Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Satelitní digitální vysílání (DVB-S) => Téma založeno: martin Saniter 17. 06. 2011, 23:19:18

Název: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 17. 06. 2011, 23:19:18
Dobry den,dnes jsem montoval satelitni parabolu Fuba 85cm s multifokusem a dvema konvertory. Koupil jsem si F konektory 7mm. Kabel mam Belden H 125. Konektory sly hodne tezko nasroubovat. Kompetni stineni i s tou folii jsem prehnul a srouboval konektor az se mi v rukou zacal kroutit ten kabel. Nakonec se mi podarilo vsech 8 konektoru nasroubovat na konvertory a jeste jsem je zaizoloval paskou. Ted mam ale divny pocit,ze jsem mohl kabel poskodit,kdyz se mi kroutil v prstech. Pak jsem si koupil jeste F kon.Swaiger taky 7mm a ty maji trochu vetsi prumer diry a to nechapu proc. Ty jdou volneji. Ted nevim,jestli bych to nemel jeste predelat? Jeste mam dotaz,ty konektory se utahuji klicem nebo jen prsty? Martin
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: K. Vav 18. 06. 2011, 06:49:22
Nejlépe zubami ;)pevnost zaručena - každý nechť dělá čemu rozumí a pro co má vzdělání .... :)
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Jaroslav Zaprel 18. 06. 2011, 08:27:03
F konektory nie sú len 7 mm, ale aj 6,8 - 7,2- 7.25 , a dávajú sa podla typu kábla. Na montáž šroubovacích konektorov sa používa prípravok nato určený, na zatahovanie sa používa momentový klúč 11. Do exteriéru nedávam už 5 rokov žiadne šroubovacie,ale krimpovacie, teraz už len kompresné Fká. Prednosti sú: rýchlosť,presnosť,komfort pri montáži a hlavne kvalita ,samozrejme aj vodotesnosť. Šrobovacie dávam len do interiéru aj to nie všade.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Franta Kostka 18. 06. 2011, 12:03:52
Kompetni stineni i s tou folii jsem prehnul a srouboval konektor az se mi v rukou zacal kroutit ten kabel.

A to je právě ta chyba, takto se snadno vytrhne. Grif na to jak našroubovat konektor se moc popsat nedá a nikdo, kdo si na to přišel sám, se o něho moc nebude dělit. Doporučuji zavolat někoho kdo má kompresní konektory a kleště na ně.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Jaroslav Syrový 18. 06. 2011, 13:51:30
Konektor jde našroubovat úplně normálně, akorát musí přesně odpovídat vnitřní průměr konektoru s průměrem kabelu navýšený o stínění.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: pozemák 18. 06. 2011, 15:30:58
Ano znám tento problém. Já to řeším normálně podomácku - s citem dotahuji kombinačkama :-) Když je zase naopak konektor moc volný, tak konec kabelu oblepím dokolečka dle potřeby lepící páskou. Až na to ohnu stínění a přišroubuju. Není to sice extra pevné a profi řešení, ale drží to pokud není kabel v místě konektoru nějak napínán. Kdo by kupoval prosímvás 5 různých velikostí F-konektorů?  :-D Čech si přeci poradí.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Martin Hájek 18. 06. 2011, 15:46:54
Když je zase naopak konektor moc volný, tak konec kabelu oblepím dokolečka dle potřeby lepící páskou. Až na to ohnu stínění a přišroubuju.
Přesně! :-)
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Libor L 18. 06. 2011, 17:29:24
Ano znám tento problém. Já to řeším normálně podomácku - s citem dotahuji kombinačkama :-) Když je zase naopak konektor moc volný, tak konec kabelu oblepím dokolečka dle potřeby lepící páskou. Až na to ohnu stínění a přišroubuju. Není to sice extra pevné a profi řešení, ale drží to pokud není kabel v místě konektoru nějak napínán. Kdo by kupoval prosímvás 5 různých velikostí F-konektorů?  :-D Čech si přeci poradí.

Vrzale, "s citem dotahuju kombinačkama", tak to je síla! Nepleť se do věcí, kterým nerozumíš! Aby tobě někdo nedotáhnul "s citem, kombinačkama" něco jiného! Pokud se tak už nestalo!
To je teda dneska den!
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 18. 06. 2011, 19:54:17
Tak teda na ten muj kabel ma byt jaky vnitrni prumer konektoru? Je to kabel Belden H 125. Tak jak jsem pochopil,konektor nesmi jit moc tezko ani zase lehko? Nebudu platit majlant za kompresni konektory a kleste. To stineni ma byt okolo celeho kabelu rovnomerne  nebo ho mam smotat do jednoho pramenu?
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Kuba Melín 18. 06. 2011, 20:15:45
Citace
Kdo by kupoval prosímvás 5 různých velikostí F-konektorů?  :-D Čech si přeci poradí.

A proto je tahle země v totálních sračkách  :-X


K F konektorům: Existují jak různé průměry, tak různě kvalitní konektory. Například ty od Emosu (mají je např. v Omku) jsou otřesné, jsou kratší a špatně drží na kabelu. Já beru konektory v klatovském Impesatu dle průměrů, používám pouze kabely 5 mm a 7 (6,8) mm. Občas se potkám s kabely 6,5 mm v domácích rozvodech, na ty mám pro jistotu také nějaké konektory, protože konektor pro 7 mm kabel na nich pořádně nedrží.
Jinak je nesmysl ohybat stínění i s fólií, pokud se to montuje ideálně s pomocí ořezávačky (stojí 160 Kč, je to skoro nutnost), ořízne se nejprve plášť, pak ohne stínění a zakrátí na cca. 1 cm aby nevylézalo z konektoru, a pak se ořízne dielektrikum i s fólií. Na takto připravený kabel se našroubuje konektor, a nakonec se zakrátí střední vodič na optimální přesah (cca. 2 mm).  ;)

Na Belden H125 sedí konektory pro 6,8 mm kabel resp. pro 7 mm kabel.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 18. 06. 2011, 20:40:11
Na Belden H125 sedí konektory pro 6,8 mm kabel resp. pro 7 mm kabelNo koupil jsem dva druhy F konektoru 7mm,jeden asi neznackovy a ten sel brutalne tezko,pak jsem koupil Sweigery taky 7mm a ty jdou lehko az se mi to zda,ze je je to malo.Z techto jsem nemel mozoly ;) Tak ted nevim ktere jsou ty ok. Tu orezavacku kabelu sezenu kde? Ja to delal ostrym nozem a opatrne
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Kuba Melín 18. 06. 2011, 21:05:23
To je zajímavé, protože většinou ty neznačkové konektory naopak nedrží, ne že by šly lehko. Asi tedy nebudou na 7 mm kabel, ač by být měly.

Konektory od Schwaigeru byly vždycky také z těch lepších, takže ty by měly být v pořádku. Pokud je F konektor optimálního rozměru pro kabel a montujete jej správně, jde to i rukou bez kleští. Pokud to jde příliš snadno a konektor nelze dotáhnout (protáčí se), nebo naopak už od začátku konektor skoro nejde šroubovat a je nutné použít hrubé síly za pomoci kleští, je to známka toho, že je něco špatně - buď nepasuje konektor a nebo je kabel špatně připraven.

Ořezávačku koupíte např. v Omku nebo jiných eshopech a prodejnách se satelitní technikou. Pokud ale montujete pár konektorů ročně, lze totéž udělat i s břitvovým nožem, jen to zabere víc času a je třeba to dělat opatrně.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 18. 06. 2011, 21:24:21
Jak to myslite,ze je kabel spatne pripraven? Jak jsem montoval ty neznackove,tak jsem mel fakt mozoly a pak jsem musel pouzik kombinacky. Montoval jsem jich 8 (2xquattro konvertor),F konektor jsem mel v kombinackach a levou rukou jsem drzel kontra kabel a uz se mi zacal kroutit. Pak jsem koupil na zbytek instalace ty Sweigery. Myslite,ze bych je mel pro jistotu vymenit na tech konvertorech? Nemohlo se neco stat v kabelu kdyz se uz kroutil v prstech? Diky Martin
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: pozemák 18. 06. 2011, 22:07:40
Libor L:

Lumíre, Ty s tím ale ježiš naděláš .... Řekni mi, co to negativně ovlivní na parametrech kabelu či signálu? Nic, to by se už dávno přeci někde projevilo ne :-)
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Kuba Melín 18. 06. 2011, 22:10:43
Pokud máte kabel správného průměru, k němu kompatibilní konektor a použijete způsob, který jsem výše popsal, měl by jit konektor našroubovat i rukou za použití jen mírné síly. Jestliže je nutné to "rvát" kleštěmi a kabel se kroutí, je někde chyba. Může to být právě v nesprávném konektoru, a nebo ve způsobu, jak je "oholený" kabel, jak je ohnuté stínění atd.

Jak tu psal Franta Kostka, ten grif se těžko vysvětluje po internetu, ale nastínit jsem se to snažil v příspěvku výše.

Já jsem dnes shodou okolností také instaloval parabolu Fuba 85, montoval jsem celkem asi 25 F konektorů určených pro dané kabely, a všechny šly v pohodě rukou.

Podle všeho ty neznačkové nejsou na 7 mm kabel ale na 6,5 mm (RG 6). Už jsem se s tím také setkal, že konektory nepasovaly ač měly, byly to tuším právě ty neznačkové od Emosu apod.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Kuba Melín 18. 06. 2011, 22:17:46
Citace
Řekni mi, co to negativně ovlivní na parametrech kabelu či signálu? Nic, to by se už dávno přeci někde projevilo ne :-)

Existuje něco jako "kvalitní montáž" nebo "správně odvedená práce", a pak existuje něco jako "bastl", "odfláknutá práce" nebo dokonce "prasárna".

To druhé se někdy projeví hned, někdy později, ale vždy se to někdy projeví. Je to asi jako kdyby zedník udělal křivou zeď, řidič jel jednou stranou vozidla přes čáru do protisměru nebo třeba houslista hrál prasklým smyčcem.

Stačí to takhle?
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 18. 06. 2011, 22:56:02
Ja to asi zitra predelam na ty znackove,nemel bych klidne spani kdyz vim,ze mozna to stineni je pretrhane  :o  Bude naskodu,kdyz tam necham s tim stinenim i tu folii? To je taky prece stineni,ne? Mam totiz na Astre jen 82% silu a kvalitu signalu,jestli to fakt neni nekde pretrhane. :'(
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Kuba Melín 18. 06. 2011, 23:37:21
Podle síly a kvality nepoznáte, zda je stínění přetrhané. Pokud by bylo úplně přetrhané, žádný signál by každopádně nebyl, protože by neprošlo napájení pro konvertory.

Folii tam nemá smysl nechávat, je nevodivá. Fólii ořízněte, a pod konektor dejte pouze opletení kabelu přetažené přes plášť.

Název: Re: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 19. 06. 2011, 00:22:04
Tak proc tam ta folie je? To dielektrikum se orizne cele az po tu buzirku? Nebo se nechava cca 3mm?
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Miroslav Kuzník 19. 06. 2011, 10:51:38
http://www.satelitna.tv/instalacia-satelitu-fotonavod/
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Kuba Melín 19. 06. 2011, 11:37:51
Fólie slouží k odstínění kabelu, nikoliv jako vodič! Jako vodič slouží opletení kabelu, proto se také pod konektor montuje pouze opletení a fólie se ořízne spolu s dielektrikem.
Dielektrikum je optimální oříznout cca. 2-3 mm od pláště. Poté ohnout opletení přes plášť, dát si pozor na zkrat, a našroubovat konektor. Po dotažení pak zarovnat přesah vnitřního vodiče z konektoru opět na cca. 2 mm.

Pro informaci posílám správný návod k montáži F konektoru ofocený z katalogu Kathrein; ten odkaz (návod) od p. Kuzníka není úplně správný, jsou tam hned dvě chyby (dielektrikum oříznuté až k plášti a fólie přetažená plně přes opletení...).

Název: Re: F konektory
Přispěvatel: pozemák 19. 06. 2011, 14:26:44
Tak tak, ta folie se dávala pod konektor nesprávně roky ..... a nějak se to bohužel vžilo. U některých koaxů je ta folie navíc tak nepoddajná, že ani nejde odříznout. Snad jen v tomto  případě bych jí pod konektor dal. Jinak ale pryč. Jak se to dělá u koaxu když má 3-té stínění? Počítám s tím, že asi také vše odřezat krom toho mřížkovitého stínění. Kuznik tu dal odkaz právně na to špatné a nesprávné udělání  :-D
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Jaroslav Syrový 19. 06. 2011, 14:44:23
Ty tomu tak rozumíš  :P  Běž se radši věnovat hře na violu a neotravuj na fórech s anténní a satelitní technikou, kde seš úplně mimo.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 19. 06. 2011, 22:47:37
Dnes jsem zmeril ty neznackove konektory,ty co mam jeste namontovany  a vnitrni prumer je 6,4mm a montoval jsem je i s tou folii. Uz jsem psal jak sly tezko. Ty Sweigery maji 6,7mm a koax ma 6,8. Dnes jsem  jen tak cvicne zkousel ty sweigery a sly jen tak nasadit bez sroubovani (bez stineni). To se mi zda volne. Tak nevim jestli ty neznackove nebudou dobre jen bez te folie. Ted mam dylema,jestli to mam predelat nebo uz nechat tak jak to je. Ale jak rikam,pri montazi se mi koax kroutil v prstech
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: pozemák 19. 06. 2011, 23:23:06
Je to jednoduché .... někteří z toho zase dělají strašnou vědu a málem na to potřebují mít akademii. Kabel se zkrátka nesmí volně protáčet pod konektorem a zase na druhou stranu neměl by tam bý narván velkým násilím, hlavně aby člověk tomu neukroutil dielektrum či stínění. To je vše ne :-) Raději to předělejte pokud je to volné. Hrozí případný nekontakt či zatečení vody do kabelu pod konektor pokud je to ve venkovním prostředí.

Kuba: na výstavu to není dělané, takže bych to tak přehnaně pro domácí užití neřešil přestože to není přímo ideál na 1 s * Hlavně snad aby byl kontakt, nebylo něco volného či zase na druhou stranu ukrouceného.

Syrový: Možná to chce trošku se zklidnit ... to byla jen otázka a upřesnění pokud jsi jako nepochopil. Ty urážky a kecy navíc si nech laskavě od cesty. Nejsem na to zvědav. ;-)
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 19. 06. 2011, 23:40:52
Raději to předělejte pokud je to volné. Hrozí případný nekontakt či zatečení vody do kabelu pod konektor pokud je to ve venkovním prostředí.


Ja jsem ten pripad,ze to je prave narvane natesno,protoze jsem tan nechal tu folii asi mozna tim to je,co? JINAK DIKY VSEM ZA RADY!! :)
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: pozemák 19. 06. 2011, 23:49:29
"Ale jak rikam,pri montazi se mi koax kroutil v prstech"

Jak se to může tedy protáčet, když je to tam napevno? Pokud se to dá točit, tak jste to asi už teda opravdu ukroutil .... v tom případě to doporučuji určitě předělat.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 20. 06. 2011, 00:00:44
Spatne jsem to vysvetlil,ty F konektory uz mam asi 3 dny namontovane na dvou konvertorech (8x) a ty sly brutalne tezko az se mi krotily v prstech. Nechal jsem i tu folii. A dnes jsem cvicne na kousku koaxu zkousel ty Sweigery a ty se mi zdaly volne.
Otazka zni: a)nechat tak jak to je?
                b)nechat ty puvodni konektory a udelat to znovu uz bez te folie? (melo by to jit
                   lehceji)
                c)dat tam nove konektory,treba ty Sweigery?                                         
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Leopold Skřivánek 20. 06. 2011, 10:02:41
martin Saniter: Když to funguje, tak to nechej být.

pozemák: Violisto nebagatelizuj montáž konektorů, sám o tom zjevně nic nevíš. Ostatně napnout struny na viole taky není tak triviální jak se může na první pohled zdát a všechno chce svoje. Antény, stejně jako viola.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 19. 07. 2011, 23:23:22
Zdravim,dlouho jsem tu nebyl,byl jsem mimo republiku (Nemecko) a v dome kde jsem bydlel meli na pude multiprepinac a vsechny konektory Cabelcon. Vypadalo to hodne profi. Tak uvazuji,ze vyhodim ty sroubovaci a nahradim je tema lisovacima. Myslite,ze to ma smysl? Ty sroubovaci mam zatim jen na kontertorech(8x) a zdytek instalace nemam jeste dodelany. Co rikate na tuto sadu? http://www.tvdigitalne.cz/profi-sada-cabelcon.html
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Pamětník 20. 07. 2011, 07:52:28
U profi firmy, která ctí záruku na svojí práci a i pro ní důležitou spolehlivost kabeláže, bych lisované F konektory pokládal za efektivní a zcela na svém místě. U svépomocné instalace pro vlastní potřebu, kde je asi většina šroubovacích F konektorů chráněná před nepohodou a nechtěnou mechanickou manipulací, je to snad zbytečný přepych? Pokud je zvolen správný koax s dostatečně silným středovým vodičem, vícenásobným stíněním a adekvátní rozměr konektoru, potom i nenalisované konektory vydrží spousty let vykonávat svojí funkci bez zhoršení útlumu. Případně se dají při změně konfigurace kabeláže opětovně nasadit, lisovaný je jen na jednorázové použití.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: ladik 12 20. 07. 2011, 11:38:46
Lisovaci konektory vyzaduji pouziti kabelu presne tech rozmeru, pro ktery jsou urceny. To muze byt nekdy problem, protoze prislusny kabel nemusi byt v maloobchode k mani. Na rozdil od toho, sroubovaci konektrory muzete natocit v podstate na jakykoli kabel, v nejhorsim zvetsite jeho prumer nekolika zavity izolacni pasky. U profi montaze bych si to nedovolil, pouzivam lisovaci.
Vyse zminovane konektory Cabelcon maji tesnici o-krouzek, takze by mely byt vodotesne.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 20. 07. 2011, 21:11:26
A jaky presne konektor pasuje na kabel Belden H 125? Nevim jestli 4,9 nebo 5,1. Diky
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: martin Saniter 25. 07. 2011, 00:16:37
Poradi nekdo? :)
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Jaroslav Syrový 25. 07. 2011, 12:50:23
7
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: ladik 12 27. 07. 2011, 11:20:30
A jaky presne konektor pasuje na kabel Belden H 125? Nevim jestli 4,9 nebo 5,1. Diky
Na kabel Belden H125Al PVC a H125Al PE nepasuje presne ani jeden z nich, blizsi a v nouzi pouzitelny je 5,1.
Na tyto kabely je vhodnejsi konektor PCT-TRS-9-NT
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Milan Pantůček 27. 07. 2011, 12:55:26
A jaky presne konektor pasuje na kabel Belden H 125? Nevim jestli 4,9 nebo 5,1. Diky
Na kabel Belden H125Al PVC a H125Al PE nepasuje presne ani jeden z nich, blizsi a v nouzi pouzitelny je 5,1.
Na tyto kabely je vhodnejsi konektor PCT-TRS-9-NT
Belden H125 má vnější průměr 7 mm, tak na něm nemůže být konektor 5 mm!
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: ladik 12 27. 07. 2011, 14:00:07
Belden H125 má vnější průměr 7 mm, tak na něm nemůže být konektor 5 mm!
Zrejme jste konektory CABELCON 4.9 a CABELCON 5.1 nikdy nevidel.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Karel Osička 27. 07. 2011, 19:31:15
to Martin saniter: pokud jste ochoten investovat do te sady cca 1300,- Kc, rozhodne neprohloupite, jak cena tak kvalita nářadí je velmi dobra (vysledek je opravdu profi). Na kabel Belden H125 pasuji
konektory Cablecon ....CX3-5.1, orezavatko je treba nastavit na 6/6mm, orezat tak, aby opleteni zustalo neporuseno (to se ohne zpet na izolaci) a folie zustala na dielektriku !! (vnitrni prumer konektoru se tedy nasazuje na folii, t,j. mezi folii a opleteni). Zdar a kvalita provedeni zalezi pouze na nasunuti konektoru tak aby se folie "neshrnula"
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Jaroslav Syrový 27. 07. 2011, 21:06:35
Řeší se tady kraviny, protože normální user si nebude kupovat vercajk kvůli 2 konektorům. Buď si to nechá od někoho udělat (a ten má vše potřebné) nebo si koupí F šroubovací a není co řešit.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Rembrandt van Rijn 27. 07. 2011, 21:42:54
Konečně správná odpověď, konektory přece není ten podstatný problém, jestli je šroubovatelný nebo lisovací, záleží na dalších parametrech.
Název: Re: F konektory
Přispěvatel: Milan Pantůček 27. 07. 2011, 22:37:13
Belden H125 má vnější průměr 7 mm, tak na něm nemůže být konektor 5 mm!
Zrejme jste konektory CABELCON 4.9 a CABELCON 5.1 nikdy nevidel.
Neviděl, ale už jsem si je našel. To značení je na první pohled zavádějící, ale je zřejmě vzhledem ke způsobu aplikace vztaženo k průměru kabelu nad izolací (stínění).