlastních zkušeností. Proto mě vaše reakce připadala a připadá nepřiměřená. Co je a co není v daném kontextu vulgární nebo hrubiánské - jistě, na to můžeme mít rozdílný názor. Ale mi rozhodně nevadí příspěvky, které adresně neurážejí, třebaže jsou obsahem poněkud hrubšího zrna,avšak reagují k tématu diskuze. Je sice pravda, že vám Libor L napsal, že jste "hvězda", což vás jistě mohlo poněkud nadzvednout ze židle, ale následně psát cosi o rudé pěticípé hvězdě... Vám tohle nepřipadá ujeté? Mně prostě ano, sorry.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Milan Pantůček 18. 10. 2011, 21:29:50

Uz jste videl nekdo vystup z AD9850 atd...?
Ja to resil pomocnym LC obvodem, aby to bylo "kulatejsi".
A uz jste videl "praseciny....nabehove hranoly" u Atherose, Raythenolu a jinych hybridu?
To ma do sinusovky hoodne daleko.
Nosná vlna musí být sinusovka, každá deformace znamená přítomnost vyšších harmonických. Ty se musí odfiltrovat, jinak by rušily provoz ve vyšších kmitočtových pásmech.
Modulovaný signál by při modulací digitálním signálem (ostré hrany) zabíral široké pásmo kolem nosné frekvence. Šířka pásma se proto musí omezit pomocí pásmové propusti, která současně potlačí i výše uvedené vyšší harmonické nosné vlny.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Pamětník 18. 10. 2011, 23:58:05
Tak zase od "vlastenectví" zpátky k technice. Škodlivost VF ozařování je vděčné téma a vhodné i pro vykládání "zaručených" zkazek. Tak přidám i něco svého. Původně jsem byl na vojně vyškolen v polovině šedesátých let minulého století na technika radaru P-15. Na hlásce u Přimdy jsme ale měli přehledový P-35 a výškoměr PRV-11. Po vojně jsem se hodně let motal kolem radarů v pásmech od 3 do 10 centimetrů. Mám ale 3 syny a "možná" jsou skutečně moji?  :) Žádné vaření před zářičem jsem nepraktikoval, pokusy s kočkou jsem "spolubojovníkům" nepovolil, maximum bylo dálkové bezdrátové rozsvěcování samotných zářivkových trubic na vrcholu dřevěné vidové hlásky na vzdálenost kolem 50m, když se anténa výškoměru nechala zářit přímo na trubice.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Pamětník 19. 10. 2011, 00:15:44
Citace
Co se tyce vyssich kmitoctu, tak v podstate jsou ohrozeny obsluhy mobilnich radaru, vojaci a radioamateri.

Tohle mi připomíná, jestli znáš ze sat fór právníka Antonína ? Ten jednou, když na tohle přišla někde řeč, tak popsal, jak se vojáci nakrucovali před radarem, když měli jít na vycházku, tak aby něco nežádoucího, někde nezpůsobili... Švára u něj byl taky a po svatbě 3 děti v pohodě... Takže ono to ani s těmi mobilními radary nebude tak horký...
Možná to platilo v "pravěku". Dnes se ale svádí mužská neplodnost na malou životnost a množství spermií jako důsledek přehřávání intimní partie nevhodným spodním prádlem. Tak i malé ohřátí VF zářením by podobně mohlo kdysi vyvolat krátkodobou neplodnost. Ale, že by se na to skutečně někdo spoléhal a fungovalo to, to jsem nezaregistroval. ::)
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Dušan L. 19. 10. 2011, 01:38:56
Podle předcházející (nezměkčené!) vyhlášky MZČR č. 408/1990, kdy byl limit pro EMP 6 V/m, mi to pro 100KW vysílač vychází ORIENTAČNĚ na 1km. Takže tím jsem se uklidnil  ;-)

Spíše si teď budu více odkládat mobil a upřednostňovat pevnou linku ;-)

Díky vám všem, jež jste přispěli k tématu věcně.
Název: Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: ivovi 19. 10. 2011, 11:10:05

Uz jste videl nekdo vystup z AD9850 atd...?
Ja to resil pomocnym LC obvodem, aby to bylo "kulatejsi".
A uz jste videl "praseciny....nabehove hranoly" u Atherose, Raythenolu a jinych hybridu?
To ma do sinusovky hoodne daleko.
Nosná vlna musí být sinusovka, každá deformace znamená přítomnost vyšších harmonických. Ty se musí odfiltrovat, jinak by rušily provoz ve vyšších kmitočtových pásmech.
Modulovaný signál by při modulací digitálním signálem (ostré hrany) zabíral široké pásmo kolem nosné frekvence. Šířka pásma se proto musí omezit pomocí pásmové propusti, která současně potlačí i výše uvedené vyšší harmonické nosné vlny.
Presne tak, Martin Patera tady libovolne zamenuje zpusob generace signalu s typem modulace. To jsou dve odlisne veci. Co takova analogova frekvencni modulace generovana ciste digitalnim zpusobem, je nebezpecna?  :D
Potom vznikaji takoveto vyroky, ktere by opravdu chteli dolozit puvodnim clankem, jinak to prevypraveni nelze brat vazne.
Citace: Martin Patera
Jde o to, ze "hranatejsi" (digitalni) kmity pulsni modulace lepe "pronikaji" skrze maso nez ovalna vlnovka analogove modulace pri stejnem vykon/kmitoctu/sirce pasma.
Pritom ale nezpochybnuju, ze lidske telo muze byt citlivejsi na pulsni modulaci (chvili vysila na plno, chvili vubec). A pritom to nemusi byt jen tim, ze vykon v pulsu je vetsi nez u kontinualni modulace pri porovnani na stejnem strednim vykonu.
Název: Re:Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: mhrebejk 06. 08. 2013, 13:25:31
Já bydlím 900m od Liblických vysílačů - 1,5GW.
Když u nás byl elektrikář, tak říkal, že dostáváme takovou sodu, že kdybych napájel dva dvoumetrové dráty na žárovku a jeden uzemnil, tak se ta žárovka rozsvítí.

Tak nevím, může to mít vliv na zdraví ??

Martin
Název: Re:Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: David Kříž 06. 08. 2013, 18:07:02
Já bydlím 900m od Liblických vysílačů - 1,5GW.
Když u nás byl elektrikář, tak říkal, že dostáváme takovou sodu, že kdybych napájel dva dvoumetrové dráty na žárovku a jeden uzemnil, tak se ta žárovka rozsvítí.

Tak nevím, může to mít vliv na zdraví ??

Martin
elektrikář o tom ví prd... zkus to a uvidíš.
A není to 1,5 GW, ale 1,5 MW ! Tj. tisíckrát méně...
Název: Re:Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: YABAKA 06. 08. 2013, 18:29:03
Já bydlím 900m od Liblických vysílačů - 1,5GW.
Když u nás byl elektrikář, tak říkal, že dostáváme takovou sodu, že kdybych napájel dva dvoumetrové dráty na žárovku a jeden uzemnil, tak se ta žárovka rozsvítí.

Tak nevím, může to mít vliv na zdraví ??

Martin
Kolik toho měl v sobě? ;D
Název: Re:Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Jan Novák 06. 08. 2013, 18:45:15
Já bydlím 900m od Liblických vysílačů - 1,5GW.
Když u nás byl elektrikář, tak říkal, že dostáváme takovou sodu, že kdybych napájel dva dvoumetrové dráty na žárovku a jeden uzemnil, tak se ta žárovka rozsvítí.

Tak nevím, může to mít vliv na zdraví ??

Martin
Kolik toho měl v sobě? ;D
Nemusel toho mít v sobě moc, nepíše se, o jakou žárovku se jedná. Udělat si v blízkosti vysílače LED bludičku není nic nenormálního.
Název: Re:Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: David Kříž 06. 08. 2013, 18:50:13
Já bydlím 900m od Liblických vysílačů - 1,5GW.
Když u nás byl elektrikář, tak říkal, že dostáváme takovou sodu, že kdybych napájel dva dvoumetrové dráty na žárovku a jeden uzemnil, tak se ta žárovka rozsvítí.

Tak nevím, může to mít vliv na zdraví ??

Martin
Kolik toho měl v sobě? ;D
Nemusel toho mít v sobě moc, nepíše se, o jakou žárovku se jedná. Udělat si v blízkosti vysílače LED bludičku není nic nenormálního.
Ta bude svítit i když se zaklíčuje nízkovýkonnou ruční vysílačkou :-)
Název: Re:Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Jan Novák 06. 08. 2013, 18:53:40
Ta bude svítit i když se zaklíčuje nízkovýkonnou ruční vysílačkou :-)
Samozřejmě, vždycky jde jen o vzdálenost od vysílače a "anténu", která je k té LED nebo žárovce připojená. Sám jsem takhle při radioamatérských pokusech viděl svítit halogenku z auta, efekty s rozsvěcením zářivky v ruce se předváděly ve fyzikálních pokusech na gymplu.
Název: Re:Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: YABAKA 06. 08. 2013, 19:27:37
V době Rakousko-Uherska už byly zářivky? :D
Název: Re:Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: vasek812 06. 08. 2013, 19:36:45
bydlém asi tjě 103 mjetrú od njehó a jsěm upené v požádku!

 ;D ;D ;D
Název: Re:Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
Přispěvatel: Enik 07. 08. 2013, 11:20:22
Obyčejnou zářivku je možné přivést k excitaci i obyčejnou PMR staničkou. CB ručka to zvládá naprosto v pohodě i na vzdálenost několika desítek centimetrů. Nic na tom není.
 Pokud je někdo udiven z takovýchto věcí, pak by se měl seznámit s takovými věcmi jako je například absorbční kroužek a pod. jsou prostě věci, které jsou pro mnohé jedince něčím nadpřirozeným.
 Je docela zvláštní jaký strach můžou mít lidé z blízkosti vysílačů, u kterých je sice výkon pevně stanovený a zdánlivě velký, ale stejní lidé jsou schopni si zcela bez obav přitisknout 4W výkonu z mobilního telefonu až k hlavě, a v extrémním případě jsou schopni se vystavovat 1kW slunečního záření i po několik hodin denně, přičemž to sluneční záření obsahuje složky velmi tvrdého UV a kosmického záření, které poškozují lidský organismus zcela nevratným způsobem.
 Je vhodné si uvědomit, že pro televizní vysílače velkých výkonů platí jedna zásadní poučka, že pod svícnem je tma! Vyzařovací charakteristika vysílacích antén ve vertikální rovině je většinou jen několik stupňů, a nebývá kloněný k zemi, takže plný výkon vysílače je dostupný až ve vzdálenosti několika km. V blízém poli vysílače je úroveň signálu většinou menší než -40dB, takže u vysílače 100kW je výkon směrovaný do blízkosti vysílače menší než 10W.  Pokud se tento výkon převede na intenzitu elektromagnetického pole, pak se jedná o zcela zanedbatelné hodnoty. Pokud  má někdo zájem se blíže seznámit s těmito věcmi, pak se může podívat na tento článek: http://www.digizone.cz/clanky/americky-radar-v-brdech/